Zaznacz stronę

Tężyczka – poważna choroba, z którą trzeba się liczyć!

Tężyczka powoduje nadpobudliwość nerwów i mięśni w organizmie człowieka, a tym samym prowadzi do poważnych powikłań.

Może być wywołana przez wiele innych chorób, ale najczęściej wiązana jest z zaburzeniem stężenia jonów w organizmie, a dokładniej w płynie, który otacza komórki nerwowe w organizmie człowieka. Najczęściej wiąże się ją z niedoborem wodoru, magnezu i wapnia.

Te zaburzenia i niedobory powodują zwiększoną szybkość przekazywania informacji, czyli impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami, co prowadzi do bardzo nieprzyjemnych, a tym samym również bolesnych skurczy, utrudniających normalne funkcjonowanie ze względu na wzmożoną pobudliwość nerwowo – mięśniową u pacjentów dotkniętych tą chorobą. Osoby, u których zdiagnozowano Tężyczkę, uskarżają się również na mrowienie kończyn, palców czy ust, bolesne skurcze kończyn, twarzy czy klatki piersiowej.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje choroby – Tężyczkę utajoną i jawną. Oba stany chorobowe różnią się między sobą możliwością diagnozy i wyraźnymi symptomami, które w przypadku Tężyczki jawnej, najczęściej mogą zostać rozpoznane objawowo. Natomiast w przypadku Tężyczki utajonej diagnostyka, jest utrudniona, ale może zostać wywołana poprzez odpowiednie bodźce charakterystyczne dla tego stanu chorobowego.

Główne przyczyny występowania Tężyczki

Wyjaśnienie przyczyn występowania choroby poszukuje się wśród różnych chorób i dolegliwości, które często są katalizatorem, który prowadzi do występowania Tężyczki. do głównych stanów chorobowych, które są odpowiedzialne za występowanie Tężyczki, są między innymi hipokalcemia, czyli obniżone stężenie wapnia we krwi spowodowane niedoborem witaminy D w organizmie, przyjmowaniem niektórych leków, czy ostrym zapaleniem trzustki i niedoczynność przytarczyc.

Innym objawem, jest tak zwana hipomagnezemia, która charakteryzuje się niedostatecznym stężeniem magnezu we krwi, które może być wywołane przez niedożywienie np. w przypadku chorób układu pokarmowego np. celiakii, biegunek i wymiotów, niedoczynność przytarczyc, terapię niektórymi lekami, czy hiperaldosteronizm (choroba nadnerczy, spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu – aldosteronu).

Nadmierna pobudliwość nerwowo – mięśniowa wynika z nieprawidłowych zmian hormonalnych, które są wyraźnym objawem Tężyczki jawnej i powodują zaburzenie regulacji gospodarki wapniowej lub magnezowej w organizmie, przez co powodują obniżenie stężenia jonów wapniowych i magnezowych we krwi.

Tężyczka utajona, której objawy kliniczne nie są jasne i nie wskazują bezpośrednio na jej występowanie, może zostać zdiagnozowana pod wpływem określonego bodźca, jak w przypadku objawów Chvostka, Trousseau czy objawu Lusta. Do wystąpienia Tężyczki utajonej w dużej mierze przyczynia się również hiperwentylacja, która objawia się przyspieszonym oddechem, powodując zwiększenie pH w naszym organizmie, co skutkuje spadkiem stężenia jonów wodorowych we krwi i zaburzeniem równowagi kwasowo – zasadowej i możliwość wystąpienia licznych chorób, w tym również Tężyczki.

Tężyczka jawna i utajona – charakterystyczne różnice

O ile symptomy Tężyczki jawnej, są bardzo łatwe do zdiagnozowania, a napady tężyczkowe można rozpoznać w dość prosty sposób, o tyle spazmofilię, czyli formę Tężyczki, którą nazywamy utajoną, wykrywa się najczęściej przypadkiem i osób, które na pozór są zdrowe i nie widać w ich zachowaniu widocznych objawów. Często zdarza się, że Tężyczka utajona wysyła sygnały w postaci nietypowych dolegliwości ze strony różnych układów organizmu i narządów.

Tężyczka jawna, jest stanem chorobowym, w którym napad tężyczkowy rozpoczyna się zwykle od uczucia mrowienia w opuszkach palców rąk i dookoła ust, a następnie dochodzi mrowienie całego ciała, po czym na twarzy i w mięśniach kończyn występuje wzmożone napięcie mięśni, które wywołuje nagły i silny skurcz, który przypomina napad padaczkowy.

W trakcie napadu Tężyczki jawnej, chorzy często skarżą się na niepokój i silny lęk, pobudzenie i hiperwentylację (szybkie i głębokie łapanie oddechu). W cięższych przypadkach, dochodzi również do silnych drgawek z utratą przytomności.

Są to bardzo rzadkie i niebezpieczne sytuacje, ale w przypadku wystąpienia, stanowią zagrożenie dla pacjentów. W przerwach między napadami tężyczkowymi, osoby chore skarżą się na rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji, bezsenność lub odwrotnie – wspominają o stałym znużeniu czy ogólnym osłabieniu organizmu, co powoduje najczęściej u pacjentów utratę aktywności zawodowej.

O ile Tężyczka jawna niesie ze sobą pewne objawy, które dają się w dość wyraźny sposób rozpoznać, o tyle postać Tężyczki utajonej przebiega często w ukryciu, objawiając się w sposób nietypowy, dlatego najczęściej rozpoznanie jej postaci odbywa się przypadkowo, ponieważ nie istnieją żadne widoczne objawy pozwalające na rozpoznanie z całą pewnością, że mamy do czynienia ze spazmofilią.

Dlatego wyróżniamy jedynie objawy, które mogą sugerować istnienie stanu chorobowego. Należą do nich objawy centralne, które może objawiać się wzmożonym napięciem nerwowym, napadowymi zasłabnięciami, obniżeniem nastroju czy bezsennością.

Tężyczka utajona może również zostać wykryta dzięki objawom obwodowym, na które składają się skurcze mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn. Stan chorobowy może również być wynikiem objawów wegetatywnych, które objawiają się kołataniem serca, czy bólami w klatce piersiowej i jamie brzusznej, jak również kolkami.

Tężyczka utajona może również objawiać się neurologicznie w postaci objawu Lusta – uderzenie młoteczkiem poniżej kolana powoduje skurcz i odwiedzenie stopy, objawu Chvostka – uderzenie młoteczkiem w okolicę policzka powoduje nagły skurcz mięśni twarzy, objawu Trousseau – przykurcz palców dłoni, np. po naciśnięciu ramienia mankietem do mierzenia ciśnienia.

Profilaktyka i leczenie Tężyczki

W przypadku łagodnych objawów Tężyczki lub podejrzenia zachorowania na Tężyczkę, warto umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który zbada przyczyny lub skieruje pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne, ponieważ Tężyczka stanowi poważny sygnał, że w naszym organizmie występują nieprawidłowości, którym warto się przyjrzeć i tak szybko, jak będzie to możliwe zareagować w postaci skutecznego leczenia i suplementacji.

Leczenie Tężyczki opiera się przede wszystkim na wyrównaniu stężenia jonów wodorowych, wapniowych lub magnezowych. To ze względu na ich obniżoną wartość, występuje w organizmie widoczna nadpobudliwość nerwowo – mięśniowa. Stosuje się również suplementację podstawowych pierwiastków i witamin – wapnia, magnezu, witaminy D i witaminy B6.

Niestety wystąpienie Tężyczki w organizmie i jej skuteczna diagnoza oraz eliminacja symptomów, może nie wystarczyć, ponieważ Tężyczka, jest dolegliwością, która następuje w wyniku innego – pierwotnego stanu chorobowego, dlatego istotnym elementem jej leczenia, jest również określenie co wywołało nadpobudliwość nerwowo – mięśniową i inne objawy, ponieważ sposób leczenia dla każdego zespołu chorobowego, będzie odmienny.

W przypadku Tężyczki wywołanej niedoczynnością przytarczyc, lekarz zdecyduje się na leczenie farmakologiczne, a w przypadku Tężyczki hiperwentylacyjnej, stosuje się leczenie psychologiczne i psychiatryczne. Bardzo istotnym elementem leczenia, jest również dieta pacjenta, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapń, magnez czy witamina D. Zalecane jest unikanie produktów z wysoką zawartością fosforanów, które w dużych ilościach mogą zaburzyć wchłanianie wapnia w organizmie, a więc sery topione, wędliny, słodkie napoje np. cola, sery takie, jak camembert czy feta i różnego rodzaju pieczywo słodkie.

W diecie pacjenta, u którego zdiagnozowano Tężyczkę, nie powinno natomiast zabraknąć produktów o wysokiej zawartości magnezu oraz innych składników, czyli orzechów, nasion, pestek np. dyni, pełnoziarnistego pieczywa i produktów zbożowych, fasoli, grochu, szpinaku, jarmużu czy sałaty, oraz owoców suszonych i bananów, które posiadają bardzo dużo wapnia, magnezu i potasu.

Szanowni Państwo powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może być podstawą jako diagnoza lekarska lub specjalistyczna konsultacja specjalisty.

W naszej klinice oferujemy wlewy magnezowe dla osób ze zdiagnozowaną tężyczką. Sprawdź nasze Vouchery na serie wlewów w specjalnych cenach. 
1. VOUCHER Wlew magnezowy + konsultacja lekarska
2. VOUCHER 5x wlew magnezowy + darmowa konsultacja lekarska
3. VOUCHER 10x wlew magnezowy + darmowa konsultacja lekarska