Omega Test, czyli badanie stężenia kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Co daje ustalenie profilu kwasów tłuszczowych?
Analiza poziomu i proporcji kwasów tłuszczowych w organizmie, czyli Omega Test, pozwala na szybką reakcję na potencjalne zagrożenie zdrowia. Jakie?
Wysoko przetworzona, paczkowana i szybka w przygotowaniu żywność jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jednak niewątpliwa wygoda płynąca z dostępności tego rodzaju jedzenia to jej jedyna zaleta.
Spożywanie produktów bogatych w cukry i tłuszcze trans, a ubogich w błonnik i inne składniki odżywcze skutkuje wzrostem stężenia cholesterolu we krwi, stanami zapalnymi itd. A to prosta droga do chorób układu krążenia i innych chorób cywilizacyjnych.
Omega Test – opis badania
Omega Test to badanie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi na poziomie komórkowym. Bardzo ważne jest wyliczenie na podstawie wyniku kilku indeksów (m.in. stosunku omega-6 do omega-3 czy też izomerów trans), które pozwolą na wprowadzenie w razie potrzeby modyfikacji dotychczasowego sposobu odżywiania albo zastosowanie suplementacji.
Wykonanie badanie Test Omega nie wymaga pobrania krwi żylnej za pomocą strzykawki, dlatego nie jest ani bolesne, ani skomplikowane (oczywiście z perspektywy pacjenta). Do przeprowadzenia Omega Test wykorzystywana jest analiza suchej kropli krwi z palca (DBS), a konkretnie trzech wyciętych z niej krążków o średnicy 3 mm. Próbkę analizuje się metodą chromatografii gazowej z detekcją płomienowo-jonizacyjną (FID-GC).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Badane parametry i wskaźniki
- Kwasy tłuszczowe omega-3: ALA α–linolenowy (18:3n3), EPA eikozapentaenowy (20:5n3), DPA dokozapentaenowy-n3 (22:5n3), DHA dokozaheksaenowy (22:6n3).
- Kwasy tłuszczowe omega-6: LA linolowy (18:2n6), GLA γ-linolenowy (18:3n6), eikozadienowy(20:2n6), DGLA dihomo-γ-linolenowy (20:3n6), AA kwas arachidonowy (20:4n6 ), dokozatetraenowy (22:4n6), dokozapentaenowy-n6 (22:5n6).
- Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (cis): palmitooleinowy (16:1n7), oleinowy (18:1n9), eikozenowy (20:1n9), nerwonowy (24:1n9).
- Nasycone kwasy tłuszczowe: mirystynowy (14:0), palmitynowy (16:0), stearynowy (18:0), arachidowy (20:0), bohenowy (22:0), lignocerynowy (24:0).
- Izomery trans kwasów tłuszczowych: trans-palmitooleinowy (16:1n7t), trans-oleinowy (18:1t), trans-linolowy (18:2n6t).
Na podstawie uzyskanych wartości ustala się również trzy ważne wskaźniki.
- Indeks omega-3, czyli stosunek omega-3 do wszystkich kwasów tłuszczowych w błonach krwinek czerwonych. Najlepiej, gdy wynosi 8-12%.
- Stosunek omega-6:omega-3 i AA:EPA. Proporcja ɷ6:ɷ3 powinna wynosić między 3:1 a 5:1, z kolei AA:EPA – między 2,5:1 a 11:1.
- Indeks tłuszczy trans. To ważne, aby dążyć do uzyskania odpowiedniej proporcji kwasów tłuszczowych trans i pozostałych kwasów tłuszczowych, która wynosi poniżej 1%. Wysoki indeks trans wynika przede wszystkim z diety bogatej w wysoko przetworzone produkty i ma duży związek z chorobami serca.
Czas oczekiwania na wynik to ok. 10 dni roboczych. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie należy skonsultować się z lekarzem!
Badanie stężenia kwasów tłuszczowych na poziomie komórkowym – dla kogo?
Badanie Omega Test jest przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić skuteczną profilaktykę chorób cywilizacyjnych i opóźnić procesy starzenia się komórek. Oznaczenie stężenia kwasów tłuszczowych mogą przemyśleć osoby z:
- chorobami układu krążenia,
- cukrzycą,
- otyłością,
- chorobami autoimmunologicznymi,
- obniżoną odpornością,
- chorobami neurodegeneracyjnymi,
- problemami z koncentracją i pamięcią,
- depresją,
- ADHD,
- alergiami.
Kobiety planujące zajście w ciążę również mogą rozważyć określenie profilu kwasów tłuszczowych. Poza tym badanie to jest polecane weganom, wegetarianom i osobom, które z różnych względów nie spożywają ryb, a także tym, którzy chcą poprawić wygląd skóry.
Kto interpretuje wynik badania Omega Test?
Omega Test polega na określeniu proporcji kwasów tłuszczowych omega, a także innych parametrów związanych z poziomem kwasów omega-3 i 6. Pacjent jest w stanie łatwo stwierdzić, czy jego wyniki mieszczą się w normach. Jednak suche liczby to nie wszystko! Do interpretacji badania i uzyskania konkretnych wskazówek żywieniowych niezbędna jest pomoc specjalisty. Dlaczego? Za przykład może posłużyć indeks omega-3. Jak już wspomniano, optymalny wynosi 8-12%. Jednak:
- dostarczanie takich dawek kwasów tłuszczowych, które pozwolą uzyskać lepszy omega-3 index, wymaga uwzględnienia ich aktualnego poziomu oraz szeregu innych zmiennych,
- reakcja organizmu na spożycie kwasów ALA, EPA czy DHA zależy od wielu czynników, m.in. wieku, płci, genów, przyjmowanych leków czy nawet palenia papierosów.
Już te dwie informacje dowodzą, że badanie kwasów omega to nie wszystko. Dlatego w zespole VitMeUp znajdziesz wykwalifikowanych lekarzy i dietetyków, którzy udzielą Ci niezbędnego wsparcia.
Warto też pamiętać, że po wprowadzeniu zaleceń na efekty trzeba zaczekać minimum 3-4 miesiące. Dlatego badanie Omega Test, które pozwala na wiarygodne i dokładne odzwierciedlenie poziomu poszczególnych kwasów tłuszczowych we krwi, najlepiej powtórzyć po kilku tygodniach, a następnie wykonywać je profilaktycznie co ok. pół roku.
Dlaczego ustalenie zapotrzebowania organizmu na kwasy omega jest ważne?
Nie da się wyjaśnić, dlaczego warto wykonać badanie omega 3 bez omówienia, przynajmniej krótko, znaczenia tych związków dla organizmu. Kwasy omega-3 (n-3) oraz omega-6 (n-6) to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (z ang. polyunsaturated fatty acids). Źródłem tych związków są m.in. oleje (lniany, sojowy, rzepakowy, z kiełków pszenicy, kukurydziany, słonecznikowy, z pestek winogron), siemię lniane, orzechy włoskie, a także tłuste ryby morskie, tłuszcz ssaków morskich, algi i fitoplankton.
Omega 3 i omega 6 – rodzaje kwasów tłuszczowych
Najważniejsze z wielu rodzajów kwasów omega to kwas linolowy (LA) z rodziny n-6 oraz α–linolenowy (ALA) z n-3. Stanowią one substraty do reakcji enzymatycznych, w wyniku których powstają inne związki chemiczne: LA ulega przemianie do GLA, DGLA i AA, a ALA do EPA, DPA i DHA. Człowiek nie ma enzymów, które mogłyby wprowadzić wiązania podwójne w pozycji 3 i 6, dlatego w nie ma możliwości produkcji tych kwasów tłuszczowych w organizmie. Z tego powodu ALA i LA należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT.
NNKT – jakie znaczenie mają dla organizmu?
Kwasy n-3 mają szereg właściwości zdrowotnych, wśród których można wymienić:
- korzystny wpływ na rozwój płodu,
- wspomaganie dojrzewania układu nerwowego u dzieci i niemowląt,
- działanie kardioprotekcyjne,
- działanie hipotensyjne,
- poprawę parametrów lipidowych,
- poprawę insulinowrażliwości,
- hamowanie lipogenezy
- i wiele innych.
Według ekspertów Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration- FDA) dzienne zapotrzebowanie człowieka w kwasy omega 3 wynosi do 3 g.
Jak wykonać Omega Test? Bez wychodzenia z domu z VitMeUp!
Jeśli chodzi o miasta, w których można wykonać stacjonarnie precyzyjne badanie krwi, Wrocław nie należy do wyjątków!
Mieszkasz we Wrocławiu lub w okolicach? Możesz przyjść na kliniki VitMeUp, gdzie próbka krwi zostanie pobrana w czasie konsultacji lekarskiej albo przez przeszkolonego w tym celu specjalistę. Jednak zestaw do badania poziomu kwasów omega można kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej, a następnie odesłać do diagnostyki. Gdy wynik będzie gotowy, omówi go z Tobą nasz ekspert.
Ile kosztuje badanie krwi pod kątem stężenia kwasów omega-6 i omega-3? Za badanie zapłacisz 371 zł.
BADANIE OMEGA W SKRÓCIE
Badanie omega-3 i 6 pozwala na wykrycie nieprawidłowości w proporcjach tych substancji we krwi, a następnie wprowadzenia potrzebnych zmian w diecie i suplementacji oraz długofalowe monitorowanie poziomu kwasów tłuszczowych.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/72288,kwasy-tluszczowe-omega-3-i-omega-6-zrodla-i-wlasciwosci
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/types-of-fat/omega-3-fats/
- https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-food-111317-095850
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/no-need-to-avoid-healthy-omega-6-fats