Badanie USG
USG, czyli badanie ultrasonograficzne – jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych
Badanie USG to nowoczesna i dokładna metoda obrazowania narządów wewnętrznych, która znajduje zastosowanie w znakomitej większości dziedzin medycyny – od badań prenatalnych przez profilaktykę nowotworów po monitorowanie stanu organów w czasie operacji.
Ultrasonografię możesz wykonać praktycznie zawsze – niezależnie od tego, czy masz skierowanie od lekarza, czy chcesz samodzielnie skontrolować swój stan zdrowia (w przeciwieństwie do tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego). Nic dziwnego, że to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych.
Czym jest badanie USG (ultrasonografia)?
Dzięki USG lekarz może „zajrzeć” do Twojego wnętrza (a dokładniej: „posłuchać” go) i ocenić w czasie rzeczywistym narządy wewnętrzne.
Jak działa ultrasonograf? Emiter (głowica) wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości – niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale możliwe do odczytania przez odbiornik zintegrowany z urządzeniem. Fale odbijają się na granicy ośrodka i zostają przekonwertowane na obraz na monitorze.
USG umożliwia ocenę w czasie rzeczywistym również ruchu i zachowania organów wewnętrznych, np. perystaltyki jelit, ruchomości i elastyczności różnych struktur (np. stawów, guzów, zastawek serca, przepływu krwi w naczyniach krwionośnych itd.) czy reakcji na ucisk. Aparatura pozwala też na wykonywanie na bieżąco obliczeń, które dostarczają wielu cennych informacji.
Ponieważ w całym procesie nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego (jak w tomografii i rezonansie), badanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. O wysokim stopniu bezpieczeństwa świadczy chociażby fakt, że za pomocą ultrasonografu bada się m.in. kobiety w ciąży i niemowlęta przez ciemiączko.
Warto jednak pamiętać, że czasami obrazowanie USG nie wystarcza do postawienia diagnozy i lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe testy (choćby wspomnianą już tomografię i rezonans albo badanie RTG). Ponadto gazy (np. powietrze w jelitach) i tkanka kostna nie przepuszczają ultradźwięków. Z pomocą aparatu USG nie da się zobrazować organów wewnątrz czaszki (u dorosłych) ani stanu kości.
USG w liczbach
- W USG wykorzystuje się fale o częstotliwości od 2 do 50 MHz (milionów drgań na sekundę). Im wyższa częstotliwość, tym dokładniejszy obraz, ale i mniejszy (płytszy) zasięg obrazowania. Dlatego im bliżej można przysunąć emiter do badanego narządu, tym lepsza rozdzielczość obrazu i dokładność obserwacji.
- Rozpoznawana prędkość fali w tkankach to średnio 1540 m/s, czyli ponad 5500 km/h! Gdyby fala nie odbiła się od Twoich organów (i niczego innego po drodze), w godzinę dotarłaby z siedziby naszej kliniki we Wrocławiu do Dżajpuru w Indiach. Mimo takiej ogromnej mocy badanie USG jest bezbolesne.
- Ultrasonografia ma długą historię. Pierwsze badanie ultrasonografem przeprowadził Joseph H. Holmes w latach 50. XX wieku. Zobrazował nerki i pęcherz moczowy. Dziś trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet medyczny bez aparatury do USG.
Jakie są wskazania do wykonania badania USG?
Jest wiele wskazań do badania USG. Jak już wspomniano, to jedno z podstawowych badań profilaktycznych i diagnostycznych w wielu dziedzinach medycyny (bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w opisie badań wykonywanych w naszej klinice). Jeśli obrazowanie zleca lekarz, na skierowaniu na USG wskaże powód wystawienia go. Może to być zarówno potwierdzenie, jak i wykluczenie pierwotnej diagnozy (np. USG jamy brzusznej wykonuje się przed gastroskopią).
Co obejmuje przygotowanie do badania USG?
Przed zgłoszeniem się do specjalisty radiodiagnostyki trzeba zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konkretnego rodzaju USG.
- Czas spożycia posiłku ma znaczenie w przypadku badania w obrębie jamy brzusznej i USG doplerowskiego, a w innych – niekoniecznie. To samo dotyczy wypełnienia lub opróżnienia pęcherza moczowego, odpoczynku przed badaniem czy nakładania kosmetyków na skórę.
- Zazwyczaj można pić niewielkie ilości niegazowanej wody.
- Warto zabrać wyniki poprzednich badań USG.
- W dniu badania można przyjąć leki (jak zwykle).
- Oczywiście wskazane jest zadbanie o higienę, a także założenie wygodnego, luźnego ubrania, które ułatwi odsłonięcie badanych części ciała.
- W nagłych sytuacjach ultrasonografię wykonuje się bez przygotowania.
- Przerwanie ciągłości skóry jest przeciwwskazaniem do badania (ze względu na ryzyko rozwoju zakażenia).
Jeśli planujesz wykonać diagnostykę w naszej klinice, zapoznaj się ze szczegółowym opisem oferowanych badań. Coś jest niejasne? Możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.
Jak wygląda badanie USG?
Ogólny przebieg badania wygląda następująco:
- Na początek pacjent musi odsłonić badaną okolicę.
- Lekarz nakłada specjalny żel, który zapewnia przyleganie głowicy aparatu do skóry oraz zmniejsza zakłócenia w obrazie (bez tego fala odbijałaby się od ciała).
- W trakcie badania lekarz może poprosić np. o zaczerpnięcie czy wstrzymanie powietrza, przesunięcie się, poruszenie kończyną itd. Obrazowanie, w którym głowica jest wprowadzana do jam ciała (np. pochwy, odbytu), wymaga ścisłej współpracy z pacjentem.
Jakie rodzaje badań USG możesz wykonać w naszej klinice?
W naszej klinice oferujemy kilka wariantów obrazowania ultrasonograficznego. Wskazania, przygotowanie i przebieg badania zależą od rodzaju USG – znajdziesz je niżej.
USG ginekologiczne (transwaginalne)
Wskazania: Podejrzenie zmian chorobowych lub wad w obrębie układu rozrodczego, krwawienie z dróg rodnych nie związane z miesiączką, bóle podbrzusza o nieznanej przyczynie, nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego.
Co wykrywa: Zaburzenia grubości endometrium, budowy mięśni macicy i tkanek miednicy, PCOS (zespół policystycznych jajników), torbiele, mięśniaki, zmiany nowotworowe itd.
Przebieg: Badanie wykonuje lekarz ginekolog przy użyciu sondy przezpochwowej w celu oceny stanu narządów miednicy mniejszej. Za każdym razem sonda jest zabezpieczona lateksową osłoną z naniesionym żelem.
Przygotowanie:
- Pęcherz powinien być opróżniony.
- Ze względu na specyfikę badania warto zadbać o odpowiednią higienę.
- Badanie najlepiej przeprowadzić w 5.-10. dniu cyklu, termin może też ustalić ginekolog prowadzący.
USG narządów miednicy mniejszej (prostaty, jajników, macicy) przez powłoki brzuszne
Wskazania:
- U kobiet: profilaktyka chorób kobiecych, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bóle brzucha i podbrzusza o nieznanej przyczynie, krwawienia niezwiązane z miesiączką, niepłodność, zmiany w obrębie jajników, lokalizowanie wewnętrznych środków antykoncepcyjnych.
- U mężczyzn: Obrazowanie stanu prostaty (gruczołu krokowego) pod kątem przerostu lub w czasie leczenia, dodatkowa diagnostyka przy podwyższonym PSA, profilaktyka lub dodatkowe badanie u osób obciążonych genetycznie nowotworem prostaty.
Co wykrywa: Odchylenia anatomiczne męskich i żeńskich układów rozrodczych i moczowych, stany zapalne, nowotwory, polipy i inne zmiany, ryzyko poronienia.
Przebieg: Standardowy (patrz punkt wyżej: „Jak wygląda badanie USG?”). W czasie badania lekarz ocenia kształt, powierzchnię, położenie i wielkość narządów. Innym rodzajem USG prostaty u mężczyzn jest TRUS (USG transrektalne, czyli przez odbyt).
Przygotowanie: Pęcherz powinien być wypełniony (2 godziny przed badaniem należy wypić 1-1,5 l wody).
USG piersi
Wskazania: Profilaktyka raka piersi, potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu, kontrola przebiegu leczenia, różnicowanie zmian torbielowych i litych, ocena wielkości i granic zmian ogniskowych, monitorowanie biopsji i punkcji torbieli, ocena stanu przed korekcją piersi i po niej (kontrolnie), ocena uszkodzeń po urazie.
Co wykrywa: Guzy i nowotwory piersi oraz okolicznych węzłów chłonnych, ropień piersi, krwiaki po urazach biustu itd.
Przebieg: Standardowy (patrz punkt wyżej: „Jak wygląda badanie USG?”). Oprócz piersi lekarz zbada również węzły chłonne pod pachami, dlatego pacjentka musi podnieść ręce nad głowę.
Przygotowanie: Przed badaniem nie należy aplikować kosmetyków na skórę (balsamów, dezodorantów, antyperspirantów itp.).
USG w ciąży
Wskazania: Monitorowanie prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu (obowiązkowo między 11. a 14. tygodniem, a następnie między 18. a 22., 28. a 32. oraz po 40., jeśli poród nie nastąpił przed planowanym terminem), potwierdzenie ciąży przed 11. tygodniem.
Przebieg: Standardowy w przypadku badania przez powłoki brzuszne (patrz punkt wyżej: „Jak wygląda badanie USG?”). Przy badaniu przez pochwę patrz: „USG ginekologiczne (transwaginalne)”.
Co wykrywa:
- 11.-14. tydzień: anatomię płodu, wiek ciąży (dzięki pomiarom w czasie badania), długość kości nosowej i przezierność karku (przydatne w diagnostyce m.in. zespołu Downa),
- 18.-22. tydzień: ocena prawidłowości rozwoju płodu w stosunku do wieku ciąży, ewentualne wady rozwojowe (przede wszystkim serca), ocena stanu łożyska i ilości płynu owodniowego,
- 28.-32. tydzień: wielkość i ułożenie dziecka, umiejscowienie łożyska, długość szyjki macicy.
Przygotowanie: Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. W przypadku badania transwaginalnego należy opróżnić pęcherz.
Dlaczego warto wykonać USG w VitMeUp?
W naszej klinice wykonujemy badania za pomocą nowoczesnego aparatu, który wyróżnia się wysoką rozdzielczością obrazu. Jednak nie oszukujmy się – to standard w każdym szanującym się centrum diagnostycznym i medycznym. W VitMeUp nie ograniczamy się do standardów! Dlatego oprócz tego zapewnimy Ci:
- bardzo dokładny wywiad medyczny,
- spokojną, bezpieczną atmosferę,
- holistyczne podejście do Twojego zdrowia,
- wsparcie na każdym etapie diagnozowania.
BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE W SKRÓCIE
Ultrasonografia to podstawowe badanie obrazowe. USG pozwala na ocenę stanu wielu organów wewnętrznych oraz wykrycie różnych nieprawidłowości. Jeśli to nie jest Twoje pierwsze badanie USG, warto zabrać do gabinetu poprzednie wyniki badań (dla porównania)
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2665
- https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174821,ultrasonografia
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564184/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563109/