Badanie poziomu homocysteiny to ważna część profilaktyki chorób serca i udaru mózgu – najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce!

Czy wiesz, jaki związek ma badanie poziomu homocysteiny z zawałem serca, udarem mózgu, miażdżycą, nowotworami, chorobami Parkinsona i Alzheimera, depresją i migrenami? Otóż oznaczenie stężenia tego aminokwasu ułatwia diagnostykę, profilaktykę i leczenie tych chorób.

Z jednej strony homocysteina (Hcy) jest niezbędna do syntezy kluczowych dla organizmu substancji (m.in. neuroprzekaźników i składników budulcowych naczyń krwionośnych). Z drugiej jednak strony staje się toksyczna, jeśli nie zostanie zmetabolizowana w dostatecznej ilości.

Homocysteina w nadmiarze ma właściwości prozapalne i wywołuje stres oksydacyjny – stan niebezpieczny dla wszystkich komórek w organizmie.

Prawidłowy poziom Hcy a jej metabolizm

Homocysteina jest aminokwasem niebiałkowym, który powstaje w wyniku przemian pochodzącej z pożywienia metioniny (konkretnie jej demetylacji). Cykl metioninowy zachodzi we wszystkich komórkach. Gdy ilość wytworzonej Hcy jest większa niż metabolizowanej, aminokwas ten zostaje wydalony do osocza krwi, przefiltrowany do moczu w nerkach, a następnie usunięty z organizmu człowieka.

Za prawidłowy przebieg tych wszystkich procesów odpowiada wątroba. Kofaktorami cyklu metioninowego są witaminy z grupy B, a donorem grupy metylowej – kwas foliowy.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny w organizmie zwiększa ryzyko chorób, które stanowią poważne zagrożenie dla życia albo znacznie obniżają jego jakość:

  • zawał serca,
  • udar,
  • zakrzepica,
  • otępienie naczyniopochodne,
  • choroba neurodegeneracyjne,
  • miażdżyca.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kiedy należy wykonać badanie krwi Hcy?

Pamiętaj, że nadmiar homocysteiny można wykryć łatwo i mało inwazyjnie. Jeśli stwierdzono u Ciebie podwyższone ryzyko rozwoju zaburzeń układu krążenia, m.in. miażdżycy, zdecydowanie warto sprawdzić ilość tego aminokwasu we krwi. Alarmujące jest też wykazanie obecności homocysteiny w badaniu moczu (u zdrowych ludzi taki stan nie występuje).

Badanie Hcy jest zalecane u osób, które:

  • mają przypadki chorób naczyniowych w rodzinie,
  • mają hiperlipidemię,
  • cierpią na cukrzycę lub mają stan przedcukrzycowy,
  • są otyłe,
  • palą papierosy,
  • mają nadciśnienie tętnicze,
  • prowadzą siedzący tryb życia,
  • są narażone na długotrwały stres.

Pacjenci, którzy mają za sobą udar lub zawał w dość młodym wieku, również powinni wykonać badanie poziomu homocysteiny. Okazuje się ono pomocne także w monitorowaniu leczenia chorób nerek.

Jak wygląda badanie homocysteiny?

Materiałem do pomiaru stężenia homocysteiny jest sucha kropla krwi z palca (DBS). Poziom Hcy jest parametrem niestabilnym, jednak metoda DBS hamuje lub nawet zatrzymuje procesy metaboliczne i znacznie przedłuża przydatność próbki do analizy.

Metoda badawcza wykorzystywana w laboratorium, z którym współpracuje VitMeUp, to wysokosprawna chromatografia cieczowa sprzężona z tandemową spektometrią mas (LC-MS/MS). Ze względu na wysoką swoistość uchodzi ona za „złoty standard” diagnostyki. Stosowaniem tej zaawansowanej technologii może się pochwalić zaledwie kilka placówek w całej Polsce! A to dlatego, że LC-MS/MS wymaga bardzo drogiego sprzętu i doskonale przeszkolonego personelu.

Przygotowanie do badania stężenia homocysteiny we krwi

Jak przygotować się do badania? Krew powinna zostać pobrana rano, najlepiej tuż po całonocnym odpoczynku i bezwzględnie na czczo. Odstęp między ostatnim posiłkiem a pobraniem to minimum 12, a najlepiej 13-14 godzin.

Co oznacza obniżony i podwyższony poziom homocysteiny?

Optymalne stężenie Hcy wynosi 5-15 µmol/l. Co oznaczają odchylenia od normy?

  • Ilość homocysteiny poniżej 5 µmol/l. To rzadkie zjawisko, którego przyczyną może być dieta zbyt uboga w metioninę i cysteinę (np. wegetariańska lub wegańska) czy nieprawidłowa suplementacja witamin z grupy B. Taki stan zwiększa podatność na stres oksydacyjny.
  • Ilość homocysteiny powyżej 15 µmol/l, czyli hiperhomocysteinemia (HHcy). Pierwotna może wynikać z mutacji genetycznej lub polimorfizmu (np. w genie MTHFR). Wtórna zaś jest związana m.in. z niedoborami witamin z grupy B, nadmiernym spożyciem metioniny, niewydolnością nerek i wątroby, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i niektórymi lekami (metotreksat). Często wynika też z niewłaściwego stylu życia, np. nadużywania alkoholu i kawy, palenia tytoniu i małej aktywności fizycznej.

Co jest gorsze: wysoki poziom homocysteiny czy cholesterolu?

Każdego roku 80 tys. osób w Polsce dostaje zawału serca, a prawie 75 tys. – udaru mózgu.

Według danych Pulsu Medycyny z 29.09.2023 [1]

Homocysteina jest nazywana „nowym cholesterolem”. Wiele chorób, za które do tej pory „obwiniano” podwyższony cholesterol, może być skutkiem zbyt wysokiej homocysteiny! Jednak o ile regularne sprawdzanie poziomu HDL i LDL należy do podstawowych badań, o tyle Hcy – jeszcze nie. Być może już niedługo oznaczenie stężenia homocysteiny wejdzie w skład standardowej profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Takie zalecenia wydało np. Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą. Dlaczego?

Nagromadzona homocysteina ma działanie aterogenne – uszkadza wewnętrzną część naczyń krwionośnych (śródbłonek) i zmniejsza ich elastyczność. Pod jej wpływem składniki budulcowe żył i tętnic (kolagen, elastyna i proteoglikany) ulegają degradacji. Zostaje też zahamowana ich synteza. Poza tym zwiększa się ryzyko zakrzepów, ponieważ komórki namnażają się w celu naprawy uszkodzonych fragmentów naczyń krwionośnych. Nic więc dziwnego, że osoby z grupy ryzyka powinny dbać o prawidłowe stężenie homocysteiny!

Homocysteina – jak obniżyć jej stężenie?

Co zrobić, żeby znowu mieć odpowiednio niski poziom homocysteiny? Warto stosować się do ogólnych zaleceń związanych z profilaktyką chorób układu krążenia. Poza tym specjaliści zalecają suplementację witamin B6, B9 (kwasu foliowego) i B12, jednak zawsze należy to zrobić po konsultacji z lekarzem. O suplementacji możesz porozmawiać z jednym z dietetyków klinicznych z naszego zespołu.

Homocysteina – jak obniżyć jej stężenie?

Co zrobić, żeby znowu mieć odpowiednio niski poziom homocysteiny? Warto stosować się do ogólnych zaleceń związanych z profilaktyką chorób układu krążenia. Poza tym specjaliści zalecają suplementację witamin B6, B9 (kwasu foliowego) i B12, jednak zawsze należy to zrobić po konsultacji z lekarzem. O suplementacji możesz porozmawiać z jednym z dietetyków klinicznych z naszego zespołu.

Czy wiesz, że można by zapobiec aż 80% przypadków zawałów? Jednym z elementów profilaktyki przeciwzawałowej jest badanie homocysteiny.

Homocysteina – kup badanie online w VitMeUp!

Dzięki naszym metodom diagnostycznym oznaczenie poziomu homocysteiny we krwi możesz wykonać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zamówisz badanie online w VitMeUp. Taką sposobność na pewno docenią pacjenci z obniżoną odpornością czy opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Odległość od placówki medycznej nie jest już problemem! Do pobrania krwi wystarczy prosty zestaw z jednorazowym nakłuwaczem.

Oczywiście zapraszamy również do naszej kliniki we Wrocławiu. Nasi specjaliści z przyjemnością omówią z Tobą wyniki i podpowiedzą, co dalej. Oferujemy nie tylko konsultacje lekarskie na miejscu, ale także dojazdy do pacjenta.

BADANIE HOMOCYSTEINY W SKRÓCIE

Badanie poziomu Hcy jest ważne w diagnostyce i profilaktyce chorób układu krążenia, ale też niedoborów m.in. kwasu foliowego i witaminy B12 oraz innych z grupy B. Obniżenie stężenia Hcy jest bardzo ważne dla zdrowia, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych.