Zaznacz stronę

Suplementujesz witaminę D3? Wykonaj badanie poziomu witaminy D – nie tylko przy niedoborze!

Czy wiesz, że przyjmowanie witaminy D, nawet w wysokich dawkach, może nie przynosić oczekiwanych rezultatów? Badanie poziomu witaminy D we krwi to najlepszy sposób, żeby ocenić efektywność suplementacji!

Niedobór witaminy D3 może prowadzić do osteoporozy, depresji, miażdżycy czy próchnicy. Zwiększa również ryzyko wystąpienia infekcji sezonowych oraz powikłań w ciąży.

W rzadkich przypadkach dochodzi też do zatrucia witaminą D, które objawia się m.in. za wysokim stężeniem wapnia we krwi, nudnościami, wymiotami i bólami brzucha. Mogą pojawić się również zaburzenia czynności nerek. Nieprawidłowa suplementacja witaminy D szkodzi zdrowiu!

Skąd w Polsce tak dużo przypadków niedoboru witaminy D?

Do syntezy witaminy D w skórze dochodzi pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Jednak w Polsce (ze względu na położenie geograficzne i klimat) naturalne wytwarzanie tej witaminy jest praktycznie niemożliwe od października do kwietnia. Dzieje się tak m.in. przez nieodpowiedni kąt padania promieni słonecznych jesienią i zimą. Nawet latem wyprodukowanie witaminy D jest utrudnione z powodu używania kremów z filtrem czy długiego przebywania w pomieszczeniach. Z tego względu nawet przy zbilansowanej diecie bardzo trudno zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D.

Czy wiesz, że zaledwie 9% Polaków ma prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie?

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej[1]

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wygląda badanie poziomu witaminy D?

Badanie stężenia witaminy D polega na ilościowym oznaczeniu jej metabolitów w organizmie. Test jest wykonywany metodą suchej kropli krwi (DBS), w której materiał pobrany od pacjenta zostaje wysuszony na specjalnej, trwałej bibule. Następnie próbkę poddaje się analizie za pomocą niezwykle czułej techniki – wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektometrią mas (LC-MS/MS). Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów i wysokiego stopnia powtarzalności. Co ważne, otrzymany wynik nie zostaje zafałszowany przez takie substancje, jak biotyna czy empiryczna forma witaminy D3.

Badanie stężenia witaminy D jest dla pacjenta bezbolesne, wygodne i szybkie. Samo pobranie próbki krwi trwa kilka-kilkanaście sekund! Można to zrobić o dowolnej porze dnia, bez konieczności bycia na czczo. Nie ma też potrzeby przerywania przyjmowania leków, w tym preparatów witaminy D.

Kiedy wykonać badanie witaminy D?

Oznaczenie ilości witaminy D w organizmie nie jest badaniem rutynowym, które bezwzględnie należy wykonać np. przed rozpoczęciem suplementacji. Jednak to kluczowa analiza w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości gospodarki wapniowo-fosforanowej, chorób tkanki kostnej (krzywicy, osteoporozy, osteomalacji), a także chorób nerek. Warto też rozważyć ocenę poziomu tej witaminy w przypadku:

  • zaburzeń wchłaniania,
  • zespołu nerczycowego,
  • chorób wątroby,
  • przyjmowania kortykosteroidów oraz leków przeciwpadaczkowych i immunosupresyjnych.

To tylko kilka przykładów sytuacji klinicznych, które są wskazaniem do wykonania badania, ponieważ wielu pacjentów może się znaleźć w grupie ryzyka niedoboru witaminy D. Jednak ostateczną decyzję o skierowanie na oznaczenie poziomu witaminy D podejmuje lekarz prowadzący.

Do wystąpienia nadmiaru witaminy D dochodzi rzadko, jednak zdarzają się i takie przypadki. Hiperwitaminoza dotyka najczęściej ludzi z nadwrażliwością na witaminę D oraz mutacją w obrębie genów odpowiedzialnych za jej metabolizm (CYP24A1) lub syntezę (SLC34A1). Osoby zdrowe, które nie przyjmują wyjątkowo dużych ilości suplementów, nie muszą się obawiać przedawkowania. Mimo wszystko monitorowanie jej poziomu jest ważne, również w trakcie suplementacji witaminy D.

Witamina D: badanie profilu metabolitów 25(OH)D

Badanie krwi pod kątem zawartości witaminy D opiera się na oznaczeniu następujących substancji:

  • 25(OH)D3 – 25-hydroksycholekalcyferol,
  • 25(OH)D2 – 25-hydroksyergokalcyferol,
  • 24,25(OH)2D3 – 24,25-dihydroksycholekalcyferol,
  • Epi-25(OH)D3 – forma empiryczna o obniżonej aktywności biologicznej. Nie jest prezentowana na wyniku ze względu na brak interpretacji klinicznej, może jednak nieco fałszować pomiary w niektórych metodach analitycznych.

Jak interpretować wynik badania poziomu witaminy D?

Suma 25(OH)D to łączna ilość metabolitów witaminy D, czyli 25(OH)D3 oraz 25(OH)D2. Z kolei produkt metabolizmu tej witaminy, 24,25(OH)2D3, pozwala na wyliczenie współczynnika przyswajalności i ustalenie aktualnego zapotrzebowania na witaminę D na podstawie równowagi między procesem wchłaniania a wytwarzania i usuwania.

Stężenie 25(OH)D [ng/ml]:

  • 0-20: deficyt. Wymaga rozpoczęcia suplementacji zgodnie z normami, a następnie powtórzenia oznaczenia po 3 miesiącach. Poziom poniżej 10 ng/ml to bardzo poważny niedobór, który należy skonsultować z lekarzem.
  • 20-30: poziom suboptymalny. Wymaga rozpoczęcia suplementacji zgodnie z normami lub zwiększenia dawki o 50%. Ponowne badanie jest zalecane po 6 miesiącach. Stężenie powyżej 20 ng/ml uchodzi za wystarczające jedynie w profilaktyce i leczeniu krzywicy (według ogólnych światowych wytycznych).
  • 30-50: optymalny poziom według większości Towarzystw Endokrynologicznych. Należy kontynuować dotychczasowe postępowanie dietetyczne/suplementację.
  • 50-100: poziom wysoki. Zwykle wymaga zmniejszenia dawki o 50% albo przerwę w przyjmowaniu witaminy D na okres 1-2 miesięcy. Niektórzy mogą jednak czuć się dobrze z wyższym poziomem tej witaminy, dlatego warto omówić strategię z lekarzem.
  • Powyżej 100: poziom toksyczny. Wymaga zaprzestania suplementacji, a następnie badania stężenia 25(OH)D co miesiąc. Taki przypadek należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ nadmiar witaminy D wiąże się również z hiperkalcemią (podwyższoną ilością wapnia we krwi) i hiperkalciurią (nadmiernym wydalaniem wapnia z moczem).

Przyjęta z pokarmem witamina D ulega w organizmie pewnym przemianom. Pierwsza hydroksylacja witamin D2 i D3 w pozycji 25 zachodzi w wątrobie. Jednak metabolity 25(OH)D nie są czynne biologicznie. Pełnią funkcję prohormonów, które wymagają drugiej hydroksylacji w pozycji 1. W wyniku tego procesu powstaje 1,25(OH)D, czyli kalcytriol – aktywna biologicznie forma witaminy D.

Dlaczego w analizie ma znaczenie ilość metabolitów witaminy D, a nie jej aktywnej formy? Ponieważ badania pokazują, że osoby z niedoborem tej witaminy zwykle mają stężenie kalcytriolu w normie.

Stosunek 25(OH)D3:24,25(OH)2D3:

  • poniżej 6,98: za niski. Wymaga dobrania dawki witaminy D pod kontrolą lekarza, zwłaszcza przy zbyt niskim poziomie 25(OH)D. Wynika ze zwiększonej aktywności 24-hydroksylazy.
  • 6,98-23,64: prawidłowy. To stan charakterystyczny dla większości populacji.
  • powyżej 23,64: za wysoki. Wynika ze zbyt niskiego poziomu 25(OH)D, ale może oznaczać również choroby układu kostnego, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek lub niewłaściwą homeostazę wapnia.

Znaczenie witaminy D dla dzieci i dorosłych

Witamina D ma wpływ na cały organizm. Nie tylko zapobiega krzywicy, co ma ogromne znaczenie dla dzieci, ale również reguluje gospodarkę wapniową, odpowiada za właściwą mineralizację kości, a także wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego, mięśniowego i krążenia. Działa również przeciwoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Receptory VDR witaminy D występują w większości pozaszkieletowych ludzkich komórek!

Źródła witaminy D w pożywieniu

Witamina D występuje w dwóch formach: roślinnego ergokalcyferolu (D2) i zwierzęcego cholekalcyferolu (D3). Duże ilości witaminy D można znaleźć w rybach morskich (dorsz, śledź, łosoś), jajkach, wątróbce, mleku. Źródłami witaminy D2 są z kolei grzyby, rośliny i algi.

Poziom witaminy D3 – kup badanie online w VitMeUp!

Chcesz sprawdzić, czy pomimo przyjmowania suplementów lub leków z witaminą D masz jej niedobór? Badanie możesz zrobić bez wychodzenia z domu! To wygodna, szybka i całkowicie bezpieczna procedura. Wystarczy zamówić badanie online.

Jesteś z Wrocławia lub okolic? Możesz wybrać się do kliniki VitMeUp. W naszej siedzibie specjalista pobierze Ci krew i wyśle próbkę do renomowanego laboratorium, które jest objęte międzynarodowym programem badań biegłości Vitamin D External Quality Assessment Scheme (DEQAS). Wynik analizy warto omówić z lekarzami z naszego zespołu.