Analiza pierwiastkowa włosa
Czy warto dzielić włos na czworo? Tak, pod warunkiem, że wykonasz analizę pierwiastkową włosa (EHA)!
Analiza pierwiastkowa włosa (APW lub ang. EHA) to doskonałe uzupełnienie badań krwi, które staje się potężnym narzędziem w diagnostyce. Dlaczego?
Włosy to coś więcej niż ozdoba głowy. Każdy z nich, rosnąc ok. 1 cm na miesiąc, gromadzi mnóstwo cennych informacji o poziomie pierwiastków w organizmie. EHA umożliwia oznaczenie składu mineralnego włosów i poznanie pewnych charakterystycznych cech metabolizmu badanej osoby na przestrzeni kilku miesięcy.
Analiza pierwiastkowa włosa pozwala ocenić stan odżywienia organizmu
Krew jest najważniejszym płynem fizjologicznym, dlatego organizm dąży do tego, aby jej skład mineralny był możliwie jak najlepszy. Dlatego mimo że badanie krwi było, jest i będzie podstawą diagnostyki, oznaczenie ilości makro- i mikroelementów w takim teście nie zawsze umożliwia 100% trafną ocenę stanu odżywienia organizmu. Włosy nie są podatne na wahania stężeń pierwiastków w płynach fizjologicznych, więc ich skład mineralny dokładnie odzwierciedla poziom substancji obecnych w organizmie.
Analiza pierwiastkowa włosa – nieinwazyjna i pożyteczna metoda diagnostyczna
Po APW, jako doskonałe badanie uzupełniające, sięgają eksperci z wielu dziedzin medycyny. Immunolodzy, dietetycy i psychodietetycy, interniści czy specjaliści od chorób wewnętrznych skutecznie wykorzystują informacje, których dostarczają wyniki analizy pierwiastkowej włosa. Dzięki temu proponowana terapia jest naprawdę skrojona na miarę pacjenta.
Kiedy warto wykonać badanie włosów?
Komu jest polecane badanie poziomu pierwiastków we włosach? Jeśli:
- żyjesz/pracujesz w ciągłym stresie i pośpiechu,
- uprawiasz sport i chcesz zmaksymalizować efekty treningu,
- jesteś w ciąży albo karmisz piersią,
- jesteś w okresie rekonwalescencji po poważnej chorobie,
- cierpisz na dolegliwości o nieznanym podłożu,
- martwi Cię stan Twoich włosów (słaby wzrost, nadmierna utrata włosów, przetłuszczanie się, łupież itp.),
…to analiza pierwiastkowa włosa to badanie dla Ciebie! Czego możesz się spodziewać po wprowadzeniu zaleceń wynikających z AWP?
- Przypływu energii oraz poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.
- Łatwiejszego kontrolowania masy ciała i sposobu odżywiania.
- Poprawy odporności.
- Uregulowania trawienia.
- Większej szansy na spowolnienie procesów starzenia.
Oznaczanie 29 pierwiastków (20 biopierwiastków i 9 pierwiastków toksycznych)
Makroelementy: |
Mikroelementy (pierwiastki śladowe): |
Pierwiastki toksyczne: |
Fosfor (P), potas (K), siarka (S), sód (Na), wapń (Ca) |
Chrom (Cr), cynk (Zn), german (Ge), jod (I), kobalt (Co), krzem (Si), lit (Li), magnez (Mg), mangan (Mn), miedź (Cu), molibden (Mo), selen (Se), srebro (Ag), wanad (V), żelazo (Fe). |
Arsen (As), bar (Ba), glin (Al), kadm (Cd), nikiel (Ni), ołów (Pb), rtęć (Hg), stront (Sr), tal (Tl) |
Proporcje pierwiastków:
- sód-potas, sód-magnez,
- wapń-magnez, wapń-fosfor, wapń-potas, wapń-sód, wapń-krzem,
- cynk-miedź,
- potas-lit, potas-kobalt,
- żelazo-miedź, żelazo-kobalt.
Jak wygląda wynik badania APW?
Na wyniku badania znajdziesz stężenia wszystkich oznaczanych pierwiastków, a także wzajemne stosunki kilkunastu z nich oraz informację o tym, czy poziom mieści się w normie. Analiza na pewno wykaże też obecność metali ciężkich, ponieważ każdy człowiek codziennie ma z nimi kontakt. Dlatego to bardzo istotne, żeby monitorować ich poziom w organizmie.
Bardzo ważne są nie tylko ilości pierwiastków, ale też ich wzajemne proporcje. Niektóre pierwiastki ze sobą współpracują, a inne konkurują. Zaburzenia poziomu jednego z nich wpływają więc na stężenia pozostałych. Dzięki zbadaniu tych zależności można sprawdzić prawidłowość procesów metabolicznych i podjąć działania, żeby organizm wrócił do równowagi.
Analiza włosa w VitMeUp – zaufaj innowacyjnemu laboratorium diagnostycznemu
W klinice VitMeUp możesz wykonać analizę pierwiastkową włosa, a następnie omówić wynik z naszymi specjalistami. Nie tylko korzystamy z nowoczesnego sprzętu, ale też ciągle szkolimy nasz zespół, żeby wykonywać AWP jeszcze lepiej!
Jak przygotować się do pobrania próbki?
Nie każda próbka włosów nadaje się do analizy. Pewne zabiegi fryzjerskie (np. farbowanie, trwałe prostowanie itp.) bardzo ingerują w strukturę włosa, dlatego w takim przypadku należy poczekać z wykonaniem badania (ok. 8 tygodni). Odrost powinien mieć 3-4 cm od nasady.
Poza tym w dniu wizyty:
- umyj skórę głowy i włosy szamponem oczyszczającym,
- nie stosuj odżywek, masek ani żadnych środków do stylizacji.
Nasz specjalista pobiera minimum 2 cm włosa do badania (cała próbka ma objętość mniej więcej łyżki stołowej). Oprócz tego lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Jeśli Twoje włosy są gotowe, umów wizytę u trychologa już dzisiaj!
BADANIE EHA W SKRÓCIE
Analiza pierwiastkowa włosa to badanie, które określa ilość 29 pierwiastków i ich wzajemne powiązania. Dzięki temu można ocenić, czy organizm jest wystarczająco odżywiony i czy utrzymuje równowagę metaboliczną.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29054142/
- https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-3-030-95660-8_17
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21468435/