Zaznacz stronę

Ginekologia holistyczna Wrocław | Cena, opinie, diagnostyka 

Medycyna holistyczna w ginekologii. Holistyczna opieka okołoporodowa

Ginekologia holistyczna leczy nie chorobę czy jej objawy, a pacjentkę i przyczyny stanu, w którym się znalazła. Od powszechnie znanej ginekologii różni ją przede wszystkim to, że zajmujący się nią lekarze postrzegają człowieka jako istotę złożoną z wielu rozmaitych układów – połączonych ze sobą, a więc zależnych od siebie. W ginekologii holistycznej rozumie się, że kluczowym problemem, z którym borykają się pacjentki, są nie objawy, a ich źródło. Symptomy są jedynie komunikatem ze strony organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego.

Jakie są założenia medycyny holistycznej?

Jednym z założeń medycyny holistycznej, nazywanej również medycyną stylu życia, jest traktowanie pacjenta jako całości składającej się z ciała, umysłu, duszy i emocji. Kiedy więc jego organizm nie pracuje w prawidłowy sposób, to w trakcie terapii specjalista ocenia stan nie tylko tej sfery, która jako jedyna (pozornie) wymaga leczenia. Holistyczne podejście polega na tym, że człowiek jest podczas kontaktu z lekarzem postrzegany całościowo, jako psychofizyczna jedność. A więc badany jest nie tylko stan fizyczny pacjenta, ale i jego kondycja emocjonalna, umysłowa i duchowa.

Warto wiedzieć: Medycyna holistyczna zakłada, że pacjent stanowi całość złożoną z ciała, umysłu, duszy i emocji.

Dla lekarzy holistycznych, np. z zakresu ginekologii, charakterystyczne jest też traktowanie pacjenta jako człowieka, a nie jako jednostki chorobowej. Tacy specjaliści koncentrują się na pacjencie i na jego stylu życia, związanym z rozmaitymi sferami, w ramach których funkcjonuje. Lekarz holistyczny wspiera daną osobę poprzez dążenie do uzyskania balansu pomiędzy poszczególnymi obszarami. Pamięta przy tym o indywidualnych potrzebach pacjenta i konieczności utrzymania jego poczucia komfortu w trakcie terapii.

Warto wiedzieć: Lekarze holistyczni postrzegają pacjenta jako człowieka, nie jako jednostkę chorobową.

Trzecie założenie medycyny stylu życia dotyczy włączania pacjenta do czynnego uczestnictwa w procesie terapeutycznym. Taka osoba uczy się, jak codzienne funkcjonowanie wpływa na jej ciało, zdrowie i gospodarkę hormonalną. W ten sposób potrafi reagować na pojawiające się w niej zmiany i jest świadoma tego, jak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą ciała i duszy.

Warto wiedzieć: Osoby korzystające ze wsparcia lekarza holistycznego czynnie uczestniczą w procesie terapeutycznym, ucząc się, jak codzienne funkcjonowanie wpływa na ich ciało, zdrowie i gospodarkę hormonalną.

Ponadto leczenie holistyczne koncentrowane jest wokół przyczyny choroby, a nie wokół jej objawów. Lekarze, np. ginekolodzy holistyczni uznają, że problemem nigdy nie są symptomy, a ich źródło. Objawy stanowią jedynie komunikat ze strony organizmu, że jest on w nie najlepszej kondycji. Kluczem do zdrowienia jest w związku z tym prawidłowe odczytanie tych komunikatów.

Warto wiedzieć: Podczas terapii holistycznej lekarze skupiają się na przyczynie choroby, a nie na łagodzeniu jej objawów.

Holizm związany jest również z przeświadczeniem, że do uzyskania pełni zdrowia i jednocześnie maksymalnego szczęścia potrzebne jest zachowanie równowagi na wszystkich możliwych poziomach. Istotna jest więc dbałość o swoje ciało, ale też o sferę duchową – czyli ogólnie pojmowany zdrowy styl życia. Niezwykle ważne są przy tym relacje z otoczeniem, m.in. z rodziną i przyjaciółmi.

Warto wiedzieć: Lekarze holistyczni uważają, że człowiek jest nierozerwalnie związany ze światem zewnętrznym, a przyczyną wielu chorób są relacje, które ma z nim dana osoba.

Warto wiedzieć: Zgodnie z nurtem holistycznym źródłem zdrowia i szczęścia jest równowaga we wszystkich możliwych sferach, w ramach których funkcjonuje człowiek.

Czym jest ginekologia holistyczna?

Ginekologia holistyczna jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego zgodnie z holistycznym podejściem. Ginekolodzy holistyczni uważają, że nie należy w każdej zmianie doszukiwać się choroby. Pojawiające się dolegliwości mogą być jedynie reakcją na otoczenie. Dlatego standardowe leczenie nie zawsze się sprawdza. Bywa nawet tak, że stwarza ono niepotrzebnie kolejne problemy. Przykładem takiej okoliczności jest nagminne zalecanie pacjentkom z obfitymi miesiączkami terapii hormonalnej. Tabletki mają wówczas wyciszyć objawy. Kiedy jednak dochodzi do ich odstawienia przez pacjentkę, symptomy mogą powrócić. W rezultacie wiele kobiet stosuje nieprzerwanie terapię hormonalną wyłącznie po to, by wyeliminować problem obfitych miesiączek – co wcale nie musi być konieczne.

Warto wiedzieć: Ginekologia holistyczna łączy aktualną wiedzę akademicką z medycyną wschodnią.

Ginekologia holistyczna skupia się na tym, by pacjentka otrzymała od lekarza odpowiednie wsparcie, realnie rozwiązujące jej problem. Kluczowy jest przy tym szacunek do kobiecego ciała i wybór metod o jak najmniejszej inwazyjności – w miarę możliwości. Czasami wystarczą zaledwie techniki oddechowe czy inne techniki relaksacyjne, by pojawiające się dolegliwości zdrowotne zostały skutecznie wyeliminowane.

Warto wiedzieć: W ramach ginekologii holistycznej funkcjonuje również holistyczna ginekologia estetyczna – obejmująca zarówno zabiegi poprawiające estetykę okolic intymnych, jak i typowo lecznicze zabiegi usprawniające funkcjonowanie organów płciowych.

Od czego zależy kondycja kobiecego ciała?

Według ginekologów holistycznych kondycja kobiecego ciała zależy od stylu życia danej osoby. Niektóre schorzenia powodujące dyskomfort, np. w postaci bólu, wynikają z zaburzenia równowagi w sferze duchowej. Ich źródłem mogą być więc niewyleczone wcześniej problemy natury psychicznej. Kluczowa jest również dieta: kiedy nie jest odpowiednia, może powodować trudności w wydalaniu, co w rezultacie może doprowadzić do niewłaściwego funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Na kondycję ciała wpływa także m.in. uprawiana przez kobietę aktywność fizyczna oraz jej relacje z otoczeniem. Dotyczy to wszystkich kobiet, np. kobiet w ciąży, a o zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi obszarami należy dbać na każdym etapie życia. Podsumowując, do czynników wpływających na kondycję kobiecego ciała należy np.:

  • dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • stan psychiczny,
  • relacje z otoczeniem.

Na czym polega ginekologiczne leczenie komplementarne?

Ginekologiczne leczenie komplementarne, realizowane w ramach ginekologii i położnictwa, polega więc na takiej dbałości o pacjentkę, by mogła ona funkcjonalność na optymalnym poziomie we wszystkich możliwych sferach. Dotyczy to zarówno wykonywania codziennych czynności, jak i np. życia seksualnego. Kluczowa jest przy tym płodność kobiety i pozostałe funkcje jej organizmu, których zaburzenie może wskazywać na konieczność wdrożenia terapii holistycznej.

Warto przy tym podkreślić, że praktyka ginekologa holistycznego ma również charakter profilaktyczny: lekarze uczą swoje pacjentki, jak powinny dbać o swoje ciało i duszę, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się wybranych dolegliwości. Taka nauka dotyczy m.in. pielęgnacji i higieny ciała czy wzmocnienia naturalnych zdolności organizmu. Związana jest też z budowaniem świadomości na temat reakcji ciała na określone bodźce. Przykładowo – zmiana stref klimatycznych może spowodować przejściowe zaburzenia, co wcale nie musi wymagać leczenia.

Warto wiedzieć: Lekarze holistyczni przekonują, że nie każda zmiana jest objawem choroby.

Jakie są holistyczne metody leczenia infekcji i innych dolegliwości intymnych?

W ramach holistycznej medycznej sztuki stosowane są przede wszystkim takie metody terapeutyczne, których skuteczność została naukowo potwierdzona. Lekarze, a w tym ginekolodzy holistyczni nie odbiegają więc w swojej praktyce od tradycyjnych metod leczenia. Przyglądają się natomiast pacjentowi i dzięki temu dostrzegają jego realne problemy. W efekcie czasami okazuje się, że standardowe leczenie nie jest konieczne. Wybrane objawy fizyczne mogą być jedynie oznaką złego stanu psychicznego. Kiedy natomiast taka terapia jest potrzebna, to dobierają metody, które wzmocnią organizm i nie „przeszkodzą” mu jednocześnie w płynnej regeneracji.

Ginekolodzy holistyczni badają więc narządy płciowe pacjentek zgodnie ze sztuką medyczną. Wykonują USG, badają szyjkę macicy czy płód, oceniają pracę jajników oraz kondycję pochwy i sromu, ale robiąc to, postrzegają daną osobę jako organizm złożony z rozmaitych składowych. Kiedy natomiast konieczne okazuje się wdrożenie terapii, zapewniają pacjentce taką pomoc, dzięki której powstała dolegliwość, np. w postaci grzybicy, zostanie wyeliminowana w zgodzie z jej naturalnymi potrzebami.

Warto wiedzieć: W leczeniu holistycznym bardzo często wykorzystywane są metody z zakresu medycyny naturalnej, takie jak ziołolecznictwo, masaż, aromaterapia, medytacja, joga, akupunktura, hydroterapia, homeopatia czy akupresura.

Na czym polega holistyczna opieka okołoporodowa? Czym różni się od standardowej opieki?

W holistycznej opiece okołoporodowej lekarze nie skupiają się wyłącznie na działaniu interwencyjnym. Oczywiście stosują niezbędne metody medyczne, takie jak podawanie leków, terapie hormonalne czy zabiegi operacyjne – zawsze wtedy, kiedy jest to konieczne – natomiast zapewniają przy tym pacjentce pełną troskę o jej kondycję.

Podczas porodu kobieta otrzymuje ciepłe wsparcie, dzięki czemu zyskuje maksymalne poczucie komfortu. Przydzielona jej położna koncentruje się wówczas nie tylko na fizyczności swojej pacjentki, ale i na jej stanie psychicznym. Kiedy więc dochodzi do silnych dolegliwości bólowych, położna najpierw stara się zgładzić je naturalnymi metodami, a dopiero później, w razie potrzeby, podaje znieczulenie.

Warto wiedzieć: Holistyczna opieka okołoporodowa charakteryzuje się m.in. tym, że specjaliści pomagają mamie od samego początku zbudować więź ze swoim dzieckiem i otoczyć go w ten sposób miłością. Robią to np. poprzez przekazywanie kobiecie noworodka zaraz po jego narodzinach czy na kangurowaniu maluszka i na pomocy pacjentce w przystawianiu go do piersi.

Ginekologia holistyczna a leczenie niepłodności

Ginekolodzy holistyczni w specyficzny sposób podchodzą również do leczenia niepłodności. Ich zdaniem życie w zgodzie z naturą i ze samym sobą zwiększa szansę na bezpieczne zajście w ciążę. Współczesna niepłodność w dużej części wynika z obecnego stylu życia. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje ciało i duszę, kiedy planuje się rodzicielstwo. Oczywiście po dokładnej diagnostyce często niezbędne jest zastosowanie leków czy innych form typowo medycznych praktyk, np. w postaci hormonoterapii, natomiast czasami nie ma takiej potrzeby.

Kiedy w medycynie holistycznej włącza się leki?

W klinikach specjalizujących się w medycynie holistycznej leki są wykorzystywane wyłącznie wtedy, kiedy inne, mniej inwazyjne metody terapeutyczne nie znajdują zastosowania w danym przypadku. Kiedy więc dany narząd pacjentki funkcjonuje w nieodpowiedni sposób, to w zaleceniach znaleźć można ona np. ziołoterapię – jeśli jest to oczywiście zasadne w danej sytuacji. Analizowana jest przy tym jej kondycja psychiczna, co wynika z poszukiwania przez lekarzy holistycznych źródła problemu: dla takich specjalistów ważniejsza od objawów jest przyczyna stanu danej osoby. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiednich działań zaradczych.

Źródła:

A short history of clinical holistic medicine | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2007/319582/

Clinical holistic medicine: social problems disguised as illness | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2004/923042/

Clinical holistic medicine: when biomedicine is inadequate | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2004/462719/

Ginekologia holistyczna | IMC Centrum Zdrowia https://centrumimc.pl/baza_wiedzy/wywiad-ginekologia-holistyczna/

Holistic medicine and mental health practice: toward a new synthesis | APA PsycNet https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fh0079185

Holistic Medicine Must Mean Whole: How to Deal with Spirituality | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33513581/

Nutrition and traditional Chinese medicine (TCM): a system’s theoretical perspective | Springer Nature https://www.nature.com/articles/s41430-020-00737-w

Towards a medicine of the whole person–knowledge, practice and holism in the care of the Sick | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2753.2009.01353.x

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!