Metformina i jej wpływ na utratę wagi ciała u pacjentów cierpiących na cukrzycę

Najnowsze badania, których wyniki zostały opublikowane w „Nature Metabolism” 18 marca 2024 roku, potwierdzają związek między metforminą, popularnym lekiem przeciwcukrzycowym wywołującym umiarkowany spadek wagi a poziomem Lac-Phe – związku, który wytwarza się w dużych ilościach dzięki aktywności fizycznej. Odkrycie to nie tylko poszerza naszą wiedzę na temat terapii osób z cukrzycą typu 2 (T2D), ale również otwiera nowe możliwości w leczeniu otyłości. Dalsze badania nad wykazaną interakcją mogą przynieść korzyści zarówno pacjentom z T2D, jak i tym borykającym się z problemem nadmiernej masy ciała.

Metformina – popularny lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2

Metformina od lat pozostaje kluczowym lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2, znana ze swojej zdolności do obniżania poziomu glukozy we krwi oraz hamowania apetytu. Jednakże, ostatnie badania przynoszą nowe spojrzenie na temat jej wpływu na poziom metabolitu N-laktoilofenyloalaniny (Lac-Phe) oraz jego potencjalnej roli w regulacji apetytu.

Znaczenie Lac-Phe w kontekście metforminy

Badania wykazały istotne podwyższenie poziomu Lac-Phe u osób leczonych metforminą – niezależnie od statusu T2D. Należy podkreślić, że zostały one przeprowadzone zarówno na pacjentach z cukrzycą typu 2, jak i na zdrowych ochotnikach. Jego wyniki sugerują więc, że Lac-Phe może odgrywać istotną rolę w mechanizmach działania popularnego leku. Obserwacje pozwoliły również na potwierdzenie, że wzrost poziomu Lac-Phe może być skutkiem zarówno długo-, jak i krótkotrwałego przyjmowania metforminy.

Wyniki badania: za regulację apetytu i za umiarkowany spadek wagi na skutek przyjęcia metforminy odpowiedzialna jest właśnie cząsteczka Lac-Phe.

Wyniki badania: poziom Lac-Phe może wzrosnąć na skutek stosowanej diety.

Dlaczego to odkrycie jest ważne?

Odkrycie to poszerza naszą wiedzę na temat mechanizmów działania metforminy oraz jej wpływu na metabolizm. Podkreśla jednocześnie, że wzrost Lac-Phe w surowicy jest charakterystyczny właśnie dla leczenia metforminą, a nie dla stanu cukrzycy typu 2. Otwiera też nowe perspektywy w badaniach nad leczeniem metabolicznym. Potencjalnie prowadzi również do rozwoju nowych metod leczenia otyłości, tj. powstania innowacyjnego środka wykorzystywanego wśród osób próbujących ograniczyć nadmierną tkankę tłuszczową. Umożliwia także opracowywanie bardziej spersonalizowanych planów dietetycznych, tworzonych przez dietetyków klinicznych.

Co to oznacza dla dietetyków klinicznych?

Badania nad wpływem różnych składników diety na metabolizm Lac-Phe mogą przyczynić się do opracowania spersonalizowanych planów żywieniowych dla osób z T2D i problemami z nadwagą czy otyłością. Wprowadzenie strategii żywieniowych ukierunkowanych na regulację poziomu Lac-Phe może mieć potencjał wzmocnienia skuteczności terapii metforminą oraz poprawy wyników leczenia w dłuższej perspektywie czasowej.

Dalsze badania nad interakcjami między dietą a metabolizmem Lac-Phe oraz ich wpływem na skuteczność leczenia metforminą wydają się zatem kluczowe w kontekście dalszego rozwoju praktyki dietetycznej klinicznej i terapii metabolicznych.

Źródła:

https://www.nature.com/articles/s42255-024-01018-7

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!