Sztuczna inteligencja w diagnozowaniu raka prostaty

Sztuczna inteligencja w diagnozowaniu raka prostaty

Rak prostaty, drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn, jest poważnym problemem zdrowotnym, wymagającym jak najszybszej interwencji medycznej. Okazuje się, że pomocna w postawieniu diagnozy, a tym samym w prędkim rozpoczęciu leczenia pacjenta cierpiącego na nowotwór, jest sztuczna inteligencja. I choć prace nad jej wykorzystaniem nadal trwają, wydaje się, że będzie ona miała duże znaczenie w kontekście diagnozowania i leczenia raka prostaty.

Diagnostyka i leczenie raka prostaty z udziałem sztucznej inteligencji?

Międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Manchesterskiego odkryła dwa rodzaje agresywnego raka prostaty, wykorzystując w tym celu sztuczną inteligencję – a dokładnie sieci neuronowe, pozwalające na prześledzenie zmian w DNA próbek raka prostaty pobranych od 159 pacjentów. Wyniki przeprowadzonego przez nią badania opublikowano w czasopiśmie „Cell Genomics”, dostępne online od 29 lutego 2024 roku. I chociaż prace nad testem genetycznym dla raka prostaty są nadal w toku, to odkrycie badaczy może w znacznym stopniu odmienić podejście do diagnozowania i leczenia tej choroby.

Spersonalizowane terapie dla pacjentów z rakiem prostaty

Naukowcy dążą do wprowadzenia spersonalizowanej terapii, opartej na wynikach testów genetycznych, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. Natomiast już teraz udało się uzyskać zaskakujące rezultaty. W trakcie badania zidentyfikowali oni dwie różne grupy nowotworów w badanej próbce, potwierdzając swoje odkrycie za pomocą różnych podejść matematycznych oraz danych z innych krajów. Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć ewolucję guzów prostaty, co może być pomocne podczas opracowywania bardziej spersonalizowanych terapii.

Warto wiedzieć: rak prostaty jest wyleczalny, ale obecne metody leczenia często powodują skutki uboczne. Zindywidualizowana terapia mogłaby pomóc uniknąć tych komplikacji.

Naukowcy planują teraz opracowanie testu genetycznego, który pozwoli ocenić stopień zaawansowania choroby i rokowanie dla każdego pacjenta. Uzyskanie oczekiwanych rezultatów ma umożliwić podejmowanie odpowiednich kroków terapeutycznych w przypadku pacjentów cierpiących na nowotwór. Badacze są przekonani, że dzięki nowym odkryciom możliwe będzie lepsze leczenie raka prostaty, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Duże dawki witaminy C mogą spowalniać rozwój raka prostaty

Warto przy okazji wspomnieć o innych badaniach, sugerujących, że duże dawki witaminy C, podawane np. we wlewie dożylnym, mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój raka prostaty. Kwas askorbinowy jest uznawany za inhibitor angiogenezy warunkującej szybki wzrost oraz rozprzestrzenianie się guza. Dzięki stymulacji wytwarzania kolagenu polepsza stabilność tkanki łącznej, budując w ten sposób barierę pomiędzy guzem a zdrową tkanką. Przy czym zapobieganie przerzutom odbywa się też w tym kontekście poprzez inhibicję hialuronidazy. Przeciwnowotworowy potencjał witaminy C wynika również ze zdolności tego kwasu do zwielokrotniania intensywności procesu naprawy uszkodzeń DNA.

Warto wiedzieć: badania wykazują, że długoterminowe przyjmowanie kwasu askorbinowego, np. w postaci wlewów dożylnych z witaminy C, może w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę komórek raka.

Profilaktyka raka prostaty i kampania #BadajJAJKA

Zapobieganiu rozwojowi raka prostaty służy natomiast przede wszystkim odpowiednia diagnostyka, o czym corocznie przypomina nam ogólnopolska akcja #BadajJAJKA – organizowana w ramach kampanii #ProfilaktykaRatujeŻycie, realizowanej przez fundację Kochasz Dopilnuj. Inicjatywa ta odbija się szerokim echem już od listopada 2019 roku, a jej docelowymi odbiorcami mają być przede wszystkim młodzi mężczyźni, u których, jak pokazują badania, występuje największe ryzyko rozwoju raka jądra: 70% zachorowań dotyczy chłopców i mężczyzn w wieku od 14 do 35 lat. Dlatego Panowie, dbajcie do siebie i pamiętajcie o odpowiedniej profilaktyce!

Źródła:

BADAJ JAJKA! | KampanieSpołeczne.pl https://kampaniespoleczne.pl/badaj-jajka/

Genomic evolution shapes prostate cancer disease type | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666979X24000387?via%3Dihub

Vitamin C as a weapon against cancer | Via Medica https://journals.viamedica.pl/oncology_in_clinical_practice/article/view/9154/7781

źródło zdjęcia: https://kampaniespoleczne.pl/badaj-jajka/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!