W ostatnim czasie wiele zmieniło się w otaczającym nas świecie – żyjemy w ciągłym stresie, opieramy swoją dietę o przetworzone produkty, a nasze środowisko dalece odbiega od naturalnego. Na szczęście Vitmeup jest w stanie skutecznie zapobiec następstwom industrializacji i stale wprowadza nowe rozwiązania, by zapewnić pacjentom kompleksową opiekę. Co to oznacza w praktyce? Na te i wiele innych pytań odpowiedział założyciel marki oraz promotor zdrowego stylu życia Arkadiusz Bujas.

Czy można powiedzieć, że Vitmeup czeka rewolucja i nie jest to już tylko klinika witaminowa? 

Od samego początku zamysłem naszej kliniki była kompleksowa, interdyscyplinarna odpowiedź na potrzeby pacjentów, które stale się zmieniają. Dlatego nie możemy mówić o rewolucji, a ewolucji świadczonych przez nas usług. Negatywne czynniki środowiskowe, w tym nieprawidłowy styl życia, industrializacja, ale także nienadążanie za tymi zmianami publicznej służby zdrowia, sprawiają, że w sektorze medycyny tworzy się luka, którą chcemy zapełnić. Opieka nad pacjentem jest u nas kwestią priorytetową. Pomagamy jednak w szerszym zakresie niż tylko leczenie – zależy nam na profilaktyce oraz holistycznym podejściu do problemu. Stąd też pacjenci w naszej klinice otrzymują dostęp do specjalistów z wielu dziedzin, w tym szerokiej diagnostyki, suplementacji, dietoterapii itd.  

Jak taka interdyscyplinarna pomoc Vitmeup wygląda w praktyce? 

Posługując się przykładem – przychodzi do nas pacjent z szeregiem objawów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, np. bezsennością, dolegliwościami bólowymi, brakiem energii, apatią, depresją. Przez ochronę zdrowia może być potraktowany jako hipochondryka, czasem nie ze względu na obojętność, ale z braku czasu, by nim się odpowiednio zaopiekować. My jednak wiemy, w jaki sposób pomóc mu kompleksowo – wnikliwie szukamy przyczyny tego stanu, a dopiero później wdrażamy odpowiednią terapię i doradztwo na wielu płaszczyznach. 

Jakie zatem zmiany szykują się w Vitmeup w tym kierunku? 

W tym roku, 2022, będziemy dążyć do usystematyzowania i wdrożenia ścieżki postępowania w przypadku pacjentów cierpiących na szereg niesprecyzowanych dolegliwości. Będzie to m.in. wprowadzenie nowatorskiej diagnostyki oraz szerokiego wywiadu, aby nie tylko zaplanować niwelowanie objawów, ale także dotrzeć do ich przyczyny. Opiera się to również o wnikanie w styl życia pacjenta – mając dostęp do Evidence based medicine (EBM, wiedzy opartej na nauce) oraz doświadczenia, możemy tego dokonać szybciej i skuteczniej optymalizując jego dotychczasowy tryb życia. Pacjent Vitmeup otrzymuje zatem u nas pełną diagnostykę (współpracujemy z kilkoma laboratoriami Diagnostyka, w których można wykonać ponad 2,5 tys. rodzajów badań), diagnozę, długofalową opiekę, terapię oraz doradztwo. 

Które z tych działań można uznać za nowatorskie, wykraczające poza schemat tradycyjnej medycyny?

Jako jedna z niewielu klinik oferujemy naszym pacjentom dostęp do badań nutrigenetycznych oparte na analizie poliformizmów oraz poszczególnych wariantów nukleotydów. Dzięki nim możemy ocenić jaka suplementacja oraz odżywianie będzie nam służyć, a także jakie choroby mogą nas w przyszłości dotknąć. Dzięki temu lekarz w porozumieniu z dietetykiem oraz trenerem zdrowia otrzymują pełną informację na temat wskazówek dotyczących naszego zdrowia. Daje to realną odpowiedź na potrzebę indywidualizacji leczenia i poprawy jakości życia. 

Co jest obecnie kluczowe w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia? 

Generalizując, wszystko, co jest związane ze zdrowiem, medycyną i opieką nad pacjentem opiera się na minimalizacji niedoborów witamin, pierwiastków lub biopierwiastków, wyeliminowaniu stanów zapalnych w organizmie oraz modyfikacji stylu życia. Jeśli niedobory i stany zapalne są przewlekłe, a nasz tryb życia jest daleki od zdrowego, możemy sami doprowadzać do wielu poważnych konsekwencji. Aby tego uniknąć, w Vitmeup stawiamy na diagnostykę wraz z badaniami nutrigenetycznymi oraz klasyfikowaniem stanów zapalnych. Gdy już do nich dotrzemy, możemy zastosować np. suplementację kwasami Omega, by doprowadzić do ich balansu na poziomie komórkowym, co wykazuje silne działanie przeciwzapalne. 

Ważną kwestią jest utrzymanie na właściwym poziomie witaminy D, która jest kluczowa w zdolności organizmu do odpowiedzi immunologicznej, czyli odporności. Z danych wynika, że aż 95 proc. Polaków ma jej niedobór, przez co na wiele procesów w organizmie jest zaburzonych. W Niemczech podczas badań wykazano, że utrzymanie witaminy D na odpowiednim poziomie mogłoby uchronić aż 18 tys. osób przed przedwczesnym zgonem. Stąd podstawą powinna być zindywidualizowana, długoterminowa lub krótkoterminowa suplementacja tą witaminą. Dodatkowo warto wiedzieć o klasyfikacji niedoboru witaminy D typu M-A-N-O-S, która objawia się w postaci uciążliwych symptomów. Są to m.in. drgania powiek, drgania w mięśniach ramion, nóg i innych, wibracje włókien mięśniowych (fascykulacje), doprowadzających do konwulsji i bólów mięśniowych, zwłaszcza nocą. Pacjenci naszej kliniki z tego typu objawami po krótkoterminowej kuracji witaminą D odczuli znaczną ulgę i poprawę samopoczucia. Więcej na temat witaminy D opowiemy w kolejnych naszych wpisach, ponieważ jest to niezwykle rozległa kwestia. 

Na czym jeszcze skupiają się działania specjalistów w Vitmeup? 

Oprócz diagnostyki zależy nam na przywracaniu naturalnej homeostazy w organizmach naszych pacjentów. W teorii nasze ciało jest zdolne do samodzielnego oczyszczania się z toksyn. W praktyce, poprzez industrializację, zanieczyszczanie powietrza i przetworzone jedzenie, ten proces jest blokowany. Dlatego wprowadziliśmy jedno z najskuteczniejszych metod oczyszczania, jakim jest detoksyfikacja organizmu, by pozbyć się metali ciężkich nie tylko na poziomie układu krwionośnego i narządów, ale również w wymiarze komórkowym. Wszystko to jest w stanie cofnąć skutki industrializacji otaczającego nas świata. Przykładowo, nasza detoksyfikacja może pomóc w pozbyciu się Bisfenolu A, obecnego dosłownie wszędzie, nawet w płodzie. Może się on znajdować m.in. w białej tkance tłuszczowej, przez co trudniej jest się niej pozbyć. Przykładów możemy mnożyć w tysiącach, ponieważ szkodliwych substancji w naszym otoczeniu jest wiele. Umożliwiamy swego rodzaju reset dla organizmu, by pacjent mógł na nowo odbudować homeostazę. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kliniki Vitmeup? 

Nie jesteśmy kolejną placówką prywatną. Vitmeup to znacznie więcej. Współpracujemy z wieloma klinikami specjalistycznymi i lekarzami np. z zakresu neurologii, którzy kierują do nas swoich pacjentów na kuracje pomagające im w zmaganiu się z chorobami. Jedną z nich jest przykładowo tężyczka utajona, w której terapii możemy uznać się za ekspertów. Wspieramy zatem specjalistyczne leczenie za pomocą kuracji niezbędnymi witaminami i pierwiastkami oraz dietoterapią kierowaną przez dietetyka klinicznego właśnie dołączającego do naszego zespołu.   

Podsumowując, Vitmeup to nie tylko klinika witaminowa – to klinika medycyny stylu życia. Wiedząc, że zdrowie to niezwykle indywidualna kwestia, swoimi dopasowanymi do pacjenta działaniami możemy skutecznie przeciwdziałać niebezpiecznym stanom chorobowym.