Wątroba – jaką pełni funkcję w naszym organizmie?
Wiedziałeś, że wątroba reguluje aż ponad 500 funkcji w organizmie? Obejmują one głównie usuwanie produktów przemiany materii i toksycznych substancji z krwiobiegu, regulowanie poziomu cukru we krwi i tworzenie niezbędnych składników odżywczych. Wątroba produkuje także albuminę, czyli białko zapobiegające przedostawaniu się płynów z krwiobiegu do otaczającej tkanki. Albumina transportuje również hormony, witaminy i enzymy przez organizm. Organ ten sprzyja produkcji żółci – płynu, który ma kluczowe znaczenie dla trawienia i wchłaniania tłuszczów w jelicie cienkim. Cała krew opuszczająca żołądek i jelita przechodzi przez wątrobę, która usuwa toksyny, produkty uboczne i inne szkodliwe substancje. Przechowuje znaczne ilości witamin A, D, E, K i B12, a także żelaza i miedzi.
Wątroba usuwa także nadmiar glukozy (cukru) z krwiobiegu i przechowuje ją jako glikogen. W razie potrzeby może przekształcić także glikogen z powrotem w glukozę. Wątroba dba również o prawidłowy poziom aminokwasów. Co więcej, koagulanty powodujące krzepnięcie krwi są tworzone przy użyciu witaminy K, która może być wchłonięta tylko za pomocą żółci, czyli płynu produkowanego przez wątrobę. W ramach procesu filtracji wątroba usuwa również bakterie z krwiobiegu, dzięki czemu nasza odporność jest wzmocniona.
Dlaczego tak ważna jest regeneracja wątroby?
Wszystkie wyżej wymienione procesy, które wspiera wątroba, są kluczowe w prawidłowym funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Jeśli któreś z nich będzie zaburzone, możemy doświadczać szeregu dolegliwości, które nie zawsze łączymy z dysfunkcją wątroby. Ten narząd nas nie boli, zatem zapominamy o jego istnieniu, a powinniśmy stale monitorować jego sprawność, np. za pomocą regularnych badań diagnostycznych, które można wykonać w naszej klinice. Lista dostępnych badań oraz cennik znajduje się tutaj.
Wracając do tematu, jakim jest regeneracja wątroby. Otóż jest to jedyny organ w naszym ciele, które jest w stanie samodzielnie się zregenerować. Aby do tego doszło, potrzebne jest pobudzenie, czyli uszkodzenie. Kilka minut po wykryciu uszkodzenia przez wątrobę geny w jądrach komórek wątroby wysyłają sygnały przygotowujące komórki do podziału. Nazywa się to fazą inicjacji. Podział komórek w fazie proliferacji trwa do momentu, gdy wątroba odzyska swój pierwotny rozmiar, po czym następuje faza zakończenia i komórki wątroby przestają się dzielić. Podczas gdy to wszystko się dzieje, wątroba nadal musi wykonywać wszystkie swoje normalne funkcje, aby utrzymać nas przy życiu i zdrowiu. Jak zatem przyspieszyć ten proces, wesprzeć wątrobę, gdy nie jest zdolna do samodzielniej regeneracji oraz jak unikać jej uszkodzenia? O tym w następnych akapitach.
Czynniki negatywnie wpływające na wątrobę
Mając wiedzę na temat tego, jak ważna jest dla nas wątroba, musimy także wiedzę, jakie czynniki negatywnie na nią wpływają. Są to przede wszystkim:
– przyjmowanie twardych narkotyków i leków w dużej ilości;
– picie alkoholu w nadmiarze oraz łączenie go z lekami lub innymi używkami;
– brak odpowiedniej ilości ruchu, by stymulować wątrobę do odpowiedniej pracy;
– spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów i przetworzonej żywności, które może utrudniać funkcjonowanie wątroby i prowadzić do jej stłuszczenia;
– zarażenie chorobą przenoszoną drogą płciową, np. WZW typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C;
– nieszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, a także chorobom takim jak malaria i żółta febra, które rozwijają się w wątrobie.
Sposoby na szybszą regenerację wątroby
Regeneracja wątroby jest możliwa, gdy organ ten nie jest nazbyt uszkodzony oraz wtedy, gdy dostarczane są do niej substancje wspierające.
Ornityna
Ornityna jest związkiem biorącym udział w wielu procesach metabolicznych, w tym procesie tworzenia białek. To bardzo skuteczna substancja terapeutyczna w przypadku chorób wątroby, w tym marskości, ponieważ odciąża ją w metabolizmie tłuszczów. Ornityna pomaga także obniżyć poziom toksycznej substancji chemicznej zwanej amoniakiem we krwi, gdy wątroba nie jest w stanie już sobie z tym poradzić. Dzięki takiemu wsparciu wątroba ma więcej mocy przerobowych na podział komórek, a co za tym idzie na regenerację.
Cholina
Cholina to niedawno odkryty składnik odżywczy. Został uznany za niezbędny w diecie dopiero w 1998 roku. Nasze ciało jest w stanie ją wytworzyć, jednak w zbyt małych ilościach. Dlatego warto spożywać ją wraz z pożywieniem oraz suplementować. Dlaczego? Ponieważ jest niezbędny do wytwarzania substancji potrzebnej do usuwania cholesterolu z wątroby. Nieodpowiednia jej poziom może powodować gromadzenie się tłuszczu i cholesterolu w wątrobie, a co za tym idzie, doprowadzać do jej stłuszczenia.
ALA, czyli kwas alfa liponowy
Kwas alfa liponowy w kontekście zdrowej wątroby jest substancją, która pomaga utrzymać prawidłowy poziom insuliny we krwi. Jest niezwykle skuteczny w odwrocie procesów degeneracyjnych wątroby oraz przeciwdziała jej stłuszczeniu. Kwas ALA jest ważny w kontekście całego metabolizmu i innych procesów w organizmie, o czym szerzej napisaliśmy w artykule pt.: Czym jest kwas alfa-liponowy?
Podsumowanie
Regeneracja wątroby w każdym stadium może być możliwa, jeśli zawczasu zadbamy o odpowiednią suplementację. Oczywiście wraz z postępowaniem uszkodzeń wątroby w wyniku poważnych chorób, należy wdrożyć leczenie specjalistyczne zaordynowane przez lekarza po wnikliwej analizie badań diagnostycznych.