Chelatacja jako odpowiedź na choroby cywilizacyjne?

Współczesne społeczeństwa narażone są na więcej chorób cywilizacyjnych, niż miało to miejsce chociażby w XIX wieku. Postęp przemysłowy i wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych, w tym różnego rodzaju paliw, spowodowało degradację środowiska, a tym samym zanieczyszczenie planety na globalną skalę. Tony śmieci i wszelkiego rodzaju odpadów, przedostających się do gleby i wód gruntowych sprawiają, że poziom zdrowia całych społeczeństw stoi pod znakiem zapytania. 

Główną przyczyną obniżenia poziomu zdrowia mieszkańców wielu regionów naszego globu, szczególnie wielkich miast, jest zanieczyszczenie powietrza do tego stopnia, że występuje efekt smogu unoszącego się nad największymi metropoliami oraz większymi miastami w prawie każdym państwie na Świecie. Wpływ smogu i zanieczyszczenia na organizm człowieka, jest widoczny i staje się coraz bardziej palącym problemem. Metale ciężkie zawarte w spalinach, odkładają się w organizmie, powodując powolne zatrucie i występowanie wielu chorób miażdżycowych, układu krążenia, nerwowego oraz chorób nowotworowych. 

Terapia EDTA, polegająca na podawaniu poprzez kroplówkę różnych związków chelatujących, wiążących toksyczne jony metali ciężkich (żelaza, arsenu, rtęci, ołowiu, uranu, plutonu), opracowana została jeszcze w czasach pierwszej wojny światowej. Jej głównym celem była neutralizacja skutków działania gazów bojowych. Obecnie jest nadal z powodzeniem stosowana w ośrodkach toksykologicznych w razie zatrucia metalami ciężkimi.

Chelatacja i jej pozytywny wpływ na układ krwionośny i zmiany miażdżycowe

Odkryty już w latach pięćdziesiątych XX wieku, pozytywny wpływ kwasu wersenowego, zwanego w skrócie EDTA na organizm człowieka, stał się przełomowym odkryciem w leczeniu zatruć metalami ciężkimi, miażdżycy i złogów wapniowych w żyłach i tętnicach. Podanie kroplówki z kwasu wersenowego przypadkowym ofiarom zatrucia metalami ciężkimi – robotnikom z jednego z przedsiębiorstw, stało się przełomowym wydarzeniem po tym, jak u grupy chorych zauważono wyraźnie, że EDTA wpływa pozytywnie na ich organizm. 

Było bowiem wiadomo, że kwas wersenowy posiada zdolność do wiązania się z metalami ciężkimi takimi, jak na przykład ołów, dlatego wykorzystanie chelatacji EDTA, wydawało się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pozytywne wyniki badań i widoczna poprawa zdrowia przypadkowej grupy pacjentów, zapoczątkowała dalsze badania nad skutecznością terapii chelatacyjnej EDTA, które wykazały, że kwas wersenowy łączy się z daną trucizną (w tym wypadku metalami ciężkimi) i tworzy z nią rozpuszczalne w wodzie związki, które nasz organizm może z łatwością wydalić przez nerki bez widocznego uszczerbku na zdrowiu czy uszkodzeniu nerek. 

Począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku, chelatacja EDTA, jest wykorzystywana przez wiele ośrodków leczniczych jako terapia wspomagająca leczenie miażdżycy, a nawet jako samodzielna terapia leczenia. Podawany dożylnie kwas wersenowy wiąże się z cholesterolem i wapniem (należącym do grupy metali), który znajduje się w blaszkach miażdżycowych, tworząc rozpuszczalne związki, które organizm może swobodnie usnąć i tym samym oczyścić tętnice. 

Głównym założeniem chelatacji w przypadku zmian miażdżycowych, które mogą doprowadzić do zawałów serca, jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa jakości życia przez udrożnienie tętnic i żył. 

Chelatacja EDTA w leczeniu chorób serca

Odkąd 5 listopada 2012  roku przedstawiono na dorocznej sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyniki badań klinicznych, potwierdzających korzystny wpływ chelatacji na osoby z chorobami serca,, rozpoczęła się pewnego rodzaju rewolucja, która zapoczątkowała zwiększenie zainteresowania do stosowania terapii chelatacji EDTA. Badania wykazały bowiem, że długotrwała terapia kwasem wersenowym, zmniejsza ryzyko zawałów serca, udarów i innych problemów sercowo – naczyniowych o 18%, a w szczególnych przypadkach nawet o 25%. 

Badania kliniczne zostały przeprowadzone z inicjatywy National Institutes of Health w USA, w związku z rosnącą liczbą ośrodków stosujących chelatację EDTA i odkryciem, że w latach 2002 – 2007 w Stanach Zjednoczonych liczba chorych stosujących terapię chelatacyjną wzrosła aż o 68%. Wyniki badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania chelatacji EDTA zostały opublikowane 27 marca 2013 roku w Journal of American Medical Association. 

Natomiast National Institutes of Health zamieściło na swojej stronie internetowej, że terapia chelatacji EDTA, jest bezpieczna i może być zastosowana z korzyścią dla pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu przyjętych norm i standardów medycznych. Oznacza to, że chelatacja może być przeprowadzana wyłącznie przez doświadczonych lekarzy w placówkach przez nich prowadzonych. Dało to początek pewnego rodzaju standaryzacji w leczeniu chorób serca, dzięki czemu wielu lekarzy uznało stosowanie terapii EDTA jako część regularnej terapii dla chorych na serce. 

Dowiedziono bowiem, że stosowanie terapii chelatacyjnej, podawanej choremu poprzez kroplówkę, pozwala skutecznie usunąć wapń z blaszek miażdżycowych i oczyścić naczynia krwionośne ze złogów lipidowo – cholesterolowych. Oprócz oczyszczania naczyń krwionośnych, kwas wersenowy pomaga w powstrzymywaniu procesów miażdżycowych, które w zaawansowanym stadium najczęściej prowadzą do chorób serca, choroby wieńcowej, a w skrajnych przypadkach również do zawału serca. 

Terapia EDTA pozwala udrożnić dowolne naczynia w organizmie człowieka – począwszy od naczyń włosowatych, a kończąc na największych żyłach i tętnicach. Chelatacja kwasem wersenowym, jest wyjątkowo skuteczna i wskazana pacjentom po przebytym zawale mięśnia sercowego, ponieważ wystąpienie ponownego zawału, jest bardzo wysokie, a przebyty zawał jest oznaką istnienia zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.