Zaznacz stronę

Leczenie otyłości i nadwagi we Wrocławiu | Konsultacje u dietetyka klinicznego

leczenie-hashimoto

Według badań CBOS z 2019 roku z otyłością zmaga się aż 21% dorosłych Polaków. Nie bez powodu więc zaliczana jest ona do chorób cywilizacyjnych. Zgodnie z definicją WHO należy ją rozumieć jako nieprawidłowe lub nadmierne nagrodzenie tłuszczu, które może znacząco wpłynąć na stan zdrowia i tym samym na jakość życia pacjenta. Właśnie dlatego problem ten nie powinien być bagatelizowany i wymaga wsparcia wykwalifikowanego dietetyka klinicznego. We Wrocławiu, w centrum medycznym VitMeUp, praca z osobami cierpiącymi na otyłość polega m.in. na zmianie nawyków żywieniowych, dopasowaniu diety do indywidualnych potrzeb, a w wybranych przypadkach również na przeprowadzaniu sesji w komorze hiperbarycznej.

Otyłość – czym jest?

Otyłość to choroba przewlekła, która rozwija się na skutek rozmaitych czynników. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które wpływa niekorzystnie na stan zdrowia człowieka. Oznacza to, że osoby otyłe spożywają zbyt dużo kalorii i w związku z tym nie mogą iść w pełni wykorzystać, „spalić”. W rezultacie dochodzi do nagromadzenia przyjętej energii w tkance tłuszczowej. Rozwojowi otyłości sprzyja więc m.in. mała aktywność fizyczna, nieregularne i pospieszne jedzenie posiłków, niedostateczna ilość snu czy zaburzenia odżywiania, takie jak np. bulimia czy uzależnienie od jedzenia.

Warto wiedzieć: otyłość diagnozowana jest u pacjentów, których BMI wynosi >30. Dla porównania – nadwagę klasyfikuje się przy BMI >25.

Stopnie otyłości:

  • BMI>30 – otyłość I stopnia,
  • BMI>35 – otyłość II stopnia,
  • BMI>40 – otyłość III stopnia lub otyłość olbrzymia.

Typy otyłości:

  • otyłość brzuszna, typ „jabłko” — WHR > 0,85 dla kobiet, WHR > 0,9 dla mężczyzn,
  • otyłość pośladkowo-udowa, typ „gruszka” — WHR ≤ 0,85 dla kobiet, WHR ≤ 0,9 dla mężczyzn.

Warto wiedzieć: nadmierne nagromadzenie tłuszczu i związany z tym przyrost masy ciała jest stanem, który poważnie zagraża zdrowiu człowieka, wpływając potencjalnie na każdy funkcjonujący w jego organizmie układ.

Kto jest najbardziej narażony na bycie otyłym?

Rozwojowi otyłości sprzyjają przede wszystkim takie czynniki jak nadmierne spożycie kalorii, zbyt mała aktywność fizyczna, stres, niedostateczna ilość snu oraz nieregularne i pospieszne jedzenie posiłków. Kluczowe znaczenie ma więc tryb życia prowadzony przez daną osobę. Choć nie należy zapominać o czynnikach genetycznych, zaburzeniach endokrynologicznych, a nawet zaburzeniach emocjonalnych i chorobach psychicznych, które również mogą prowadzić do otyłości. Wśród czynników ryzyka wymienia się też zaburzenia odżywiania, a w tym kompulsywne objadanie się, uzależnienie od jedzenia, bulimię czy zespół nocnego jedzenia.

Warto wiedzieć: zwiększenie masy ciała wcale nie musi wynikać wyłącznie z przyjmowania nadmiernej ilości tłuszczów. Choć dostarczają, co prawda, do organizmu najwięcej kalorii w porównaniu do innych składników odżywczych, źródłem kalorii są też m.in. białka i węglowodany.

Otyłość – czynniki ryzyka:

  • nadmierny stres,
  • zaburzenia odżywiania,
  • czynniki genetyczne,
  • ograniczona aktywność fizyczna,
  • nadmierne spożycie kalorii,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • nieregularne i pospieszne jedzenie posiłków,
  • problemy ze snem,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • choroby psychiczne.

Jakie są konsekwencje otyłości?

Otyłość należy do chorób metabolicznych, w przypadku których nie stwierdza się tendencji do samoistnego ustępowania. Prowadzi przy tym potencjalnie do ponad 200 różnych powikłań, wśród których wymienia się również inne choroby przewlekłe, takie jak nowotwory. Przy czym konsekwencje otyłości różnią się w zależności od ilości tkanki tłuszczowej, jej rozmieszczenia oraz czasu trwania choroby. Wymienia się wśród nich m.in. cukrzycę typu 2, niewydolność serca, przewlekłą chorobę nerek, choroby pęcherzyka żółciowego, powikłania oddechowe czy nadciśnienie tętnicze – źródłem aż 60–70% przypadków nadciśnienia tętniczego jest właśnie otyłość.

Warto wiedzieć: nadmierna masa ciała jest drugim, tuż po paleniu tytoniu, niebezpiecznym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Zwiększenie BMI o 5 kg/m2 powoduje wzrost ryzyka raka endometrium, raka nerki i gruczolaka przełyku o nawet 30–60%. Podwyższone staje się też ryzyko rozwoju raka jelita grubego oraz raka trzustki.

Powikłania otyłości:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niepłodność,
  • cukrzyca typu 2,
  • przewlekła choroba nerek,
  • schorzenia układu ruchu,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • zespół bezdechu sennego,
  • choroby pęcherzyka żółciowego,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • ostry stan zapalny trzustki,
  • zaburzenia nastroju, m.in. depresja,
  • choroby nowotworowe, m.in. rak jelita grubego, rak piersi i rak macicy,
  • choroby sercowo-naczyniowe, m.in. miażdżyca, udar mózgu i niewydolność serca,
  • zaburzenia w równowadze lipidowej, tj. podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i LDL oraz obniżony poziom cholesterolu HDL.

Warto wiedzieć: otyłość jest szczególnie niebezpieczna m.in. w przypadku kobiet z endometriozą. Taki stan negatywnie wpływa na błonę śluzową macicy. Jednocześnie jest istotnym czynnikiem rozwoju raka endometrium.

Jak ułożyć jadłospis, uzupełnić niedobory i zadbać o siebie, mając otyłość?

Właśnie dlatego osoby, które cierpią na otyłość, powinny jak najszybciej wdrożyć odpowiednie kroki terapeutyczne, pozwalające im na wyeliminowanie ryzyka możliwych powikłań tej choroby metabolicznej. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zdrowa dieta i jednoczesne wypracowanie nawyków żywieniowych sprzyjających utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej. Niezwykle ważnym elementem procesu leczenia, oprócz odpowiednio dobranej diety, jest także uprawianie aktywności fizycznej i uzupełnianie powstałych niedoborów. By jednak móc zrealizować wszystkie te cele, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który wskaże odpowiednie formy kuracji, nie tylko w zakresie spożywania pokarmów.

Warto wiedzieć: samodzielne układanie planów żywieniowych oraz innych aktywności związanych z leczeniem otyłości może nie być wystarczające. Poza tym otyłość jest stanem realnie zagrażającym zdrowiu człowieka. Właśnie dlatego wskazane jest w jej przypadku skorzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów.

Dietetyk czy dietetyk kliniczny? Z czyjej pomocy skorzystać?

W przypadku pacjentów cierpiących na otyłość wskazane jest prowadzenie terapii dietetycznej przez wykwalifikowanego dietetyka klinicznego. Taki specjalista ocenia stan odżywienia pacjenta i diagnozuje niedobory żywieniowe. Na tej podstawie układa spersonalizowany plan żywienia, uwzględniający ewentualne nietolerancje pokarmowe. Dietetyk jest dobrym wyborem dla osób zdrowych, które chciałyby popracować nad swoją dietą. Dietetyk kliniczny natomiast specjalizuje się w terapii pacjentów z rozmaitymi zaburzeniami i schorzeniami, takimi jak m.in. otyłość.

Warto wiedzieć: choć zarówno dietetyk, jak i dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem człowieka, to tylko drugi z nich opiekuje się osobami cierpiącymi na konkretne schorzenia, takie jak np. otyłość.

Kiedy umówić się na wizytę w gabinecie dietetycznym?

Na wizytę u dietetyka klinicznego, np. we Wrocławiu, warto umówić się od razu po otrzymaniu diagnozy potwierdzającej otyłość bądź w przypadku jej podejrzenia u danej osoby. Rozpoznanie tej choroby metabolicznej odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań. Istotny jest przy tym pomiar masy ciała i wzrostu, będące podstawowymi badaniami kontrolnymi w przypadku podejrzenia otyłości (należy je wykonywać przynajmniej raz w roku). Otyłość stwierdza się na podstawie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Inną metodą jest ocena zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie pacjenta.

Warto wiedzieć: w przypadku osób otyłych ilość tkanki tłuszczowej wynosi >30% u kobiet i >25% u mężczyzn.

Leczenie otyłości za pomocą komory hiperbarycznej

Jedną z form terapii w przypadku otyłości są sesje w komorze hiperbarycznej, dzięki którym osiąga się wyraźną poprawę metabolizmu oraz oczyszczenie organizmu z toksyn i wolnych rodników tlenowych. Niewystarczające dotlenienie organizmu powoduje potencjalnie zaburzenia snu i przewlekłe uczucie zmęczenia – co w rezultacie może prowadzić do podwyższenia stężenia hormonu stresu, który spowalnia metabolizm i utrudnia proces odchudzania. Działanie komory hiperbarycznej wśród osób otyłych polega na zwiększeniu zapotrzebowania na tłuszcze oraz zdynamizowaniu aktywności enzymów trzustki wpływających na proces trawienia.

Warto wiedzieć: dzięki terapii w komorze hiperbarycznej organy odpowiedzialne za procesy metaboliczne, takie jak np. wątroba, trzustka i tarczyca, zaczynają pracować znacznie wydajniej, co usprawnia proces metaboliczny.

Dietetyk kliniczny Wrocław | Dietetyk z miasta Wrocław

W centrum medycznym VitMeUp leczymy naszych pacjentów w sposób holistyczny. Nasz dietetyk opracowuje dla osób z otyłością odpowiednie plany żywieniowe, z jednoczesnym przygotowaniem konkretnych wytycznych dotyczących innych obszarów życia niż żywienie. Wskazane mogą okazać się dodatkowe wizyty u innych specjalistów, takich jak np. endokrynolog, fizjoterapeuta czy ginekolog. Jesteśmy przekonani, że leczenie otyłości wymaga komplementarnego podejścia do procesu terapeutycznego.

Ile we Wrocławiu kosztuje wizyta u dietetyka klinicznego?

Koszt wizyty u dietetyka klinicznego we wrocławskiej klinice VitMeUp wynosi obecnie 300 zł.

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła:

Obesity and hypertension | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28532816/

Obesity’s Impact | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34749902/

Otyłość – pandemia współczesnych czasów? | pacjent.gov.pl https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/otylosc-pandemia-wspolczesnych-czasow

Otyłość i nadmierna masa ciała – czynniki ryzyka zachorowania na raka | zwrotnikraka.pl https://www.zwrotnikraka.pl/otylosc-nadmierna-masa-ciala-czynniki-ryzyka-rozwoju-choroby-nowotworowej/