Wlew dożylny z Magnezem – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z magnezem – cena, koszt, wskazania, opinie

Magnez (Mg) jest czwartym najobficiej występującym w organizmie człowieka kationem. W zestawieniu kationów wewnątrzkomórkowych, w kontekście ilościowym zajmuje on drugie miejsce – zaraz po potasie. Jest więc jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych w komórce człowieka. Pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu, a jego niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku jego niewystarczającej ilości może dojść do zmian biochemicznych, sercowo-naczyniowych i nerwowo-mięśniowych. Właśnie dlatego jego suplementacja, na przykład w postaci wlewów dożylnych z magnezu, ma dla wielu pacjentów duże znaczenie.

Magnez dożylnie – właściwości

Rola terapeutyczna magnezu została dotychczas dobrze ugruntowana w licznej grupie stanów przewlekłych. Jego optymalne stężenie może mieć kluczowe znaczenie między innymi w przypadku takich stanów jak choroba naczyniowa serca, arytmia czy nadciśnienie – a więc dolegliwości mających związek z pracą układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały również, że magnez, podawany na przykład w postaci wlewów, odgrywa istotną rolę w przypadku kamicy nerkowej i cukrzycy, a nawet w chorobach wątroby i trzustki. Jego terapeutyczna funkcja została też potwierdzona wśród osób cierpiących na alkoholizm.

Warto wiedzieć: Magnez jest powszechnie określany pierwiastkiem życia. Reguluje on i uczestniczy w około 300 przemianach biochemicznych każdego ustroju.

Magnez odpowiada między innymi za stabilizację układu nerwowego. Poza tym usprawnia funkcjonowanie szarych komórek. Dzięki temu poprawia koncentrację i polepsza zapamiętywanie. Kroplówki dożylne z magnezem pozwalają również na ukojenie nerwów, ograniczenie stresu, a także na redukuję uczucia zmęczenia i rozdrażniania. Warto podkreślić również to, że wlewy dożylne z magnezem mogą mieć pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Poza tym poprawiają trawienie. Oznacza to, że magnez, podany na przykład w postaci kroplówki ma również kluczowe znaczenie dla pracy układu trawiennego.

Wybrane właściwości magnezu:

  • koi nerwy,
  • redukuje stres,
  • wzmacnia mięśnie,
  • relaksuje,
  • zapewnia lepszy sen,
  • wspiera wchłanianie wapnia,
  • zmniejsza stres oksydacyjny,
  • niweluje stan zapalny w organizmie,
  • wspiera regenerację po wysiłku fizycznym,
  • wspiera regenerację po wysiłku umysłowym,
  • poprawia metabolizm glukozy,
  • wspiera pracę serca,
  • zmniejsza skurcze,
  • ogranicza ryzyko złamań kości,
  • poprawia koncentrację,
  • poprawia pamięć,
  • usprawnia trawienie.

Kroplówki z magnezem – tężyczka

Dożylne podanie Mg lub jego suplementacja w formie doustnej stosowana jest również wśród osób cierpiących na tężyczkę – hipomagnezemia jest jednym z objawów tej choroby. Na skutek zaburzenia regulacji gospodarki magnezowej w organizmie następuje obniżenie stężenia jonów magnezowych we krwi, co może powodować konieczność uzupełniania powstałych niedoborów. Leczenie tężyczki może obejmować wiele czynności terapeutycznych, a jedną z nich jest właśnie suplementacja podstawowych pierwiastków i witamin, takich jak na przykład witamina B6 czy magnez.

Warto wiedzieć: W procesie leczenia tężyczki, ze względu na wyraźnie zauważalną w organizmie nadpobudliwość nerwowo-mięśniową, stosuje się suplementację nie tylko Mg, ale i takich witamin i pierwiastków jak wapń, witamina D i witamina B6.

Znaczenie magnezu dla układu kostnego

Niedobór magnezu może mieć negatywny wpływ na kondycję kości, a w szerszym ujęciu – na stan układu kostnego. Oddziaływanie to może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. W pierwszym przypadku niewystarczająca ilość magnezu może wpływać na sztywność kości, liczbę osteoblastów i liczbę osteoklastów. Pośrednio natomiast magnez w nieodpowiedniej ilości może przekładać się na zakłócenie PTH i witaminy D, promowanie stresu oksydacyjnego, a nawet na utratę masy kostnej.

W 2009 roku panel EFSA potwierdził, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy przyjmowaniem magnezu wraz z pożywieniem a zachowaniem zdrowia kości. W kolejnych latach zaktualizowano ten temat, ponownie potwierdzając duże znacznie magnezu dla kondycji układu kostnego. Wykazano wówczas pozytywny wpływ tego pierwiastka na gęstość mineralną kości, a także ograniczanie dzięki niemu ryzyka ewentualnych złamań.

Laboratoryjne badania, przeprowadzone na grupie 60 pacjentek z osteoporozą starczą, pomenopauzalną i polekową potwierdziły, że magnez ma kluczowe znaczenie w kontekście przebiegu wskazanych chorób. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten jest katalizatorem metabolizmu kostnego, a poza tym stanowi jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za kontrolę tworzenia macierzy kostnej i jej mineralizację. Autorzy realizujący opisywane badanie uznają, że suplementacja magnezu powinna być stosowna nie tylko jako element terapii w procesie leczenia osteoporozy, ale również jako środek profilaktyczny [3].

Magnez – jak najszybciej uzupełnić jego niedobory?

Magnez znajduje się w niemal wszystkich artykułach spożywczych – przy czym różne jest jego stężenie w poszczególnych produktach. Jest obecny między innymi w warzywach liściastych, roślinach strączkowych, pełnych ziarnach i orzechach. Stosunkowo dużo Mg jest na przykład w kawie, niewiele natomiast w suszonych owocach, ziemniakach i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak na przykład ryby i mleko. Warto pamiętać o tym, że magnez jest też dostępny w wodach pitnych. Jego stężenie w nich jest jednak bezpośrednio uzależnione od tego, skąd dana woda butelkowa pochodzi.

Warto wiedzieć: Wybrane składniki diety zmniejszają wchłanianie magnezu. Należą do nich fityniany, fosfor, wapń i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Żywność jest więc podstawowym źródłem opisywanego pierwiastka. W przypadku niedoboru magnezu możliwa jest też odpowiednio opracowana suplementacja – doustna bądź w formie podania kroplówki. Każdy wlew dożylny z magnezem jest wykonywany przez specjalistów i w odpowiednich warunkach. Kluczowe jest przy tym zachowanie pełnego bezpieczeństwa i higieny. Niezbędna jest też oczywiście zasadność podania wybranej kroplówki. Witaminowe wlewy dożylne powinny być wykonywane wyłącznie wtedy, kiedy istnieje potrzeba ich wykonania. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała i odpowiednie reagowanie w przypadku pojawienia się ewentualnych objawów niedoboru Mg.

Wybrane objawy niedoboru magnezu:

  • Migrena
  • Bóle głowy
  • Spadek energii
  • Rozdrażnienie
  • Drżenie powiek
  • Łamliwe i kruche paznokcie
  • Problemy ze snem
  • Obniżenie siły mięśniowej
  • Wypadanie włosów
  • Bolesne kurcze mięśni
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Zaburzenia rytmu serca

Warto wiedzieć: Ostry niedobór Mg towarzyszy między innymi takim chorobom jak marskość wątroby, zespół złego wchłaniania, ostre zapalenie trzustki czy choroba alkoholowa.

Kroplówka zapewnia maksymalnie szybki efekt suplementacji. Poprzez jej podanie magnez podlega infuzji wprost do miejsca jego przeznaczenia, czyli do układu krwionośnego. Co istotne, efekty podjętej suplementacji drogą dożylną są zauważalne niemal od razu. Ponadto kroplówki witaminowe z magnezem wykonywane w naszym centrum medycznym VitMeUp pozwalają na minimalizację strat magnezu w obszarze układu pokarmowego.

Warto wiedzieć: Magnez jest kationem wewnątrzkomórkowym, który w organizmie dorosłego człowieka występuje w ilości ok. 20–28 g. Aż 60% magnezu znajduje się kościach, 39% w przedziałach wewnątrzkomórkowych, a ok. 1% w płynach pozakomórkowych.

    Wlewy dożylne z magnezu – skutki uboczne

    Magnez podawany za pomocą kroplówki nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych. Natomiast bardzo ważne jest to, by wlewy, niezależnie od swojego składu, były wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny. Istotne jest również to, by wybrana kroplówka została podana pacjentowi zasadnie, ze względu realną podaż jego organizmu na określony składnik. Jedyne, co w trakcie zabiegu może spowodować niewielki dyskomfort, to lekkie ukłucie, po którym rozpoczyna się infuzja. Jest to jeden z powodów, dla których kroplówki witaminowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Taka forma podania danego składnika gwarantuje również:

    • wysokie stężenie substancji czynnej,
    • nieobciążanie układu pokarmowego,
    • bezpośredni wpływ na organizm tuż po infuzji.

      Kroplówka z magnezem – cena

      Wlewy witaminowe wykonywane w naszej klinice mają różny skład i co za tym idzie – niejednakowe ceny. Kluczowe jest to, jaka dokładnie kroplówka zostanie wybrana przez danego pacjenta. Przykładowo – inna jest cena kroplówki z proliny [proponowane linkowanie do zakładki: Wlew dożylny z proliny], a inna kroplówki z kwasu alfa liponowego. Koszt wykonania pojedynczego wlewu mieści się w granicach 150–1000 zł.

        Ile kosztują kroplówki z Mg? Cennik centrum VitMeUp

        Magnez dożylnie, czyli podawany za pomocą kroplówki kosztuje w granicach kilkuset złotych. Pragniemy przy tym zaznaczyć, że cena danej kroplówki jest bezpośrednio uzależniona od jej składu. W celu zapoznania się z naszym szczegółowym cennikiem prosimy o kontakt. Zachęcamy również do sprawdzenia cennika dostępnego na naszej stronie internetowej.

          Diagnostyka – badania diagnostyczne VitMeUp

          Przed rozpoczęciem terapii witaminowej pacjent powinien odbyć konsultację lekarską, w trakcie której zweryfikowane zostaną ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przy czym diagnostyka obejmuje nie tylko rozmowę, ale nierzadko również szereg badań, mających na celu określenie aktualnej kondycji zdrowotnej pacjenta (w konkretnych obszarach), a także ustalenie poziomu danego minerału czy witaminy w jego krwi.

          Warto przy tym podkreślić, że nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. W wybranych przypadkach infuzja może okazać się niemożliwa – na przykład ze względu na stwierdzoną nadwrażliwość na składniki kroplówki. Przyczyną mogą być również aktywne infekcje, zmiany skórne w miejscu wkłucia, a także wybrane choroby: ciężka niewydolność serca, wątroby i nerek oraz zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby psychiczne.

          Wybrane przeciwwskazania do wykonania kroplówek z Mg:

          • Hipermagnezemia
          • Uczulenie na magnez
          • Aktywne infekcje
          • Uszkodzenie mięśnia sercowego
          • Niewydolność nerek
          • Niewydolność wątroby
          • Nużliwość mięśni
          • Blok przedsionkowo-komorowy serca
          • Zaburzenia krzepnięcia krwi
          • Choroby psychiczne

          Źródła:

          [1] [Clinical aspects of magnesium] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1608612/

          [2] [Magnesium, its role and metabolism] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8998801/

          [3] [The significance of magnesium in orthopedics. V. Magnesium in osteoporosis] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2750424/

          [4] An update on magnesium and bone health | Springer Link https://link.springer.com/article/10.1007/s10534-021-00305-0

          [5] Low brain magnesium in migraine | American Headache Society https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1526-4610.1989.hed2909590.x

          [6] Magnesium and the Athlete | Current Sports Medicine Reports https://journals.lww.com/acsm-csmr/fulltext/2015/07000/magnesium_and_the_athlete.8.aspx

          [7] Magnesium in disease prevention and overall health | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2161831322011280?via%3Dihub

          [8] Magnesium in Prevention and Therapy | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26404370/

          [9] Magnesium: Biochemistry, Nutrition, Detection, and Social Impact of Diseases Linked to Its Deficiency | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33808247/

          [10] Therapeutic uses of magnesium | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19621856/

          Wlewy witaminowe

          Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

          Trychologia

          Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

          • nadmierne wypadanie włosów
          • łysienie
          • łupież
          • łojotokowe zapalenie skóry
          • atopowe zapalenie skóry
          • łuszczyca
          • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

          Medycyna estetyczna

          W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
          *zabiegi mezoterapii,
          *botoks,
          *nici,
          *lipoliza iniekcyjna,
          *peelingi.

          Badania diagnostyczne

          W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

          Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

          Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

          Kontakt

          Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

          Wizyta

          Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

          Zdrowie

          Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!