Zaznacz stronę

Wlew dożylny z L-karnityny – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z L-karnityny – cena, koszt, wskazania, opinie

Kroplówki z L-karnityną są stosowane między innymi w przypadku zaburzeń rytmu serca. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się wśród sportowców lub po prostu osób aktywnych fizycznie, a także wśród tych pacjentów naszego centrum medycznego VitMeUp, którym zależy na pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Właściwości karnityny w postaci izomeru L są jednak znacznie liczniejsze, dzięki czemu jest ona obecnie wykorzystywana w różnych obszarach i w rozmaitych celach.

Karnityna – co to takiego?

Karnityna to organiczny związek chemiczny o budowie betainowej. Występuje w organizmie człowieka w postaci dwóch izomerów optycznych: o konfiguracji względnej D lub L. W organizmach jest syntetyzowana w nerkach, wątrobie i mózgu – z aminokwasów, lizyny i metioniny, biorąc udział w transporcie kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów. Po raz pierwszy wyizolowano ją z mięśni w 1905 roku, choć szczegółowy zakres jej funkcji udokumentowano pięćdziesiąt lat później. Właśnie ze względu na jej obfitą obecność w mięśniach związek ten nazwano karnityną: łac. caro, carnis – mięso. Na początku była to witamina BT , natomiast nazwa ta okazała się błędna. Odkryto, że karnityna może być biosyntetyzowana u ludzi, przede wszystkim w wątrobie i nerkach.

Warto wiedzieć: Wyłącznie karnityna w formie L wykazuje aktywność biologiczną. Właśnie w takiej postaci związek ten powinien być przyjmowany w ramach codziennej diety.

Ze względu na to, że karnityna obecna w organizmie człowieka ma dwa źródła: jest syntezowana i dostarczana wraz z pożywieniem, nazywa się ją substancją witaminopodobną. Z jednej strony naturalnie występuje w organizmie, z drugiej natomiast należy uzupełniać jej poziom za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety – choć warto przy tym zaznaczyć, że związek ten może być przyjmowany na dwa sposoby: dożylnie, doustnie. Oznacza to, że w konkretnych warunkach fizjologicznych zapotrzebowanie na nią może przekroczyć indywidualne możliwości syntezy. Wraz z pożywieniem może być przyjmowana między innymi w postaci baraniny, wieprzowiny, wołowiny i ryb. Nieco mniej karnityny znajduje się w drobiu, a znacznie mniej w warzywach i owocach. Najistotniejsze jest natomiast to, by pokrywać dzienne zapotrzebowanie na ten związek.

Warto wiedzieć: W przypadku wegan i wybranych wegetarian poziom karnityny w spożywanej przez nich żywności jest dużo mniejszy – wynosi ok. 1 mg na 1 dzień. Właśnie dlatego zaleca się, by osoby należące do tych grup suplementowały L-karnitynę, na przykład za pomocą wlewów.

Czym jest L-karnityna?

Karnityna występująca w postaci aktywnego biologicznie izomeru L to inaczej kwas L-3 L-3-hydroksy-4-N, N, N-trimetyloaminomaślan [(H3 C)3 -N+ – CH2 (O) – CH – CH2 – COOH)]. To endogenna cząsteczka, która uczestniczy w procesie metabolizmu kwasów tłuszczowych. Co istotne, jest ona biosyntetyzowana w organizmie człowieka za pomocą takich aminokwasów jak L-lizyna oraz L-metionina. Może być też przyjmowana wraz z pożywieniem – najwięcej znaleźć jej można w czerwonym mięsie, takim jak wołowina czy jagnięcina. Za dobre źródła karnityny uznaje się również drób, mleko czy ryby, choć czerwone mięso jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Warto wiedzieć: Zapotrzebowanie na L-karnitynę w 25% jest pokrywane przez endogenną syntezę. Pozostałe 75% powinno być pokrywane za pomocą karnityny egzogennej.

Jakie są funkcje L-karnityny?

Zasadniczo karnityna w formie izomeru L odpowiedzialna jest za transport łańcuchów kwasów tłuszczowych do macierzy mitochondrialnej. W ten sposób pozwala komórkom na rozkładanie tłuszczu i na pozyskiwanie energii z zapasów zmagazynowanego tłuszczu. L-karnityna i jej estry pomagają również w redukcji stresu oksydacyjnego. Z tego właśnie względu proponuje się ją jako element leczenia rozmaitych schorzeń, takich jak na przykład dusznica bolesna czy niewydolność serca. Dzięki temu, że transportuje długołańcuchowe tłuszczowe acylo-CoA do mitochondriów w celu degradacji przez β-oksydację leczenie nią może spowodować złagodzenie zaburzeń równowagi metabolicznej w przypadku rozmaitych wrodzonych nieprawidłowości metabolizmu.

Warto wiedzieć: Dożylne podanie karnityny w postaci L może złagodzić zmęczenie, głód, zaburzenia cholesterolu oraz zmiany metaboliczne w wątrobie, a także usprawnić proces utraty masy ciała u pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny.

W badaniach wykazano również, że karnityna w takiej postaci ma zdolność funkcjonalną do regulowania statusu oksydacyjnego i metabolicznego żeńskiego układu rozrodczego. Ten silny przeciwutleniacz ma też korzystny wpływ na utrzymanie zdrowia i regulację odporności. Poza tym może redukować zapotrzebowanie na wazopresory we wstrząsie septycznym, poprawiając jednocześnie wyniki kliniczne. Wynika to z jego zdolności do hamowania układu ubikwityna-proteasom, zmniejszania receptora apeliny w tkance serca oraz redukcji β-oksydacji kwasów tłuszczowych. Inną właściwością karnityny w formie izomeru L (podanej w dożylnym wlewie) jest redukcja wzrostu poziomu glukozy w osoczu wywołanego infuzją roztworu glukozy.

Chelatowanie żelaza i inne funkcje L-karnityny

  • Udział w β-oksydacji kwasów tłuszczowych
  • Podwyższanie dostępności CoA
  • Udział w tworzeniu acetylocholiny
  • Udział w metabolizmie aminokwasów
  • Udział w chelatowaniu żelaza, ołowiu, kadmu
  • Usuwanie niektórych leków
  • Redukowanie kwasu mlekowego
  • Zmniejszanie wykorzystania glikogenu
  • Blokowanie wytwarzania się tkanki tłuszczowej
  • Obniżanie trójglicerydów, cholesterolu
  • Zmniejszanie stężenia glukozy we krwi
  • Hamowanie miażdżycy
  • Udział w termogenezie u noworodków
  • Działanie antyoksydacyjne
  • Transport długich łańcuchów kwasów tłuszczowych do mitochondriów
  • Likwidowanie średnich i krótkich łańcuchów kwasów tłuszczowych

Czemu służy suplementacja L-karnityny?

Badania wykazały, że karnityna w postaci izomeru L ma szereg właściwości, co maksymalizuje możliwości jej zastosowania w formie odpowiednio dopasowanej do indywidualnych potrzeb suplementacji, na przykład w formie wlewu dożylnego. Związek ten ma duże znaczenie w szczególności w kontekście takich procesów jak:

  • spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • regulacja poziomu hormonów,
  • zmniejszanie masy tkanki tłuszczowej,
  • utrata zbędnych kilogramów,
  • zwiększanie masy tkanki mięśniowej,
  • niwelacja uczucia zmęczenia,
  • poprawa funkcji poznawczych,
  • zwiększanie witalności,
  • łagodzenie problemów z chromaniem przestankowym,
  • obniżanie poziomu amoniaku,
  • przeciwdziałanie otyłości,
  • zwiększanie wydolności organizmu.

Czy L-karnityna spala tłuszcz?

L-karnityna może wspomóc utratę wagi. Należy jednak podkreślić, że przyjmowanie tego aminokwasu może być jedynie elementem pomocniczym. Sam w sobie nie ma on zdolności do spalania tkanki tłuszczowej, pośredniczy natomiast w tym procesie. Czy L-karnityna działa zatem bez ćwiczeń? Przyjmowanie tego związku, bez zachowania zdrowego stylu życia za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety i uprawiania aktywności fizycznej, nie spowoduje oczekiwanego rezultatu w postaci utraty zbędnych kilogramów. Może jednak wspomóc odchudzanie, w połączeniu ze zdrowym żywieniem i treningami. Podobnie jak dożylny wlew z ornityny, która również jest uznawana za istotny element procesu spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Niedobór L-karnityny

Suplementacja karnityny w postaci izomeru L jest zalecana ze względu na możliwe niedobory tego związku – o charakterze pierwotnym bądź wtórnym. W tym drugim przypadku wynikają one z wrodzonych zaburzeń metabolicznych, nieodpowiedniego żywienia czy przyjmowania niektórych środków farmakologicznych. Symptomy niedoboru karnityny są jednak bardzo niespecyficzne, przez co mogą zostać utożsamione na przykład z objawami ostrego zespołu Reye’a. Niedobór karnityny może charakteryzować się hiperamonemią, zwiększonym poziomem kwasu mlekowego z acydemią hipoprotrombinemiczną, zwiększonym stężeniem enzymów wątrobowych oraz odkładaniem się nadmiaru tłuszczu w wątrobie i w mięśniach.

Wlewy z L-karnityny – kiedy stosować?

Zastosowanie wlewów dożylnych z L-karnityną jest obecnie bardzo szerokie. Kroplówki tego typu są przyjmowane przez pacjentów cierpiących na rozmaite schorzenia. Zainteresowaniem cieszą się również wśród osób wymagających wsparcia w procesie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej czy poprawy wybranych funkcji organizmu. Są także częstym wyborem osób aktywnych fizycznie, którym zależy na utrzymaniu wydolności organizmu i sprawności ciała na odpowiednio wysokim poziomie. Karnityna dożylnie stosowana jest w szczególności w przypadku:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby wieńcowej,
  • osłabienia mięśni,
  • uprawiania sportu,
  • zaburzeń krążenia obwodowego,
  • niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby (NAFLD),
  • zaburzeń lipidowych,
  • choroby Alzheimera,
  • AIDS,
  • otyłości.

Warto wiedzieć: Choć udowodniono liczne właściwości karnityny w formie izomeru L, w przypadku niektórych schorzeń jej przyjmowanie w postaci wlewów dożylnych stanowi wyłącznie środek pomocniczy. Dotyczy to między innymi choroby Alzheimera, AIDS czy otyłości.

Dla kogo są wlewy dożylne z L-karnityną?

Karnityna w formie izomeru L podawanego dożylnie jest stosowana między innymi przez osoby chcące pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Przez wiele osób zaliczana jest do grupy „spalacze tłuszczu”, ze względu na swoją zdolność do wiązania kwasów tłuszczowych z tłuszczowych rezerw organizmu oraz transportowania ich do mitochondriów wytwarzających energię. Karnityna usprawnia proces spalania podskórnej tkanki tłuszczowej, co prowadzi do redukcji masy tkanki tłuszczowej, utraty wagi, a jednocześnie do zwiększenia masy tkanki mięśniowej.

Z tego samego powodu jest stosowana przez osoby aktywne fizycznie. Jej przyjmowanie w formie wlewów, dożylnie jest zalecane w szczególności osobom uprawiającym sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe czy chodziarstwo. Za pomocą odpowiednio skomponowanego wlewu możliwe jest zwiększenie wydolności wysiłkowej sportowca, a tym samym przedłużenie jego treningu, zwiększenie jego intensywności i uzyskanie lepszych wyników w sporcie. Związek ten może przyczyniać się do poprawy kondycji danej osoby.

Ponadto karnityna w postaci izomeru L spowalnia akcję serca podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, chroniąc ten organ przed możliwymi zaburzeniami. Poza tym gwarantuje polepszoną regenerację po skończonym treningu. Oznacza to, że L-karnitynę stosuje się również ze względu na jej zdolność do łagodzenia kontuzji mięśni oraz bólów mięśni (blokuje ona proces wytwarzania się wolnych rodników). Związek ten jest też odpowiedzialny za redukcję niedotleniania mięśni po wysiłku fizycznym.

Suplementację L-karnityną w wybranej postaci zaleca się również osobom o specyficznych preferencjach żywieniowych, które zwiększają prawdopodobieństwo niedoboru tego aminokwasu w organizmie. W niektórych przypadkach stanowi także część procesu terapeutycznego wśród osób poddawanych chemioterapii uszkadzającej serce, a także pacjentów przyjmujących statyny w przebiegu kuracji hipercholesterolemii. Podsumowując, przyjmowanie egzogennej karnityny w postaci izomeru L jest częstą praktyką w szczególności tych osób, które:

  • stosują dietę wegańską lub wegetariańską,
  • chcą pozbyć się zbędnych kilogramów,
  • chcą zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • dążą do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego,
  • intensywnie uprawiają wybraną aktywność fizyczną,
  • są w procesie detoksykacji organizmu,
  • pracują fizycznie,
  • są poddawane chemioterapii,
  • stosują statyny.

Czy L-karnityna jest skuteczna?

Po kilkudziesięcioletnich doświadczeniach medycyny wiadome jest, że włączenie karnityny w postaci izomeru L do procesu terapeutycznego może w niektórych przypadkach uratować nie tylko zdrowie, ale i życie pacjenta. Są to oczywiście skrajne przypadki, natomiast faktem jest, że niedobór L-karnityny prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, na przykład w postaci nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych. W innych przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie, co jest odczuwalne na przykład podczas intensywnego uprawiania aktywności fizycznej.

W sytuacji niedoboru karnityny o charakterze pierwotnym kluczowe jest to, by dokładnie poznać jego objawy, a także sposoby diagnostyki i metody leczenia. Służy to między innymi wykluczeniu wtórnych przyczyn niedoboru opisywanego związku. Niemniej suplementacja L-karnityny, niezależnie od tego, czy wynika z pierwotnego, czy wtórnego niedoboru tego aminokwasu, może eliminować ryzyko takich stanów jak na przykład hipotonia, osłabienie mięśni, hipoglikemia i śpiączka.

Witaminy w kroplówkach – cennik

Koszt witaminy w kroplówce w dużej mierze jest uzależniony od składu danego wlewu. Kluczowe jest to, jakie składniki mają zostać poddane infuzji w trakcie planowanego zabiegu – czy mają to być witaminy C, D3, E, czy na przykład ornityna bądź karnityna. Istotny jest również czas trwania podania wlewu. Zakup wybranej kroplówki zazwyczaj związany jest z kosztem w granicach kilkuset złotych. W celu zapoznania się z dokładnym cennikiem centrum medycznego VitMeUp prosimy o bezpośredni kontakt z naszą kliniką.

Źródła:

[1] L-carnitine ameliorated fasting-induced fatigue, hunger, and metabolic abnormalities in patients with metabolic syndrome: a randomized controlled study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25424121/

[2] L-Carnitine and Acetyl-L-carnitine Roles and Neuroprotection in Developing Brain | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28508995/

[3] L-Carnitine and intestinal inflammation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21419279/

[4] L-carnitine: Searching for New Therapeutic Strategy for Sepsis Management | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34789120/

[5] L-carnitine–metabolic functions and meaning in humans life | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21561431/

[6] Pharmacokinetics of L-carnitine | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12908852/

[7] Pierwotne niedobory L-karnityny – objawy, zespoły kliniczne, postępowanie | Neurologia Dziecięca https://neurologia-dziecieca.pl/nd00.php?id=370

[8] Role of L-carnitine in female infertility | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29373970/

[9] The effect of (L-)carnitine on weight loss in adults: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27335245/

[10] The effect of L-carnitine, administered through intravenous infusion of glucose, on both glucose and insulin levels in healthy subjects | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7758398/

[11] Wtórne niedobory i możliwości suplementacji L-karnityny w praktyce neurologa | Neurologia Dziecięca https://neurologia-dziecieca.pl/nd00.php?id=382

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!