Zaznacz stronę

Przegląd najnowszych metod leczenia onkologicznego

Przegląd najnowszych metod leczenia onkologicznego

Choć leczenie onkologiczne kojarzone jest powszechnie przede wszystkim z chemioterapią, istnieje wiele innych metod terapeutycznych, których celem może być zatrzymanie postępujących w organizmie pacjenta zmian nowotworowych. Przy czym plan leczenia jest każdorazowo indywidualnie opracowywany – zgodnie ze specyfiką postaci nowotworu, stanem pacjenta oraz wieloma innymi warunkami.

Na czym polega leczenie onkologiczne?

Ze względu na zakres wdrożonego leczenia onkologicznego w środowisku medycznym wyróżnia się sześć różnych rodzajów terapii tego typu. Ich szczegółowe cele są niejednakowe, mogą nimi być na przykład łagodzenie objawów choroby nowotworowej oraz skutków ubocznych wdrożonych metod. W onkologii terapie leczenia nowotworu zostały podzielone na następujące formy leczenia:

  • leczenie paliatywne,
  • leczenie radykalne,
  • leczenie systemowe,
  • leczenie miejscowe,
  • leczenie samodzielne,
  • leczenie skojarzone.

Leczenie onkologiczne paliatywne polega na łagodzeniu symptomów nowotworu. Jednocześnie służy ono wydłużeniu okresu przeżycia pacjenta onkologicznego. Leczenie radykalne natomiast ma na celu całkowite wyleczenie chorej osoby poprzez zlikwidowanie wszystkich komórek nowotworowych obecnych w jej organizmie. 

Leczenie systemowe z kolei odnosi się do terapii onkologicznej, której poddawany jest cały organizm pacjenta – w odróżnieniu od leczenia onkologicznego miejscowego obejmującego jedynie wybraną partię ciała chorego (poddany zmianom narząd i ewentualnie sąsiadujące z nim struktury). 

Wyróżnia się także leczenie samodzielne, podczas którego wykorzystywana jest wyłącznie jedna z dostępnych aktualnie metod leczenia onkologicznego oraz leczenie skojarzone polegające na zastosowaniu więcej niż jednego z dostępnych obecnie sposobów leczenia nowotworu.

Konwencjonalne metody leczenia choroby nowotworowej

Chirurgia onkologiczna

Zabiegi operacyjne mogą zostać przeprowadzone u pacjenta onkologicznego z różnych przyczyn. Mogą służyć na przykład zmniejszeniu masy guza w połączeniu z innymi metodami leczenia, np. z chemioterapią systemową. Metoda chirurgiczna stanowi też w onkologii radykalną formę leczenia miejscowego. Bywa wykorzystywana również jako zabieg interwencyjny.

Chemioterapia

Chemioterapia natomiast polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta odpowiednich leków cytostatycznych, które mają zahamować proces podziałów komórkowych, a w rezultacie spowodować apoptozę (tj. śmierć) komórek nowotworowych. Metoda ta jest zaliczana do form systemowego leczenia nowotworów złośliwych. Celem wdrożenia chemioterapii jest całkowita eliminacja zmian chorobowych.

Radioterapia

Radioterapia z kolei bazuje na wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które uszkadza komórki nowotworowe, bez jednoczesnego uszkodzenia komórek prawidłowych. Metoda ta znalazła zastosowanie u aż 75% pacjentów chorujących na nowotwór złośliwy. Stosuje się ją samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami. Radioterapia może być częścią leczenia skojarzonego np. z chemioterapią.

Innowacyjne terapie onkologiczne

Terapia hormonalna

Hormonoterapia stanowi farmakologiczną postać leczenia onkologicznego, natomiast w porównaniu do chemioterapii jest niskotoksyczna i przynosi mniej skutków ubocznych. Jej celem jest zahamowanie rozwoju nowotworów hormonozależnych. Terapia hormonalna jest najczęściej stosowana w jednej z dwóch form, poprzez ablację (eliminację lub zredukowanie pracy danego hormonu) lub addycję (zwiększenie stężenia konkretnego hormonu w organizmie pacjenta). 

Terapia komórkami macierzystymi

Ta metoda jest obecnie w eksperymentalnej próbie klinicznej, natomiast uznaje się ją za jedną z możliwych opcji leczenia choroby nowotworowej. Komórki macierzyste są najczęściej wykorzystywane w leczeniu białaczek i chłoniaków, choć istnieje możliwość ich użycia również w przypadku innych form nowotworu wymagającego leczenia onkologicznego (np. w terapii nerwiaka zarodkowego współczulnego). Mogą one pochodzić z krwi pępowinowej, szpiku kostnego lub z krwioobiegu. 

Immunoterapia

Kolejną innowacyjną strategią leczenia nowotworów jest immunoterapia, której celem jest aktywacja układu immunologicznego charakteryzującego się naturalnymi mechanizmami obronności przeciwnowotworowej. Zastosowanie tej metody pobudza i wzmacnia układ odpornościowy, który kieruje czynniki terapeutyczne w stronę zmian chorobowych. Immunoterapia jest obecnie wykorzystywana w procesie leczenia między innymi takich nowotworów jak rak nerki, rak przełyku i żołądka, czerniak i nowotwór skóry czy rak pęcherza moczowego.

Terapia genowa

Leczenie onkologiczne za pomocą terapii genowej polega na modyfikacji materiału genetycznego pacjenta w celach terapeutycznych. Metoda ta bywa określana metodą podwójnie celowaną: podczas jej wykorzystania stosowane są własne limfocyty chorego, wyposażone w dodatkowy „znacznik”, umożliwiający zlokalizowanie komórek objętych zmianami nowotworowymi. Terapia genowa pozwala na modyfikację autologicznych limfocytów pacjenta. W rezultacie jego własne komórki atakują rozwinięty nowotwór.

Źródła:

Na czym polega radioterapia nowotworów? | Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl https://www.zwrotnikraka.pl/na-czym-polega-radioterapia/

New approaches and procedures for cancer treatment: Current perspectives | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8366192/

Podstawy terapii antyangiogennej u chorych na nowotwory | Via Medica Journals https://journals.viamedica.pl/oncology_in_clinical_practice

Terapia genowa w leczeniu nowotworów | Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl https://www.zwrotnikraka.pl/terapia-genowa-nowotworow/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!