Leczenie niepłodności Wrocław | Cena, opinie, diagnostyka niepłodności

Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn| Leczenie niepłodności za pomocą naprotechnologii

Zgodnie z wynikami badań niepłodność dotyczy współcześnie ok. 50–70 milionów par starających się o potomstwo. Wśród metod leczenia niepłodności – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – znajduje się np. inseminacja lub procedura in vitro, farmakoterapia czy stosowana w naszym centrum medycznym naprotechnologia, czyli metoda naturalnej prokreacji.

Kiedy mówimy o niepłodności?

Zgodnie z definicją prezentowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niepłodność to choroba układu rozrodczego polegająca na niemożności zajścia w kliniczną ciążę po co najmniej 12 miesiącach regularnych stosunków płciowych bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Należy jednak podkreślić, że zalecany czas wizyty u specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności zależy od rozmaitych czynników. Wpływa na niego wiek kobiety, przebieg jej cykli, jej stan zdrowia i przebyte operacje w obszarze miednicy oraz wielkość rezerwy jajnikowej. Kluczowe są również prokreacyjne plany partnerów.

Warto wiedzieć: Ze względu na specyfikę i częstotliwość występowania niepłodności WHO określa ten problem jako chorobę społeczną.

Wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności: sterilitas, czyli trwałą niemożność poczęcia dziecka oraz infertilitas, czyli niemożność donoszenia ciąży. W języku medycznym funkcjonują również w podanym kontekście takie pojęcia jak „niepłodność pierwotna” i „niepłodność wtórna”. Pierwsza z wymienionych dotyczy sytuacji, w której kobieta jeszcze nigdy nie była w ciąży. Niepłodność wtórna natomiast to taka, która pojawia się po wcześniejszym urodzeniu dziecka, ciąży charakteryzującej się nieodpowiednią lokalizacją lub poronieniu.

Rodzaje niepłodności:

  • sterilitas,
  • infertilitas,
  • niepłodność pierwotna,
  • niepłodność wtórna.

Jak sprawdzić, czy jest się bezpłodnym?

By jednak możliwe było określenie przyczyn bezdzietności, konieczna jest odpowiednio poprowadzona diagnostyka. Dopiero na jej podstawie możliwe jest opracowanie i wdrożone optymalnego dla danej pary leczenia. Dzięki temu, że na reprodukcję człowieka składa się wiele rozmaitych czynników, na drodze diagnostyki dotyczącej płodności dostępny jest obecnie szereg badań oceniających możliwość zajścia w ciążę. Sprawdza się wówczas np. funkcje i kondycję narządów płciowych. Na początku procesu diagnostycznego ocenie podlegają następujące elementy:

  • czynności jajników, tj. czy występują cykle owulacyjne;
  • anatomia żeńskiego układu rozrodczego, tj. czy jajowody są drożne oraz czy jama macicy jest prawidłowa;
  • nasienie, tj. czy jego parametry są odpowiednie.

W przypadku młodych pacjentek, w wieku poniżej 35. roku życia oraz bez obciążeń ustalonych w trakcie wywiadu, diagnostyka w kierunku niepłodności powinna rozpocząć się po roku nieudanych prób zajścia w ciążę. W przypadku kobiet po 35. roku życia wizyta u specjalisty powinna nastąpić po 6 miesiącach regularnego współżycia z partnerem bez stosowania antykoncepcji. Pacjentkom po 40. roku życia natomiast zaleca się, by diagnostyka została rozpoczęta od razu po zadeklarowaniu przez parę chęci posiadania potomstwa.

Warto wiedzieć: Metody diagnostyki w kierunku niepłodności stanowią obecnie długą listę. Przy czym tylko wybrane z nich składają się na standardową diagnostykę. Wiele z możliwych badań jest wykonywanych wyłącznie w określonych przypadkach. Dotyczy to np. laparoskopii i histeroskopii u kobiet czy badania w kierunku obecności mutacji genu CFTR u mężczyzn.

Metody diagnostyki w kierunku niepłodności u kobiet:

  • wywiad lekarski;
  • badanie stężenia hormonu antymullerowskiego (AMH);
  • badania hormonalne, czyli oznaczenie stężenia:
    – estradiolu,
    – tyreotropiny (TSH),
    – testosteronu,
    – hormonu folikulotropowego (FSH),
    – hormonu luteinizującego (LH),
    – prolaktyny;
    • badania obrazowe:
      – ultrasonografia,
      – ultrasonografia 3D,
      – histerosalpingografia (HSG),
      – kontrastowa/żelowa histerosalpingosonografia (HyCoSy/HyFoSy);
      • laparoskopia i histeroskopia.

      Metody diagnostyki w kierunku niepłodności u mężczyzn:

      • wywiad lekarski;
      • badanie nasienia metodą komputerową (CASA) lub manualną;
      • badanie USG;
      • ocena endokrynologiczna i na tej podstawie ew.: pomiar stężenia:
        – estradiolu,
        – prolaktyny,
        – gonadotropin (LH, FSH),
        – testosteronu.
        • posiew bakteriologiczny nasienia;
        • badanie autoprzeciwciał w nasieniu;
        • badanie fragmentacji DNA plemników;
        • pomiary wolnych rodników, aktywności enzymów antyoksydacyjnych spontanicznej lub indukowanej reakcji akrosomalnej oraz badania biochemiczne gamet męskich;
        • badania w kierunku obecności mutacji genu CFTR;
        • badanie kariotypu oraz testy w kierunku mikrodelecji w regionie AZF;
        • biopsja jądra.

        Niepłodność – przyczyny

        Do przyczyn niemożności zajścia w ciążę zalicza się rozmaite czynniki, a w tym czynnik męski. Oznacza to, że przyczyna bezskutecznych starań o dziecko może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, a nawet obojga partnerów jednocześnie. Problemem może okazać się nieprawidłowa budowa narządów płciowych, np. jajnika czy niedrożność jajowodów. Kluczowa jest również jakość nasienia, a w tym ruchliwość plemników. Często przyczyną niepłodności bywają też np. zaburzenia owulacji.

        W wybranych przypadkach niemożliwe jest precyzyjne ustalenie, co powoduje problemy z płodnością. Taki stan nazywa się niepłodnością idiopatyczną. Warto przy tym podkreślić, że czynnikiem, który może utrudniać zajęcie w ciążę, jest niezdrowy styl życia – na co składa się m.in. nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz narażenie na częsty stres.

        Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet?

        Przyczyną kobiecej niepłodności są w szczególności zaburzenia owulacji wynikające np. z niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej, która może rozwinąć się na skutek wybranych zaburzeń czynnościowych, takich jak bulimia czy nadmierny stres. Może też ona wynikać z dysfunkcji podwzgórzowo-przysadkowej, która najczęściej związana jest z zespołem policystycznych jajników (PCOS), objawiającym się m.in. zaburzeniami rytmu krwawień miesięcznych.

        Warto wiedzieć: Przyczyną niepłodności co u trzeciej pary są zaburzenia hormonalne, których następstwem jest zaburzenie, a czasami nawet całkowity zanik owulacji.

        O niepłodności wśród kobiet mówi się też w kontekście przedwczesnej niewydolności jajników (POI), czyli utraty aktywności jajnika przed 40. rokiem życia. Także hiperprolaktynemia uznawaną jest za jedną z przyczyn niepłodności u kobiet. Skutkiem patologicznej hiperprolaktynemii, zaburzającej pulsacyjne wydzielanie GnRH i hamującej wydzielanie LH i FSH, jest np. niedoczynność jajnika oraz niepłodność z zaburzeniami miesiączkowania.

        Warto wiedzieć: Kobiety, u których miesiączka pojawia się rzadziej niż co 35 dni lub częściej niż co 19 dni, zazwyczaj nie mają owulacji.

        Warto wiedzieć: Prawdopodobieństwo pojawienia się owulacji występuje wtedy, kiedy stężenie progesteronu w surowicy krwi wynosi więcej niż 5 ng/ml na 7 dni przed spodziewaną miesiączką.

        Innym, częstym czynnikiem odpowiedzialnym za kobiecą niepłodność jest endometrioza – przewlekłe schorzenie wywołane obecnością ognisk endometrium poza jamą macicy. Przy czym zaleca się, by przebieg procesu terapeutycznego następującego po zdiagnozowaniu endometriozy z towarzyszącą niepłodnością zależał od stopnia zaawansowania schorzenia, wieku pacjentki, jej rezerwy jajnikowej i kondycji jajowodów oraz od parametrów nasienia jej partnera.

        Warto wiedzieć: W wybranych przypadkach niemożliwe jest jednoznaczne ustalenie przyczyn niepłodności. Można wówczas mówić o niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia lub inaczej – nieokreślonej bądź idiopatycznej.

        Niepłodność idiopatyczna występuje wtedy, kiedy rutynowa diagnostyka nie wykazuje przyczyn niepłodności. Do takiego stanu potencjalnie prowadzą m.in. problemy z zapłodnieniem na poziomie komórkowym oraz nieprawidłowości funkcjonalne komórek rozrodczych i zarodków. Również w tym przypadku postępowanie diagnostyczne powinno zostać uzależnione od rezerwy jajnikowej pacjentki, jej wieku oraz od czasu trwania niepłodności.

        Czynniki wpływające na płodność kobiety:

        • czynniki ogólnoustrojowe, np.:
        • otyłość,
        • choroby nerek,
        • choroby tarczycy;
        • choroby jajników powodujące zaburzenia miesiączkowania, np.:
          – rak jajnika,
          – zespół policystycznych jajników (PCOS),
          • przedwczesna menopauza;
          • choroby jajowodów powodujące ich niedrożność, np.:
            – endometrioza,
            – zrosty otrzewnowe w miednicy małej;
            • choroby macicy, np.:
              – mięśniaki macicy,
              – zrosty wewnątrzmaciczne;
              • choroby szyjki macicy, np.:
                – zwężenie szyjki macicy,
                – obecność przeciwciał przeciwspermowych;
                • choroby pochwy;
                • choroby weneryczne;
                • choroby przysadki mózgowej, np.:
                  – hiperprolaktynemia,
                  – niedoczynność przysadki mózgowej;
                  • czynniki genetyczne, a dokładnie zespół Turnera.

                  Jakie są przyczyny niepłodności męskiej?

                  Przyczyną niepłodności u mężczyzn mogą być rozwinięte choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. choroby tarczycy, niedorozwój gonad, niedoczynność przysadki mózgowej lub czynniki psychologiczne. Wśród powodów męskiej niepłodności znajdują się również choroby jąder, zaburzenia genetyczne, a także rozmaite stany zapalne w okolicy układu rozrodczego, spodziectwo czy ejakulacja wsteczna. Także w przypadku mężczyzn stosowane są rozmaite metody diagnostyki i leczenia niepłodności, co zazwyczaj obejmuje również ich partnerki.

                  Czynniki wpływające na płodność mężczyzny:

                  • choroby ogólnoustrojowe, np.:
                  • niedorozwój gonad,
                  • niedoczynność przysadki mózgowej,
                  • choroby tarczycy,
                  • impotencja;
                  • zaburzenia genetyczne, np.:
                  • mutacja genu CFTR,
                  • zaburzenia kariotypu;
                  • stany zapalne w okolicy układu rozrodczego, np.:
                  • zapalenie jąder,
                  • zapalenie gruczołu krokowego;
                  • choroby jąder, np.:
                  • wodniak jądra,
                  • nowotwory jądra,
                  • nieczynność idiopatyczna,
                  • żylaki powrózka nasiennego;
                  • spodziectwo;
                  • ejakulacja wsteczna.

                  Kiedy należy skorzystać ze wsparcia kliniki leczenia niepłodności?

                  Wsparcie kliniki leczenia niepłodności bardzo często okazuje się niezbędne, kiedy para przez co najmniej rok, pomimo starania się o dziecko, ma trudności z zajściem w ciążę. Jeżeli wywiad chorobowy i wyniki badań fizykalnych wskazują na występowanie niepłodności, to konieczne jest rozpoczęcie odpowiednio dopasowanego leczenia. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza i wspólnie z nim ocenić, która forma terapii jest w danym przypadku najlepsza.

                  Warto wiedzieć: Diagnostyka i leczenie niepłodności narzuca konieczność holistycznego podejścia do problemu.

                  W przypadku niepłodności bardzo duże znaczenie ma stan psychiczny pary starającej się o dziecko. Kluczowy jest również prowadzony przez nią styl życia, zarówno w zakresie specyfiki diety, jak i stopnia i rodzaju aktywności fizycznej. Parom starającym się o potomstwo zalecane jest też wyeliminowanie wszelkiego rodzaju używek, np. palenia tytoniu czy picia alkoholu w nadmiernej ilości.

                  Jakie są metody leczenia niepłodności?

                  Do najpopularniejszych metod leczenia niepłodności należy m.in. metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, stymulacja owulacji za pomocą farmakoterapii czy inseminacja domaciczna. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też naprotechnologia polegająca na obserwacji hormonów oraz na diagnostyce i obserwacji wydzieliny pochwy. Co ciekawe, metoda ta bywa nazywana alternatywą dla in vitro – co nie jest poprawne ze względu na odmienne cele zastosowania tych metod.

                  Farmakologiczne leczenie niepłodności

                  Do metod leczenia niepłodności należy między innymi leczenie farmakologiczne. Jego celem jest wówczas stymulacja owulacji u kobiety, u której w większej ilości występują cykle bezowulacyjne. Farmakoterapia służy także uzyskaniu kilku pęcherzyków w jajnikach. Im więcej udaje się uzyskać takich pęcherzyków, tym większa jest szansa na zajście w ciążę. Co ciekawe, zwiększa się też wówczas szansa na wystąpienie ciąży mnogiej. Farmakologiczne leczenie niepłodności stosowane jest zarówno w przypadku mężczyzn, u których badanie nasienia wykazało jego obniżone parametry, jak i w przypadku kobiet.

                  Warto wiedzieć: Farmakoterapia jest zalecana wyłącznie w określonych przypadkach i bardzo często łączy się ją z innymi metodami, takimi jak np. zapłodnienie in vitro czy inseminacja.

                  Warto wiedzieć: Leczenie farmakologiczne na ogół nie sprawdza się u pacjentek z endometriozą. Wyjątkiem są kobiety przygotowujące się do zapłodnienia pozaustrojowego.

                  Procedura in vitro

                  Popularna jest też metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Podczas opisywanej procedury dochodzi do połączenia plemnika z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych, czyli poza żeńskim układem rozrodczym. W rezultacie następuje utworzenie i przeniesienie zarodka do jamy macicy. Do metod in vitro zalicza się zapłodnienie klastyczne IVF, ICSI, czyli mikroiniekcję oraz metodę IMSI.

                  Warto wiedzieć: Metoda in vitro zalecana jest w szczególności tym parom, u których wyklucza się możliwość naturalnego zapłodnienia.

                  Naprotechnologia

                  Jednak coraz większym zainteresowaniem wśród osób pragnących mieć potomstwo cieszy się metoda naturalnej prokreacji. Naprotechnologia (Natural Procreative Technology) została opracowana w latach 90. ubiegłego wieku przez Thomasa W. Hilgersa, a jej celem jest ustalanie prawdziwych powodów niepłodności – co zdaniem zwolenników tej metody ma umożliwić zapłodnienie drogą naturalną. Podczas jej stosowania należy dokładnie obserwować kobiecy cykl, z jednoczesną oceną np. takich parametrów jak:

                  • ilość i jakość śluzu szyjkowego,
                  • moment owulacji,
                  • intensywność krwawienia podczas menstruacji,
                  • występowanie plamień międzymiesiączkowych,
                  • długość cyklu oraz długość poszczególnych faz cyklu.

                  Lekarze specjalizujący się w tej metodzie koncentrują się na ustaleniu powodów niepłodności i na opracowaniu indywidualnego przebiegu leczenia. Czasami wystarczająca okazuje się zmiana stylu życia czy odbywanie stosunków płciowych w odpowiednim momencie. Niekiedy natomiast potrzebne jest wdrożenie leczenia hormonalnego, ginekologicznego lub chirurgicznego.

                  Warto wiedzieć: Naprotechnologia nie sprawdza się w przypadku problemów genetycznych, nieprawidłowości anatomicznych czy uszkodzeń i dysfunkcji narządów rozrodczych.

                  Oferta dla par dostępna w klinikach VitMeUp

                  Powyższe metody są stosowane przez lekarzy specjalistów w zależności od specyfiki problemu, z którym boryka się dany pacjent. W naszej klinice leczenie zaburzeń związanych z płodnością odbywa się poprzez wdrażanie naprotechnologii. Jest to metoda odpowiednia np. dla pacjentek z torbielami jajników, zaburzeniami hormonalnymi czy zaburzeniami owulacji. Przy czym jej celem jest przywrócenie możliwości naturalnego poczęcia, na podstawie odpowiednio dopasowanych praktyk terapeutycznych.

                  Źródła:

                  Consideration of gender differences in infertility evaluation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30720494/

                  Cutting-Edge Evaluation of Male Infertility | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32272984/

                  Definition and prevalence of subfertility and infertility | Oxford Academic https://academic.oup.com/humrep/article/20/5/1144/2356853?login=false

                  Determinants of Infertility in Couples | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31110383/

                  Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP) | Via Medica https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/60457/46925

                  Intrauterine insemination practice in the UK | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19065372/

                  Marital Satisfaction of Infertile Couples Using Natural Procreative Technology (NaProTECHNOLOGY) | JCN https://journals.lww.com/journalofchristiannursing/abstract/2021/10000/marital_satisfaction_of_infertile_couples_using.11.aspx

                  NaProTECHNOLOGY and Conscientious OB/GYN Medicine | AMA Journal od Ethics https://journalofethics.ama-assn.org/article/naprotechnology-and-conscientious-obgyn-medicine/2013-03

                  Proven and unproven methods for diagnosis and treatment of infertility | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1896112619300252?via%3Dihub

                  Wlewy witaminowe

                  Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

                  Trychologia

                  Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

                  • nadmierne wypadanie włosów
                  • łysienie
                  • łupież
                  • łojotokowe zapalenie skóry
                  • atopowe zapalenie skóry
                  • łuszczyca
                  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

                  Medycyna estetyczna

                  W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
                  *zabiegi mezoterapii,
                  *botoks,
                  *nici,
                  *lipoliza iniekcyjna,
                  *peelingi.

                  Badania diagnostyczne

                  W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

                  Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

                  Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

                  Kontakt

                  Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

                  Wizyta

                  Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

                  Zdrowie

                  Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!