Trycholog – kim jest i czym się zajmuje? Na czym polega wizyta u trychologa?

Trycholog – kim jest i czym się zajmuje? Na czym polega wizyta u trychologa?

Trycholog to specjalista zajmujący się skórą głowy oraz włosami. Do jego zadań należy między innymi leczenie wypadania włosów i łysienia. W ramach swojej praktyki dąży więc do tego, by ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów. Następnie stosuje takie zabiegi, które mają na celu eliminację powstałego problemu. To jednak tylko wybrane kompetencje trychologa. W zakresie jego usług mieści się znacznie więcej czynności.

Trychologia – czym się zajmuje?

Trychologia jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem lub wspomaganiem leczenia chorób włosów oraz skóry głowy, a także wdrażaniem metod dotyczących właściwej pielęgnacji tych obszarów. Co istotne, jest to nauka interdyscyplinarna, a więc łącząca w sobie wiele rozmaitych nauk, na przykład z zakresu dermatologii czy dietetyki klinicznej. Właśnie dlatego trycholodzy bardzo często współpracują również z innymi specjalistami – co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie prawidłowo dopasowanego do potrzeb pacjenta leczenia.

Warto wiedzieć: trychologię dzieli się na: medyczną, kosmetologiczną oraz fryzjerską. Niezależnie jednak od jej specyfiki, osoby działające w jej obszarze dążą do tego, by kondycja skóry i włosów na głowie pacjenta była jak najlepsza.

Najważniejsze daty

Historia tej dziedziny rozpoczyna się w XIX wieku, w Londynie, w którym powstał pierwszy gabinet fryzjerski specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu chorób włosów, a także schorzeń skóry głowy. Następnie, w 1902 roku doszło do powstania Kolegium Badań Chorób Włosów, które ostatecznie przekształcono w Instytut Trychologii. W kolejnych latach zaobserwować było można powolne rozpowszechnianie nauki trychologicznej, co niewątpliwie zaowocowało współczesnym stanem wiedzy na jej temat.

Kim jest trycholog?

To właśnie trychologiem nazywa się osobę, która realizuje najważniejsze zadania z zakresu trychologii. Przeprowadza on niezbędną diagnostykę, po czym wdraża odpowiednie leczenie. W ramach swojej praktyki zajmuje się on między innymi leczeniem atopowego oraz łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu czy łysienia. Może to robić na przykład poprzez mezoterapię tlenową skóry głowy czy masaż trychologiczny skóry głowy.

Czy trycholog to doktor?

Trycholog często nazywany jest lekarzem od włosów. Nie zawsze jednak takie wyrażenie jest poprawne. Oczywiście pacjenci mogą korzystać z usług lekarza trychologa, natomiast nie każdy trycholog jest lekarzem, takim jak na przykład endokrynolog. Przy czym najczęściej w gabinetach trychologicznych przyjmują kosmetolodzy. Kluczowe jest więc to, czy w danym miejscu prowadzona jest praktyka z zakresu trychologii medycznej, czy z trychologii kosmetycznej bądź fryzjerskiej.

Warto wiedzieć: ze względu na brak potrzeby ukończenia studiów medycznych przez osoby chcące pracować w zawodzie trychologa wyrażenie „lekarz trycholog” jest najczęściej niepoprawne. Choć istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że dany specjalista jest jednocześnie lekarzem.

Czy trycholog to specjalista dermatolog?

Równie powszechne jest kojarzenie opisywanego specjalisty z dermatologiem. Także takie podejście może być błędne. Choć część praktyki dermatologicznej pokrywa się z praktyką trychologiczną, to jest ona znacznie bardziej zaawansowana, dotycząca liczniejszych schorzeń skórnych. Dermatolog diagnozuje i leczy problemy skórne występujące na całym ciele, podczas gdy trycholog skupia się na włosach i skórze głowy.

Warto wiedzieć: ze względu na potrzebę holistycznego podejścia do leczenia problemów skóry głowy i włosów dermatolodzy współpracują z trychologami, łącząc swoją wiedzę i oferując pacjentowi kompleksową opiekę.

Jakie wykształcenie musi mieć trycholog?

Przeprowadzenie czynności terapeutycznych z tego zakresu wymaga uzyskania odpowiedniego wykształcenia. Oznacza to, że zabiegi trychologiczne powinny być realizowane wyłącznie przez osoby, które mają odpowiednią wiedzę na ten temat oraz z powodzeniem odbyły one odpowiednie przygotowanie do zawodu. Najczęściej są one wykonywane przez kosmetologów trychologów.

Warto wiedzieć: trychologiem można zostać zarówno po studiach dyplomowych, jak i szkoleniach, a nawet kursach. Dlatego przed wizytą w wybranym gabinecie dobrze zweryfikować wykształcenie przyjmującej w nim osoby.

Czy do trychologa potrzebne jest skierowanie?

W związku z tym, że taka osoba nie jest zwykle lekarzem, skierowanie do niej nie jest wymagane. A więc by zadbać o skórę swojej głowy czy by uzyskać lśniące, zdrowe włosy, wystarczy wybrać odpowiedni gabinet i umówić się na wizytę w dogodnym terminie. Jednocześnie warto podkreślić, że konsultacje czy zabiegi trychologiczne nie są refundowane w ramach NFZ.

Badania trychologiczne i postawienie diagnozy

By możliwe było postawienie diagnozy trychologicznej, konieczne jest holistyczne podejście do pacjenta. Dlatego następująca po niej terapia ma charakter interdyscyplinarny. Co więcej, trycholodzy bardzo często współpracują z ekspertami z innych dziedzin, takich jak na przykład dermatologia, dietetyka kliniczna, endokrynologia, psychologia czy histopatologia. Dzięki holistycznej ocenie stanu zdrowia skóry głowy i włosów pacjenta terapeuta weryfikuje wskazania i przeciwwskazania do wybranych zabiegów – pielęgnacyjnych i leczniczych. Jednocześnie może on też dobrać odpowiednie preparaty, których zastosowanie będzie służyło eliminacji problemu pacjenta.

W naszej klinice proces diagnostyczny za każdym razem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Specjalista zadaje wówczas pacjentowi około 30–40 pytań, które dotyczą rodzaju chorób przebytych przez daną osobę, przyjmowanych przez niego leków i stosowanej pielęgnacji domowej oraz jego nawyków żywieniowych. Kolejnym etapem jest trichoskopia, czyli badanie mikroskopowe skóry głowy. Bezpośrednio po nim następuje omówienie wyników przeprowadzonego badania oraz przedstawienie konkretnych zaleceń.

Warto wiedzieć: jeżeli pacjent nie ma aktualnych wyników badań laboratoryjnych, jest on kierowany na dodatkowe badania, dzięki którym możliwa będzie kompletna ocena jego stanu zdrowia.

Etapy wizyty:

  1. szczegółowy wywiad z pacjentem,
  2. badanie trichoskopowe skóry głowy,
  3. omówienie wyników badań i prezentacja zaleceń,
  4. ewentualne skierowanie pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne.

Jakie badania wykonuje trycholog?

Trycholog przeprowadza więc przede wszystkim badanie trichoskopowe skóry głowy. Ta nieinwazyjna i bezbolesna metoda pozwala na ocenę stanu łodyg włosów, ujść mieszków włosowych i skóry głowy. Jej wykorzystanie zalecane jest między innymi w przypadku łysienia androgenowego, telogenowego czy plackowatego rozlanego. Wskazaniem do jej zastosowania jest także łysienie ogniskowe, czyli łysienie plackowate, różne typy łysienia bliznowaciejącego czy dermatozy zapalne.

Warto wiedzieć: trichoskopia umożliwia ocenę stanu włosów, a także skóry głowy w różnych obszarach, w okolicy potylicznej, czołowej i skroniowej.

Kosmetolog trycholog, w ramach badań skóry głowy i włosów, wykonuje także czasami trichogram. Badanie to pozwala na sprawdzenie, ile cebulek jest obecnych w danej fazie wzrostu. Dzięki niemu możliwa jest ocena mikroskopowa korzeni włosów, co ma kluczowe znaczenie w szczególności w przypadku łysienia czy wzmożonego wypadania włosów. Na tej podstawie trycholog może zaproponować odpowiednie kierunki leczenia.

Warto wiedzieć: trichogram wymaga wyrwania ok. 50–100 włosów, poddawanych następnie ocenie mikroskopowej.

Alternatywą dla trichogramu jest fototrychogram, inaczej trychoscan, polegający na obserwacji i ocenie stanu skóry głowy i włosów za pomocą cyfrowej kamery oraz odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Dzięki uzyskanym w ten sposób wynikom dokonywana jest analiza pomiaru dynamiki wzrostu włosów.

Zdecydowanie bardziej inwazyjną metodą diagnostyczną jest biopsja skóry głowy, polegająca na pobraniu dwóch wycinków z obszarów, w których występuje łysienie. Wykonana później ocena histopatologiczna sprawdza się w szczególności podczas diagnozowania łysienia bliznowaciejącego.

Warto wiedzieć: konkretne badania włosów i skóry głowy są niewątpliwie konieczne, natomiast ich wyniki nie są kompletne, jeśli przed ich wykonaniem nie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad medyczny z analizą wyników morfologii.

Czym zajmuje się trycholog?

Zadaniem trychologa może być na przykład doprowadzenie u pacjenta do wzrostu nowych włosów. Po postawieniu diagnozy dobierana jest przez niego odpowiednia terapia. Celem jest poprawa kondycji skóry głowy i włosów oraz dobranie prawidłowych czynności terapeutycznych. Następnie możliwe jest wykonanie zabiegu trychologicznego. Na tym etapie realizowane jest między innymi oczyszczanie skóry głowy oraz masaż trychologiczny.

Kuracja hormonalna i inne metody leczenia

By pobudzić mieszki włosowe do wzrostu, zalecana bywa między innymi kuracja hormonalna. Proponowana jest wówczas terapia medyczna oraz terapia farmakologiczna. Trycholog zajmuje się wtedy nakreśleniem kierunków leczenia, które powinien obrać dany pacjent. Należy natomiast zaznaczyć, że problemy, z którymi borykają się osoby korzystające z usług trychologicznych, są naprawdę różne. Niejednakowe są więc formy terapii, które są w ich przypadku stosowane.

Wybrane metody leczenia trychologicznego:

  • peeling skóry głowy,
  • masaż trychologiczny skóry głowy,
  • mezoterapia ultradźwiękami,
  • peeling ultradźwiękami,
  • zabiegi tlenem, czyli mezoterapia tlenowa,
  • mezoterapia igłowa.

Warto wiedzieć: w klinice VitMeUp realizujemy aktualnie konsultacje trychologiczne z badaniem trichoskopowym skóry głowy, mezoterapię tlenową skóry głowy z ampułką oraz masaż trychologiczny skóry głowy z ampułką.

Jakie choroby leczy trycholog?

Zabiegi stosowane przez trychologa mają na celu przede wszystkim eliminację objawów związanych ze schorzeniami skóry głowy. Za ich pomocą możliwe jest na przykład leczenie łysienia plackowatego, a także wielu innych rozmaitych chorób skóry głowy i włosów, takich jak grzybica czy łupież. Oto wybrane z nich:

  • łupież,
  • łojotok,
  • grzybica,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • atopowe zapalenie skóry głowy,
  • łuszczyca owłosionej skóry głowy,
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy,
  • łysienie: telogenowe, androgenowe, plackowate, bliznowaciejące, polekowe, związane z chemioterapią.

Kiedy udać się do trychologa?

Trychologa warto odwiedzić zawsze wtedy, kiedy pojawia się problem wypadania włosów w nadmiernej ilości, zaczerwienie czy świąd skóry głowy bądź łupież – tłusty lub suchy. Alarmujący powinien być również pogarszający się stan włosów, co jest związane przede wszystkim z ich suchością i łamliwością. Przy czym wizyta w gabinecie trychologicznym jest wskazana w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z kondycją włosów i skóry głowy.

Warto wiedzieć: z pomocy trychologa korzystamy najczęściej wtedy, kiedy dochodzi do nadmiernego wypadania włosów.

Jakie są powody wypadania włosów?

Przyczyną wypadania włosów mogą być na przykład zaburzenia hormonalne. Taki problem z włosami powstaje też na skutek nieodpowiedniej diety, indywidualnych uwarunkowań genetycznych, przyjmowania witaminy A w nadmiernej ilości, palenia papierosów, koloryzacji włosów czy ich suszenia zbyt gorącym strumieniem powietrza. Niezależnie jednak od powodów opisywanego stanu bardzo często konieczna jest zmiana sposobu pielęgnacji włosów. Zalecana może być także suplementacja i odpowiednio dobrane zabiegi.

Warto wiedzieć: przyjmuje się, że za naturalne wypadanie włosów można uznać ich utratę w ilości ok. 50–100 włosów na dobę. Przy czym bezpośrednio po myciu może to być nawet 250 włosów.

Najczęstsze powody nadmiernej utraty włosów:

  • grzybica,
  • łupież,
  • menopauza,
  • niewłaściwa dieta,
  • trichotillomania,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • schorzenia i infekcje skóry głowy,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • długotrwałe przeziębienie i grypa,
  • poważne operacje chirurgiczne,
  • chemioterapia i radioterapia,
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • przyjmowanie witaminy A w nadmiernej ilości,
  • stres oksydacyjny,
  • zatrucie ciężkimi metalami,
  • nadmierna utrata wagi,
  • anoreksja i bulimia,
  • palenie papierosów,
  • koloryzacja włosów,
  • zbyt ciasne upięcia włosów,
  • nadmierne tapirowanie włosów,
  • suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,
  • częste prostowanie lub kręcenie włosów,
  • częste stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji włosów,
  • niewłaściwie wykonane zabiegi fryzjerskie i trwała ondulacja,
  • stres, traumatyczne wydarzenia oraz silne przeżycia emocjonalne,
  • stosowanie niektórych leków, m.in. antykoncepcji hormonalnej,
  • mikropodrażnienia skóry głowy wywołane promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniami.

Jak się przygotować do wizyty u trychologa?

Przed wizytą w gabinecie trychologa należy zgromadzić niezbędne wyniki badań, nie starsze niż 3 miesiące. Warto również ustalić, czy dany problem nie pojawiał się już u kogoś z rodziny pacjenta. Poza tym ważne jest, by minimum 24 godziny przed wizytą nie myć skóry głowy. Nie należy również stosować kosmetyków służących do stylizacji włosów, takich jak na przykład lakiery, pasty czy pudry. Ponadto nie zaleca się wykonywania koloryzacji bezpośrednio przed spotkaniem ze specjalistą.

Źródła:

[Mesotherapy in trichology] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28722459/

Hair and scalp evaluation: the trichogram | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731013001580?via=ihub

The role of the trichologist | Oxford Academic https://academic.oup.com/ced/article-abstract/27/5/422/6626089?redirectedFrom=fulltext&login=false

The trichogram as a prognostic tool in alopecia areata | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7904102/

Trichology: diseases of the pilosebaceus follicles | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24763595/

Trichoscopy in Alopecia Areata | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36067826/

Trichoscopy in Hair Shaft Disorders | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0733863518310817?via=ihub

Trichoscopy Tips | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0733863518310805?via=ihub

Trichoscopy: An Update | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S000173102201064X?via=ihub

Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/331097049_Trychologia_kosmetyczna_jako_metoda_diagnozy_oraz_leczenia_wybranych_schorzen_skory_glowy_i_wlosow

Współczesne kierunki rozwoju trychologii w Polsce oraz trychologiczne ustalenia terminologiczne | Polish Journal of Cosmetology http://www.kosmet.pl/pjc.php?opc=AR&lng=pl&art=775

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!