Wlew dożylny z Lizyny – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z lizyny – cena, koszt, wskazania, opinie

Przyjmowanie suplementów diety bądź odpowiednio skomponowanych kroplówek zawierających lizynę jest niezbędne wtedy, kiedy zaspokojenie zapotrzebowania na ten aminokwas za pomocą diety nie jest z jakichś powodów możliwe. Wśród osób stosujących suplementację kwasu lizynowego znajdują się między innymi sportowcy i osoby starsze. Nie są to jednak jedyne grupy pacjentów korzystających z oferty naszej kliniki witaminowej. Ze względu na to, że lizynę zalicza się do związków egzogennych, dbałość o jej odpowiednią podaż w organizmie wymaga szczególnej uwagi.

Podstawowe informacje na temat lizyny

Lizyna to organiczny związek chemiczny, który jest zaliczany do aminokwasów białkowych, polarnych. W swojej budowie zawiera zasadowy łańcuch boczny, który w pH komórki ma ładunek dodatni. Warto przy tym dodać, że stanowi ona składnik białek wiążących ujemnie naładowane cząsteczki kwasów nukleinowych, takich jak histony. Ze względu na swoją specyfikę opisywany związek pełni rozmaite funkcje – właśnie dlatego stanowi on obecnie składnik licznych suplementów diety, przeznaczonych do podania doustnego, a także wlewów wykonywanych w takich klinikach jak nasza (bądź w domu pacjenta – w przypadku opieki domowej).

Warto wiedzieć: Nazwa skrótowa odpowiadająca lizynie to „Lys”, skrót jednoliterowy natomiast to „K”.

L-lizynę zalicza się do kwasów aminowych egzogennych, co oznacza, że musi być ona dostarczana do organizmu człowieka z zewnątrz, na przykład wraz z pożywieniem, doustnie za pomocą suplementacji bądź w formie odpowiednio skomponowanych wlewów dożylnych. Aminokwas ten nie jest syntetyzowany przez ludzki organizm, właśnie dlatego dbałość o jego optymalne stężenie ma kluczowe znaczenie. Należy wiedzieć, że pełni on wiele ważnych funkcji, co przekłada się na jego nieoceniony, pozytywny wpływ na funkcjonowanie wybranych układów.

Warto wiedzieć: Do innych substancji, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, a które są mu potrzebne do prawidłowej pracy, zalicza się między innymi witaminę C.

Biochemia i farmakokinetyka

Kwas (S)-2,6,-diaminoheksanowy (Lys) jest aminokwasem zasadowym, dodatnio naładowanym w fizjologicznym pH, o dobrej rozpuszczalności w wodzie. Jego masa cząsteczkowa to 146,19 daltonów. W przypadku suplementacji doustnej, po spożyciu wchłania się z jelita cienkiego do enterocytów poprzez transport aktywny, a następnie przemieszcza się z jelit do wątroby – za pomocą krążenia wrotnego. Kiedy związek ten dostanie się do wątroby, dochodzi do jego połączenia z innymi aminokwasami i do usprawnienia syntezy białek. Jego katabolizm odbywa się także w wątrobie, gdzie ulega kondensacji z ketoglutaranem, tworząc sacharopinę – która następnie ulega przemianie do semialdehydu kwasu L-alfa-aminoadypinowego, ostatecznie przekształcanego w acetoacetylo-CoA.

Cechą odróżniającą lizynę od innych aminokwasów jest to, że nie ulega ona transaminacji. Co istotne, związek ten jest zarówno glikogeny, jak i ketogenny. Oznacza to, że może on stanowić wsparcie w produkcji D-glukozy, glikogenu i lipidów, a ostatecznie nawet w produkcji energii. Równie istotny jest fakt, że Lys, przyjęta drogą doustną, jest szybko transportowana do tkanki mięśniowej – zajmuje to około 5–7 godzin. Przy czym jest ona bardziej skoncentrowana w przestrzeni wewnątrzkomórkowej tkanki mięśniowej w porównaniu do innych niezbędnych kwasów aminowych.

Znaczenie lizyny dla organizmu człowieka

Do najistotniejszych funkcji pełnionych przez lizynę należy w szczególności uczestniczenie przez nią w absorpcji wapnia, a także w produkcji przeciwciał, hormonów i enzymów. Są to jednak tylko wybrane zadania, za których realizację odpowiedzialny jest opisywany związek. Lizyna wspomaga również wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, poza tym zmniejsza jego wydalanie wraz z moczem. Ponadto pomaga w metabolizmie glukozy, dzięki czemu może ona regulować poziom cukru we krwi.

Warto wiedzieć: Badania sugerują, że dodatkowa podaż lizyny ma duże znaczenie dla układu nerwowego. Zauważono bowiem, że związek ten może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie, łagodząc uczucie stresu, niepokoju czy lęku.

Wybrane funkcje kwasu lizynowego:

  • regeneruje uszkodzone tkanki,
  • uczestniczy w absorpcji wapnia,
  • bierze udział w produkcji przeciwciał, hormonów, enzymów,
  • wspiera proces produkcji kolagenu,
  • reguluje wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego,
  • polepsza metabolizm glukozy,
  • tworzy przeciwciała,
  • jest obecny podczas metabolizmu tłuszczów (produkcja L-karnityny),
  • pozytywnie wpływa na układ immunologiczny,
  • stanowi wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego,
  • wspiera proces budowy białek, głównie w mięśniach, ścięgnach i kościach.

Dużemu znaczeniu opisywanego aminokwasu dowodzi również fakt, że w Stanach Zjednoczonych istniało kiedyś duże zainteresowanie wzbogacaniem chleba oraz innych produktów zbożowych właśnie tym związkiem. Wynikało to z chęci poprawy wartości białka w populacjach stosujących dietę, w której występuje bardzo mało artykułów spożywczych z lizyną. Ostatecznie, ze względu na standardy wypieku pieczywa białego, zastosowanie kwasu lizynowego na szeroką skalę, we wspomnianym obszarze, nie doszło do skutku. Warto jednak podkreślić, że wzbogacanie pasz zwierzęcych lizyną jest powszechną praktyką od 1970 roku.

Kroplówki z lizyny – właściwości

Dzięki temu, że ten aminokwas stanowi budulec białek, głównie w mięśniach, ścięgnach i kościach, to przyspiesza on przyrost masy mięśniowej oraz proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Również z tego powodu jego podanie, doustne bądź z użyciem kroplówek, zalecane jest pacjentom (w ramach odbywanej przez nich konsultacji lekarskiej) będących w procesie rekonwalescencji po urazach. Podanie tego związku wskazane jest także u tych osób, które doświadczyły przeciążeń mięśni i które po przebytej kontuzji chcą powrócić do uprawiania aktywności fizycznej.

Warto wiedzieć: By uzyskać określone właściwości kwasu lizynowego, warto łączyć ten kwas aminowy z witaminą C. Łączenie preparatów sprawia, że wspólnie stymulują one organizm do wytwarzania przeciwciał. W efekcie eliminują ryzyko infekcji bądź skracają czas jej trwania.

O lizynie warto też wspominać w kontekście jej zdolności do wytwarzania kolagenu odpowiedzialnego między innymi za sprężystość i elastyczność skóry. Ze względu na wskazaną zdolność można uznać, że związek ten pełni również inną, zapominaną niekiedy funkcję – jest nią funkcja „estetyczna”. Jego odpowiednie stężenie przyczynia się do dobrej kondycji w zakresie estetycznym, co objawia się młodym i świeżym wyglądem.

Uwagi wymaga również uczestniczenie przez lizynę w metabolizmie tłuszczów i warunkowanie produkcji L-karnityny – czytaj dalej: Wlew dożylny z L-karnityny. Co istotne, te dwa aminokwasy wpływają na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, chroniąc organizm przed miażdżycą. Dowodzi to temu, że dbałość o odpowiednią podaż opisywanego związku może sprawić, że leczenie chorób takich jak na przykład miażdżyca, a właściwie ryzyko pojawienia się takiej konieczności, może zostać zniwelowane lub całkowicie wyeliminowane.

Leczenie za pomocą lizyny – właściwości lecznicze tego związku

Lizynę, jako środek wspomagający terapię, stosuje się między innymi podczas leczenia opryszczki HSV. Jej zadaniem jest wówczas zahamowanie rozprzestrzeniania się rozwiniętego wirusa. Celem wykorzystywania tego aminokwasu może być również wsparcie procesu odnowy po uszkodzeniach mechanicznych – na przykład uszkodzeniach związanych z intensywnym treningiem lub doświadczoną kontuzją. Lizynę uznaje się także za aminokwas potrzebny stawom. Właśnie dlatego jej przyjmowanie bywa zalecane wśród osób będących w trakcie rekonwalescencji po uszkodzeniach przegubów.

Wybrane właściwości kwasu lizynowego:

  • poprawia gęstość kości,
  • dodaje energii,
  • ułatwia zachowanie dobrego nastroju,
  • wspiera w budowaniu masy mięśniowej,
  • ogranicza ryzyko nawrotów wirusa opryszczki (HSV),
  • przyspiesza gojenie się opryszczki,
  • chroni przed miażdżycą,
  • stabilizuje poziom cukru we krwi,
  • polepsza koncentrację,
  • zapobiega infekcjom,
  • redukuje stres,
  • ułatwia odchudzanie,
  • łagodzi objawy przeziębienia i grypy,
  • wpływa pośrednio na sprężystość i elastyczność skóry.

Warto wiedzieć: Kiedy lizynę połączy się z innymi antyoksydantami, takimi jak na przykład witamina C, możliwe jest zapobieżenie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.

Co łączy lizynę z witaminą C?

Co ciekawe, lizynę i witaminę C łączy wiele właściwości. Zarówno jedna, jak i druga substancja pełni kluczową funkcję w organizmie człowieka – wpływając tym samym na jego ogólną kondycję. Obie uczestniczą w budowie kolagenu, co sprawia, że pozwalają one na prawidłową pracę chrząstek, zębów, kości, skóry i naczyń krwionośnych. Ponadto są one niezbędne do poprawnego wchłaniania wapnia, eliminacji stanów zapalnych, łagodzenia symptomów przeziębienia i grypy, a także poprawy koncentracji. Ich obecność w organizmie, w odpowiedniej ilości, jest też konieczna ze względu na proces wzrostu komórek oraz produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał.

Warto wiedzieć: Organizm wykorzystuje lizynę do hamowania rozprzestrzeniania się wirusów. Aminokwas ten jest drugą po witaminie C substancją, która ma takie zastosowanie. Witamina C, razem z kwasem lizynowym stymulują organizm do produkcji przeciwciał. Zapobiegają tym samym infekcjom lub skracają czas ich trwania.

Na koniec warto dodać, że do suplementacji zarówno jednej, jak i drugiej substancji, stosowane są kroplówki dożylne lub inaczej wlewy, za pomocą których dochodzi do infuzji wybranego składnika. W związku z tym w ofercie naszej kliniki witaminowej VitMeUp znaleźć można nie tylko mieszanki dożylne z lizyną, ale i wlewy z witaminą C  Dobrze mieć przy tym na uwadze, że obie substancje opłaca się suplementować jednocześnie.

Warto wiedzieć: Połączenie tych dwóch związków pozwala na wzmocnienie oczekiwanego efektu terapeutycznego – w wybranych przypadkach. Dotyczy to między innymi dusznicy bolesnej, która może być łagodzona przez lizynę, zwłaszcza w zestawieniu z witaminą C.

Jakie są źródła lizyny?

Lizynę zalicza się do aminokwasów egzogennych, co oznacza, że nie ulega ona syntezie w ludzkim organizmie. Właśnie dlatego powinna być dostarczana z zewnątrz, w szczególności w ramach codziennej diety. Wymienić można wiele produktów spożywczych stanowiących źródło opisywanego związku. Co ciekawe, zaspokojenie zapotrzebowania na lizynę dzięki pożywieniu jest możliwe zarówno w przypadku osób spożywających mięso, jak i tych, które mięsa nie spożywają – czyli wegetarian. Niemniej to właśnie w mięsie oraz w innych produktach odzwierzęcych znajduje się najwięcej kwasu lizynowego.

Warto wiedzieć: Na niedobór kwasu lizynowego narażeni są w szczególności weganie oraz osoby stosujące restrykcyjne diety czy głodówki.

Wybrane źródła kwasu lizynowego:

  • Sery żółte
  • Sery twarogowe
  • Jaja
  • Mleko
  • Czerwona fasola
  • Zielony groszek
  • Pietruszka
  • Migdały
  • Kakao
  • Czekolada
  • Produkty sojowe
  • Kasza gryczana
  • Kiełki pszenicy
  • Nasiona sezamu
  • Nasiona konopi
  • Pełnoziarniste pieczywo
  • Łosoś
  • Tuńczyk
  • Śledź
  • Halibut
  • Kurczak
  • Indyk
  • Wołowina

Warto wiedzieć: Produkty odzwierzęce, takie jak na przykład mięso drobiowe czy mleko, zaliczane są do źródeł, w których kwas lizynowy występuje w stosunkowo dużej ilości. W produktach pochodzących ze zbóż natomiast zawartość tego związku jest zazwyczaj niewielka. Wyjątkiem są kiełki pszenicy.

W przypadku wegan oraz osób stosujących diety związane z licznymi wykluczeniami dieta może nie pokrywać zapotrzebowania na ten kwas aminowy. Osoby te stanowią jedną z grup, w przypadku których przyjmowanie suplementów doustnych bądź wlewów zawierających lizynę można okazać się konieczne. Zanim jednak rozpocznie się suplementację, w wybranej przez siebie formie, należy sprawdzić, czy jest ona rzeczywiście konieczna. Jednocześnie warto dodać, że także osoby stosujące „normalną”, standardową dietę, spożywające mięso i inne produkty bogate w lizynę, mogą cierpieć na niedobór tego związku.

Warto wiedzieć: Do rekomendowanych suplementów diety z kwasem lizynowym zaliczane są te, w których składzie znajduje się L-lizyna – czyli wolna Lys, najlepiej przyswajana przez organizm człowieka.

Powszechne jest więc również stosowanie suplementów diety, przeznaczonych do podania doustnego. Co ciekawe, aminokwas ten, zawarty w suplementach doustnych, ma słono-gorzki smak. Właśnie dlatego poleca się go kapsułkować bądź spożywać w tzw. bombce. Inną formą uzupełniania niedoborów jest przyjmowanie kwasu lizynowego za pomocą wlewów. Takie podanie wybranego składnika pozwala na to, by został on wprowadzony wprost do krwioobiegu – z pominięciem układu pokarmowego.

Uzupełnianie niedoboru lizyny za pomocą kroplówki

Lizynę można dostarczać za pomocą wlewu. Na taką formę uzupełniania niedoboru opisywanego związku, czyli na dożylne wlewy decydują się między innymi osoby z nawracającą opryszczką, pacjenci cierpiący na osteoporozę czy sportowcy chcący przyspieszyć regenerację mięśni po treningu. Warto przy tym podkreślić, do czego tak właściwie prowadzi niewystarczająca podaż tego aminokwasu. Jego niedobór może powodować zmęczenie, rozdrażnienie, anemię czy wypadanie włosów. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zaniku mięśni i odwapnienia kości.

Skutki niedoboru kwasu lizynowego:

  • Zmęczenie
  • Rozdrażnienie
  • Wypadanie włosów
  • Problemy z koncentracją
  • Zawroty głowy
  • Spadek energii
  • Skłonność do infekcji
  • Zaburzenia metabolizmu
  • Brak apetytu
  • Nawracająca opryszczka
  • Przekrwienie oczu
  • Spowolniony wzrost u dzieci i młodzieży
  • Zanik mięśni
  • Odwapnienie kości

Uzupełnienie diety w produkty bogate w lizynę nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty w postaci zaspokojenia zapotrzebowania na ten związek. W wybranych przypadkach najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta okazuje się suplementacja doustna lub dożylna. Przykładem są osoby, u których laboratoryjne badania potwierdziły znaczny niedobór kwasu lizynowego i zwiększone zapotrzebowanie na ten związek. Tacy pacjenci mogą wymagać dodatkowej suplementacji.

Do grupy osób, które najczęściej decydują się na wlewy dożylne lub na doustne suplementy diety bogate w opisywany kwas aminowy, należą osoby intensywnie uprawiające sport, regenerujące się po urazach, zmagające się z opryszczką lub półpaścem, a także seniorzy. Zaspokojenie zapotrzebowania za pomocą diety może nie być możliwe również z powodu niespożywania pokarmów, w których znajduje się ten związek.

Warto wiedzieć: Choć wyróżnia się konkretne objawy niedoboru kwasu lizynowego, są to objawy niespecyficzne. Oznacza to, że bardzo łatwo można je przeoczyć. Poza tym mogą one sugerować niedobór również innych składników odżywczych.

Kwas lizynowy – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości opisywany kwas aminowy, a dokładnie jego suplementacja jest polecana licznej grupie osób – stosowana jest między innymi przez te osoby, które borykają się z nawracającą opryszczką. Dzięki niej możliwe jest zredukowanie częstotliwości pojawiania się wirusa oraz przyspieszenie procesu gojenia się powstałych już na ciele zmian.

Warto wiedzieć: Związek ten może również zmniejszać uczucie niepokoju, a tym samym redukować poziom hormonów stresu. Zgodnie z badaniami może nawet stanowić wsparcie w procesie leczenia osób cierpiących na schizofrenię.

Inną grupą pacjentów chętnie przyjmujących lizynę w postaci suplementu doustnego bądź w formie wlewów, dożylnie, są osoby cierpiące na osteoporozę, mające kruche kości i będące w podeszłym wieku. Opisywany związek sprzyja wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego, a jednocześnie ogranicza jego wydalanie wraz z moczem.

Wskazania do suplementacji kwasu lizynowego:

  • Osteoporoza
  • Nawracająca opryszczka HSV
  • Intensywne uprawianie sportu
  • Uszkodzenie przegubów
  • Uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas treningu
  • Choroby układu krążenia
  • Cukrzyca typu 2

Przeciwwskazania do suplementacji kwasu lizynowego:

  • Ciąża
  • Karmienie piersią
  • Hiperlizynemia
  • Hiperlizynuria

Suplementacja tego związku może nie być możliwa również w przypadku dzieci i młodzieży. Kluczowe jest więc, by przed rozpoczęciem terapii bazującej na lizynie skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym lub z innym, wybranym specjalistą. Także pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek powinni unikać dodatkowego przyjmowania tego aminokwasu – choć również w tym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Warto wiedzieć: Suplementacja kwasu lizynowego może nie być możliwa w przypadku osób cierpiących na choroby wątroby lub na niewydolność nerek ze względu na to, że większość katabolizmu kwasu lizynowego zachodzi właśnie w wątrobie.

Czy lizyna pomaga w walce z trądzikiem?

Lizynę bardzo często stosują osoby zmagające się z nawracającym wirusem opryszczki – ze względu na jej właściwości antywirusowe i antybakteryjne, a także wspieranie przez nią układu immunologicznego. Warto przy tym podkreślić, że opisywany związek należący do aminokwasów egzogennych przyspiesza także proces gojenia, dzięki czemu eliminuje ryzyko nieestetycznych przebarwień pozostających na skórze po wybranych zmianach. Właśnie z tego powodu suplementy z lizyną bywają też stosowane przez osoby borykające się z trądzikiem.

Warto wiedzieć: Najlepsze efekty suplementacji kwasu lizynowego mającej na celu eliminację nieestetycznie wyglądających zmian trądzikowych widoczne są u tych osób, u których nasilenie objawów występuje w czasie ogólnego osłabienia, czyli na przykład w okresie choroby.

Dlaczego sportowcy suplementują lizynę?

Inną grupą pacjentów stosujących suplementację opisywanego aminokwasu są sportowcy, czyli osoby intensywnie uprawiające aktywność fizyczną, narażone na rozmaite urazy, kontuzje i przeciążenia, a także wymagające odpowiedniej odnowy po treningu. Dzięki lizynie możliwe jest przyspieszenie regeneracji mięśni po zakończonych ćwiczeniach, co usprawnia podejmowanie wybranej aktywności, a w tym zachowanie regularności. Poza tym pozwala to na uzyskiwanie coraz lepszych wyników w sporcie. Lizynę stosuje się również po to, by wymodelować sylwetkę. Celem w tym zakresie może być na przykład zbudowanie masy mięśniowej.

Diagnostyka i jej znaczenie przed wykonaniem wlewu

Terapia z wykorzystaniem opisywanego związku powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza i po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Suplementacja danego składnika, niezależnie od jego specyfiki, zawsze powinna być zasadna, czyli wynikać z określonych przyczyn. Również lizynę należy suplementować wyłącznie wtedy, kiedy rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Nierzadko kluczowa okazuje się dodatkowa diagnostyka, na którą składa się na przykład pomiar ciśnienia tętniczego. Za każdym razem natomiast wymagany jest wywiad z lekarzem, którego celem jest w szczególności wykluczenie przeciwwskazań do rozpoczęcia zaplanowanego zabiegu.

Źródła:

L-lysine is a barbiturate-like anticonvulsant and modulator of the benzodiazepine receptor | Springer Link https://link.springer.com/article/10.1007/BF00970739

L-lysine. Monograph | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17604462/

Lysine | Drugs.com https://www.drugs.com/npp/lysine.html

Lysine for management of herpes labialis | Oxford Academic https://academic.oup.com/ajhp/article-abstract/58/4/298/5149913?redirectedFrom=fulltext&login=false

Lysine-Targeted Inhibitors and Chemoproteomic Probes | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30633551/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!