Wlew dożylny z Solcoserylu – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z solcoserylu – cena, koszt, wskazania, opinie

Jeszcze do niedawna solcoseryl kojarzony był powszechnie przede wszystkim z lekiem dostępnym bez recepty w formie żelu lub maści. W takiej postaci jego właściwości obejmują w szczególności regenerację uszkodzeń skóry i błon śluzowych. Coraz częściej bywa jednak wykorzystywany jako wlew dożylny z solcoserylu – o szerokim zakresie oddziaływania, a tym samym o wielu możliwościach dotyczących zastosowania tego preparatu.

Czym jest solcoseryl?

Solcoseryl to lek, a dokładnie wolny od antygenów bezbiałkowy dializat z krwi cieląt. Otrzymywany jest poprzez wieloetapową precypitację i filtrację. Preparat ten zawiera wiele składników o niedużej masie cząsteczkowej, a także liczną grupę substancji nieorganicznych. Wszystkie te elementy są w pełni naturalne i spełniają wymagane normy jakościowe. Źródłem składników solcoserylu jest surowica oraz krew cieląt, dzięki którym silnie oddziałuje na metabolizm komórkowy, a także na przebieg rozmaitych procesów regeneracyjnych. W jego składzie znaleźć można przede wszystkim nukleotydy, nukleozydy, glikolipidy, oligopeptydy, a także wapń, sód i potas.

Warto wiedzieć: Ze względu na dużą zawartość potasu w preparacie solcoseryl, podczas przyjmowania go w formie wlewów dożylnych odradza się stosowanie dodatkowych substancji zawierających ten pierwiastek.

Kroplówka z solcoserylem oddziałuje na organizm pacjenta w rozmaitych obszarach. Dotlenia komórki ciała, stymuluje je i przyspiesza gojenie się ran oraz nasila produkcję kolagenu i mazi stawowej. Stosuje się ją również w procesie leczenia chorób autoimmunologicznych, w celu pobudzenia regeneracji uszkodzonych tkanek, a także wśród sportowców – jako preparat służący silnej i przyspieszonej regeneracji organizmu. Solcoseryl jest więc lekiem o wielokierunkowym działaniu, co bezpośrednio wpływa na możliwości jego zastosowania – na przykład w formie dożylnych wlewów z solcoserylu.

Warto wiedzieć: W preparacie solcoseryl występują mikro- i makroelementy, takie jak Se, Fe, Mn, Cr, Pb, Sr, Br, Cu, Zn, S, Ca, K, Cl. Po wejściu przez nie w kompleks z bioligandami dochodzi do zainicjowania części aktywności farmakologicznej tego leku. Oznacza to, że solcoseryl wpływa na homeostazę organizmu.

Solcoseryl jako wlew dożylny z solcoserylu

Solcoseryl może być podawany pacjentowi w postaci wlewu dożylnego. Stanowi jeden z podstawowych składników wlewów witaminowych służących regeneracji organizmu. Wykazuje wówczas niemal natychmiastowe działanie. Solcoseryl jest wprowadzany bezpośrednio do krwioobiegu, co zapewnia najlepszą przyswajalność leku. Jego oddziaływanie odbywa się już na poziomie komórkowym. Dzięki temu, że omija układ pokarmowy, dochodzi do jego pełnego wchłonięcia przez organizm. W przeciwieństwie do solcoserylu w maści lub żelu wlew dożylny pozwala na uzyskanie stuprocentowej przyswajalności. Dla wielu osób równie duże znaczenie ma fakt, że przyjęcie wlewu dożylnego w solcoserylem nie jest związane z dolegliwościami bólowymi – które występują w przypadku iniekcji domięśniowych.

Jakie są właściwości solcoserylu?

Ten odbiałczony ekstrakt z krwi cielęcej buduje barierę ochronną dla błony śluzowej przed wieloma miejscowymi czynnikami drażniącymi. Poza tym przyspiesza gojenie się owrzodzeń żołądka. Wspomaga także regenerację tkanek i uprawnia wykorzystanie tlenu w komórce. Wyciąg z krwi cieląt stymuluje również fosforylację oksydacyjną, produkuje w komórkach wysokoenergetyczne fosforany oraz pomaga w utrzymaniu homeostazy osmotycznej i jonowej. Jego właściwości i tym samym zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Do najważniejszych funkcji solcoserylu, na przykład w postaci wlewu dożylnego, należy przede wszystkim:

 • wspomaganie procesu regeneracji tkanek,
 • zmniejszenie wtórnych zmian zwyrodnieniowych,
 • przyspieszenie procesu gojenia,
 • stymulowanie fosforylacji oksydacyjnej,
 • nasilenie syntezy kolagenu,
 • poprawa krążenia krwi,
 • utrudnianie gromadzenia mleczanu,
 • poprawa wydolności organizmu,
 • stymulowanie migracji i proliferacji komórek,
 • utrzymanie homeostazy osmotycznej i jonowej,
 • usprawnienie metabolizmu tlenowego,
 • dostarczanie energii do komórek ciała,
 • zapobieganie wtórnej degeneracji układów komórkowych,
 • produkowanie w komórkach wysokoenergetycznych fosforanów.

Działanie wlewów dożylnych z solcoserylu dotyczy wielu obszarów funkcjonowania organizmu człowieka. Z jednej strony preparat ten poprawia krążenie krwi, a w efekcie usprawnia transport tlenu i glukozy oraz wpływa na ich lepsze użycie przez komórki, z drugiej natomiast wspomaga regenerację komórek i dynamizuje naprawę uszkodzonych tkanek. Solcoseryl jest odpowiedzialny nawet za łagodzenie zmęczenia i bólu mięśni po intensywnym treningu – co umożliwia utrudnianie przez niego gromadzenia mleczanu oraz przyspieszanie jego rozkładu. Dzięki licznym właściwościom tego preparatu istnieje długa lista wskazań do zastosowania kroplówek z solcoserylem, a jednocześnie niewiele przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii bazującej na jego użyciu.

Zastosowanie solcoserylu wśród sportowców

Ze względu na swoje właściwości solcoseryl, a w tym wlew dożylny z solcoserylu, znalazł zastosowanie w szczególności wśród osób intensywnie uprawiających sport. Wykorzystywanie przez osoby trenujące tego preparatu pozwala im na poprawę procesów regeneracyjnych zachodzących w ich organizmie, a jednocześnie na usprawnienie transportu tlenu do komórek – co może mieć wpływ na polepszoną regenerację, wydolność, a w efekcie na bardziej zadowalające wyniki sportowe. Co istotne, solcoseryl nie został uwzględniony na liście produktów zakazanych dla sportowców zawodowych, dzięki czemu może być stosowany bez ryzyka oskarżenia danej osoby o doping.

Warto wiedzieć: Wlew dożylny z solcoserylu sprawdza się zarówno jako element procesu terapeutycznego u osób chorych, jak i jako środek wspomagający regenerację u osób uprawiających sport.

Długofalowe terapie polegające na regularnym stosowaniu wlewów z solcoserylu może stanowić główny element „suplementacji” wśród sportowców. Choć solcoseryl nie jest suplementem diety, a lekiem, zwiększa on wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne zachodzące w organizmach osób aktywnych fizycznie. Dzięki temu pozwala na wydłużenie treningów. Poza tym zapobiega ewentualnym spadkom kondycji. Ponadto, ze względu na to, że utrudnia procesy gromadzenia mleczanu, zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu i zakwasów po wykonanym treningu. Właśnie dlatego stosowanie kroplówek z solcoserylem bywa zalecane w szczególności wśród sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak na przykład biegi długodystansowe czy CrossFit.

Wskazania do dożylnego zastosowania solcoserylu

Choć jednak wlewy dożylne z solcoserylu są popularne przede wszystkim wśród sportowców, którzy liczą na jak najlepsze rezultaty swojej aktywności fizycznej, wskazania do zabiegu z wykorzystaniem kroplówek tego typu stanowią znacznie liczniejszą grupę. Środek ten wspiera proces oczyszczania układu naczyniowego z gromadzącego się w nim cholesterolu, dzięki czemu może wpłynąć na poprawę zdrowia na przykład u osób cierpiących na miażdżycę czy zaburzenia drożności żył. Ten bezbiałkowy dializat z krwi cieląt zalecany jest również innym pacjentom, borykającym się z rozmaitymi dolegliwościami. Wskazaniem do rozpoczęcia terapii polegającej na podaniu wlewu dożylnego z solcoserylu jest w szczególności:

 • miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych,
 • zapalenie, owrzodzenie bądź uszkodzenie rogówki oka,
 • angiopatia cukrzycowa,
 • przebyty udar i uraz mózgu,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroba Hashimoto,
 • skażenie promieniotwórcze,
 • przebyta operacja plastyczna,
 • przebyty przeszczep,
 • rany, nadżerki, owrzodzenia skóry i śluzówek,
 • trudne w leczeniu zmiany trądzikowe,
 • wrzodziejące zapalenie jelita,
 • wrzody przewodu pokarmowego,
 • intensywne uprawianie sportu.

Dożylne stosowanie solcoserylu odbywa się nawet wśród osób z krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych, poddawanych procesom rekonstrukcji naczyniowej. Preparat ten jest wówczas odpowiedzialny za przyspieszenie gojenia się obwodowych zmian martwiczych. Poza tym usprawnia likwidację bądź łagodzenie konsekwencji przewlekłego niedokrwienia. Eliminuje zatem bądź niweluje między innymi takie dolegliwości jako zaburzenia czucia, bóle stałe kończyny czy neuropatie niedokrwienne. Wpływa także na zwiększone dotlenienie tkanek.

Warto wiedzieć: Ze względu na zawartość we wlewach dożylnych z solcoserylu dużej ilości potasu stosowanie ich odradza się w przypadku hiperkaliemii, zaburzeń rytmu serca, zawału mięśnia sercowego oraz niewydolności nerek.

Zasady stosowania solcoserylu we wlewie dożylnym

Wlew dożylny z solcoserylu jest podawany pacjentowi po uprzedniej konsultacji z lekarzem, której celem jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu, dobór dawkowania preparatu oraz sprecyzowanie dalszego postępowania, po zastosowaniu kroplówki. Na tym etapie bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o swoim stanie zdrowia, co ma umożliwić eliminację dolegliwości, które nie pozwoliłyby na podjęcie terapii.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania do podania wlewu dożylnego z solcoserylu, następuje rozpoczęcie planowanej kuracji. Jej realizacją zajmują się doświadczeni fachowcy, a nad odpowiednim przebiegiem terapii czuwa odpowiedzialny za to lekarz. Rezultaty zastosowania solcoserylu zauważalne są niemal od razu po zakończonym zabiegu. Dochodzi wówczas do wyraźnego przyspieszenia efektów regeneracji organizmu.

Warto wiedzieć: solcoseryl jest lekiem, nie suplementem. Dzięki temu daje gwarancję skuteczności. Poza tym można mieć pewność do co jakości jego składu. W formie roztworu przeznaczonego do wstrzykiwań wydawany jest wyłącznie na receptę – w przeciwieństwie do maści i żelu z solcoserylu.

Solcoseryl dożylnie – dawkowanie

Dawka solcoserylu jest każdorazowo dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wszelkie dożylne wlewy, takie jak na przykład wlew dożylny z solcoserylu czy wlew dożylny z glutationu, są podawane w naszym centrum medycznym VitMeUp po konsultacji z lekarzem oraz pod nadzorem specjalisty. Niemożliwe jest zatem określenie uniwersalnej dawki leku, która byłaby korzystna w zakresie zastosowania w przypadku wszystkich osób zgłaszających się do naszej kliniki. Dotyczy to również częstotliwości zabiegów, na którą wpływ może mieć na przykład indywidualny plan treningowy danej osoby (dotyczy sportowców) bądź inne, szczegółowe potrzeby.

Kroplówka z solcoserylem a skutki uboczne zabiegu

Skutki uboczne po przyjęciu przez pacjenta wlewu dożylnego z solcoserylem występują bardzo rzadko. Niemniej istnieje możliwość ich pojawienia się. Należy do nich w szczególności reakcja alergiczna w postaci wystąpienia zaczerwienienia, pęcherzy bądź świądu. Wśród objawów niepożądanych zastosowania kroplówki z solcoserylem znaleźć też można ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu, duszność, zaburzenia smaku oraz skurcze oskrzeli i tchawicy. W przypadku dostrzeżenia niepojących symptomów konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Źródła:

[1] A comparative clinical study of Solcoseryl Eye-Gel and Cysteine Eye-Gel 2.4% in the treatment of foreign-body injuries of the cornea | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6472796/

[2] Intra-arterial infusion of Solcoseryl: a clinical trial of a method of treatment for pre-gangrene of the lower limb | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1095108/

[3] Ocena działania preparatu Solcoseryl u chorych po rekonstrukcjach naczyń z powodu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych | ViaMedica https://journals.viamedica.pl/chirurgia_polska/article/view/29019

[4] Solcoseryl in intensive therapy in severe craniocerebral trauma | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10983337/

[5] Solcoseryl in prevention of stress-induced gastric lesions and healing of chronic ulcers | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1932775/

[6] Solcoseryl: new use possibilities | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14618812/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

 • nadmierne wypadanie włosów
 • łysienie
 • łupież
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • atopowe zapalenie skóry
 • łuszczyca
 • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy
Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!