Wlew dożylny z nikotynamidu – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z nikotynamidu – cena, koszt, wskazania, opinie

Witamina B3, przyjmowana dożylnie bądź z zastosowaniem innej formy suplementacji tego związku, wykazuje szereg cennych właściwości, które mają kluczowe znacznie dla funkcjonowania organizmu człowieka. Znana jest przede wszystkim z tego, że wspomaga funkcjonowanie ponad 200 enzymów, wspierając organizm w wykorzystywaniu przez niego innych witamin z grupy B. Przy czym cele zastosowania wykonywanych w naszej klinice witaminowej kroplówek z nikotynamidem mogą być różne – w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Witamina B3 – podstawowe informacje

Witamina B3 to wspólna nazwa używana dla takich związków jak kwas nikotynowy (niacyna – kwas 3-pirydynokarboksylowy, pochodna pirydyny) i nikotynamid, będący amidem tego kwasu. W związku z tym wyrażenia: niacynamid, nikotynamid, niacyna, kwas nikotynowy, witamina PP i witamina B3 stosowane są w powszechnym użyciu zamiennie. Niezależnie jednak od nazewnictwa witamina B3 pełni w organizmie człowieka szereg ważnych funkcji. Niewątpliwie kluczowe znacznie ma tym w tym kontekście fakt, że stanowi ona składnik koenzymów uczestniczących w licznej grupie istotnych procesów metabolicznych wszystkich komórek ciała.

Warto wiedzieć: Witamina ta zawiera w swojej nazwę cyfrę 3 ze względu na to, że została odkryta jako trzecia spośród wszystkich witamin z grupy B.

Warto wiedzieć: Angielska nazwa niacyny niacin została stworzona na bazie dwóch pojęć: nicotinic acid + vitamin. Ma to swoje źródło w chęci zaznaczenia, że pomiędzy żywnością bogatą w cenną niacynę a nikotyną nie ma związku – podobnie jak pomiędzy nikotyną a witaminami.

Cechą charakterystyczną B3 jest między innymi to, że wykazuje ona zdolność do rozpuszczania się w wodzie. Poza tym jest ona odporna na działanie temperatury. Jest niemal niewrażliwa na wysoką temperaturę, a nawet na wpływ promieni UV. Dzięki temu zalicza się ją grupy najtrwalszych witamin.

Warto wiedzieć: Niacyna została okryta w 1873 roku przez austriackiego chemika, Hugo Weidela, prowadzącego badania nad nikotyną. Natomiast osobą odpowiedzialną ze wyodrębnienie jej aktywnego składnika jest amerykański biochemik Konrad Elvehjem.

Warto wiedzieć: Niacyna jest obecna w organizmie człowieka przede wszystkim w postaci koenzymu NAD i koenzymu NADPH.

Co istotne, każdy z koenzymów, za których syntezę odpowiedzialna jest właśnie witamina B3, pełni w organizmie inną funkcję. NAD służy w szczególności do rozkładu cukru i utleniania kwasów tłuszczowych w celu wyprodukowania energii. NDPH natomiast jest potrzebny w metabolizmie kwasu foliowego oraz w syntezie kwasów tłuszczowych, hormonów steroidowych, cholesterolu i istotnych prekursorów DNA.

Rola witaminy B3 w organizmie człowieka

B3 uznawana jest za najważniejszą witaminę z grupy witamin B. Wynika to z tego, że uczestniczy ona w wielu kluczowych procesach komórkowych, wpływając jednocześnie na funkcjonowanie całego organizmu. Dbałość o jej odpowiedni poziom sprawia, że dopełnia ona proces reakcji enzymatycznych niezbędnych dla przemiany materii oraz produkcji energii w mitochondriach. Warto przy tym podkreślić, że zadaniem tego związku jest w szczególności łączenie i rozkładanie kwasów tłuszczowych, cukrów i białek.

Warto wiedzieć: B3 wspomaga funkcjonowanie ponad 200 enzymów, wspierając przy tym organizm w wykorzystywaniu przez niego innych witamin z grupy B.

Witamina B3 uczestniczy więc w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Ponadto bierze udział w przemianach metabolicznych, których celem jest uwalnianie energii. Duże znaczenie B3 w organizmie człowieka polega także na tym, że witamina ta ma korzystny wpływ na układ nerwowy, a tym samym na stan psychiczny danej osoby. Co równie istotne, polepsza ona ukrwienie skóry i poprawia stan włosów. B3 reguluje procesy zachodzące w skórze i we włosach, wpływając na ich kondycję.

Warto wiedzieć: Niacyna ma kluczowe znaczenie dla procesu naprawy DNA i stabilności genów.

Zadaniem tego związku jest także uczestniczenie w syntezie krwinek czerwonych i hormonów płciowych, blokowanie toksycznego wpływu związków chemicznych i leków oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych. Do jej funkcji należy również regulowanie poziomu cholesterolu we krwi, a dokładnie obniżanie stężenia trójglicerydów oraz niekorzystnej frakcji cholesterolu całkowitego. B3 zapobiega dzięki temu rozwojowi miażdżycy.

Funkcje witaminy B3:

  • reguluje stężenie cholesterolu we krwi,
  • rozszerza naczynia krwionośne,
  • uczestniczy w syntezie czerwonych krwinek,
  • uczestniczy w syntezie czerwonych hormonów płciowych,
  • reguluje procesy zachodzące w skórze i włosach,
  • pozytywnie wpływa na układ nerwowy,
  • stymuluje syntezę kolagenu i keratyny,
  • hamuje syntezę melaniny,
  • bierze udział w przemianach metabolicznych,
  • bierze udział w produkcji krwinek czerwonych,
  • uczestniczy w syntezie i rozkładzie węglowodanów,
  • uczestniczy w syntezie i rozkładzie kwasów tłuszczowych,
  • uczestniczy w syntezie i rozkładzie aminokwasów,
  • blokuje toksyczny wpływ związków chemicznych i leków.

Właściwości witaminy B3

Do głównych zadań niacyny należy przede wszystkim katabolizm węglowodanów, białka, tłuszczów i alkoholu – co ma na celu wyprodukowanie odpowiedniej ilości energii. Nie są to jednak jedyne właściwości tego związku. Niacyna odpowiada także za dostarczanie energii do wszystkich komórek ciała, utrzymując jednocześnie ich integralność. Poza tym wspomaga proces syntezy kwasów tłuszczowych i cholesterolu, wywarzania czerwonych krwinek, a nawet metabolizmu wybranych leków i toksyn.

Właściwości witaminy B3:

  • zapobiega miażdżycy,
  • polepsza ukrwienie skóry,
  • poprawia kondycję włosów,
  • rozjaśnia przebarwienia skórne,
  • wykazuje właściwości antycellulitowe,
  • wykazuje działanie przeciwstarzeniowe,
  • zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • hamuje wytwarzanie sebum.

Warto wiedzieć: Dla uzyskania konkretnych rezultatów uzupełniania niedoboru B3 należy precyzyjnie dobrać metodę suplementacji. Przykładowo – niacynamid stosowany miejscowo wzmacnia i regeneruje barierę ochronną skóry i zapobiega utracie przez nią wody.

Regulacja poziomu cholesterolu we krwi

Do zadań niacyny, z których znana jest ona najbardziej, należy w szczególności obniżanie przez nią tzw. złego cholesterolu. Związek ten rzeczywiście obniża lipoproteiny o niskiej gęstości, inaczej LDL. Jednocześnie obniża on trójglicerydy, które w nadmiarze mogą prowadzić nawet do ostrego zapalenia trzustki. Nie można w tym kontekście zapominać o jeszcze jednej funkcji B3, a mianowicie o zwiększaniu przez nią poziomu tzw. dobrego cholesterolu: lipoprotein o dużej gęstości, czyli HDL.

Badania pokazują jednak, że dbałość o odpowiednie stężenie niacyny we krwi nie skutkuje zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia – pomimo tego, że B3 redukuje zły cholesterol, a jednocześnie podwyższa poziom HDL. Wynika to z kolejnej funkcji tego związku – ograniczania przez niego zdolności insuliny do blokowania syntezy glukozy w wątrobie, co z czasem może prowadzić do obniżenia wrażliwości na insulinę.

Z czego wynika niedobór B3?

  • Ogólne niedożywienie
  • Dieta uboga w biały cukier i mąkę
  • Spożywanie kawy i alkoholu w nadmiernej ilości
  • Schorzenia powodujące zaburzone wchłanianie składników odżywczych z jelit i nerek

Warto wiedzieć: Witamina B3 jest syntezowana przez ludzki organizm. Jej ilości, pozyskane właśnie tą drogą są jednak zbyt małe, by możliwe było zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na ten element.

Do czego prowadzi niedobór B3?

Leczenie niedoborów B3 może polegać na przyjmowaniu odpowiednio dopasowanych do indywidualnych potrzeb produktów doustnych. Co istotne, należy wówczas zachować środki ostrożności. Zawsze warto sprawdzić, czy dany suplement, czy lek firmy X, ma zadowalający skład – co można skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dobrze też sprawdzić kod ATC. Uzupełnianie niedoborów B3 odbywa się też za pomocą wlewów dożylnych – o precyzyjnie opracowanym składzie i wykonywanych w takich klinikach jak nasza. Warto przy tym nadmienić, że dzięki kroplówkom możliwe jest też wyrównanie poziomów innych związków – na przykład glicyny, za pomocą wlewów z glicyny.

Warto wiedzieć: Przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje niacynamidu w dziennej ilości wynoszącej od 14 do 17 mg.

Dbałość o prawidłowy poziom B3 jest istotna między innymi z tego względu, że organizm nie jest w stanie wyprodukować jej w odpowiedniej ilości, pokrywającej zapotrzebowanie na ten związek. Nie można przy tym zapominać o konsekwencjach niedoboru B3, które polegają na rozwoju zaburzeń w obrębie różnych układów – w szczególności w obszarze układu nerwowego i pokarmowego. Skutki niewystarczającej ilości B3 to także rozmaite zmiany skórne. Do najczęstszych objawów niedoboru tego związku należy między innymi biegunka, wymioty, zapalenie języka i jamy ustnej, ból, drżenie i zaburzenia czucia kończyn, a także pogrubienie, łuszczenie się i swędzenie skóry.

Skutki niedoboru witaminy B3:

  • Biegunka
  • Wymioty
  • Zapalenie języka
  • Zapalenie jamy ustnej
  • Ból i zaburzenia czucia kończyn
  • Drżenie kończyn
  • Zaburzenia ruchowe
  • Zapalenie nerwów obwodowych
  • Depresja, omamy, splątanie
  • Zmiany w elektroencefalogramie
  • Zmiany skórne przypominające oparzenia słoneczne
  • Pogrubienie, łuszczenie się i swędzenie skóry

Warto wiedzieć: W skrajnych przypadkach niedobór niacynamidu prowadzi do rozwoju pelagry – choroby, która objawia się między innymi zapaleniem skóry, biegunką, otępieniem, osłabieniem, przejawami agresji, bezsennością i zaburzeniami koordynacji ruchów ciała. Nieleczenie tej przypadłości może zakończyć się śmiercią.

Nadmiar niacynamidu

Oprócz niedoboru możliwy jest też nadmiar niacynamidu – choć jego występowanie jest niezwykle rzadkie. Objawami takiego stanu są między innymi wzdęcia, mdłości, ból brzucha i niestrawność. Należy przy tym podkreślić, że witamina B3 w nadmiernej ilości jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób cierpiących na cukrzycę, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia insulinooporności i hiperglikemii (właśnie na skutek namiaru B3).

Jakie są źródła pokarmowe witaminy B3?

Najlepszym źródłem B3 jest mięso. Dlatego by zapobiec możliwym niedoborom tego związku, warto spożywać między innymi wątrobę: wołową, wieprzową, kurzą czy indyczą. Wartościowe pod tym względem jest także mięso kurczaka i indyka, a także jagnięcina i wieprzowina. W diecie mającej pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 znaleźć też powinien się łosoś gotowany, tuńczyk, pstrąg tęczowy czy makrela. Przy czym witamina ta jest obecna również w innych produktach spożywczych. Znaleźć ją można w szczególności w dyni i jej pestkach, tofu, fasoli, orzeszkach ziemnych bez łupiny, twarożku, serze, płatkach owsianych i zbożowych oraz w chlebie pełnoziarnistym.

Źródła B3:

  • Wieprzowina
  • Jagnięcina
  • Mięso kurczaka i indyka
  • Wątroba: wieprzowa, wołowa, kurza, indycza
  • Makrela
  • Pstrąg tęczowy
  • Łosoś gotowany
  • Tuńczyk
  • Drożdże
  • Fasola
  • Cebula
  • Pomidory
  • Dynia i pestki z dyni
  • Tofu
  • Twarożek
  • Ser
  • Orzeszki ziemne
  • Płatki zbożowe
  • Płatki owsiane
  • Chleb pełnoziarnisty

Kiedy stosuje się wlewy dożylne?

W wybranych okolicznościach dieta nie pokrywa zapotrzebowania danej osoby na witaminę B3. W takich sytuacjach konieczna może okazać się suplementacja brakującego związku – na przykład w formie doustnej. B3 można również zawrzeć we wlewie dożylnym. Taka kroplówka pomaga w utrzymaniu nikotynamidu na odpowiednio wysokim poziomie, co ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wlewy dożylne z B3 zapobiegają tym samym skutkom niedoboru tego związku, na przykład w postaci szorstkości skóry, przebarwień na skórze i na języku, bólu głowy, utraty pamięci, wymiotów, zaparć i biegunek czy zmęczenia lub apatii.

Wlewy z B3 są więc stosowane przede wszystkim wtedy, kiedy stwierdzony zostanie niedobór podlegającego infuzji składnika. Co istotne, witamina ta może stanowić element kroplówki składającej się z szeregu innych witamin. Zawierają ją między innymi wlewy B-Complex, bogate na przykład w witaminę B1, B2, B3, B5, B6 czy w witaminę B12. Warto przy tym podkreślić, że B3 w postaci dożylnej, niezależnie od tego, jakie jeszcze składniki są zawarte w jednej kroplówce, powinna podlegać infuzji po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Rozmowa ze specjalistą pozwala między innymi na wykluczenie przeciwwskazań do wykonania planowanego zabiegu.

Co ciekawe, w przypadku niektórych osób utrzymanie poziomu B3 na odpowiednio wysokim poziomie jest szczególnie trudne. Wynika to przede wszystkim z ich stanu zdrowia, który powoduje istotne problemy z uzyskaniem wystarczającej ilości niacyny. Do takich osób należą w szczególności pacjenci cierpiący na AIDS, u których występuje niedożywienie. Także dieta uboga w produkty zawierające żelazo i witaminę B6 może być powodem trudności w utrzymaniu B3 w odpowiednio wysokim stężeniu.

Przyczyny niedoboru B3:

  • Anoreksja
  • Zapalenie jelit
  • Niedożywienie podczas AIDS
  • Skutki nadużywania alkoholu
  • Marskość wątroby
  • Dieta uboga w żelazo i B6
  • Choroba Hartnupów
  • Zespół rakowiaka

Przyjmowanie niacyny – skutki uboczne

Niacyna jest witaminą, której spożycie jest na ogół bezpieczne dla organizmu człowieka. Choć w wybranych przypadkach może ona powodować działania niepożądane, na przykład w postaci reakcji alergicznej objawiającej się pokrzywką bądź obrzękiem: gardła, języka czy warg. W skrajnych sytuacjach możliwe jest pojawienie się trudności w oddychaniu. Co istotne, podczas suplementacji niacyny bardzo ważne jest to, by unikać spożywania dużych ilości alkoholu, który może potęgować reakcje alergiczne.

Skutki uboczne suplementacji niacyny:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Kaszel
  • Przebarwienia skóry
  • Ból głowy
  • Swędzenie skóry
  • Suchość skóry
  • Uczucie mrowienia

Ile ml płynu zawierają kroplówki? Skład wlewu

Skład wlewu, który jest wykonywany w naszej klinice witaminowej, może być różny – w zależności od wybranego przez pacjenta preparatu. Co istotne, kroplówki są każdorazowo dopasowywane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Istotne jest również zalecane dawkowanie poszczególnych składników. W związku z tym inny jest skład na przykład kroplówki zawierającej magnez, a inny kroplówki B-Complex. W każdym razie przyjmuje się, że dorosłemu człowiekowi witamina B3 potrzebna jest w dziennej ilości wynoszącej od 14 do 17 mg.

Ile czasu trwa leczenie dożylne?

Leczenie dożylne jest każdorazowo dopasowywane do realnych potrzeb danego pacjenta. Dlatego standardowy czas jego trwania jest niemożliwy do ustalenia. O liczbie zalecanych wlewów decyduje lekarz. Przykładowo – wlewy kobalaminy trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut, podczas gdy wykonanie kroplówki z witaminą C zajmuje nawet do dwóch godzin. O to, ile dokładnie trwa wlew dożylny z B3, warto zapytać przedstawicieli VitMeUp bezpośrednio, w jednej z naszej klinik bądź kontaktując się z nami drogą mailową lub telefoniczną.

Źródła:

[Nicotinic acid and nicotinamide] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10540864/

Cosmeceutical Aptitudes of Niacinamide: A Review | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34844552/

Nicotinamide and the skin | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24635573/

Nicotinamide in dermatology and photoprotection | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22256624/

Photoprotective effects of nicotinamide | Springer Link https://link.springer.com/article/10.1039/b9pp00146h

Role of Nicotinamide in Genomic Stability and Skin Cancer Chemoprevention | MDPI https://www.mdpi.com/1422-0067/20/23/5946

Use of nicotinamide in dermatology | Oxford Academic https://academic.oup.com/ced/article-abstract/42/2/137/6621505?redirectedFrom=fulltext&login=false

Vitamin B Derivative (Nicotinamide)Appears to Reduce Skin Cancer Risk | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28888216/

Vitamins B1, B2, B3 and B9 – Occurrence, Biosynthesis Pathways and Functions in Human Nutrition | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27457213/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!