Wlew dożylny z
L-tyrozyny –
cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z L-tyrozyny – cena, koszt, wskazania, opinie

Tyrozynę w postaci izomeru L zalicza się do aromatycznych, polarnych aminokwasów, które zawierają silnie reaktywną grupę α-aminową, α-karboksylową i fenolową grupę hydroksylową. Wlewy dożylne z L-tyrozyną stosują między innymi osoby, które są aktywne fizycznie. Aminokwas ten przyczynia się do niwelacji zmęczenia, podwyższenia kondycji fizycznej oraz do utraty wagi wynikającej z nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. To jednak tylko jego wybrane właściwości. Suplementacja tyrozyną pozwala także między innymi na polepszenie koncentracji. Poza tym wspomaga produkcję melaniny, która jest odpowiedzialna na przykład za odcień cery.

Wlewy witaminowe dla mózgu

Kroplówki wykonywane przez takie centra jak nasze cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Dzięki odpowiednio skomponowanym wlewom możliwe jest dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, aminokwasów oraz substancji witaminopodobnych – usprawniających jego pracę w zakresie różnych układów. Jednym z możliwych rezultatów przyjęcia wlewu dożylnego jest wsparcie funkcjonowania mózgu, co w bezpośredni sposób przekłada się przede wszystkim na sprawniejsze wykonywanie pracy umysłowej.

Istotna w podanym kontekście jest między innymi dbałość o odpowiedni poziom magnezu. Ważne są też syntetyzujące neuroprzekaźniki i metabolizujące makroskładniki – witaminy z grupy B. Kluczowa natomiast jest n-acetyl L-tyrozyna (z L oznaczającym lewoskrętny izomer) , która odpowiada za budowę noradrenaliny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników umożliwiających bycie aktywnym i zmotywowanym do pracy. Warto jednak zestawiać tyrozynę w postaci izomeru L z innymi elementami, na przykład z witaminami z grupy B. W ten sposób synteza neurotransmiterów staje się skuteczniejsza. Dotyczy to w szczególności syntezy noradrenaliny i dopaminy, których budulcem jest właśnie opisywany aminokwas.

Warto wiedzieć: Tyrozynę warto przyjmować wraz z witaminą C, niacyną oraz kwasem foliowym, które uczestniczą w procesie metabolizmu tego aminokwasu.

Czym jest tyrozyna?

Tyrozynę zalicza się do grupy aminokwasów amfoterycznych, niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu człowieka. Cechuje ją mała polarność oraz zawartość w swojej budowie pierścienia aromatycznego. Co istotne, jest prekursorem wielu istotnych związków biologicznie aktywnych. Tym samym uczestniczy w rozmaitych procesach metabolicznych. Jest przekształcana między innymi w 3’,4’-dihydroksy-L-fenyloalaninę (L-DOPA), która następnie ulega zmianie w dopaminę, zapoczątkowującej istnienie neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego: adrenaliny i noradrenaliny. L-DOPA, utleniony do dopachinonu, stanowi również substrat w procesie syntezy melanin – naturalnych barwników, które nadają włosom, skórze i tęczówce oka kolor. Podsumowując, opisywany aminokwas pełni w organizmie w szczególności następujące funkcje:

  • jest prekursorem dopaminy, z której tworzona jest noradrenalina i adrenalina,
  • jest prekursorem hormonów tarczycowych: trójjodotyroniny i tyroksyny,
  • jest prekursorem melaniny,
  • jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu,
  • uczestniczy w syntezie składowych tworzących koenzym Q10,
  • buduje białka, które odpowiadają za transdukcję sygnałów nerwowych.

Właściwości tyrozyny

Aminokwas ten pełni funkcję przekaźnika wewnątrzkomórkowego, który może podlegać fosforylacji przez kinazy białkowe. Ponadto bierze udział w syntezy dopaminy. Jest związkiem prekursorowym także w przypadku syntezy takich neuroprzekaźników katecholaminowych jak noradrenalina i adrenalina. Warto przy tym podkreślić, że w przeciwieństwie do kofeiny tyrozyna, podana na przykład w formie dożylnej, nie zużywa wyprodukowanych już zapasów noradrenaliny, determinuje za to produkcję kolejnych, dzięki czemu jej oddziaływanie przynosi bardziej zadowalające efekty. Poza tym wykazuje działanie adaptogenne: dzięki tyrozynie organizm jest idealnie przygotowany do przystosowywania się do zmiennych warunków środowiskowych.

Poza tym jest odpowiedzialna za prawidłową pracę gruczołów – w szczególności tarczycy, stymulując wytwarzanie i wydzielanie trójjodotyroniny i tyroksyny. Dzięki uczestnictwu w syntezie istotnych hormonów nadzoruje metabolizm, wpływając tym samym na jego funkcjonowanie. Uczestniczy również w syntezie melaniny, czyli naturalnego barwnika, a także produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra jest sprężysta i elastyczna. Tyrozynę uznaje się również za element walki ze stresem – podobnie jak na przykład wlewy dożylne z L-glutaminy. Dzięki niej możliwe jest odtworzenie substancji, które zostały wypłukane pod wpływem kortyzolu. Choć najpowszechniej znana jest z syntezy dopaminy i noradrenaliny.

Główne właściwości tyrozyny:

  • kontrola metabolizmu,
  • zmniejszenie stresu,
  • przyspieszenie odchudzania,
  • poprawa wyglądu skóry,
  • polepszenie koncentracji,
  • zwiększenie wydolności,
  • ograniczenie apetytu,
  • ochrona przed szkodliwym działaniem słońca (pośrednio).

Nadmiar i niedobór tyrozyny

Zaburzenia metabolizmu związanego z tyrozyną w postaci izomeru L mogą przyczyniać się do rozwoju wielu rozmaitych chorób, między innymi czerniaka, choroby Parkinsona czy albinizmu. Właśnie dlatego dbałość o jej odpowiedni poziom w organizmie jest niezwykle ważna. Tyrozynę uznaje się za aminokwas egzogenny, choć może być ona produkowana w organizmach za pomocą hydroksylacji fenyloalaniny – pod warunkiem że występuje w tkance w wystarczającej ilości. Zgodnie z szacunkami mniej więcej 70% przyjętej wraz z pokarmem fenyloalaniny jest przekształcane w tyrozynę.

Warto wiedzieć: Tyrozynę przyjmuje się najczęściej w dawce 100–150 mg preparatu na kilogram masy ciała. Jej ilość powinna być precyzyjnie dopasowana do wagi i indywidualnych potrzeb pacjenta.

By organizm mógł funkcjonować w prawidłowy sposób, wszelkie aminokwasy powinny być w nim zawarte w optymalnej ilości. Oznacza to, że niekorzystny jest zarówno ich niedobór, jak i nadmiar. Akurat tyrozyna bardzo rzadko występuje w zwiększonej ilości. Podczas procesu jej wytwarzania jest produkowana w niewielkiej ilości, a suplementacja dostarcza ją w postaci L w z góry określonej dawce (jeśli jest prawidłowo prowadzona). Jej nadmiar wynika raczej z naturalnych uwarunkowań dotyczących pacjenta. Problem ten dotyczy osób, u których zaobserwowano upośledzony szlak metaboliczny tyrozyny.

Warto wiedzieć: Kiedy dzienne zapotrzebowanie na tyrozynę nie zostanie pokryte, organizm pozyska ją poprzez szklaki metaboliczne. Kiedy natomiast dojdzie do jej nadmiaru, nadmiar ten zostanie rozłożony dzięki innym procesom metabolicznym.

Witamina we wlewach. Jak suplementować tyrozynę?

Za pomocą wlewów dożylnych możliwe jest dostarczenie do organizmu pacjenta nie tylko cennych witamin – przykładem jest witamina C, witamina E, witamina A czy witamina D3. Kroplówki pozwalają także na uzupełnienie niedoborów minerałów, przeciwutleniaczy, aminokwasów, a także substancji witaminopodobnych, które usprawniają pracę różnych układów (przykładem jest układ odpornościowy). W naszym centrum medycznym VitMeUp wykonywany jest między innymi dożylny wlew z tyrozyną w formie izomeru L, dzięki któremu możliwe jest uzupełnienie niedoboru tego aminokwasu. Tyrozynę można też suplementować doustnie. Jest ona dostępna w postaci rozmaitych preparatów, na przykład kapsułek, zarejestrowanych jako suplementy diety. Znajduje się na przykład w produktach na odchudzanie oraz w odżywkach białkowych.

Warto wiedzieć: Wlewy z tyrozyną w postaci izomeru L bądź inne preparaty suplementujące ten aminokwas nie są konieczne, jeśli jest ona dostarczana wraz z pożywieniem w wystarczającej ilości.

Co ma najwięcej tyrozyny?

Tyrozynę w formie izomeru L można suplementować, na przykład za pomocą odpowiednio skomponowanych wlewów dożylnych oferowanych w naszym centrum medycznym VitMeUp. Niemniej warto również spożywać produkty, które są bogate w ten kwas aminowy. Pomimo tego, że jest on naturalnie syntetyzowany w organizmie, a jego suplementacja w postaci izomeru L nie stanowi żadnego problemu, dobrze zachować odpowiednią dietę, uwzględniającą artykuły spożywcze mające w swoim składzie najwięcej L-tyrozyny. Do takich produktów należy w szczególności:

  • ser parmezan,
  • pieczony schab,
  • orzechy arachidowe,
  • mleko w proszku (pełne),
  • soja,
  • ser twarogowy (chudy),
  • groch,
  • pestki dyni,
  • sezam,
  • soczewica czerwona,
  • gotowana wieprzowina,
  • polędwica sopocka,
  • nasiona słonecznika,
  • orzechy włoskie,
  • nasiona lnu,
  • wędzona makrela,
  • tuńczyk.

Komu zalecany jest wlew z L-tyrozyną?

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną stosowanie kroplówek bądź innych suplementów z tyrozyną w wariancie L nie jest wskazane, jeśli w ramach diety możliwe jest pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten kwas aminowy. Jeżeli jednak utrzymanie go na odpowiednio wysokim poziomie jest kłopotliwe, na przykład ze względu na duży wysiłek fizyczny czy długotrwały stres, lekarz, w ramach konsultacji lekarskiej, może zalecić suplementację.

Tyrozynę we wlewie dożylnym przyjmuje się więc wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, tj. w sytuacji jej niedoboru. Niewątpliwie najwięcej korzyści z suplementacji tyrozyny w formie izomeru L mogą czerpać sportowcy. Stosują ją także osoby z nadwagą, a także te, które długo przebywają na słońcu. Celem jej podania dożylnie powinno być pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten kwas aminowy.

Przeciwwskazaniem do stosowania wlewów z tyrozyną w postaci izomeru L jest między innymi migrena, choroba Grawes-Basedowa oraz nadczynność tarczycy. Ostrożne w zakresie suplementacji tego aminokwasu w postaci L powinny być też osoby stosujące wybrane leki – takie jak na przykład lek w postaci inhibitorów MAO czy przyjmujące hormon tarczycy. Również ciąża i okres laktacji mogą stanowić powód, dla którego należy zrezygnować z jego przyjmowania w formie wlewów, dożylnie.

Źródła:

Behavioral and cognitive effects of tyrosine intake in healthy human adults | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25797188/

Recent advances in biocatalytic derivatization of L-tyrosine | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33067683/

L-tyrosine and L-dihydroxyphenylalanine as hormone-like regulators of melanocyte functions | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21834848/

L-tyrosine in depression | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6107536/

Enhancing the efficiency of L-tyrosine by repeated batch fermentation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32749196/

Perspectives of biotechnological production of L-tyrosine and its applications | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17968539/

Study of tyrosine and dopa enantiomers as tyrosinase substrates initiating l- and d-melanogenesis pathways | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32776353/

Are L-tyrosine and L-dopa hormone-like bioregulators? | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2359315/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!