Wlew dożylny z fenyloalaniny – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z fenyloalaniny – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlewy z fenyloalaniny, będące częścią oferty VitMeUp, stosowane są między innymi wśród pacjentów wymagających redukcji bólu powysiłkowego. Inną właściwością zawartego w nich kwasu aminowego jest wzmacnianie układu nerwowego i endokrynologicznego oraz, co za tym idzie, polepszanie wydajności organizmu i wspomaganie koncentracji umysłowej. Należy pamiętać o tym, że dostarczanie fenyloalaniny do organizmu w odpowiedniej ilości ma kluczowe znacznie w szczególności z tego względu, że związek ten jest potrzeby do produkcji tyrozyny i neuroprzekaźników, takich jak dopamina, norepinefryna i epinefryna.

Czym jest fenyloalanina?

Fenyloalanina ma dwa enancjomery: L i D. L-fenyloalanina, obecna naturalnie w przyrodzie jest przyswajana przez organizmy żywe. W takiej formie zawarta jest na przykład w mięsie, rybach, serach, mleku i jajach. D-fenyloalaninę natomiast produkują bakterie Bacillus brevis, do czego dochodzi w procesie metabolizmu. DL-fenyloalanina z kolei stanowi mieszaninę, której wytworzenie jej możliwe wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Warto wiedzieć: Fenyloalaninę zalicza się do 20 różnych aminokwasów uznawanych za podstawowe budulce większości białek.

To chemiczny związek organiczny, zaliczany do grupy aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że ma charakter pozaustrojowy: ludzki organizm nie jest w stanie dokonywać jego endogennej syntezy. Fenyloalaninę należy więc dostarczać do organizmu z zewnątrz – poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Dodatkowo można to robić poprzez suplementację doustną lub kroplówki dożylne, inaczej wlewy dożylne.

Warto widzieć: Fenyloalaninę i tyrozynę dobrze przyjmować z witaminą B6, witaminą C, żelazem, kwasem foliowym czy miedzią. Łączenie preparatów umożliwia usprawnienie przemiany i wykorzystanie tych kwasów.

Choć w wybranych przypadkach dbałość z tym związana, tj. o odpowiednią podaż fenyloalaniny, może nie być korzystna dla pacjenta. Dzieje się tak w szczególności wtedy, kiedy dana osoba jest uczulona na fenyloalaninę i choruje na fenyloketonurię. W takiej sytuacji pacjent powinien unikać spożywania produktów zawierających opisywany aminokwas.

Warto wiedzieć: Związek ten jest prekursorem innego aminokwasu – tyrozyny, a także hormonów i neuroprzekaźników: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Funkcję z tym związaną pełni również w odniesieniu do neuromodulatora w postaci fenyloetylaminy.

Niedobór i nadmiar fenyloalaniny

Warto przy tym podkreślić, że niedobór fenyloalaniny może powodować wiele rozmaitych dolegliwości. Przykładem jest niedokrwistość, problemy z zapamiętywaniem, spadek energii, brak apetytu czy zaburzenia wzrostu u dzieci. Niewystarczająca ilość tego związku we krwi może też prowadzić do utraty przez włosy naturalnego koloru, a nawet do ich wypadania. Obniżona podaż fenyloalaniny związana jest także z niskim poziomem białka we krwi, depresją i impotencją.

Również nadmiar fenyloalaniny może być niebezpieczny dla organizmu człowieka. Taki stan może być następstwem fenyloketonurii – choroby powodującej obniżenie poziomu serotoniny, co skutkuje pogorszeniem nastroju oraz zaburzeniem cyklu miesiączkowania wśród kobiet. Warto przy podkreślić, że fenyloketonuria jest uwarunkowana genetycznie. To wrodzona choroba metaboliczna.

Warto wiedzieć: W przypadku niemowlaków nadmiar fenyloalaniny może powodować zaburzenie naturalnego układu termoregulacji.

Kroplówki dożylne z fenyloalaniny – zastosowanie

Opisywany związek należy do grupy aminokwasów, których podawanie sprawdza się między innymi wśród pacjentów borykających się z chronicznym bólem. Ten kwas aminowy eliminuje bóle mięśni pojawiające się w intensywnym wysiłku fizycznym. Bywa też wykorzystywany jako środek wspierający leczenie depresji. Obszarem zastosowania fenyloalaniny, na przykład we wlewie dożylnym, jest również terapia mająca na celu zmniejszenie łaknienia. Związek ten wpływa także na koncentrację. Jego suplementacja w wybranej formie może być więc zalecana osobom mającym trudności ze skupieniem uwagi.

Jakie są funkcje i właściwości fenyloalaniny?

Funkcje fenyloalaniny:

  • nasila procesy anaboliczne,
  • wspiera pracę układu nerwowego,
  • wspiera pracę układu endokrynologicznego,
  • podnosi aktywność hormonów tarczycy,
  • pomaga w trawieniu lipidów,
  • jest prekursorem tyrozyny,
  • bierze udział w powstawaniu adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy.

Do jednej z głównych właściwości, z których znany jest opisywany związek, należy zapobieganie czy leczenie chorób o podłożu psychicznym. Właściwie dobrane dawkowanie fenyloalaniny może w znacznym stopniu usprawnić funkcjonowanie układu nerwowego. Obszarem jej zastosowania może być więc wspomaganie nastroju, a nawet leczenie stanów depresyjnych.

Warto przy tym dodać, że aminokwas ten wspiera również zdolności kognitywne człowieka – za pomocą podniesienia stężenia istotnych katecholamin. Dopamina, której prekursorem jest tyrozyna, powstaje przy uczestnictwie właśnie fenyloalaniny. Wpływa to na ośrodek przyjemności w mózgu, a w efekcie na samopoczucie oraz zdolności kognitywne danej osoby.

Właściwości fenyloalaniny:

  • wspiera zdolności kognitywne,
  • pomaga w leczeniu bielactwa,
  • polepsza czucie mięśniowe,
  • wspomaga koordynację mięśniową,
  • poprawia skupienie,
  • pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki,
  • zwiększa popęd seksualny,
  • poprawia nastrój,
  • tłumi apetyt, zmniejsza ochotę na słodycze,
  • zapobiega depresji i pomaga w jej leczeniu,
  • wspiera leczenie otyłości.

Wlewy witaminowe z fenyloalaniny

Fenyloalaninę należy przyjmować wraz z pożywieniem (poza konkretnymi przeciwwskazaniami, w szczególności w postaci fenyloketonurii), czyli w ramach odpowiednio opracowanej diety. Możliwa jest też suplementacja doustna. Dostarczenie fenyloalaniny może również odbywać się z użyciem kroplówek, czyli drogą dożylną. Warto przy tym dodać, że opisywany kwas aminowy jest tylko jednym z aminokwasów, witamin oraz innego rodzaju związków, które mogą podlegać infuzji. W postaci wlewów podawany być też może na przykład selen (patrz: Wlew dożylny z selenu) oraz wiele innych, cennych dla człowieka elementów. Wlewy witaminowe stanowią obecnie liczną grupę kroplówek, dzięki czemu są dopasowane do potrzeb różnych pacjentów.

Warto wiedzieć: Nie zaleca się przyjmowania fenyloalaniny kobietom w ciąży, dzieciom, młodzieży oraz osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, fenyloketonurię czy chorującym na nowotwory skóry. Przeciwwskazaniem do jej podawania jest także stosowanie środków antypsychotycznych lub leków antydepresyjnych.

Czy kroplówki witaminowe są skuteczne?

O tym, czy dana kroplówka jest skuteczna, decyduje przede wszystkim zasadność jej podania. Co istotne, dotyczy to nie tylko infuzji, ale i substancji przyjmowanych doustnie. A więc to, czy lek firmy X (którego kod ATC to na przykład leki hormonalne do stosowania wewnętrznego), czy aminokwasy we wlewie przyniosą oczekiwany rezultat, ma bezpośredni związek z powodem ich zastosowania.

Badanie krwi i inne badania poprzedzające wlew

Właśnie dlatego przed rozpoczęciem terapii dożylnej, realizowanej w naszym centrum witaminowym VitMeUp, przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala nam na dopasowanie składu wlewu, mającego zawierać aminokwasy lub inne cenne składniki. W ten sposób zyskujemy pewność, że zaplanowany zabieg zostanie wykonany w odpowiedzi na realne potrzeby danej osoby. Na etapie przygotowania do infuzji konieczne może również okazać się zlecenie badań dodatkowych – po to, by podczas zabiegu nie było już żadnych wątpliwości związanych z wybranym składem wlewu.

Źródła:

[Adult phenylketonuria] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29153021/

[Diagnostics and treatment of phenylketonuria] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25697170/

Application of an Escherichia coli triple reporter strain for at-line monitoring of single-cell physiology during L-phenylalanine production | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/elsc.202100162

Cationic Surfactants Based on Arginine-Phenylalanine and Arginine-Tryptophan: Synthesis, Aggregation Behavior, Antimicrobial Activity, and Biodegradation | MDPI https://www.mdpi.com/1999-4923/14/12/2602

Essential amino acids: master regulators of nutrition and environmental footprint? | Springer Nature https://www.nature.com/articles/srep26074

Molecular genetics and diagnosis of phenylketonuria: state of the art | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24882081/

N-Formyl-Methionyl-Leucyl-Phenylalanine Plays a Neuroprotective and Anticonvulsant Role in Status Epilepticus Model | Sprinder Link https://link.springer.com/article/10.1007/s10571-023-01410-z

Phenylalanine and Tyrosine Metabolism in Neonates Receiving Parenteral Nutrition Differing in Pattern of Amino Acids | Springer Nature https://www.nature.com/articles/pr1998581z

Phenylketonuria | nature reviews disease primers https://www.nature.com/articles/s41572-021-00267-0

Phenylketonuria | The Lancet https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(10)60961-0/fulltext

Protein design with L- and D-alpha-amino acid structures as the alphabet | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18642934/

Stereospecificity of phenylalanine plasma kinetics and hydroxylation in man following oral application of a stable isotope-labelled pseudo-racemic mixture of L- and D-phenylalanine | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0009898183903194?via%3Dihub

Structural and vibrational analysis of glycyl-L-phenylalanine and phase transition under high-pressure | PudMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37725884/

The complete European guidelines on phenylketonuria: diagnosis and treatment | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29025426/

Treating phenylketonuria by a phenylalanine-free diet | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9814366/

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!