Wlew dożylny z Cytoflawiny – cena, koszt, wskazania, opinie
Spis treści:
- Wskazania do zastosowania wlewu dożylnego z Cytoflawiny
- Czym jest Cytoflawina?
- Jak składniki kroplówki są rozprowadzane w organizmie pacjenta?
- Wlewy dożylne z cytoflawiny – właściwości
- Wskazania do zastosowania Cytoflawiny
- Dożylnie podana Cytoflawina – przeciwskazania
- Skutki uboczne przyjmowania Cytoflawiny
- Neuroprotektory obecne we wlewach witaminowych VitMeUp
Wskazania do zastosowania wlewu dożylnego z Cytoflawiny
Wlew dożylny z Cytoflawiny to kroplówka stosowana przede wszystkim wśród pacjentów po udarze, cierpiących na przewlekłe niedokrwienie mózgu czy endotoksykozę, a także doświadczających powikłań na skutek zaburzeń krążenia w tkankach mózgu. Roztwór do podania dożylnego wykorzystywany jest także w przypadku stanu pogorszonej świadomości po znieczuleniu ogólnym. Kluczowe znaczenie ma jednak fakt, że Cytoflawina, jako lek neuroprotekcyjny, bywa stosowana jako element rozmaitych procesów terapeutycznych, wpływając na funkcjonowanie organizmu w szczególności w zakresie prawidłowej pracy układu nerwowego.
Czym jest Cytoflawina?
Cytoflawina to lek będący połączeniem kwasu bursztynowego, inozyny, nikotynamidu i ryboflawiny, który jest wykorzystywany w przypadku rozmaitych chorób czy zaburzeń funkcji w organizmie człowieka o podłożu neurologicznym. Zaliczany jest do grupy środków dotleniających i przywracających prawidłowe mikrokrążenie – podobnie jak na przykład cerebrolizyna czy Cortinex. To środek metaboliczny o wysokiej aktywności przeciwutleniającej. Co istotne, może być podawany na przykład w formie dożylnych wlewów czy roztworów domięśniowych, będących częścią ofertą kliniki VitMeUp. Inną formą uwalniania Cytoflawiny są tabletki. Przy czym w zależności od postaci leku zmienia się jego dokładny skład oraz sposób wykorzystania.
Warto wiedzieć: Cytoflawina, w postaci kroplówki bądź środka przeznaczonego do podania doustnego, ze względu na swoje właściwości, może wywołać szereg korzystnych zmian w centralnym układzie nerwowym pacjenta.
Cytoflawina zawierana w kroplówkach dożylnych ma w swoim składzie kilka substancji czynnych. W roztworze przeznaczonym do wstrzykiwań znajduje się kwas bursztynowy, ryboksyna, nikotynamid oraz mononukleotydy ryboflawiny. Jego skład obejmuje także substancje pomocnicze, które są inne w przypadku tabletek z Cytoflawiną. Należą do nich takie związki jak meglumin (N-metyloglukamina), wodorotlenek sodu oraz woda. Odpowiednio skomponowany wlew, złożony z różnych elementów, pozwala na uzyskanie efektów farmakologicznych o złożonym działaniu – zalicza się do nich w szczególności pobudzenie procesu oddychania komórkowego i produkcji energii, a także usprawnienie wykorzystania tlenu przez tkanki.
Warto wiedzieć: zawarte w Cytoflawinie aktywne składniki w postaci witaminy B2 i PP, kwasu bursztynowego i ryboksyny należą do grupy naturalnych metabolitów ludzkiego ciała.
Jak składniki kroplówki są rozprowadzane w organizmie pacjenta?
Dożylny wlew z Cytoflawiną, a dokładnie zawarty w tym leku kwas bursztynowy i inozyna są stosowane niemal od razu i nie wykrywa się ich w osoczu krwi. W przypadku inozyny dochodzi do jej metabolizowania w wątrobie z powstawaniem hipoksantyny. Opisywany związek jest później utleniany do kwasu moczowego, po czym następuje jego wydalenie przez nerki w niewielkich ilościach. Nikotynamid z kolei szybko przedostaje się do wszystkich tkanek. Również w jego przypadku dochodzi do metabolizowania w wątrobie, niemniej następuje wówczas wytworzenie nikotynamido-N-metylonikotynamidu, wydalonego po tym przez nerki. Nierównomiernie rozmieszczona jest natomiast ryboflawina. Jej wysokie stężenie po podaniu kroplówki występuje w mięśniu sercowym, wątrobie i nerkach.
Warto wiedzieć: stężenie składników aktywnych w ciekłej formie Cytoflawiny, przeznaczonej do dożylnego podania, jest wyższe niż w przypadku tabletek zawierających ten lek.
Wlewy dożylne z Cytoflawiny – właściwości
Efektem wykonania zabiegu z wykorzystaniem Cytoflawiny jest dotlenienie organizmu, zwiększenie jego energii oraz zbudowanie ochrony przeciwutleniającej. Lek ten umożliwia poprawę metabolizmu w tkance mózgowej, co ma kluczowe znaczenie w kontekście funkcjonowania układu nerwowego. Przywraca jednocześnie odpowiedni skład krwi. Warto przy tym zaznaczyć, że podanie wlewu z Cytoflawiną może również służyć utrzymaniu istotnych funkcji pacjentów pozostających w stanie śpiączki. U osób z astenią natomiast zmniejsza objawy depresyjne i ogranicza deficyt funkcji poznawczych. Badania pokazują, że Cytoflawina może być też przydatna w przypadku egzemy. Do właściwości tego preparatu należy także między innymi regulacja wewnętrznej nadprodukcji metabolitów tlenu azotu, co jest istotne w przebiegu neuroboreliozy i koinfekcji występujących u danej osoby.
Funkcje Cytoflawiny:
- ogranicza agregację erytrocytów i polepsza wskaźniki reologiczne krwi,
- polepsza procesy regeneracyjne centralnego i obwodowego układu nerwowego,
- obniża peroksydację lipidów,
- przywraca prawidłowy metabolizm energetyczny ATP,
- wykazuje funkcje neuroprotekcyjne,
- zmniejsza pourazowy obrzęk mózgu,
- zwiększa aktywność psychomotoryczną i optymalizuje aktywność elektryczną mózgu,
- polepsza mikrokrążenie w skórze,
- dotlenia tkanki i przywraca układ enzymów antyoksydacyjnych,
- zwiększa zużycie tlenu w mitochondriach mózgu,
- stabilizuje parametry hemodynamiczne,
- wspiera procesy energetyczne organizmu,
- poprawia funkcje śródbłonka,
- reguluje przepływ krwi w tętnicach mózgowych.
Należy jednak podkreślić, że każdy ze składników zawartych w leku Cytoflawina ma nieco inną funkcję. Inozyna stymuluję produkcję enzymów nukleotydowych. Kwas bursztynowy aktywuje transport elektronów i polepsza oddychanie tkanek. Nikotynamid natomiast poprawia przepuszczalność komórek dla związków tlenu. Ryboflawina z kolei nasila reakcje redoks, czyli reakcje utleniania-redukcji. Tak więc dopiero kombinacja tych składników pozwala na osiągnięcie konkretnych efektów terapeutycznych, przypisywanych Cytoflawienie – przeznaczonej do podania dożylnego, domięśniowego oraz doustnego.
Działanie Cytoflawiny:
- wspiera leczenie zaburzeń erekcji;
- zmniejsza polineuropatie;
- poprawia stan osób z zaburzeniami somatycznymi;
- poprawia jakość życia osób uzależnionych od alkoholu:
- wywołuje cofnięcie się objawów odstawienia, takich jak na przykład nadciśnienie, mdłości, wymioty, potliwość, tachykardia czy bóle głowy,
- pomaga w niwelowaniu zaburzeń somatyczno-autonomicznych oraz neurologicznych,
- zmniejsza objawy alkoholowego uzależnienia psychofizycznego;
- przyspiesza rekonwalescencję pacjentów ze stopą cukrzycową;
- redukuje objawy depresyjne, pojawiające się między innymi u osób z astenią;
- wspiera leczenie przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego;
- zapobiega uszkodzeniom organów w przypadku traumatycznego uszkodzenia mózgu;
- zmniejsza deficyt funkcji poznawczych, pojawiający się na przykład u osób z astenią;
- przyspiesza powrót do zdrowia pacjentów, u których zdiagnozowano bakteryjne lub wirusowe zapalenie mózgu czy opon mózgowych;
- blokuje ból neuropatyczny u osób z dorsopatią;
- przyspiesza redukcję symptomów neurologicznych w przypadku zapalenia mózgu;
- polepsza status energetyczny i psychoemocjonalny.
Podanie Cytoflawiny, na przykład w postaci infuzji, jest też formą suplementacji. Wśród składników zawartych w tym leku znajduje się w szczególności witamina B, PP i kwas bursztynowy, które nie są dostarczane wraz z pożywieniem, co ma duże znaczenie w kontekście kondycji organizmu pacjenta. Kiedy dochodzi do spadku poziomu tym elementów, niezbędne jest wyeliminowanie powstałego niedoboru. Zapotrzebowanie na nie może zostać pokryte właśnie za pomocą leku Cytoflawina, jako korzystny efekt uboczny podjętej terapii. Dzięki temu wraz z jego przyjęciem dochodzi do wyrównania poziomu witaminy B, PP oraz kwasu bursztynowego.
Wskazania do zastosowania Cytoflawiny
Wśród wskazań do podania kroplówki z Cytoflawiną znajdują się przede wszystkim choroby czy zaburzenia o podłożu neurologicznym. Stosowana jest ona między innymi w przypadku ostrych zaburzeń krążenia w tkance mózgowej, na przykład udaru czy stanu po nim, a także przemijających ataków niedokrwiennych. Roztwór do infuzji zawierający opisywany lek przeznaczony jest też dla tych pacjentów, u których doszło do przewlekłego niedokrwienia mózgu, endotoksykozy, zespołu astenicznego, powikłań zaburzeń krążenia w tkankach mózgu, encefalopatii naczyniowej lub dyskracyjnej czy niedotlenienia i toksycznej encefalopatii po przewlekłym bądź ostrym zatruciu. Niemniej w wybranych przypadkach Cytoflawina może służy poprawie ważnych funkcji u pacjentów będących w stanie śpiączki.
Wskazania do zastosowania Cytoflawiny we wlewie:
- niedokrwienna choroba mózgu,
- powikłania udaru mózgu,
- zespół asteniczny,
- przemijające ataki niedokrwienne,
- przewlekłe niedokrwienie mózgu
- encefalopatia naczyniowa lub dyskracyjna 1. i 2. stopnia ciężkości,
- endotoksykoza,
- niedotlenienie i toksyczna encefalopatia spowodowana przewlekłym lub ostrym zatruciem.
Dożylnie podana Cytoflawina – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu polegającego na podaniu wlewu z Cytoflawiną obejmują nieliczną grupę okoliczności. Zabrania się stosowania roztworu przeznaczonego do wykonania kroplówki przede wszystkim w przypadku kobiet karmiących piersią. Istotne znaczenie w tym kontekście ma też niewątpliwie nietolerancja pacjenta na wybrany składnik leku. Wśród przeciwwskazań do podania Cytoflawiny znajduje się też mechaniczna wentylacja, a dokładnie sytuacja, w której ciśnienie parcjalnego tlenu we krwi tętniczej jest mniejsze niż 60 mm Hg.
Warto wiedzieć: zaleca się, by w kontekście podania Cytoflawiny zachować ostrożność u pacjentów z kamicą nerkową, hiperurykemią oraz dną moczanową.
Skutki uboczne przyjmowania Cytoflawiny
W wybranych przypadkach przyjęcie Cytoflawiny może spowodować określone skutki uboczne. Do ewentualnych konsekwencji tego typu należy między innymi przekrwienie skóry, uczucie gorąca, suchość w ustach oraz ból gardła. Przy czym objawy te najczęściej nie wymagają przerwania podawania leku. Zastosowanie Cytoflawiny w wysokich dawkach może też spowodować czasową hipoglikemię, hiperurykemię i zaostrzenie dny moczanowej. Możliwe są także działania niepożądane w obszarze układu pokarmowego: nudności oraz krótkotrwały ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu. Prawdopodobny jest również czasowy ból i zawroty głowy, krótkotrwały ból i dyskomfort w klatce piersiowej, a także swędzenie, na skutek reakcji alergicznej.
Możliwe działania niepożądane:
- nudności,
- przekrwienie skóry,
- uczucie gorąca,
- suchość i gorycz w ustach,
- ból gardła,
- czasowa hipoglikemia,
- czasowa hiperurykemia,
- zaostrzenie dny moczanowej,
- swędzenie (jako reakcja alergiczna),
- czasowy ból i zawroty głowy,
- krótkotrwały ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu,
- krótkotrwały ból i dyskomfort w klatce piersiowej.
Neuroprotektory obecne we wlewach witaminowych VitMeUp
W ofercie naszego centrum medycznego VitMeUp znajdują się rozmaite kroplówki witaminowe, o różnym składzie i wpływie na organizm pacjenta. Wykonywane w naszych klinikach wlewy zawierają więc również inne neuroprotektory, o zbliżonym działaniu do właściwości Cytoflawiny. Do leków nootropowych, na których bazują wybrane mieszanki, zaliczyć można między innymi cerebrolizynę. Do przeciwutleniaczy natomiast – kwercetynę, glicynę, glutaminę, niacynę czy właśnie Cytoflawinę. W witaminowych wlewach dożylnych możliwe jest też wykorzystanie preparatów poprawiających krążenie krwi w mózgu, takich jak na przykład warfaryna. Warto przy tym zaznaczyć, że cena realizowanych przez nas terapii jest bezpośrednio uzależniona od składników wybranej kroplówki. W celu zapoznania się ze szczegółowym cennikiem VitMeUp zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.
Źródła:
[Citoflavin in the complex therapy of elderly patients with alcohol dependence syndrome] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24988979/
[Cytoflavin in the complex treatment of neuroinfections in children] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22027666/
[Cytoflavin in the detoxification of alcohol-dependent patients] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23887449/
[Cytoflavin in the treatment of patients with chronic abacterial prostatitis and erectile dysfunction] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23342619/
[Efficiency of cytoflavin in the treatment of somatoform disorders] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28252599/
[Experimental study of cytoprotector effect of succinate-containing drugs on functional activity of liver] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20919557/
[Influence of cytoflavin on symptoms of asthenia, emotional disorders and autonomic regulation in patients with organic asthenic disorder] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24662341/
[The effect of the succinic acid preparation on the dynamics of neurological and emotional disturbances in patients with dorsopathy] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26120981/
[The efficacy of cytoflavin used for the correction of psychoemotional and neuroimmune disturbances in the patients presenting with eczema] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22645963/
[The influence of cytoflavin on the recovery of cognitive function in elderly people with alcohol abuse] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28300813/
AMPUŁKA Z CYTOFLAWINĄ 10 ML N5 | WM Medical supply https://wmmedicalsupply.com/pl/all-products/cytoflavin-ampoule-solution-10ml-n5
Neuroprotective effect of cytoflavin during compression injury of the spinal cord | Springer Link https://link.springer.com/article/10.1007/s10517-005-0303-5
Wlewy witaminowe
Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Trychologia
Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:
- nadmierne wypadanie włosów
- łysienie
- łupież
- łojotokowe zapalenie skóry
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- przetłuszczanie się włosów i skóry głowy
Medycyna estetyczna
W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.
Badania diagnostyczne
W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.
Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.
Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp
Kontakt
Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie
Wizyta
Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek
Zdrowie
Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!