Wlew dożylny z diflunisalu – cena, koszt, wskazania, opinie

Wlew dożylny z diflunisalu – cena, koszt, wskazania, opinie

Diflunisal to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest wykorzystywany przede wszystkim w celu łagodzenia bólu i zmniejszania stanów zapalnych. Bardzo często jest on stosowany w leczeniu bólu pourazowego, bólu pooperacyjnego, bólu migrenowego, a także bólu stawów, z którym boryka się pacjent. Zadaniem tego środka, podawanego na przykład w postaci wlewu dożylnego, jest wówczas zahamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji wywołujących ból oraz stan zapalny.

Na czym polega wlew dożylny z diflunisalu?

Diflunisal jest difluorofenylową pochodną kwasu salicylowego, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Co istotne, nie ulega on hydrolizie in vitro do salicylanu i właśnie z tego powodu wyróżnia się pod względem swojej specyfiki wśród salicylanów. Niemniej, podobnie do substancji tego typu, związek ten hamuje syntezę PG. Preparat ten zaliczany jest do grupy leków określanych jako NLPZ – czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które hamują cyklooksygenazę prostaglandynową (COX).

Warto wiedzieć: Lek ten zaliczany jest do następujących grup: leki przeciwbólowe, nie-narkotyczne; NLPZ; salicylany.

Warto wiedzieć: Mechanizm działania diflunisalu polega na hamowaniu cyklooksygenazy i lipoksygenazy, co prowadzi do redukcji syntezy prostaglandyn.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli NLPZ, w zależności od budowy chemicznej, zaliczane są różne grupy środków. Należą do nich między innymi pochodne kwasu salicylowego, takie jak na przykład kwas acetylosalicylowy, salicylamid, diflunisal czy benorylat. Grupę NLPZ tworzą także pochodne kwasu fenylooctowego, takie jak diklofenak, alklofenak i fenklofenak. Wśród niesteroidowych leków przeciwzapalnych znajdują się również indole, czyli przykładowo indometacyna, sulindak i tolmetyna.

Do pozostałych grup tych substancji należą pochodne kwasu fenylopropionowego, czyli na przykład ibuprofen, naproksen, ketoprofen, pirprofen, fenbufen, indoprofen, flurbiprofen i roksaprozyna. Zaliczane są też do nich pochodne kwasu fenamowego, takie jak kwas mefenamowy, kwas niflumowy, kwas meklofenamowy i kwas flufenamowy oraz pochodne kwasu piranokarboksylowego, takie jak na przykład etodolak. W grupie tej znajdują się również pirolopirole, pochodne pirazolonu, oksykamy, pochodne naftylobutanonu, chinazolinony, a także nimesulid, tenidap i diacereina.

NLPZ:

  • Pochodne kwasu salicylowego
  • Pochodne kwasu fenylooctowego
  • Indole
  • Pochodne kwasu fenylopropionowego
  • Pochodne kwasu fenamowego
  • Pochodne kwasu piranokarboksylowego
  • Pirolopirole
  • Pochodne pirazolonu
  • Oksykamy
  • Pochodne naftylobutanonu

Jakie są właściwości diflunisalu?

Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są stosowane jako środki służące do łagodzenia dolegliwości bólowych i gorączki oraz do zmniejszania rozwiniętych w organizmie pacjenta stanów zapalnych. Lek ten redukuje także tkliwość, obrzęk i sztywność związaną z chorobą zwyrodnieniową stawów i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jego działanie polega na hamowaniu enzymów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie substancji powodujących stan zapalny, ból i gorączkę.

Warto wiedzieć: Badania wykazały, że zastosowanie diflunisalu w leczeniu bólu pooperacyjnego przynosi lepsze efekty niż zastosowanie aspiryny.

Zastosowanie diflunisalu wśród pacjentów VitMeUp

Podawanie diflunisalu w postaci dożylnych kroplówek sprawdza się w szczególności wtedy, kiedy niezbędne jest szybkie zgładzenie bólu doświadczanego przez pacjenta bądź szybka redukcja rozwiniętego w jego organizmie stanu zapalnego. Przy czym lek ten jest stosowany przede wszystkim w przypadku:

  • bólu pooperacyjnego,
  • bólu migrenowego,
  • bólu pourazowego,
  • zapalenia stawów.

Kroplówki z diflunisalem są stosowane między innymi jako środki łagodzące dolegliwości bólowe powstałe na skutek przebytej przez pacjenta operacji chirurgicznej lub w wyniku urazu. Dzięki nim pacjent może poczuć ulgę, a proces jego rekonwalescencji może zostać znacznie przyspieszony. Lek ten bywa też wykorzystywany jako środek łagodzący bóle migrenowe, eliminujący uporczywe objawy choroby i przywracający pacjentowi utracony na jej skutek komfort.

Wlewy z diflunisalem sprawdzają się także w przypadku zapalenia stawów. Pacjenci cierpiący na przykład na reumatoidalne zaplenienie stawów korzystają z opisywanych kroplówek po to, by szybko złagodzić odczuwany ból oraz by zredukować rozwinięty w ich organizmie stan zapalny.

Warto wiedzieć: Wskazaniem do zastosowania diflunisalu jest przede wszystkim łagodny i umiarkowany ból, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Wlew diflunisalu a choroby serca

Temat diflunisalu, a w tym jego specyfiki i właściwości, pojawia się także w licznych źródłach naukowych w kontekście jego zastosowania w przebiegu amyloidozy serca. Badania wykazały, że ten lek przeciwzapalny wykazuje zdolność do stabilizowania tetramerów TTR in vitro. Jednocześnie dowiedziono, że diflunisal może zmniejszyć postęp symptomów neurologicznych pojawiających się u pacjentów z objawową polineuropatią.

Badania nad zastosowaniem diflunisalu w przebiegu chorób serca nadal trwają. Przy czym istnieje kilka obszarów, które są w tym kontekście analizowane. Jednym z potencjalnych korzystnych rezultatów przyjmowania diflunisalu u pacjentów z chorobami serca jest redukcja rozwiniętego w organizmie stanu zapalnego. Warto przy tym podkreślić, że stany zapalne mogę przyczyniać się do rozwoju chorób serca, między innymi miażdżycy i choroby wieńcowej.

Opisywany lek, działając podobnie do innych niesteroidowych leków przeciwzakrzepowych, może także wpływać na proces krzepnięcia krwi. Istnieje prawdopodobieństwo, że może on wspierać proces terapeutyczny mający na celu redukcję ryzyka powstawania skrzepów krwi, które mogą przyczyniać się do zawałów serca i udarów mózgu.

Należy jednak podkreślić, że choć diflunisal wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, to jego wpływ na choroby serca nie jest jeszcze dokładnie przebadany. Z tego powodu należy ograniczyć wykorzystanie tego leku do zweryfikowanych dotychczas zastosowań. Badania nad diflunisalem i jego wpływem na układ sercowo-naczyniowy są nadal w toku.

Warto wiedzieć: Niesteroidowe leki przeciwzapalne są obecnie odradzane pacjentom, którzy cierpią na choroby serca. Wynika to z możliwych działań niepożądanych, które mogą powodować te środki.

Metody przyjmowania diflunisalu

Opisywany lek może być przyjmowany przez pacjentów w formie doustnej, ale może być też bazowym składnikiem wlewu dożylnego. W pierwszej z wymienionych postaci zazwyczaj stosowany jest w połączeniu z wodą, mlekiem lub posiłkiem co 8–12 godzin. Częstotliwość jego podawania w postaci kroplówki natomiast jest bezpośrednio uzależniona od rozmaitych czynników – o czym decyduje lekarz prowadzący.

Zaletą stosowania leku w postaci dożylnej jest przede wszystkim szybkość działania związków, które zostały podane pacjentowi. Jest to szczególnie istotne w przypadku nagłego bólu czy stanu zapalnego. Wlewy dożylne umożliwiają również zastosowanie precyzyjnie odmierzonej dawki leku. Ma to duże znaczenie w leczeniu pacjentów o różnych masach ciała i niejednakowej wrażliwości na stosowaną substancję. Taka forma podania leku pozwala jednocześnie na zminimalizowanie możliwych skutków ubocznych – w porównaniu do doustnej terapii.

Warto wiedzieć: Kroplówki z diflunisalem zapewniają, że lek dociera prosto do krwioobiegu, co może zwiększać jego efektywność w eliminacji bólu i stanu zapalnego.

Działania niepożądane

W zależności od postaci opisywanego leku jego długotrwałe przyjmowanie może wiązać się z zaburzeniem czynności nerek. W celu uzyskania informacji związanych z możliwymi skutkami ubocznymi podania diflunisalu w postaci dożylnej prosimy o bezpośredni kontakt z naszym centrum medycznym.

Na czym polega wlew diflunisalu?

Podanie pacjentowi kroplówki z diflunisalem to procedura medyczna, która polega na dostarczeniu do organizmu danej osoby leku bezpośrednio do krwioobiegu. Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia planowanego zabiegu, pacjent jest dokładnie oceniany przez lekarza. Na tym etapie specjalista ustala, czy istnieją przeciwwskazania do podania diflunisalu oraz czy zastosowanie tego leku jest zasadne w konkretnym przypadku.

Kiedy pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu, odpowiednio skomponowana mieszanina zawierająca lek jest wprowadzana do krwioobiegu przez specjalistę. W trakcie takiej sesji pacjent jest stale monitorowany. Śledzony jest też wówczas przebieg realizowanej procedury.

Przeciwwskazania do wykonania wlewu

Podobnie jak w przypadku stosowania enalaprylu bądź jakiegokolwiek innego leku, przyjęcie diflunisalu w postaci wlewów powinno następować dopiero po wykluczeniu możliwych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Przed podawaniem kroplówki pacjenci powinni więc odbyć konsultację lekarską, w trakcie której specjalista pozna dokładny stan zdrowia danej osoby i na tej podstawie zdecyduje, czy planowana terapia dożylna jest możliwa w konkretnym przypadku.

Źródła:

Diflunisal | MedlinePlus https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a684037.html

Diflunisal: A Review of its Pharmacological Properties and Therapeutic Use in Pain and Musculoskeletal Strains and Sprains and Pain in Osteoarthritis | Springer Link https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-198019020-00002

Heart Failure: A Companion to Braunwald’s Heart Disease | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/book/9780323609876/heart-failure#book-description

Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne — algorytm wyboru | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/328740188_NLPZ_a_powiklania_sercowo-naczyniowe_i_gastroenterologiczne_-_algorytm_wyboru

Pharmacology and Therapeutics for Dentistry | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/book/9780323393072/pharmacology-and-therapeutics-for-dentistry

xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/referencework/9780080552323/xpharm-the-comprehensive-pharmacology-reference

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!