Fizjoterapeuta | Fizjoterapia

Gabinet fizjoterapii we Wrocławiu

Fizjoterapia to nauka medyczna, która koncentruje się na utrzymywaniu bądź przywracaniu czynności ruchowych pacjenta. Przy czym celem praktyki fizjoterapeutycznej jest rehabilitacja prowadząca do poprawy sprawności człowieka i bardzo często do eliminacji bólu doświadczanego przez osobę poddawaną terapii. Fizjoterapia, jako metoda leczenia rozmaitych chorób i urazów, może też stanowić element wspomagający leczenie operacyjne.

Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia to w szczególności terapia, na przykład manualna, dzięki której pacjentowi przywracane są jego zdolności ruchowe. Metoda ta służy też profilaktyce, a więc utrzymywaniu obecnie rozwiniętej sprawności danej osoby. Co istotne, proces zdrowienia prowadzony w gabinecie fizjoterapeutycznym polega w dużej mierze na wykorzystaniu naturalnego ruchu ludzkiego ciała. Jednocześnie bazuje on na użyciu innych naturalnych zjawisk fizycznych, które są obecne w przyrodzie, na przykład promieni laserowych.

Warto wiedzieć: Z pomocy fizjoterapeuty korzystają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W związku z tym stosuje się rozróżnienie na kategorie: fizjoterapeuta dla osób dorosłych oraz fizjoterapeuta dziecięcy.

Warto przy tym podkreślić, że usługi fizjoterapeutyczne przyjmują rozmaitą postać – w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta oraz zakresu praktyki danego specjalisty. Przykładowo – we Wrocławiu fizjoterapeuci oferują zarówno terapie manualne, jak i fizykoterapię oraz kinezyterapię. Oznacza to, że fizjoterapia jest nauką wielopłaszczyznową, a do jej głównych dziedzin należy:

  • terapia manualna,
  • fizykoterapia,
  • kinezyterapia.

Fizjoterapię dzieli się również ze względu na obszary jej zastosowania. W takim zakresie wyróżnia się:

  • fizjoterapię ortopedyczną,
  • fizjoterapię neurologiczną,
  • fizjoterapię sportową,
  • fizjoterapię geriatryczną,
  • fizjoterapię kliniczną,
  • fizjoterapię profilaktyczną,
  • fizjoterapię pozabiegową,
  • fizjoterapię rekonwalescencyjną.

Terapia manualna

Ten rodzaj fizjoterapii bazuje na biomechanice i cechach charakterystycznych narządu ruchu pacjenta. Proces terapeutyczny polega w tym kontekście na umiejętnym wykorzystaniu dłoni terapeuty – za pomocą dotyku, masażu lub ucisku wybranych partii ciała danej osoby. W jego zakresie prowadzone są między innymi terapie układu mięśniowo-nerwowego, mobilizacje stawowe czy terapie tkanek miękkich

Fizykoterapia

Fizykoterapia natomiast wykorzystuje bodźce generowane na ciało pacjenta poprzez fale pola magnetycznego, fale ultradźwiękowe, prąd elektryczny, skrajną temperaturę, światło bądź promienie laserowe. Metoda ta sprawdza się między innymi jako technika redukująca ból oraz jako element uzupełniający leczenie stanów zapalnych i obrzęków. Fizykoterapia stanowi również sposób na poprawę pracy mięśni po doświadczonych przez pacjenta urazach.

Kinezyterapia

W ramach kinezyterapii z kolei terapeuci skupiają się na wykorzystaniu ćwiczeń ruchowych w celu eliminacji bądź niwelacji pojawiających się dolegliwości. Zastosowanie tej metody może mieć na celu na przykład zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej, pobudzenie ruchomości stawów czy korekcję nieodpowiedniego ułożenia kości. Kinezyterapię poleca się między innymi pacjentom poddawanym leczeniu chorób ortopedycznych i neurologicznych narządu ruchu.

Usługi fizjoterapeutyczne we Wrocławiu

Fizjoterapia, oferowana na przykład we Wrocławiu, w centrum VitMeUp, jest nieinwazyjną metodą leczenia i profilaktyki chorób czy urazów, a jednocześnie elementem uzupełniającym leczenie operacyjne. Najczęściej stosowana jest w przypadku zaburzeń dotyczących pracy narządu ruchu. Co istotne, jej formą jest także redukcja bólu odczuwanego przez pacjenta związanego z funkcjonalnością jego narządu ruchu. Niezależnie jednak od szczegółowego celu fizjoterapii fizjoterapeuci dążą do zapewnienia swoim pacjentom fizycznej sprawności, bez dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchowych.

Warto wiedzieć: Fizjoterapia bardzo często niesłusznie utożsamiana jest z pojęciem „rehabilitacja”. Należy jednak podkreślić, że taka terapia wspiera rehabilitację, stanowiąc tym samym uzupełniający ją element.

Jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacją?

Pomimo tego, że rehabilitacja nie powinna być traktowana jako synonim fizjoterapii, to obie te dziedziny są ze sobą bezpośrednio połączone. Rehabilitacja jest pojęciem zdecydowanie szerszym znaczeniowo niż fizjoterapia. Składa się na nią proces zdrowienia mający na celu uzyskanie ogólnego dobrostanu pacjenta, w zakresie jego sprawności fizycznej oraz funkcjonowania psychicznego. Fizjoterapia natomiast może stanowić jedynie element rehabilitacji, skupiając się na stosowaniu konkretnych zabiegów fizjoterapeutycznych – przykładem jest terapia manualna – dzięki którym pacjent odzyska utracone zdolności ruchowe czy ograniczony zostanie odczuwany przez niego ból.

Warto wiedzieć: W kontekście różnić pomiędzy fizjoterapią a rehabilitacją bardzo często wspomina się również o skupieniu rehabilitantów na profilaktyce, fizjoterapeutów natomiast na konkretnej pracy zabiegowej czy medycznej.

Warto wiedzieć: Rehabilitacja to w ogólnym ujęciu przywrócenie sprawności, fizjoterapia natomiast jest jednym ze sposobów na jej uzyskanie.

Zakres usług fizjoterapeutycznych

Choć fizjoterapię dzieli się na trzy główne nurty, czyli terapię manualną, fizykoterapię i kinezyterapię, nauka ta uwzględnia również szereg innych, szczegółowo ujętych kierunków terapeutycznych. Na dziedzinę tę składa się też fizjoterapia ortopedyczna oraz neurologiczna. Jej częścią jest także korekcja wad postawy oraz terapia bólu w obrębie stawów obwodowych i kręgosłupa. To również terapia dolegliwości bólowych pojawiających się w obszarze układu mięśniowego i powięziowego.

Ze względu na ten podział praktyka fizjoterapeuty coraz częściej bazuje na konkretnej formie terapii, mającej na celu określone efekty. Dyplomowani fizjoterapeuci skupiają się na wybranym obszarze ciała pacjenta poddawanego terapii czy rodzaju zaburzeń, na które cierpi i tym samym na wybranych działaniach terapeutycznych. Bazową usługą fizjoterapeutów, przyjmujących na przykład na terenie Wrocławia, może być więc na przykład masaż prowadzący do niwelacji odczuwanego przez pacjenta bólu.

Przykłady technik fizjoterapeutycznych:

  • Krioterapia
  • Kinesio Taping
  • Masaż terapeutyczny
  • Elektroterapia
  • Terapia ultradźwiękowa
  • Ćwiczenia zakresu ruchu (ROM)

Terapie indywidualne vs grupowe

Praca specjalisty z zakresu fizjoterapii nie musi ograniczać się do terapii indywidualnych. Wybrani fizjoterapeuci organizują również spotkania grupowe, w ramach których realizują swoje założenia terapeutyczne. Zarówno jedna, jak i druga forma pomocy ma swoje wady i zalety, dlatego wybór pomiędzy terapią indywidualną a grupową należy do pacjenta.

Konsultacje online w fizjoterapii

Konsultacja fizjoterapeutyczna może odbyć się stacjonarnie, w wybranej klinice czy centrum medycznym. Może być również przeprowadzana online lub telefonicznie. Należy natomiast podkreślić, że tylko konsultacja fizjoterapeutyczna, nieuwzględniająca czynności terapeutycznych, czyli na przykład treningu ze specjalistą, może być realizowana w trybie zdalnym. By terapia manualna, mająca na celu eliminację bólu, masaż lub inna forma terapii została rozpoczęta przez specjalistę, konieczne jest zorganizowanie spotkań w ramach zwykłej, stacjonarnej wizyty.

Fizjoterapeuta mgr? Jakie wykształcenie mają fizjoterapeuci?

Realizujący swoją praktykę fizjoterapeuta to specjalista, który przed rozpoczęciem swoich czynności terapeutycznych musiał uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Niezbędne w tym zakresie było odbycie pięcioletnich studiów wyższych kierunkowych i otrzymanie dyplomu uczelni medycznej. Konieczne do prowadzenia terapii fizjoterapeutycznych jest też uzyskanie tytułu magistra fizjoterapii.

Warto wiedzieć: Fizjoterapeuta jest kimś innym niż lekarz.

Choć fizjoterapeuci to przedstawiciele zawodu medycznego i mają oni prawo do diagnozowania oraz prowadzenia samodzielnego leczenia z zastosowaniem wiedzy z zakresu fizjoterapii, nie są lekarzami. Niemniej fizjoterapeuta mgr to specjalista, który może pomóc w terapii rozmaitych dolegliwości. W trakcie kształcenia zdobył on niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat zabiegów z zakresu terapii manualnej, masażu mięśni, a także fizykoterapii i kinezyterapii będących częścią ogólnie pojmowanej fizjoterapii.

Warto wiedzieć: Na wizytę do specjalisty z zakresu fizjoterapii pacjentów bardzo często kierują lekarze ortopedzi, reumatolodzy i neurolodzy. Wszyscy ci specjaliści stanowią nierzadko zespół terapeutyczny, który ma za zadanie przywrócić pacjentowi utraconą przez niego sprawność.

Komu polecana jest fizjoterapia?

Terapia prowadzona przez fizjoterapeutę (przykładem jest terapia manualna czy konkretnie masaż niwelujący ból) jest zalecana między innymi tym pacjentom, którzy cierpią na choroby i związane z nimi dolegliwości ortopedyczne. Rehabilitacja fizjoterapeutyczna może być więc metodą, która niweluje ból pleców i krzyża. Sprawdza się także u osób z chorobami stóp, kolan, barków bądź stawów.

Taka terapia jest też konieczna u pacjentów chorujących na schorzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, neuropatia, choroba Alzheimera, dyskopatie, udar i porażenie mózgu, rwa kulszowa czy barkowa, zaburzenia równowagi oraz kręgozmyk. Masaż, fizykoterapia lub inna forma fizjoterapii może być także sposobem na eliminację dolegliwości związanych z chorobami reumatologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Schorzenia, które są pośrednio leczone za pomocą fizjoterapii:

  • choroby układu oddechowego, np. przewlekła obturacyjna choroba płuc i astma;
  • choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i udar;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, np. przewlekłe choroby serca;
  • choroby układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, np. zapalenie stawów.

Wskazania do terapii u fizjoterapeuty

Kiedy więc umówić się na wizytę u fizjoterapeuty, na przykład we Wrocławiu? Rehabilitacja fizjoterapeutyczna jest zalecana między innymi tym pacjentom, którzy doświadczyli urazu czaszkowo-mózgowego, złamania kości kończyn czy uszkodzenia stawu. Taka terapia jest też stosowana wśród osób, u których stwierdzono osteoporozę, przygotowują się do operacji ortopedycznej lub przeszli operację kręgosłupa. Choć są to oczywiście wybrane wskazania do tego, by opisywana rehabilitacja została rozpoczęta. Należą do nich nawet takie dolegliwości jak ból kręgosłupa odczuwany w odcinku piersiowym, lędźwiowym bądź szyjnym.

Możliwe wskazania do fizjoterapii:

  • Udar mózgu
  • Uraz rdzenia kręgowego
  • Złamanie kości
  • Uszkodzenie stawów
  • Osteoporoza
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Uraz czaszkowo-mózgowy
  • Uraz wielonarządowy
  • Kontuzja o charakterze sportowym
  • Przebyta lub planowana operacja kręgosłupa
  • Przebyta lub planowana operacja ortopedyczna
  • Przebyta lub planowana operacja alopalastyczna stawu
  • Przebyta lub planowana operacja neurochirurgiczna w obszarze narządu ruchu
  • Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, szyjnym lub lędźwiowym

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Na pierwszą wizytę u specjalisty z zakresu fizjoterapii warto zabrać ze sobą komplet dokumentów informujących o aktualnym stanie zdrowia osoby planującej masaż, trening lub fizjoterapię w innej dostępnej formie. Po rozpoczęciu terapii niezbędne może również okazać się przygotowanie odzieży zmiennej – jeżeli częścią procesu terapeutycznego realizowanego podczas danych zajęć będą ćwiczenia fizyczne.

Poszukiwanie odpowiedniego fizjoterapeuty we Wrocławiu

Rehabilitacja fizjoterapeutyczna może odbywać się zarówno w szpitalu rehabilitacyjnym, przychodni rehabilitacyjnej czy w sanatorium, jak i w prywatnym gabinecie fizjoterapii we Wrocławiu. Przykładem miejsca, w którym realizowane są związane z nią czynności terapeutyczne, jest nasza klinika witaminowa VitMeUp. Oznacza to, że oprócz wykonywania rozmaitych wlewów dożylnych i domięśniowych zajmujemy się świadczeniem wielu innych usług, takich jak na przykład terapia fizjoterapeutyczna.

Dodatkowe pytania

Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę?

Każda osoba chcąca wykonywać zawodowo czynności fizjoterapeutyczne powinna zdobyć dokładnie taką samą wiedzę  jak pozostałe osoby kształcące się na fizjoterapeutów. Dlatego wybór specjalisty najczęściej polega na zapoznaniu się z dostępnymi na jego temat opiniami, koncentrującym się przede wszystkim na jego podejściu do pacjentów.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

We Wrocławiu konsultacja z fizjoterapeutą kosztuje mniej więcej 130–250 zł.

Ile kosztuje wizyta fizjoterapeuty?

Na wizytę u fizjoterapeuty należy zazwyczaj przeznaczyć mniej niż 300 złotych. We Wrocławiu masaż lub inna usługa fizjoterapeutyczna kosztuje najczęściej w graniach 130–250 zł. Inny jest oczywiście cennik dotyczący terapii domowych. Za wizytę domową pacjenci mogą zapłacić więcej niż za spotkanie w gabinecie specjalisty.

Źródła:

[Evidence-based physiotherapy] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273287/

[Physiotherapy as manual therapy] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10394284/

[Respiratory physiotherapy] | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300289615311248?via%3Dihub

Clinical education of physiotherapy students | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1836955322000431?via%3Dihub

Physiotherapy methods of relieving pain | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0950357987800341?via%3Dihub

The role of electrotherapy in contemporary physiotherapy practice | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11034883/

Ultrasound in contemporary physiotherapy practice | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041624X0800036X?via%3Dihub

Wlewy witaminowe

Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Trychologia

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łysienie
  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy

Medycyna estetyczna

W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.

Badania diagnostyczne

W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.

Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp

Kontakt

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Wizyta

Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek

Zdrowie

Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!