Zaburzenia seksualne związane z dysfunkcją dna miednicy | Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław

najczestsze-objawy-spadku-testosteronu-i-hormonalna-terapia-zastepcza-testosteronem-trt

Dysfunkcje dna miednicy i towarzyszące im zespoły bólowe mają bezpośredni wpływ na jakość życia, a w tym na satysfakcję z seksu. Dlatego w przypadku zaburzeń uroginekologicznych konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych. Za leczenie zaburzeń seksualnych związanych z dysfunkcją dna miednicy odpowiada najczęściej kilka osób – zarówno lekarz ginekolog, jak i fizjoterapeuta uroginekologiczny oraz inni specjaliści, których pomoc okazuje się niezbędna w danej sytuacji. Zanim jednak wdrożona zostanie właściwa terapia, konieczna jest prawidłowo poprowadzona diagnostyka, uwzględniająca przede wszystkim objawy zgłaszane przez pacjentkę.

Kiedy można mówić o dysfunkcjach seksualnych?

O zaburzeniach sprawności seksualnej można mówić przede wszystkim w kontekście zaburzeń pożądania, podniecenia płciowego czy orgazmu, a także w kontekście bólu odczuwanego podczas współżycia z partnerem. Najczęstszą dysfunkcją tego typu wśród kobiet jest osłabienie libido, pojawiające się m.in. w przypadku zaburzeń hormonalnych, upośledzenia czynności nadnerczy czy rozmaitych zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej. I choć za regulację pożądania odpowiadają hormony płciowe i związane z nimi neuroprzekaźniki – w szczególności testosteron, estrogeny i dopamina, to kobiety często skarżą się spadek ochoty na seks z powodu odczuwanych przez nie dolegliwości bólowych, np. w postaci bólu miednicy.

Warto wiedzieć: zaburzenia funkcji seksualnych charakteryzują się częstą i powtarzającą się niezdolnością do współżycia seksualnego, odpowiednio do pragnień danej osoby, utrzymującą się przez dłuższy okres.

Dysfunkcje seksualne:

 • zaburzenia pożądania,
 • zaburzenia podniecenia płciowego,
 • zaburzenia orgazmu,
 • ból w trakcie współżycia.

Pochwica, dyspareunia, poród i inne źródła dysfunkcji seksualnych

Pojawienie się takich dysfunkcji może wynikać m.in. z czynników hormonalnych, czynników psychologicznych, a także z rozmaitych dolegliwości ginekologicznych, np. w postaci dysfunkcji dna miednicy: problemów sromu i okolic intymnych, a w tym nietrzymania moczu, nietrzymania stolca, zaburzeń statyki narządów płciowych czy bólu miednicy. Co istotne, sytuacje te mogą dotyczyć zarówno tych pacjentek, które nigdy nie rodziły, jak i kobiet w ciąży i po porodzie. Warto przy tym wspomnieć m.in. o dyspareunii, której podstawowym objawem jest ból w pochwie podczas stosunku płciowego. Co jednak istotne, przypadłość ta może mieć zarówno podłoże psychogenne, jak i somatyczne. Częste są też objawy pochwicy (pochwicy pierwotnej lub pochwicy wtórnej), czyli skurcz pochwy podczas próby penetracji.

Wybrane przyczyny dysfunkcji seksualnych:

 • endometrioza, która może być związana z bólem podczas stosunku płciowego,
 • zaburzenia hormonalne, związane z np. okresem okołomenopauzalnym,
 • stan po zabiegach ginekologicznych przeprowadzanych w drogach rodnych,
 • niewystarczające nawilżenie pochwy, wynikające np. ze stosowania niektórych leków,
 • toczące się w organizmie stany zapalne w obszarze narządów płciowych oraz miednicy mniejszej,
 • czynniki fizjologiczne, takie jak np. wąska budowy pochwy czy specyficzna budowa spojenia łonowego.

Dysfunkcje dna miednicy i ich wpływ na seksualność

Mięśnie miednicy mogą ulec osłabieniu na skutek rozmaitych czynników: zmian hormonalnych, ciąży i porodu, przybierania na wadze czy wieku. W takiej sytuacji możliwe jest pojawienie się szeregu dolegliwości, które w różnym stopniu wpływają na jakość życia pacjentki. Wśród funkcji dna miednicy wymienia się przede wszystkim podtrzymywanie narządów wewnętrznych, które znajdują się w miednicy, m.in. jelit, pęcherza moczowego i macicy. Kondycja tego obszaru wpływa również na ułatwienie porodu oraz na satysfakcję z życia seksualnego. Ze względu więc na jego znaczenie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na wybrane zaburzenia, takie jak nietrzymanie moczu lub inne, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem lub specjalistą z zakresu funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Objawy dysfunkcji dna miednicy:

 • ból miednicy,
 • dyspareunia, czyli ból podczas współżycia,
 • uczucie dyskomfortu w pochwie,
 • częste oddawanie moczu, nagłe parcie,
 • problem z nietrzymaniem moczu,
 • ból dolnej części pleców,
 • zaparcia, bolesne wypróżnianie,
 • zmiany w funkcjonowaniu dna miednicy po porodzie,
 • przewlekły ból w okolicach podbrzusza, miednicy czy przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Warto przy tym podkreślić, że to właśnie mięśnie dna miednicy odpowiadają w dużej mierze za jakość stosunku i odczucia związane ze współżyciem. Orgazm kobiety polega m.in. na rytmicznym napinaniu struktur mięśniowych w obszarze narządów płciowych. Kondycja mięśni krocza, czyli odpowiednia dbałość o ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc kluczowa: pomaga w zachowaniu ich prawidłowego ukrwienia, co w bezpośredni sposób przekłada się na jakość doznań seksualnych. Dobrze mieć jednak na uwadze, że osiągnięcie orgazmu to tylko jedno z zagadnień związanych z opisywanym tematem. Wśród funkcji seksualnych wymienia się też przecież pożądanie czy podniecenie płciowe – na które również wpływa prawidłowa praca dna miednicy.

Kto leczy dysfunkcje seksualne?

Specjalistą, który zajmuje się leczeniem dysfunkcji seksualnych, jest przede wszystkim seksuolog, specjalista z zakresu ginekologii i fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście źródło i objawy występującego problemu. Jeżeli pacjentka miewa problemy seksualne związane z bólem i funkcjonowaniem narządów miednicy mniejszej, to z dużym prawdopodobieństwem potrzebuje ona zarówno wsparcia ginekologa, jak i fizjoterapii. By jednak móc poznać przyczynę dysfunkcji niezbędna jest prawidłowo postawiona diagnoza – za którą może odpowiadać m.in. lekarz rodzinny czy lekarz ginekolog.

Konsultacja z lekarzem ginekologiem

W przypadku problemów w zakresie współżycia z partnerem pacjentki bardzo często kierują się po pomoc do lekarza ginekologa. Na podstawie zgłaszanych przez nie objawów oraz badania ginekologicznego, a także innych dodatkowych badań specjalista może sprawdzić, jaka jest przyczyna pojawiającej się dolegliwości. Choć nie jest to oczywiście możliwe w każdym przypadku. Czasami niezbędne jest skorzystanie ze wsparcia innego specjalisty, np. fizjoterapeuty, który na podstawie swojego doświadczenia i wykształcenia zweryfikuje napięcie mięśni dna miednicy i funkcjonowanie narządów miednicy.

Andrzej Banach - ZnanyLekarz.pl

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Fizjoterapeuta pomaga poprawić jakość życia kobietom borykającym się z dysfunkcjami seksualnymi, natomiast wyłącznie o wybranym podłożu. Taki specjalista wspiera np. te pacjentki, u których źródłem pojawiającego się problemu jest zła kondycja dna miednicy. Odpowiedzialny on być może za prowadzenie terapii m.in. w przypadku bólu miednicy, częstego oddawania moczu, bólu podczas stosunku płciowego czy dyskomfortu w obszarze mięśni pochwy. Warto przy tym podkreślić, że przyczyn dysfunkcji mięśni dna miednicy może być naprawdę wiele i niezależnie od tego, co wywołało niepożądany stan, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty.

Warto wiedzieć: mięśnie dna miednicy pełnią szereg istotnych i złożonych funkcji, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ich obszarze, objawiające się np. zaburzeniami seksualnymi, są potencjalnym wskazaniem do rozpoczęcia fizjoterapii uroginekologicznej.

Centrum zdrowia psychicznego

W wybranych przypadkach zaburzenia seksualne mają podłoże psychiczne, co oznacza, że pomoc ginekologa czy fizjoterapeuty może okazać się niewystarczająca w danej sytuacji. Pacjentka powinna wówczas skorzystać z oferty centrów zdrowia psychicznego. Niezbędna może być wtedy pomoc nie tylko seksuologa, ale i psychoterapeuty czy psychiatry.

Fizjoterapia uroginekologiczna w zespołach bólowych dna miednicy

Fizjoterapeuci uroginekologiczni wspierający pacjentki z zaburzeniami seksualnymi, które mają związek z zespołami bólowymi miednicy mniejszej, koncentrują się w swojej pracy na diagnostyce źródła występującej dolegliwości. Wśród przyczyn opisywanego problemu wymienia się np. nierównowagę mięśniową, punkty spustowe czy przeciążenia powięziowe. Zaraz po tym kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich technik, w szczególności z zakresu terapii manualnej, dzięki którym możliwe będzie całkowite wyeliminowanie bądź złagodzenie pojawiających się objawów.

Warto wiedzieć: fizjoterapia uroginekologiczna to nieinwazyjna metoda pracy z pacjentem mająca na celu eliminację dysfunkcji mięśni dna miednicy. W wybranych przypadkach stanowi ona uzupełnienie terapii farmakologicznej czy leczenia operacyjnego.

Cele fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna, w zależności od objawów zgłaszanych przez pacjentkę, ma na celu eliminację takich problemów jak m.in. wulwodynia, westibulodynia, nietrzymanie gazów i stolca, zaparcia, dyspareunia i pochwica, nietrzymanie moczu, nawracające zapalenie dróg moczowych, obniżenie narządów rodnych czy ból w obrębie krocza. Warto przy tym zaznaczyć, że taka terapia obejmuje nie tylko działania diagnostyczno-terapeutyczne, ale i działania profilaktyczne, zapobiegające nawrotom problemu. Kluczowe znaczenie ma więc także edukacja pacjenta dotycząca np. czynności toaletowych i higieny, aktywności fizycznej oraz podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak siadanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Metody pracy z pacjentkami borykającymi się z bólem dna miednicy

 • Farmakoterapia
 • Elektrostymulacja
 • Hormonoterapia
 • Terapia manualna
 • Terapia osteopatyczna
 • Terapia powięziowa
 • Terapia czaszkowo-krzyżowa
 • Ćwiczenia relaksacyjne
 • Ćwiczenia mięśni Kegla
 • Terapia w komorze hiperbarycznej
 • Leczenie chirurgiczne

Warto wiedzieć: jedną z istotnych metod pracy z pacjentką, u której występują dolegliwości ze strony dna miednicy, jest biofeedback. Wizualizacja pracy mięśni na ekranie monitora pozwala na uzyskanie nad nimi pełnej i świadomej kontroli.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Terapie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego wynikają nierzadko z zaburzeń seksualnych związanych z dysfunkcjami dna miednicy. Natomiast wśród szczegółowych wskazań do podjęcia takiego leczenia wymienia się m.in.:

 • bolesne stosunki,
 • wulwodynię, westibulodynię,
 • nietrzymanie moczu,
 • naglące parcia,
 • pęcherz nadreaktywny,
 • nawracające zapalenie dróg moczowych,
 • bolesne stosunki,
 • obniżenie narządów miednicy mniejszej,
 • ból w obrębie krocza,
 • bolesne miesiączki,
 • nietrzymanie gazów i stolca,
 • przewlekłe zaparcia,
 • rozejście mięśni prostych brzucha,
 • rozejście spojenia łonowego.

Kompleksowe wsparcie w leczeniu bólu dna miednicy

W centrum medycznym VitMeUp we Wrocławiu oferujemy kompleksowe wsparcie pacjentek, u których zaburzenia seksualne związane są z dysfunkcjami dna miednicy. W naszej klinice przyjmują lekarze i specjaliści różnych specjalizacji. Zapewniamy nie tylko fizjoterapię okołoporodową, ale i właśnie fizjoterapię uroginekologiczną przeznaczoną m.in. dla pacjentek borykających się z opisywanymi w tym artykule dolegliwościami. Ponadto umożliwiamy wizytę u lekarza ginekologa, zajmującego się rozmaitymi przypadłościami, również dysfunkcjami seksualnymi wynikającymi z zaburzonej pracy dna miednicy. Wśród specjalistów przyjmujących w VitMeUp, którzy mogą wesprzeć pacjentki z dysfunkcjami w obszarze dna miednicy, mieści się również internista, lekarz medycyny rodzinnej, lekarz medycyny stylu życia, a także dietetyk kliniczny, odpowiedzialny za plan terapii dietetycznej.

Marcin Sproch-Pałka
Marcin Sproch-Pałka
25/03/2024
Bardzo profesjonalne podejście do spraw zdrowia i witalności. Jesteśmy zadowoleni. Polecamy.
Arkadiusz Gruszczyński
Arkadiusz Gruszczyński
11/03/2024
Bardzo przyjazna klinika. Personel bardzo miły. Szef bardzo miły i skłonny do negocjacji,,🙂
Kamil Cieplik
Kamil Cieplik
09/03/2024
Dzięki terapii IHHT udało mi się zwiększyć wydolność oraz poprawić jakość snu. Bardzo miła obsługa oraz wygoda na najwyższym poziomie. Polecam serdecznie to miejsce każdemu, kto chce podnieść sobie jakość życia!💚
danka rondzisty
danka rondzisty
09/03/2024
Wspaniałe miejsce, bardzo czysto, człowiek czuje sie bezpiecznie dzieki wykwalifikowanej kadrze. Wszystko jasno wytłumaczone. Przyjemnie spędzony czas podczas wlewów.
Anna Jurecka
Anna Jurecka
02/03/2024
Super miejsce z sympatycznym personelem.Pan Arek z zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem podszedł do moich potrzeb witaminowych.Pani Kasia miła delikatna osoba.Z czystym sumieniem POLECAM .
Katarzyna Kuśmierek
Katarzyna Kuśmierek
02/03/2024
Szczerze polecam. Oboje z mężem korzystamy z wlewów witaminowych. Mąż dodatkowo z chelatacji. Ceny konkurencyjne. Przy zakupie pakietu wlewów witaminowych duże rabaty. Przemiła obsługa i pyszne herbatki ziołowe. Do zobaczenia :-)
Dawid Hsaja
Dawid Hsaja
28/02/2024
Super sie czuje , po
Kamil Czernicki
Kamil Czernicki
27/02/2024
Bardzo polecam centrum VitMeUp! Świetna obsługa, terapia dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta konsultowana z profesjonalnym zespołem. Szeroki zakres usług.👍🏻
Katarzyna Bielecka (swiatmasmak)
Katarzyna Bielecka (swiatmasmak)
26/02/2024
Polecam bardzo serdecznie! Świetna klinika i bardzo miła obsługa! Jestem bardzo zadowolona.
Daniel Goman
Daniel Goman
26/02/2024
Super miejsce, mili specjaliści. Warto!

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła:

Chronic Pelvic Pain in Women: A Review | JAMA Network https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2781048

Effectiveness of Kegel exercise and lubricant gel for improving sexual function in menopausal women: A randomized trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35640438/

Pelvic pain: overlooked and underdiagnosed gynecologic conditions | RSNA https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/rg.251045511

Vaginismus, Dyspareunia and Abuse History: A Systematic Review and Meta-analysis | Med.Med https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34366265/

Zaburzenia seksualne u kobiet | Po Dymplomie https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/959/original/69-79.pdf?1472035016