Zaburzenia libido u kobiet – czynniki oraz strategie zaradcze | Ginekolog holistyczny Wrocław
Kobiece libido to złożona funkcja seksualna, na którą wpływają zarówno czynniki psychologiczne, jak i biologiczne i społeczne. Niestety w wybranych przypadkach dochodzi do zaburzeń w zakresie popędu płciowego. Dzieje się tak np. na skutek nadmiernego stresu, choć czasami spadek libido stanowi oznakę zachwiania zdrowia kobiet i potrzeby wdrożenia odpowiedniej terapii. Kluczowe znaczenie ma przy tym holistyczne podejście do pacjenta, uwzględniające współpracę zarówno lekarza ginekologa, jak i dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty lub innych specjalistów, których wsparcie okazuje się niezbędne w danej sytuacji. We Wrocławiu, w klinikach VitMeUp, zapewniamy opiekę m.in. ginekologa holistycznego, dietetyka klinicznego czy lekarza medycyny stylu życia.
Rodzaje zaburzeń sprawności seksualnej w medycynie
- Zaburzenia pożądania
- Zaburzenia podniecenia płciowego
- Zaburzenia orgazmu
- Ból podczas stosunku płciowego
Zaburzenia libido u kobiet: definicje i znaczenie problemu w codziennej praktyce ginekologicznej
Wśród zaburzeń sprawności seksualnej u kobiet wymienia się zaburzenia pożądania, zaburzenia podniecenia, zaburzenia orgazmu, a także odczuwanie bólu w trakcie stosunku płciowego. Pierwsza z wymienionych dolegliwości polega na niedostatecznie silnym odczuwaniu potrzeby współżycia płciowego bądź niechęci do jego podejmowania. Zaburzenia pożądania mogą utrzymywać się lub nawracać, powodując dystres i utrudniając stosunki partnerskie. Co istotne, to właśnie osłabienie pożądania jest najczęstszym zaburzeniem seksualnym wśród kobiet. Zdarza się u osób w każdym wieku, natomiast szczególnie często w przypadku pacjentek w wieku 40–60 lat oraz u kobiet po menopauzie wywołanej chirurgicznie.
Warto wiedzieć: zaburzenia libido są częste m.in. u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi lub upośledzeniem czynności nadnerczy.
Wśród młodych kobiet osłabienie pożądania wynika nierzadko z uwarunkowań sytuacyjnych, takich jak np. przewlekła choroba, depresja, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia w zakresie stosunków interpersonalnych czy zaburzenia ginekologiczne. Podobne czynniki są wymieniane w przypadku starszych kobiet, natomiast w ich kontekście mówi się o zaburzeniach libido przede wszystkim jako o zjawisku izolowanym. Kluczowe znaczenie ma przy tym możliwy dyskomfort odczuwany w trakcie stosunku seksualnego, związany z zanikowym zapaleniem pochwy czy operacjami przeprowadzonymi w rejonie mięśni przepony miednicy.
Warto wiedzieć: za regulację libido odpowiadają hormony płciowe i związane z nimi neuroprzekaźniki – przede wszystkim testosteron, estrogeny i dopamina.
Jakie czynniki wpływają na spadek libido?
Za spadek libido mogą odpowiadać m.in. czynniki hormonalne, związane ze stosowaniem antykoncepcji lub z rozwijającą się w organizmie pacjentki chorobą, np. chorobą Hashimoto. Coraz częściej mówi się także o zaburzeniach pożądania u kobiet w okresie klimakterium, w kontekście praktyki klinicznej. Zaburzenia w tym zakresie mogą też wynikać z nadmiernego narażenia na stres, przemęczenia, przeziębienia czy po prostu pogorszonej relacji z partnerem. Również niezdrowa dieta może prowadzić do obniżenia popędu seksualnego. Nie można przy tym zapominać o czynnikach psychologicznych, które w wielu przypadkach okazują się mieć kluczowe znaczenie.
Warto wiedzieć: wśród czynników upośledzających sprawność seksualną kobiet wymienia się także wybrane leki, w szczególności środki psychotropowe, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, antagoniści histaminy oraz leki hormonalne.
Wybrane przyczyny spadku libido:
- przeziębienie i grypa,
- palenie tytoniu i picie alkoholu,
- podwyższony poziom prolaktyny,
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- obniżony poziom testosteronu,
- niedobór estrogenów,
- syndrom łaknienia spaczonego,
- anoreksja i bulimia,
- syndrom metaboliczny,
- pochwica,
- stwardnienie rozsiane,
- narażenie na nadmierny stres,
- niezdrowa dieta,
- PCOS,
- laktacja i karmienie piersią,
- okres pre-menopauzy i menopauza,
- stosowanie antykoncepcji,
- problemy w relacji z partnerem,
- obniżona samoocena,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- nadwaga i otyłość,
- nietrzymanie moczu,
- choroba Hashimoto,
- stany depresyjne,
- wahania nastroju,
- stosowanie niektórych leków, m.in. psychotropowych, obniżających ciśnienie i uspokajających.
Hormonalne przyczyny spadku libido: cykl miesięczny i choroba Hashimoto
Na libido ogromny wpływ mają przede wszystkim hormony, których funkcjonowanie ulega cyklicznym wahaniom, wraz z odnowieniem cyklu miesięcznego. W pierwszej fazie cyklu, aż do momentu owulacji, następuje dominacja estrogenu, czego efektem jest zwiększona ochota na seks. Nieznaczne obniżenie popędu następuje zazwyczaj tuż po owulacji, kiedy w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu. Największy spadek libido obserwowany jest w ostatniej fazie, na kilka dni przed miesiączką. Dochodzi wówczas do obniżenia stężenia zarówno progesteronu, jak i estrogenu.
Warto wiedzieć: na obniżenie libido szczególnie narażone są świeżo upieczone mamy, u których występuje duży poziom prolaktyny blokującej owulację i obniżającej popęd płciowy.
Nie można przy tym zapominać o chorobach tarczycy, takich jak nadczynności, niedoczynność czy choroba Hashimoto. Lekarze różnych specjalizacji zajmujący się leczeniem chorób o podłożu hormonalnym przypominają, że hormony wytwarzane przez tarczycę mają kluczowe znaczenie w kontekście regulacji metabolizmu oraz warunkowania rozwoju i prawidłowej pracy żeńskiego układu rozrodczego, również w zakresie popędu seksualnego. Ponieważ więc hormony tarczycy odpowiadają za prawidłową pracę jajników, to zaburzenia pracy gruczołu tarczowego są bezpośrednio związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów płciowych – co w rezultacie prowadzi do spadku libido.
Warto wiedzieć: próby przywrócenia popędu seksualnego u osób cierpiących na schorzenia tarczycy polegają najczęściej na odpowiedniej hormonoterapii, wyrównującej poziomy niezbędnych hormonów.
Problemy sromu i okolic intymnych, nietrzymanie moczu oraz inne dolegliwości ginekologiczne
Spadek libido może pojawić się też u pacjentek po usunięciu macicy, wynikającym z mięśniaków macicy, zaburzeń miesiączkowania, wypadania macicy bądź endometriozy. Wszystkie wymienione stany pogarszają jakość i sprawność seksualną. Poza tym już sama operacja wpływa na seksualną kondycję pacjentki. Nie są to natomiast jedyne dolegliwości natury ginekologicznej, które mogą mieć związek z obniżeniem pożądania. Kluczowe znaczenie mają przy tym problemy sromu i okolic intymnych, a także nietrzymanie moczu powodujące nierzadko ogromny dyskomfort.
Ginekologia estetyczna: zabiegi rekonstrukcyjne i estetyczne
W wybranych przypadkach odpowiedzią na obniżenie libido jest ginekologa estetyczna i plastyczna. Wskazaniem do skorzystania z zabiegów z tego zakresu mogą być np. częste infekcje i stany zapalne dróg rodnych, atrofia, nietrzymanie moczu czy rozmaite urazy poporodowe. Należy natomiast zaznaczyć, że postępowanie chirurgiczne jest podejmowane wyłącznie w sytuacji, w której inne, małoinwazyjne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Czasami wystarczająca okazuje się farmakoterapia i odpowiednie wsparcie psychologiczne.
Wybrane metody:
- perinoplastyka, czyli plastyka krocza,
- waginoplastyki – plastyka pochwy,
- laserowe obkurczanie pochwy.
Rola m.in. lekarzy rodzinnych, ginekologów i endokrynologów w leczeniu zaburzeń libido
W związku z wielością źródeł problemu oraz różnorodnością metod leczenia wśród lekarzy zajmujących się terapią pacjentek z zaburzeniami libido wymienia się nie tylko ginekologów holistycznych. Dolegliwości tego typu leżą też w zakresie zainteresowania lekarzy rodzinnych, internistów specjalizujących się w chorobach wewnętrznych, endokrynologów, a nawet lekarzy wykształconych w ramach kardiologii – jeśli spadek libido ma związek z chorobami serca. Oznacza to, że obecnie różni lekarze zajmują się diagnostyką i leczeniem zaburzeń popędu seksualnego, przy czym rola każdego z nich jest niewątpliwie nieoceniona – pod warunkiem prawidłowego wykrycia źródła problemu.
Fizjoterapia w leczeniu zaburzeń libido
Również fizjoterapeuta może odgrywać istotą rolę w terapii pacjentów z zaburzeniami popędu seksualnego. Fizjoterapia ma nierzadko kluczowe znaczenie w leczeniu dysfunkcji seksualnych. Wykorzystywane są wówczas techniki terapii manualnej, terapii punktów spustowych, pracy powięziowej, terapii mięśni dna miednicy oraz wiele innych treningów świadomościowych, oddechowych oraz desensytyzacyjnych – szczególnie potrzebnych w przypadku leczenia pochwicy, anorgazmii, dyspareunii czy wulwodyni.
Współpraca z dietetykiem z naszej kliniki
Nie bez znaczenia w kontekście zaburzeń popędu seksualnego jest także zdrowa, zbilansowana dieta. Nasi dietetycy kliniczni z Wrocławia podpowiadają, że na spadek libido wpływa spożywanie przede wszystkim gotowych dań i 6fast foodów, zawierających utwardzone chemicznie i przegrzane tłuszcze zwiększające lepkość krwi, która prowadzi do zaburzeń w jej krążeniu. Równie niebezpieczne w podanym kontekście jest odchudzanie, podczas którego dochodzi do niedoboru energii. Obniżenie popędu płciowego występuje przede wszystkim u osób stosujących diety niskokaloryczne, zaburzające pracę gospodarki hormonalnej.
Zwróć uwagę na profilaktykę i jej wpływ na zdrowie intymne kobiet!
Istnieją natomiast sposoby, by ograniczyć ryzyko zaburzeń libido i tym samym potrzeby skorzystania ze wsparcia specjalisty. Wśród elementów profilaktyki wymienia się przede wszystkim takie czynności jak:
- stosowanie zdrowej diety,
- unikanie używek,
- uprawianie aktywności fizycznej,
- zachowywanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym,
- dbanie o relacje z partnerem,
- stosowanie odpowiedniej suplementacji,
- wykonywanie regularnych badań kontrolnych.
Terapia stacjonarna w centrum medycznym VitMeUp we Wrocławiu
W centrum medycznym VitMeUp przyjmują obecnie specjaliści z różnych dziedzin, którzy na podstawie swojego doświadczenia i zdobytej na przestrzeni lat wiedzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń libido. Należy do nich przede wszystkim:
- lekarz ginekolog,
- dietetyk kliniczny,
- internista,
- lekarz medycyny rodzinnej,
- fizjoterapeuta,
- lekarz medycyny stylu życia.
Konsultacja ze specjalistą z zakresu ginekologii i położnictwa
Jeżeli zauważasz u siebie zaburzenia libido, na sam początek skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z lekarzem ginekologiem. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, wybrany przez Ciebie specjalista skieruje Cię na wizytę w innym gabinecie.
Jak umówić się na wizytę u specjalisty?
Zadzwoń i wybierz pierwszy dostępny termin spośród tych, które odpowiadają Ci najbardziej. Możesz także uzgodnić szczegóły wizyty za pomocą naszej strony internetowej. Informujemy również, że do naszych wybranych specjalistów można umówić się poprzez platformę znanylekarz.pl.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
Frequency-Specific Microcurrent for Treatment of Longstanding Congenital Muscular Torticollis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30664049/
https://frequencyspecific.com/
The efficacy of frequency specific microcurrent therapy on delayed onset muscle soreness | Journal of Bodywork and Movement Therapies https://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360-8592(10)00010-0/abstract
Visceral and somatic disorders: tissue softening with frequency-specific microcurrent | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22775307/