Wlew dożylny MSM. Właściwości siarki organicznej
Wlewy dożylne z MSM są stosowane m.in. w przypadku problemów z układem kostno-stawowym. Siarka organiczna wykazuje działanie przeciwzapalne i odbudowujące, dzięki temu przyspiesza regenerację pacjentów, którzy doświadczyli urazów czy po prostu borykają się z rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak np. reumatyzm. Właściwości MSM stanowią jednak znacznie dłużą listę. Związek ten znany jest też ze wspomagania wątroby w procesie odtruwania organizmu z toksyn, poprawy ogólnej kondycji układu immunologicznego, a nawet z ograniczania ryzyka zapadnięcia na nowotwory. I choć siarka organiczna jest zawarta w wybranych artykułach spożywczych, to jej podaż jej zwykle niewystarczająca, co powoduje potrzebę wdrożenia odpowiedniej suplementacji.
Czym jest MSM?
MSM, czyli metylosulfonylometan, inaczej metylosiarczan metanu lub dimetylosulfon, to organiczny związek siarki, który ma szerokie zastosowanie lecznicze. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i bezzapachowy, co oznacza, że nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla związków siarki. I choć metylosiarczan metanu można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak np. nabiał, ryby czy jaja, to występuje w nich w niewielkiej ilości, a poddawanie tych artykułów obróbce termicznej dodatkowo zmniejsza stężenie opisywanego pierwiastka. Metylosulfonylometan jako suplement diety jest dostępny w postaci proszku oraz tabletek. Czasami stanowi również element wieloskładnikowych preparatów.
Warto wiedzieć: MSM przyjmuje postać zarówno preparatu doustnego, jak i roztworu przeznaczonego do podania dożylnego.
Źródła dimetylosulfonu
- Kiełki lucerny
- Buraki
- Cebula
- Czosnek
- Kapusta
- Brokuł
- Pory
- Szczypiorek
- Figi
- Kukurydza
- Truskawki
- Czerwone i czarne porzeczki
- Mleko krowie
- Brukselka
- Rzodkiewka
- Rukiew wodna
- Jarmuż
- Pomidory
- Kapusta włoska
- Szparagi
Warto wiedzieć: związek ten jest przyswajany z produktów spożywczych, natomiast jedynie w niewielkim stopniu. Właśnie dlatego bardzo często niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji.
Właściwości siarki organicznej
Siarka pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, w związku z czym dbałość o jej odpowiednią podaż jest niezwykle istotna. Uczestniczy w tworzeniu szeregu enzymów, aminokwasów, kolagenu i elementów tkanki łącznej. Poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i immunomodulujące. Jest też ważnym składnikiem białek, np. kolagenu i keratyny. Ponadto przyspiesza regenerację tkanki po urazach i operacjach, minimalizuje skurcze mięśni, łagodzi ból, odbudowuje chrząstkę stawową i pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych w okolicy wybranych odcinków układu kostno-stawowego. Co więcej, wpływa na stan skóry, a także na kondycję włosów i paznokci. A to tylko część z jej właściwości.
Warto wiedzieć: siarka organiczna jest dobrym przeciwutleniaczem. W związku z tym może być pomocna w walce z rakiem oraz spowalnianiu procesu starzenia się organizmu.
Właściwości MSM:
- redukuje stany zapalne w obrębie stawów, mięśni i kości,
- zmniejsza dolegliwości bólowe w obrębie mięśni, głowy i pleców,
- ogranicza sztywność w stawach i poprawia ich ruchomość,
- ogranicza rozpad chrząstki stawowej,
- polepsza stan układu odpornościowego,
- pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci,
- sprzyja regeneracji organizmu,
- wspomaga pracę wątroby,
- poprawia procesy trawienna,
- przyspiesza procesy gojenia,
- ogranicza ryzyko występowania blizn,
- poprawia ogólny stan tkanki łącznej, ścięgien i mięśni,
- wpływa na zmniejszenie reakcji zapalenia układu kostno-mięśniowego,
- pomaga w obniżaniu poziomu wolnych rodników,
- wspomaga leczenie trądziku,
- poprawia stan układu krążenia,
- wzmacnia działanie wielu witamin i składników odżywczych,
- bierze udział w produkcji elementów tkanki łącznej i kolagenu,
- działa przeciwzapalnie i immunomodulująco,
- uczestniczy w powstawaniu wielu enzymów i aminokwasów,
- łagodzi reakcje alergiczne skóry, górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.
Warto wiedzieć: MSM jest wykorzystywana przez nasz organizm przede wszystkim do produkcji kolagenu, przeciwciał, glutationu, enzymów i keratyny.
Objawy niedoboru MSM
- Obciążenie fizyczne
- Zaburzenia nastroju
- Spadek motywacji
- Chroniczne zmęczenie
- Zaburzona praca narządów
Wskazania do stosowania kroplówek z MSM
Suplementacja tego związku może okazać się niezbędna m.in. w przypadku występowania:
- choroby zwyrodnieniowej stawów,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- zespołu cieśni nadgarstka,
- bólu głowy, szyi i pleców,
- alergii,
- zmian skórnych towarzyszących cerze łojotokowej, trądzikowej,
- stanów zapalnych ścięgien i mięśni,
- bólów pourazowych,
- zwiększonego poziomu wolnych rodników.
Jak przygotować się do wlewu dożylnego MSM?
Taki zabieg nie wymaga zwykle specjalnych przygotowań, choć niezbędne może okazać się wykonanie kilku badań diagnostycznych poprzedzających podanie kroplówki. Należy wówczas sprawdzić poziom wybranych, wskazanych przez lekarza składników. Może mieć to na celu wykluczenie przeciwwskazań do wykonania kroplówki czy odpowiednie zaplanowanie wdrażanej kuracji. Kluczowe znaczenie ma też niewątpliwe konsultacja lekarska – powinna ona odbyć się przed każdą terapią, niezależnie od specyfiki suplementowanych preparatów.
Jak dawkować MSM?
Dawkowanie tego związku jest bezpośrednio uzależnione od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Ważna jest również forma podawanego produktu. Możliwe postacie to np. MSM w proszku przeznaczonym do podania doustnego oraz preparat dożylny. Niemniej zaleca się, by przyjmowanie tego związku zacząć od mniejszych dawek (1 g na dobę), zwiększając z czasem jego ilość (do maksymalnie 4 g na dobę). Zwykle rekomendowane jest przyjmowanie 50 mg na kilogram masy ciała.
Warto wiedzieć: nadmiar tego pierwiastka jest usuwany z organizmu wraz z wydalanym moczem. Niemniej należy ściśle przestrzegać zasad dotyczących jego dawkowania w ramach wdrożonej suplementacji.
Skutki uboczne suplementacji MSM
Nie odnotowano dotychczas wystąpienia ciężkich działań niepożądanych wynikających z suplementacji MSM. W trakcie leczenia u wybranych pacjentów pojawiały się jedynie dolegliwości jelitowe i reakcje alergiczne. Warto natomiast podkreślić, że nieco inne skutki uboczne mogą wystąpić podczas terapii doustnej, a inne podczas kuracji dożylnej – w ramach której podany preparat omija układ pokarmowy, co eliminuje ryzyko wystąpienia związanych z nim dolegliwości. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie dawkowanie wybranego preparatu. Badacze wskazują, że przedawkowanie opisywanego związku może prowadzić np. do:
- zmęczenia,
- bezsenności,
- reakcji alergicznych,
- wysypki skórnej,
- dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
- obrzęków,
- bólów głowy.
Kroplówka MSM – przeciwwskazania
Opisywany związek może powodować obniżenie ciśnienia krwi i ograniczać agregację jej płytek. W związku z tym nie zaleca się przyjmowania go pacjentom z niedociśnieniem czy obniżoną krzepliwością krwi. Także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy nadwrażliwość na związki siarki może stanowić bezwzględne przeciwwskazanie do suplementacji. Z kolei wśród ogólnych przeciwwskazań do infuzji dożylnej, niezależnie od specyfiki podawanego preparatu, wymienia się w szczególności:
- zakrzepicę lub zapalenie żył,
- uszkodzenie obszaru skóry, w którym miało zostać wykonane wkłucie,
- obrzęk kończyny, w której miało zostać wykonane wkłucie.
Interakcje MSM z witaminą C i innymi związkami
Stosowanie siarki organicznej wzmacnia działanie wielu witamin i składników odżywczych. Ułatwia przyswajanie m.in. takich związków jak witamina C, witaminy z grupy B, witamina A, D i E, koenzym Q10, a także selen, magnez, wapń i aminokwasy. Korzystne może być również łączenie tego związku z preparatami zawierającymi glukozaminę i chondroitynę. Zwiększa to potencjalnie skuteczność leczenia przeciwbólowego w przypadku pacjentów ze zwyrodnieniem stawu kolanowego. Innym możliwym efektem, poza ograniczeniem bólu stawów, jest zniwelowanie ich sztywności. O podobnych rezultatach mówi się w kontekście łączenia MSM z kwasem bosweliowym.
Konsultacja lekarska poprzedzająca zabieg
Pamiętaj, wlewy witaminowe, zastrzyki oraz wszelkie inne formy suplementacji wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niezależnie od tego, czy planowana kuracja ma mieć charakter profilaktyczny, czy terapeutyczny. Podczas takiej wizyty niezbędne może okazać się wdrożenie odpowiednich kroków diagnostycznych, mających na celu szczegółową ocenę stanu zdrowia danego pacjenta.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM) | Biotechnologia.pl https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208
Methylsulfonylmethane (MSM) | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/330049042_Methylsulfonylmethane_MSM
Methylsulfonylmethane (MSM): A chemical shift reference for 1H MRS of human brain | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mrm.27997
Systemic review of nutritional supplements dimethyl sulfoxide (DMSO) and methylsulfonylmethane (MSM) in the treatment of osteoarthritis | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/5436048_Systemic_review_of_nutritional_supplements_dimethyl_sulfoxide_DMSO_and_methylsulfonylmethane_MSM_in_the_treatment_of_osteoarthritis
The Effect of Daily Methylsulfonylmethane (MSM) Consumption on High-Density Lipoprotein Cholesterol in Healthy Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34684621/
The Effect of Daily Methylsulfonylmethane (MSM) Consumption on High-Density Lipoprotein Cholesterol in Healthy Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/355375823_The_Effect_of_Daily_Methylsulfonylmethane_MSM_Consumption_on_High-Density_Lipoprotein_Cholesterol_in_Healthy_Overweight_and_Obese_Adults_A_Randomized_Controlled_Trial