Witamina C a nowotwory – czy wlewy dożylne z kwasu askorbinowego mogą pomagać w leczeniu raka?

wlew-dozylny-z-cortexinu

Zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia nowotworów znacząco rośnie. Choć zdecydowanie nie wszystkie są godne uwagi, jednym z podejść budzących szczególne zainteresowanie, zarówno wśród pacjentów, jak i w kręgach medycznych, jest stosowanie dożylnych wlewów witaminy C. Wprawdzie często metoda ta uznawana jest za kontrowersyjną, jednak stała się przedmiotem licznych badań naukowych, które szukają potwierdzenia dla jej skuteczności i bezpieczeństwa. Witamina C, znana przede wszystkim jako silny antyoksydant, w dużych dawkach podawanych dożylnie może wykazywać działanie prooksydacyjne, które z kolei może przyczyniać się do niszczenia komórek nowotworowych.

Nowotwory a leczenie witaminą C

W latach 70. XX wieku Ewan Cameron i jego współpracownicy zainicjowali badania nad wpływem witaminy C na pacjentów cierpiących na nowotwory, sugerując, że duże dawki tego związku mogą przedłużać życie osób w zaawansowanych stadiach choroby. Współpraca z Linusem Paulingiem zaowocowała badaniami, które wykazały, że spożywanie 10 gramów witaminy C dziennie znacząco poprawiało efekty leczenia w porównaniu z konwencjonalnymi metodami. Jednakże uzyskane wyniki uznawano za kontrowersyjne i niestety nie zawsze odnajdywały one potwierdzenie w późniejszych badaniach, jak tych prowadzonych przez Moertela, które nie wykazały korzyści z podawania dużych dawek witaminy C w przypadku raka jelita grubego [1].

Mimo mieszanych wyników początkowych doświadczeń, liczne nowsze próby badawcze sugerują, że terapia witaminą C może zmniejszać ryzyko występowania różnych rodzajów komórek rakowych, w tym raka jamy ustnej, żołądka, przełyku, trzustki, szyjki macicy, piersi i odbytnicy. Potencjalne mechanizmy działania witaminy C obejmują m.in. wzmacnianie układu odpornościowego, stymulowanie syntezy kolagenu, zapobieganie przerzutom, hamowanie wirusów powodujących nowotwory, poprawę gojenia się ran po operacjach oraz zwiększenie skuteczności chemioterapii i zmniejszenie jej toksyczności. Stąd, podawanie witaminy C jako wsparcia leczenia onkologicznego nieustannie budzi żywe zainteresowanie i dyskusje w środowisku medycznym. Niewątpliwie jednak nie powinno się jej traktować jako cudownego leku na raka [2,3].

Dane dotyczące farmakokinetyki witaminy C, które wskazują na znacznie wyższe jej stężenie w osoczu po podaniu dożylnym w porównaniu z podaniem doustnym. Zwiększone stężenie witaminy C może preferencyjnie zabijać komórki nowotworowe przez wywoływanie stresu oksydacyjnego, w szczególności przez produkcję nadtlenku wodoru. Prooksydacyjne właściwości witaminy C na poziomach farmakologicznych zdają się stanowić clou dla jej działania antynowotworowego, czyniąc ją potencjalnym środkiem w terapii nowotworowej, choć wiele w tej kwestii jeszcze pozostaje do wyjaśnienia [4,5].

Jak witamina C leczy raka – potencjalne mechanizmy działania

Możliwe mechanizmy działania witaminy C w onkologii obejmują szeroki zakres działań molekularnych i biochemicznych, które mogą wpływać na wzrost i przeżywalność komórek nowotworowych. Przeglądając dostępne dowody naukowe, możemy zidentyfikować kilka kluczowych mechanizmów, przez które witamina C może oddziaływać na komórki rakowe.

 • Indukcja stresu oksydacyjnego: Witamina C w wysokich dawkach może działać prooksydacyjnie, generując nasiloną produkcję nadtlenku wodoru (H₂O₂), który może uszkadzać DNA, białka i lipidy komórkowe. Ta zdolność do indukowania stresu oksydacyjnego, szczególnie w komórkach nowotworowych (które często mają już upośledzone mechanizmy obronne przeciwko stresowi oksydacyjnemu) może prowadzić do śmierci komórki [5].
 • Zaburzenia metabolizmu żelaza: Witamina C może zaburzać metabolizm żelaza w komórkach nowotworowych przez wpływ na labilną pulę żelaza (LIP), która reaguje z H₂O₂ w reakcji Fentona, generując bardzo reaktywne rodniki hydroksylowe. Wspomniane rodniki mogą dodatkowo uszkadzać komponenty komórkowe i prowadzić do śmierci komórek nowotworowych przez ferroptozę – formę śmierci komórki zależną od żelaza [1].
 • Wpływ na szlaki sygnałowe: Witamina C w onkologii może wpływać na różne wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe , które są kluczowe dla przeżycia i proliferacji komórek nowotworowych. Dla przykładu, modulując działanie szlaku NF-κB, który odgrywa istotną rolę w kontroli procesów zapalnych, obronnych i w odpowiedzi na stres w komórkach nowotworowych [6,7,8].
 • Zmiany epigenetyczne: Witamina C jest kofaktorem dla rodzin enzymów demetylujących DNA i histony, takich jak TET, które uczestniczą w usuwaniu grup metylowych z DNA. Aktywacja tych enzymów przez witaminę C może prowadzić do zmian epigenetycznych, które przywracają normalną ekspresję genów supresorowych nowotworu, hamując wzrost nowotworu [9,10].
 • Wzmacnianie działania chemioterapeutyków: Obserwuje się, że witamina C może potęgować działanie niektórych chemioterapeutyków, zmniejszać ich toksyczność dla normalnych komórek, przy jednoczesnym zwiększaniu toksyczności dla komórek nowotworowych [1,2,11].

Wlewy z witaminy C jako wspomaganie leczenia onkologicznego

Do niedawna wiele osób miało problem z wyborem między kroplówkami witaminowymi a suplementacją doustną. Dzisiaj jest już jasne, że przyjmowanie witamin drogą dożylną jest najbardziej efektywną metodą ich dostarczania do organizmu. Należy jednak pamiętać, że wlewy z witaminy C są bezpieczne i potencjalnie skuteczne tylko wtedy, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza i odpowiednią częstotliwością.

Efektywność kroplówek witaminowych bierze się z bezpośredniego dostarczania substancji odżywczych do krwi, omijając procesy trawienne, co zapewnia ich niemalże stuprocentową przyswajalność. Dlatego terapia ta wymaga ostrożności. Chociaż u zdrowych osób nadmiar witamin nie jest szkodliwy, u pacjentów z nowotworami może prowadzić do niepożądanych efektów ubocznych. Optymalną dawkę dla każdego pacjenta zawsze ustala specjalista. Terapia witaminowa może okazać się bardzo korzystna dla osób po chemioterapii. Jak wspomniano, wlewy z witaminy C w onkologii pomagają wzmocnić i zregenerować organizm, co przyspiesza powrót do zdrowia, w szczególności po przebytej chorobie nowotworowej.

Witamina C w onkologii – badania kliniczne

 • Skuteczność i jakość życia: Badania kliniczne wykazały, że dożylna witamina C może poprawić jakość życia i zmniejszyć skutki uboczne związane z chorobą nowotworową u pacjentów. Jednak wyniki te różnią się w zależności od rodzaju nowotworu i przeprowadzonych badań.
 • Bezpieczeństwo i skutki uboczne: Dożylna witamina C zazwyczaj powodowała niewiele skutków ubocznych u chorych na nowotwory w trakcie badań klinicznych. Jest uważana za bezpieczną w wysokich dawkach u osób, które nie mają kamieni nerkowych, innych chorób nerek czy niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD). Może jednak powodować poważne skutki uboczne, takie jak niewydolność nerek u pacjentów z historią chorób nerkowych i nie powinna być stosowana przez osoby z niedoborem G6PD z powodu ryzyka hemolizy (rozkładu czerwonych krwinek).
 • Podawanie witaminy C w onkologii, w skojarzeniu z chemioterapią lub innymi lekami : W tym zakresie uzyskiwano mieszane wyniki. W niektórych przypadkach wydawało się, że witamina C zmniejsza skutki uboczne i stabilizuje chorobę, ale w innych przypadkach nie zapobiegała postępowi nowotworu ani nie zwiększała skuteczności leków przeciwnowotworowych. Ważne jest, aby zauważyć, że interakcje między stosowaniem witaminy C w dużych dawkach dożylnie a niektórymi lekami przeciwnowotworowymi mogą osłabiać skuteczność tych leków, zgodnie z niektórymi badaniami laboratoryjnymi i próbach prowadzonych na modelach zwierzęcych [12].
Marcin Sproch-Pałka
Marcin Sproch-Pałka
25/03/2024
Bardzo profesjonalne podejście do spraw zdrowia i witalności. Jesteśmy zadowoleni. Polecamy.
Arkadiusz Gruszczyński
Arkadiusz Gruszczyński
11/03/2024
Bardzo przyjazna klinika. Personel bardzo miły. Szef bardzo miły i skłonny do negocjacji,,🙂
Kamil Cieplik
Kamil Cieplik
09/03/2024
Dzięki terapii IHHT udało mi się zwiększyć wydolność oraz poprawić jakość snu. Bardzo miła obsługa oraz wygoda na najwyższym poziomie. Polecam serdecznie to miejsce każdemu, kto chce podnieść sobie jakość życia!💚
danka rondzisty
danka rondzisty
09/03/2024
Wspaniałe miejsce, bardzo czysto, człowiek czuje sie bezpiecznie dzieki wykwalifikowanej kadrze. Wszystko jasno wytłumaczone. Przyjemnie spędzony czas podczas wlewów.
Anna Jurecka
Anna Jurecka
02/03/2024
Super miejsce z sympatycznym personelem.Pan Arek z zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem podszedł do moich potrzeb witaminowych.Pani Kasia miła delikatna osoba.Z czystym sumieniem POLECAM .
Katarzyna Kuśmierek
Katarzyna Kuśmierek
02/03/2024
Szczerze polecam. Oboje z mężem korzystamy z wlewów witaminowych. Mąż dodatkowo z chelatacji. Ceny konkurencyjne. Przy zakupie pakietu wlewów witaminowych duże rabaty. Przemiła obsługa i pyszne herbatki ziołowe. Do zobaczenia :-)
Dawid Hsaja
Dawid Hsaja
28/02/2024
Super sie czuje , po
Kamil Czernicki
Kamil Czernicki
27/02/2024
Bardzo polecam centrum VitMeUp! Świetna obsługa, terapia dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta konsultowana z profesjonalnym zespołem. Szeroki zakres usług.👍🏻
Katarzyna Bielecka (swiatmasmak)
Katarzyna Bielecka (swiatmasmak)
26/02/2024
Polecam bardzo serdecznie! Świetna klinika i bardzo miła obsługa! Jestem bardzo zadowolona.
Daniel Goman
Daniel Goman
26/02/2024
Super miejsce, mili specjaliści. Warto!

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Bibliografia:

 1. Mussa A, Mohd Idris RA, Ahmed N, Ahmad S, Murtadha AH, Tengku Din TADAA, Yean CY, Wan Abdul Rahman WF, Mat Lazim N, Uskoković V, et al. High-Dose Vitamin C for Cancer Therapy. Pharmaceuticals. 2022; 15(6):711.
 2. Dachs GU, Gandhi J, Wohlrab C, Carr AC, Morrin HR, Pullar JM, Bayer SB, Eglinton TW, Robinson BA, Vissers MCM. Vitamin C Administration by Intravenous Infusion Increases Tumor Ascorbate Content in Patients With Colon Cancer: A Clinical Intervention Study. Front Oncol. 2021 Jan 11;10:600715. 
 3. Chen Q, Espey MG, Krishna MC, Mitchell JB, Corpe CP, Buettner GR, Shacter E, Levine M. Pharmacologic ascorbic acid concentrations selectively kill cancer cells: action as a pro-drug to deliver hydrogen peroxide to tissues. Proc Natl Acad Sci U S A. 2005 Sep 20;102(38):13604-9. 
 4. Padayatty, S.J.; Sun, H.; Wang, Y.; Riordan, H.D.; Hewitt, S.M.; Katz, A.; Wesley, R.A.; Levine, M. Vitamin C pharmacokinetics: Implications for oral and intravenous use. Ann. Intern. Med. 2004, 140, 533–537.
 5. Roa, F.J.; Pena, E.; Gatica, M.; Escobar-Acuna, K.; Saavedra, P.; Maldonado, M.; Cuevas, M.; Moraga-Cid, G.; Rivas, C.I.; Munoz-Montesino, C. Therapeutic Use of Vitamin C in Cancer: Physiological Considerations. Front. Pharmacol. 2020, 11, 211.
 6. Bowie, A.G.; O’Neill, L.A.J. Vitamin C inhibits NF-κB activation by TNF via the activation of p38 mitogen-activated protein kinase. J. Immunol. 2000, 165, 7180–7188.
 7. Du, Y.-T.; Long, Y.; Tang, W.; Liu, X.-F.; Dai, F.; Zhou, B. Prooxidative inhibition against NF-κB-mediated inflammation by pharmacological vitamin C. Free. Radic. Biol. Med. 2022, 180, 85–94.
 8. Cárcamo, J.M.; Pedraza, A.; Bórquez-Ojeda, O.; Golde, D.W. Vitamin C Suppresses TNFα-Induced NFκB Activation by Inhibiting IκBα Phosphorylation. Biochemistry 2002, 41, 12995–13002. 
 9. Gerecke, C.; Schumacher, F.; Berndzen, A.; Homann, T.; Kleuser, B. Vitamin C in combination with inhibition of mutant IDH1 synergistically activates TET enzymes and epigenetically modulates gene silencing in colon cancer cells. Epigenetics 2020, 15, 307–322.
 10. Gillberg, L.; Ørskov, A.D.; Nasif, A.; Ohtani, H.; Madaj, Z.; Hansen, J.W.; Rapin, N.; Mogensen, J.B.; Liu, M.; Dufva, I.H.; et al. Oral vitamin C supplementation to patients with myeloid cancer on azacitidine treatment: Normalization of plasma vitamin C induces epigenetic changes. Clin. Epigenet. 2019, 11, 143.
 11. Hamaguchi, R.; Narui, R.; Morikawa, H.; Wada, H. Improved Chemotherapy Outcomes of Patients With Small-cell Lung Cancer Treated With Combined Alkalization Therapy and Intravenous Vitamin C. Cancer Diagn. Progn. 2021, 1, 157–163.
 12. https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/vitamin-c-pdq (data wejścia: 26.04.2024).