Zaznacz stronę

Szkolenia dla lekarzy – medycyna integracyjna. Jak ją wdrożyć w polskim systemie ochrony zdrowia?

najczestsze-objawy-spadku-testosteronu-i-hormonalna-terapia-zastepcza-testosteronem-trt

Środowisko medyczne wykazuje coraz większe zainteresowanie medycyną komplementarną (holistyczną). Coraz więcej ośrodków oferuje też dokształcanie z tego zakresu – zarówno stacjonarne, jak i zdalne. Czy nie byłoby jednak idealnie, gdyby takie szkolenie dla lekarzy z medycyny integracyjnej odbyć w placówce, która ma wieloletnią praktykę? Byłoby. A czy wiesz, że jest taka opcja? Dowiedz się więcej o programie szkoleniowym VitMeUp!

Czego pacjenci szukają w medycynie holistycznej?

Medycyna holistyczna to połączenie medycyny zachodniej (konwencjonalnej) z metodami alternatywnymi o udowodnionej naukowo skuteczności. Tradycyjna medycyna sprawdza się w stanach zagrożenia życia (nagłych i ostrych), jednak pacjenci wciąż poszukują nowych sposobów na:

  • Leczenie chorób przewlekłych,
  • Profilaktykę zdrowotną,
  • Uwzględnianie ogólnego dobrostanu chorego (a nie tylko jego stanu zdrowia fizycznego).

Integrative East-West Medicine łączy to, co najlepsze zachodnim i wschodnim systemie medycznym. Pojawia się coraz więcej artykułów, które opisują badania nad medycyną wschodnią i są to badania oparte na dowodach naukowych (evidence based medicine – EBM).

Jak podsumowały Kamila Mitka i Monika Rybicka (lekarki z UJ), „stworzenie w Polsce innowacyjnych ośrodków medycyny integracyjnej jest koniecznym krokiem z punktu widzenia rozwoju metod leczenia pacjenta – ośrodki te nie tylko stosowałyby model medycyny integracyjnej w praktyce klinicznej, ale również szkoliłyby w tym zakresie i prowadziły badania potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych procedur” (Mitka i wsp., 2019). Nic dodać, nic ująć.

Konferencje i sympozja pod patronatem uniwersytetów medycznych – dowód na wzrost zainteresowania medycyną integracyjną

Patti Geil, diabetolog z Lexington, napisała w 2010: „Oczekiwania chorych usytuowały medycynę integracyjną – łączącą metody medycyny konwencjonalnej z uzupełniającymi i alternatywnymi o udowodnionym bezpieczeństwie i skuteczności – w czołówce medycyny przyszłości w Stanach Zjednoczonych i na świecie” (Geil, 2010). Nic dziwnego, że medycyna integracyjna cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród lekarzy. Jak to wygląda w Polsce?

  • Pierwsza (w Polsce) międzynarodowa konferencja na temat medycyny integracyjnej odbyła się w 2018 r. „Integrative Health. A New Paradigm for Health Care” zorganizowało Collegium Medicum UJ oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza. W dwudniowym wydarzeniu udział wzięło prawie 100 profesjonalistów zdrowotnych (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, przedstawicieli uczelni i studentów medycyny) (Mitka i wsp., 2019).
  • We Wrocławiu od 2020 r. prawie co roku jest organizowana konferencja „Integracyjna Medycyna Bólu”, która „ma na celu przegląd aktualnej wiedzy na temat diagnostyki i leczenia różnych postaci bólu w ujęciu integracyjnym i interdyscyplinarnym” (szkolenia.mp.pl). Nad konferencjami organizowanymi od 2022 r. honorowy patronat objął Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

To tylko dwa przykłady, które dowodzą, że holistyczne podejście do leczenia ma w Polsce przyszłość, więc to świetna droga doskonalenia zawodowego dla lekarzy o otwartych umysłach.

Szkolenia online czy praktyka kliniczna?

Lekarze i profesjonaliści medyczni, którzy chcą dokształcać się z zakresu medycyny integracyjnej, oprócz organizowanych co jakiś czas seminariów czy webinarów, mogą wybrać chociażby szkolenia online. Tematyka jest naprawdę szeroka: akupunktura, terapia manualna i masaż, tradycyjna medycyna chińska (TMC), aromaterapia, joga, medytacja i wiele, wiele innych. W głowie zainteresowanych mogą jednak pojawić się pytania:

  • Skąd wiedzieć, w których dziedzinach się rozwijać?
  • Czy nauka medycyny holistycznej może ograniczać się do wykładów na aulach albo oglądania wideo w zaciszu domowym?
  • Czy nie byłoby lepiej, gdyby pierwsze kroki pomógł mi postawić doświadczony specjalista?
  • I czy rzeczywiście da się rozwinąć odpowiednie podejście terapeutyczne bez kontaktu z „terapeutyzowanym”?

Jeśli potrzebujesz czegoś skrojonego na miarę, praktycznego i nowoczesnego, co pozwoli Ci pokonać wyzwania rzucane medycynie integracyjnej przez „polskie standardy”, wypróbuj lekarski staż w VitMeUp.

Jak wygląda szkolenie dla lekarzy z medycyny integracyjnej w VitMeUp?

Programy stażowe w naszej klinice są całkowicie spersonalizowane. W ramach stażu odbędziesz mnóstwo spotkań z ekspertami z VitMeUp i będziesz pracować przy terapiach, zabiegach i konsultacjach. Dowiesz się, jak:

  • Tworzyć terapie integracyjne,
  • Wykorzystywać nowoczesne metody diagnostyczne,
  • Łączyć metody leczenia stosowane w medycynie konwencjonalnej z komplementarnymi,
  • Uczyć swoich pacjentów prewencji różnych chorób,
  • Promować profilaktykę zdrowotną chorób przewlekłych i cywilizacyjnych,
  • Nadążać za postępami naukowymi, które wpływają na różne aspekty holistycznego leczenia i wdrażać je we własnej praktyce.

Kogo zapraszamy na szkolenie?

  • Lekarzy wszystkich specjalności,
  • Dietetyków,
  • Fizjoterapeutów,
  • Biotechnologów,
  • Promotorów zdrowia,
  • Specjalistów zdrowia publicznego,
  • I wszystkich profesjonalistów medycznych!

Jeśli chcesz, krok po kroku pomożemy Ci otworzyć własną placówkę lub gabinet medycyny integracyjnej w trudnym, polskim systemie ochrony zdrowia.

Czytaj więcej tutaj: Programy stażowe dla lekarzy, Zostań naszym lekarzem! i Współpraca.

Leczenie zorientowane na pacjenta – bezpieczeństwo, skuteczność i sprawczość

Dlaczego leczenie integracyjne tak bardzo zyskuje na popularności? Cytowana już P. Geil wyjaśnia: „Aby skutecznie współpracować z chorymi zainteresowanymi leczeniem metodami uzupełniającymi i alternatywnymi, ważna jest ocena ich punktu widzenia” (Geil, 2010). Lekarz i pacjent tworzą więc zespół, duet, w którym pierwszy zyskuje skuteczne metody diagnozowania i leczenia, a drugi – poczucie bezpieczeństwa i moc sprawczą. Dołącz więc do grona tych lekarzy, których poszukują pacjenci i weź udział w naszym szkoleniu!

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła

  1. Mitka K., Rybicka M., Medycyna integracyjna – przyszłość dla polskiego systemu ochrony zdrowia, 2019. https://lifescience.pl/blog/medycyna-integracyjna/. [dostęp online: 27.11.2024].
  2. szkolenia.mp.pl, Integracyjna Medycyna Bólu. https://szkolenia.mp.pl/zjazdy/szkolenia/show.html?id=16357. [dostęp online: 27.11.2024].
  3. Szejda A., Integracyjna medycyna bólu, 2023. https://www.umw.edu.pl/pl/wydarzenia/integracyjna-medycyna-bolu. [dostęp online: 27.11.2024].
  4. su.krakow.pl, Międzynarodowa konferencja „Integrative Health a New Paradigm for Health Care”, 2018. https://www.su.krakow.pl/nasz-szpital/aktualnosci/miedzynarodowa-konferencja-integrative-health-a-new-paradigm-for-health-care. [dostęp online: 27.11.2024].

Geil P., Oparte na dowodach i wolne od uprzedzeń poradnictwo i współpraca z chorymi stosującymi metody uzupełniające i alternatywne, 2010. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/413/original/8-10.pdf. [dostęp online: 27.11.2024].