Przygotowanie do porodu i rehabilitacja po porodzie. Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławiu
Wsparcie specjalistów w okresie ciąży jest nieocenioną pomocą dla przyszłych mam. Składa się na nie przede wszystkim opieka lekarza ginekologa, położnej, a coraz częściej również fizjoterapeuty, który przygotowuje pacjentkę do tego trudnego zadania, jakim jest poród. Terapia uroginekologiczna jest coraz bardziej popularna wśród kobiet w ciąży. Dzięki konkretnym wskazówkom dowiadują się one m.in. tego, jak dbać o swoje ciało, by zachowało dobrą kondycję oraz jak pracować mięśniami dna miednicy, by były one odpowiednio wytrzymałe w czasie porodu. Przy czym terapia ta nie zawsze kończy się wraz z rozwiązaniem. Fizjoterapia po porodzie nie jest wcale rzadkością, pozwalając kobietom na sprawniejszy powrót do kondycji czy eliminację rozmaitych dolegliwości związanych z porodem.
Pomoc specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa
Aby jak najlepiej przygotować kobietę do porodu, przyszli rodzice powinni przede wszystkim dokonać dobrego wyboru lekarza prowadzącego, który w trakcie tych szczególnych dziewięciu miesięcy będzie czuwał nad zdrowiem swojej pacjentki i noszonego w jej łonie maleństwa. Wiedza i doświadczenie specjalisty z zakresu ginekologii holistycznej jest w tym przypadku nieoceniona. Kluczowe znaczenie ma przy tym regularne wykonywanie niezbędnych badań, m.in. USG oraz badań krwi i moczu, oraz szybkie reagowanie w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości.
Warto wiedzieć: oprócz korzystania z opieki specjalistycznej, a więc wyboru centrum zdrowia, w którym prowadzona będzie ciąża, pacjentka powinna również dbać o zdrowy styl życia, odpoczynek i unikanie stresu.
Warto natomiast podkreślić, że wsparcie lekarza ginekologa jest istotne praktycznie na każdym etapie życia kobiety. Taki specjalista, oprócz badań ginekologicznych, takich jak np. cytologia, ogólna ocena narządu rodnego, badanie USG przez powłoki brzuszne lub przezpochwowe czy badanie prenatalne, wykonuje szereg innych działań na rzecz zdrowia pacjentki. Przykładowo – przed ciążą może zadbać o prawidłowy dobór antykoncepcji i regulację miesiączkowania, z kolei w kolejnych etapach może zająć się prowadzeniem ciąży i kontrolować, czy serca dziecka oraz wszelkie inne organy rozwijają się u niego w odpowiedni sposób.
Jakie badania powinna regularnie wykonywać kobieta ciężarna? Do takich badań należy w szczególności:
- badanie ginekologiczne,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- badanie ultrasonograficzne (USG),
- badania krwi,
- badanie moczu,
- pomiar masy ciała.
Warto wiedzieć: kobieta w ciąży powinna zgłaszać się do ginekologa co 4 tygodnie w I i II trymestrze.
Jak się przygotować do porodu?
Istotne jest więc również to, by przyszła mama była umiarkowanie aktywna – na tyle, na ile pozwala jej aktualna kondycja i z zachowaniem pełnej ostrożności – oraz by stosowała zdrową, zbilansowaną dietę. Pomocne może w tym zakresie okazać się wsparcie dietetyka klinicznego. Bardzo duże znaczenie ma także unikanie stresu oraz odpoczynek. Nie można przy tym zapominać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy, a najlepiej o wsparciu specjalisty, który pomoże w osiągnięciu konkretnych rezultatów.
Znaczenie fizjoterapii uroginekologicznej u przyszłych mam
Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga przyszłym mamom utrzymać zdrowie układu miednicznego oraz przygotowuje ich ciało do czekającego je porodu. Należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem płodu powiększeniu ulega również macica, co prowadzi do kluczowych zmian w obrębie miednicy. Dochodzi wówczas do zmiany elastyczności i napięcia w okolicznych strukturach. W rezultacie więzadła i stawy w obszarze miednicy rozluźniają się, co, choć jest potrzebne do sprawnego porodu, może prowadzić do rożnych problemów. Następstwem tego może być np. nietrzymanie moczu (wynikające z osłabienia mięśni dna miednicy) czy bóle w okolicy krzyża.
Fizjoterapia uroginekologiczna, a w tym terapia manualna może pomóc w minimalizacji ryzyka tych dolegliwości. Jej kluczowym elementem jest wzmacnianie mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla to istotny składnik układu miednicy, pełniący w organizmie kobiety szereg funkcji. „Trzymają” one narządy miednicy, takie jak macica, pęcherz i jelita, w odpowiedniej pozycji. Zapobiegają jednocześnie ich obniżeniu. Silne mięśnie naturalnie podpierają tkanki i narządy, co pomaga w uniknięciu poważnych schorzeń. Co równie istotne, pełnią przy tym funkcję podparcia cewki moczowej i pęcherza, zapobiegając problemom z nietrzymaniem moczu.
Warto wiedzieć: fizjoterapia uroginekologiczna może sprawdzić się na każdym etapie ciąży. Jeżeli natomiast pacjentka czuje się dobrze i zależy jej wyłącznie na profilaktyce, optymalnym czasem na spotkanie z fizjoterapeutą jest początek II trymestru.
Czy wsparcie fizjoterapeuty jest niezbędne?
Wsparcie profesjonalisty nie jest niezbędne – kobieta może samodzielnie zadbać o swoją kondycję w okresie ciąży – natomiast zapewnia ono pełne bezpieczeństwo i ułatwia odpowiednie przygotowanie się do porodu. Należy pamiętać o tym, że choć zaleca się umiarkowaną aktywność w czasie ciąży, to należy ją uprawiać z ogromną rozwagą. Ważne jest, by uzyskać wyłącznie efekty sprzyjające zdrowiu przyszłej mamy i rozwijającego się w niej maleństwa, unikając potencjalnych zagrożeń wynikających z nieodpowiednio wykonywanych ćwiczeń. I wreszcie – fizjoterapeuta doskonale wie, jak zadbać o ciało kobiety, wskazując jej przy tym na obszary wymagające szczególnej uwagi.
Warto wiedzieć: wizyta u fizjoterapeuty każdorazowo rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentką, który pozwala na poznanie jej potrzeb i oczekiwań względem planowanej terapii.
Co powinno zaniepokoić kobietę w ciąży?
Poza profilaktyką, wsparcie fizjoterapeuty uroginekologicznego sprawdza się przede wszystkim w przypadku następujących dolegliwości dotykających kobiety w ciąży:
- nietrzymanie moczu, gazów czy stolca,
- uczucie ciała obcego w pochwie,
- stożkowanie się brzucha na linii mostek – spojenie łonowe,
- bóle kręgosłupa, kości ogonowej, spojenia łonowego i miednicy,
- parcia naglące, częstomocz, nocne mikcje,
- bolesne współżycie (mogące wskazywać np. na endometriozę).
Jak dbać o swoje ciało po porodzie?
Opieka fizjoterapeuty bywa pomocna również w okresie połogu. Zaleca się, by w tym szczególnym czasie terapia bazowała na np. ćwiczeniach przeciwzakrzepowych i oddechowych, a także na treningu mięśni krocza. Celem jest przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom, które wynikają z ciąży i późniejszego porodu. Kobieta jest jeszcze pod wpływem działania relaksyny, która rozluźnia więzadła, stawy i mięśnie. Dzięki temu łatwiej kształtować ciało, które lepiej poddaje się działaniom terapeutycznym. Taka wczesna fizjoterapia pomaga w uzyskaniu następujących rezultatów:
- ograniczenie bólów kręgosłupa,
- redukcja dolegliwości bólowych po nacięciu krocza,
- szybszy powrót do sprawności,
- wyrównanie zmian w statyce ciała,
- poprawa wyglądu mięśni brzucha,
- poprawa kondycji psychicznej,
- zapobieganie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu,
- zapobieganie powikłaniom zakrzepowego zapalenia żył w połogu,
- zapobieganie powikłaniom związanym z obniżeniem narządu rodnego,
- zapobieganie bólom z obszaru blizny i tworzenia się zrostów po cesarskim cięciu.
Warto wiedzieć: fizjoterapeuta uczy pacjentkę również tego, jak chronić słabsze struktury ciała, jak wstawać i siadać w prawidłowy sposób, jak karmić i nosić maleństwo oraz jak powinna wyglądać odpowiednia profilaktyka w toalecie.
Kiedy po porodzie konieczne jest wdrożenie rehabilitacji?
Wśród najczęstszych wskazań do przeprowadzenia rehabilitacji poporodowej wymienia się nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa i miednicy, rozejście się mięśni prostych brzucha, obniżenie narządów miednicy mniejszej, a także problemy związane z bliznami po cesarskich cięciu lub nacięciu bądź pęknięciu krocza. Należy natomiast zaznaczyć, że taka terapia może być pomocna w przypadku każdej kobiety, która przebyła w ostatnim czasie poród. Ciało kobiety zostaje w tym szczególnym okresie narażone na ogromny wysiłek, prowadząc do różnych zmian – a by móc wyeliminować ryzyko zaawansowania obecnego stanu, wiele kobiet decyduje się na wsparcie fizjoterapeuty, który podpowiada im, w jaki sposób zapobiec rozmaitym nieprawidłowościom powodującym dyskomfort.
Warto wiedzieć: jednym z elementów rehabilitacji poporodowej może być np. rewitalizacja okolic intymnych, masaż leczniczy czy elektrostymulacja. Stosowane metody, w zależności od problemu, z którym boryka się pacjentka, mogą być mniej lub bardziej inwazyjne.
Czy można skorzystać z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego w ramach NFZ?
Korzystanie z usług medycznych z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej w ramach NFZ jest w Polsce możliwe od 2018 roku – ale tylko dla kobiet w ciąży i w trakcie połogu. Pomimo tego wiele pacjentek decyduje się na wizyty prywatne, np. ze względu na krótszy czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą czy większe zaufanie do opieki prywatnej. Kluczowe znaczenie ma jednak to, by wybrać dobrego fizjoterapeutę, tj. spełniającego oczekiwania danej pacjentki oraz by był to specjalista uroginekologiczny.
Warto wiedzieć: powodem konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego bywają też często zaburzenia seksualne, niekoniecznie występujące w trakcie ciąży i okresie, który po niej następuje. Takie dolegliwości mogą wymagać ćwiczeń, które pomogą napiąć lub rozluźnić mięśnie w obrębie miednicy mniejszej.
Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławiu – cennik
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego wynosi obecnie w naszym centrum medycznym we Wrocławiu 200 zł. Zainteresowana? Oszczędź czas i umów wizytę online – poprzez formularz na naszej stronie www bądź poprzez portal znanylekarz.pl. Oferujemy szczegółowe konsultacje, prowadzone w miłej atmosferze, kompleksowy proces diagnostyczny oraz szereg metod terapii. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zadzwoń. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z Twoim zdrowiem.
Opieka ginekologa dla ciężarnych – cennik
Koszt wizyty u naszego lekarza ginekologa wynosi obecnie 300 zł. Jeżeli chcesz poznać ceny innych usług oferowanych w naszym wrocławskim centrum medycznym, zadzwoń i zapytaj o interesujące Cię konsultacje, zabiegi bądź badania.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
Fizjoterapia w dolegliwościach okresu połogu | BazHum https://www.bazhum.pl/bib/article/547564/
Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu – techniki i metodyka ćwiczeń | Przegląd Urologiczny http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1331
Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych, znaczenie fizjoterapii | PTUG https://ptug.pl/wp-content/uploads/2014/09/Kompleksowe_Leczenie_Schorzen_Uroginekologicznych_2014.pdf
Postępowanie rehabilitacyjne w okresie połogu po porodzie fizjologicznym | Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/postepowanie-rehabilitacyjne-w-okresie-pologu-po-porodzie-fizjologicznym
Schorzenia dna miednicy. Uzasadnienie dla opracowania rekomendacji klinicznych | Via Medica https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/54508