Leczenie urazów sportowych | Fizjoterapia | Medycyna FSM Wrocław
Leczenie urazów sportowych polega w naszym centrum medycznym we Wrocławiu w szczególności na kompleksowej opiece fizjoterapeuty czy osteopaty. Przy czym wśród metod wykorzystywanych w ramach takiego procesu wymienić możemy nie tylko fizjoterapię, ale i np. terapię mikroprądami o specyficznych częstotliwościach, a więc nowoczesną technologię FSM, która znalazła dotychczas zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości, również wspomnianych urazów sportowych. Nasi specjaliści opiekują się pacjentami borykającymi się m.in. z takimi dolegliwościami jak naderwanie lub zerwanie ścięgna czy zwichnięcie lub skręcenie stawu.
Czym są urazy sportowe?
Uraz to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów w wyniku działania czynnika zewnętrznego. Może do niego dojść np. podczas uprawiania aktywności fizycznej o charakterze sportowym. W takiej sytuacji mówi się o urazie sportowym – ostrym lub przewlekłym, który może dotyczyć zarówno zawodowych sportowców, jak po prostu osób uprawiających wybraną aktywność fizyczną. W postaci ostrej przypadłość ta pojawia się nagle, np. na skutek skręcenia, naderwania mięśni czy złamania kości. Możliwe są też urazy przewlekłe, których rozwój przebiega stopniowo, a przyczyną ich powstawania są przeciążenia oraz nieprawidłowe obciążenie struktur mięśniowo-szkieletowych.
Warto wiedzieć: w wyniku urazu powstałego w obrębie ruchu może dojść do kontuzji, a więc uszkodzenia wymagającego specjalistycznego wsparcia terapeuty.
Jakie są najczęstsze urazy sportowe?
Najczęstsze wśród sportowców są przeciążenia: mikrouszkodzenia struktur miękkich, entezopatie oraz wiele innych podobnych dolegliwości. Wynikają one przede wszystkim z wykonywania określonych ruchów przez zbyt długi czas, przy czym sprzyja im wówczas brak odpowiedniej regeneracji. Źródłem przeciążeń u zawodnika może być także nadmierna intensywność podejmowanych ćwiczeń. Oprócz naderwania i zerwania struktur miękkich częste są też m.in. stany zapalne, uszkodzenia w obrębie stawów kolanowych, uszkodzenie ścięgna Achillesa czy skręcenie bądź zwichnięcie stawów skokowych.
Najczęstsze urazy w sporcie:
- łokieć tenisisty,
- bark zamrożony,
- kolano skoczka,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zerwanie stożka rotatorów,
- wewnętrzne uszkodzenie łąkotek,
- złamanie rzepki,
- uszkodzenie ścięgna Achillesa,
- uszkodzenie mięśnia trójgłowego łydki,
- zapalenie przyczepu głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.
Przyczyny kontuzji u sportowców
- Przeciążenia podczas aktywności fizycznej
- Zbyt częste treningi
- Brak lub nieodpowiednia rozgrzewka przed treningiem
- Korzystanie z nieodpowiedniego sprzętu sportowego
- Uprawianie sportu w niekorzystnych warunkach
- Zbyt szybka aktywność po przebytym urazie lub przeciążeniu
Jak zapewniać wsparcie pacjentowi po urazie sportowym?
W przypadku objawów urazu sportowego pacjent powinien jak najszybciej skorzystać ze wsparcia odpowiedniego specjalisty, który pomoże mu w przywróceniu optymalnego stanu zdrowia. Stosowana być może wówczas terapia manualna, ale nie tylko. W skrajnych przypadkach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne. Bez względu jednak na potrzebę szycia, niezbędna jest właściwie opracowana, profesjonalna rehabilitacja – prowadzona przez fizjoterapeutę. We Wrocławiu, w centrum medycznym ViTMeUp, oferujemy naszym pacjentom zarówno wsparcie fizjoterapeuty, jak i specjalisty z zakresu osteopatii – kluczowym elementem jego terapii jest wówczas wywołanie samoregeneracji organizmu. Zapewniamy przy tym holistyczne podejście całego zespołu do realizowanego procesu terapeutycznego.
Warto wiedzieć: niezależnie od specyfiki podjętej terapii jej celem jest powrót danej osoby do pełnej sprawności fizycznej i eliminacja możliwych dolegliwości bólowych czy napięcia mięśniowego.
Z czyjej pomocy korzystać – fizjoterapeuty czy osteopaty?
W przypadku urazów sportowych niezbędna jest jak najszybsza konsultacja, np. lekarska, z lekarzem pierwszego kontaktu, lub wizyta u fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta skupia się wówczas na polepszeniu funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego, co ma na celu pozbycie się bólu i ograniczeń ruchowych. Cenne, a przede wszystkim skuteczne może być również wsparcie osteopaty, który w sposób holistyczny postrzega ciało pacjenta, dążąc do samodzielnej regeneracji organizmu. Należy natomiast pamiętać o istniejących przeciwwskazaniach do wdrożenia terapii osteopatycznej. Takiego leczenia nie należy stosować np. w przypadku złamań kości, ostrych stanów zapalnych, infekcji czy zaburzeń krzepnięcia krwi.
Na czym polega rehabilitacja pacjentów po urazach sportowych?
Rehabilitacja po urazie sportowym polega przede wszystkim na odpoczynku i kontroli bólu, a także na dążeniu do poprawy ruchomości i wzmocnienia mięśni. Bezpośrednio po urazie bardzo ważne jest, aby unikać dalszego obciążania uszkodzonej struktury. Fizjoterapeuta odpowiedzialny za leczenie powinien wytłumaczyć pacjentowi, jak dbać w najbliższym czasie o ciało i co zrobić, by nie doprowadzić do pogłębienia się problemu. Ważna jest też wówczas nauka poświęcona temu, w jaki sposób zwiększyć funkcje ruchowe i wzmocnić mięśnie. Kluczowe znaczenie ma przy tym kompleksowa opieka i indywidualny plan leczenia.
Warto wiedzieć: takie urazy zazwyczaj nie wymagają leczenia farmakologicznego. Postępowanie chirurgiczne natomiast dotyczy jedynie bardzo poważnych przypadków.
W zależności od wybranej formy rehabilitacji (którą należy dostosować do potrzeb danej osoby) i zastosowanych technik pacjent może być poddawany np. terapii manualnej czy osteopatii – celem złagodzenia bólu i redukcji stanów zapalnych. Wdrożone mogą też zostać terapie wspomagające, takie jak m.in. terapia mikroprądami o specyficznych częstotliwościach (FSM), pomagające w odzyskaniu ogólnej sprawności. Dążeniem jest też wówczas zwiększenie zakresu ruchu, wytrzymałości i siły mięśniowej.
Warto wiedzieć: zanim dojdzie do leczenia, bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka, bazująca w szczególności na USG. Badania obrazowe mają kluczowe znaczenie w rozpoznawaniu kontuzji sportowych, ponieważ wskazanie do określonej formy terapii jest uzależnione od rozległości powstałego uszkodzenia.
Fizjoterapia w leczeniu urazów sportowych
Fizjoterapia w leczeniu urazów wśród sportowców odgrywa więc kluczową rolę. W jej ramach stosowana być może m.in. terapia mięśniowo-powięziowa. Taka forma kuracji opiera się na kompleksowym podejściu do pacjenta, łącząc rozmaite techniki, np. masaż powięziowy, terapię punktów spustowych czy manipulację powięzi – dopasowywanych na podstawie specyfiki problemu, z którym boryka się dana osoba oraz wyznaczonych wspólnie ze specjalistą celów terapeutycznych. Dzięki niej możliwe jest uwolnienie pacjenta od głębokiego napięcia, które często staje się przyczyną bólu. Co przy tym istotne, wszelkie działania stosowane w jej ramach umożliwiają regenerację nie tylko w miejscu urazu, ale i w innych partiach ciała.
Warto wiedzieć: terapie mięśniowo-powięziowe polegają na wykorzystaniu rozmaitych technik masażu i manipulacji – po to, by docierać do głęboko umiejscowionych tkanek miękkich i przynosić pacjentowi oczekiwaną ulgę w bólu.
FSM, czyli terapia mikroprądami w leczeniu urazów
W centrum medycznym VitMeUp częścią terapii pacjentów po urazach sportowych może być również terapia FSM. Dzięki mikroprądom o specyficznych częstotliwościach możliwe jest zredukowanie bólu w wielu stanach klinicznych. FSM jako metoda leczenia jest szczególnie skuteczna w terapii bólu nerwów i mięśni, stanów zapalnych i blizn. Wyróżnić można w tym kontekście np. rodzaj fibromialgii związanej z urazem kręgosłupa, która powoduje u pacjenta duży dyskomfort. Zaobserwowano, że istnieje taka kombinacja częstotliwości, która eliminuje ból pojawiający się podczas schorzeń tego typu.
Jak umówić wizytę w naszym centrum we Wrocławiu?
Wizytę w naszym centrum medycznym we Wrocławiu możesz umówić telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie internetowej. Do zobaczenia!
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
[Evidence-based physiotherapy] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273287/
[Physiotherapy as manual therapy] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10394284/
[Sports injuries: What type of imaging is required?] | Springer Link https://link.springer.com/article/10.1007/s00117-023-01121-y
https://frequencyspecific.com/
Muscle injuries: biology and treatment | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15851777/
Osteopathy | Better Health Channel https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/osteopathy
Preventing Sports Injuries | Sage Journals https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1941738118814247