Zaznacz stronę

Leczenie trudno gojących się ran | Leczenie ran przewlekłych we Wrocławiu

leczenie-hashimoto

Trudno gojące się rany, nazywane również ranami przewlekłymi wymagają stosowania właściwego leczenia, m.in. w postaci terapii mikroprądami o specyficznych częstotliwościach. W Polsce najczęstszymi typami zmian tego typu są owrzodzenia żylne, odleżyny, owrzodzenia tętnicze, owrzodzenia związane z zespołem stopy cukrzycowej oraz rany nowotworowe. Niezależnie jednak od etiologii rany przewlekłej w ramach miejscowego postępowania terapeutycznego należy zastosować strategię TIME – polegającą na kompleksowym podejściu do leczenia. Pozwala to znacząco skrócić czas gojenia się rany i tym samym zmniejszyć cierpienia pacjenta.

Fizjologia gojenia się ran

Proces gojenia ran polega na przywracaniu struktur komórkowych i warstw tkanek, które zostały uszkodzone. Następuje wówczas wypełnienie ogniska zniszczenia łącznotkankową blizną, co jest równoznaczne z samoodnową, obserwowaną w wielu wyspecjalizowanych narządach organizmu człowieka. Co istotne, w typowo medycznym ujęciu gojenie się ran przebiega w następujących po sobie fazach: homeostazy, zapalenia, proliferacji oraz włóknienia i remodelingu. W rzeczywistości fazy te płynnie się na siebie nakładają.

Etapy procesu gojenia:

  1. faza homeostazy -> bezpośrednio po urazie w obszarze rany zachodzi szereg procesów, co ma na celu osiągnięcie homeostazy;
  2. faza zapalenia -> w ciągu pierwszych 6–8 godzin od zranienia rozpoczyna się faza zapalna, utrzymująca się przez kolejne 2–4 dni;
  3. faza proliferacji -> zaraz po etapie zapalnym następuje faza proliferacji, trwająca kilka tygodni, w wyniku której wnętrze rany zyskuje ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego; dochodzi też wówczas do zaopatrzenia komórek uczestniczących w gojeniu w tlen i składniki odżywcze;
  4. faza włóknienia i remodelingu -> po ok. 3–7 dniach od urazu następuje faza włóknienia i remodelingu, podczas której rana ulega obkurczeniu; na skutek licznych zmian blizna zwiększa swoją wytrzymałość; faza remodelingu trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, po jej zakończeniu blizna osiąga 70–80% wytrzymałości zdrowej skóry.

Rany przewlekłe – czyli jakie?

Tak właściwie każda rana może stać się raną przewlekłą. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie goi się ona fizjologicznie, czyli kiedy czas gojenia wydłuża się i/bądź w ranie obecna jest infekcja uniemożliwiająca całkowite wygojenie. Rany przewlekłe nie goją się więc zgodnie z fizjologicznym wzorcem, składającym się z fazy hemostazy, zapalenia, proliferacji i przebudowy. W ich przypadku proces naprawczy zatrzymuje się na fazie zapalenia lub proliferacji, przez co nie kończy się on w prawidłowym czasie. Dotyczy to np. zakażonej rany chirurgicznej. Istnieją natomiast również takie zmiany, które nie goją się w sposób prawidłowy lub w ogóle nie mogą się wygoić. W tym drugim przypadku owrzodzenia są objawem zaburzeń, które nie mają bezpośredniego związku z raną, tylko z chorobą będącą jej źródłem.

Wybrane rany przewlekłe:

  • odleżyny,
  • rany oparzeniowe,
  • owrzodzenia żylne goleni,
  • ropnie zgorzelinowe,
  • owrzodzenia związane z zespołem stopy cukrzycowej,
  • rany pochodzenia immunologicznego i hematologicznego,
  • rany związane z wrodzonymi malformacjami naczyniowymi,
  • rany niedokrwienne (np. pochodzenia miażdżycowego),
  • rany wynikające z rozwoju chorób wyniszczających.

Nasi lekarze wykonujący leczenie ran we Wrocławiu

W centrum medycznym VitMeUp stosujemy wysokospecjalistyczne techniki, których wykorzystanie ma na celu przyspieszenie procesu naprawy uszkodzonych tkanek. W zależności od zakresu opieki, z której korzystają nasi pacjenci, za prowadzenie terapii odpowiadają m.in. lekarze interniści oraz specjaliści z zakresu terapii mikroprądami FSM, leczenia tlenem hiperbarycznym czy ozonoterapii. Pragniemy przy tym podkreślić, że wszystkie te osoby reprezentują holistyczne podejście do terapii pacjenta – zgodnie ze strategią TIME opracowaną i przyjętą przez European Wound Management Association w 2004 roku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko wielokierunkowe i komplementarne leczenie może przynieść oczekiwany efekt kliniczny.

TIME:

  • tissue management – tkanki w ranie, martwicze lub niepełnowartościowe,
  • infection and/or inflammation – zakażenie i/lub zapalenie,
  • moisture imbalance – wilgotne środowisko w ranie,
  • edge of the wound, epithelium – brzeg rany, naskórek.

Na czym polega leczenie trudno gojących się ran?

Istnieje wiele metod w ramach usługi leczenia trudno gojących się ran. Opracowanie strategii postępowania jest bezpośrednio uzależnione od specyfiki problemu, z którym boryka się dany pacjent. Przykładowo – w przypadku owrzodzeń podudzi o etiologii żylnej, oprócz leczenia miejscowego zgodnie ze strategią TIME, niezwykle pomocna jest kompresjoterapia za pomocą bandaży i gotowych wyrobów uciskowych. Możliwe jest również chirurgiczne usunięcie niewydolności żył.

Warto wiedzieć: wśród opatrunków wykorzystywanych w leczeniu ran przewlekłych wymienia się m.in. opatrunek hydrożelowy, hydrokoloidowy, dekstranomerynowy oraz alginianowy.

Odleżyny natomiast eliminowane są przede wszystkim poprzez eliminację mechanizmów prowadzących do ich powstania (tarcia, nacisku i sił ścinających). Istotnym elementem staje się też wówczas wyrównanie stanów niedożywienia i odwodnienia – np. z pomocą dietetyka klinicznego – które jest częste u wskazanej grupy chorych oraz wyrównanie innych zaburzeń związanych z chorobami towarzyszącymi.

Warto wiedzieć: podczas leczenia pacjentów z ranami przewlekłymi coraz częściej stosuje się kuracje wspomagające, takie jak terapia FSM, tlenoterapia hiperbaryczna czy ozonoterapia.

Terapia mikroprądami o specyficznych częstotliwościach (FSM)

Jedną z metod wykorzystywanych w naszym centrum medycznym wśród pacjentów z ranami przewlekłymi jest terapia mikroprądami o specyficznych częstotliwościach (FSM). Badania wykazały, że mikroprąd może powodować zwiększenie produkcji ATP w komórkach o nawet 500%, co skutecznie przyspiesza proces odbudowy uszkodzonych tkanek. FSM polega na dostarczaniu impulsów elektromagnetycznych do tkanek – jednocześnie w dwóch kanałach, do czego wykorzystywane są narastające fale prostokątne. W rezultacie dochodzi do zmiękczenia struktur w warstwie naskórka, co pozwala na szybkie uzyskanie informacji zwrotnej i opracowanie schematu planowanego leczenia, poprzez zastosowanie odpowiednich częstotliwości.

Warto wiedzieć: by metoda FSM przyniosła oczekiwane efekty, pacjent musi przystąpić do zabiegu odpowiednio nawodniony. W przeciwnym razie organizm nie zareaguje na stymulację.

Tlenoterapia hiperbaryczna

Również dzięki tlenoterapii przewlekłe uszkodzenia skóry goją się znacznie szybciej, co pozwala pacjentowi na stosunkowo prędki powrót do zdrowia. Zabieg ten sprawia, że tlen przenika do osocza i hemoglobiny, docierając tym samym do tkanek szybciej i w większych porcjach. W rezultacie następuje głęboka regeneracja i przywrócenie prawidłowego ukrwienia. Wykonywana przez nas we Wrocławiu tlenoterapia hiperbaryczna pozwala na zmniejszenie obrzęków i jednocześnie na powstanie nowych naczyń włosowatych. Tlen pobudza również pracę leukocytów, które są odpowiedzialne za ochronę rany i organizmu przed bakteriami. Leczenie tlenem przyspiesza także wytwarzanie kolagenu, niezbędnego w procesie regeneracji skóry.

Warto wiedzieć: poza ograniczeniem stanów zapalnych i obrzęków tlenoterapia wspomaga działanie antybiotyków stosowanych podczas opieki nad ranami.

Ozonoterapia

Również ozonoterapia pomaga pacjentom z ranami przewlekłymi. Ozon wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto wspomaga ziarninowanie, czyli proces odbudowy tkanek. Co równie istotne, podwyższa pojemność antyoksydacyjną osocza: przewlekła zmiana pośrednio doprowadza do wzrostu ilości wolnych rodników w organizmie pacjenta. I wreszcie – ozonoterapia prowadzona we Wrocławiu, w klinice VitMeUp, dotlenia organizm, a należy pamiętać o tym, że wyłącznie tkanki odpowiednio ukrwione i dotlenione mogą się prawidłowo regenerować, prowadząc do oczekiwanej homeostazy.

Warto wiedzieć: badania pokazują, że w przypadku pacjentów ze stopą cukrzycową ozonoterapia powoduje zwiększenie poziomu czynników wzrostu: VEGF, TGF beta i PDGF – a właśnie ten mechanizm stymuluje pierwszy etap gojenia rany, czyli tworzenie nowych naczyń.

Poradnia leczenia ran przewlekłych we Wrocławiu

VitMeUp jest jednym z miejsc we Wrocławiu, w którym możesz liczyć na wsparcie lekarzy i specjalistów zajmujących się leczeniem ran przewlekłych. Dlatego, jeśli oczekujesz pomocy we wskazanym zakresie, umów wizytę u wybranego specjalisty. Jeżeli chcesz sprawdzić, na czym dokładnie polega dany zabieg, zadzwoń, z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Ile kosztuje leczenie ran we Wrocławiu?

Koszt terapia mikroprądami o specyficznych częstotliwościach wynosi obecnie w naszej klinice 350 zł. W ramach działalności naszego centrum posiadamy również ofertę hiperbarii tlenowej, której cena to od 140 zł za pojedynczy zabieg. Ozonoterapia z kolei kosztuje obecnie od 150 zł. Pamiętaj jednak o tym, że na całkowity koszt leczenia ran we Wrocławiu wpływa bezpośrednio specyfika, a w tym zaawansowanie i czas trwania planowanej kuracji. Zadzwoń i zapytaj o ceny najpopularniejszych metod w ramach usługi leczenia trudno gojących się ran.

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła:

[Hyperbaric medicine] | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19909659/

Compression therapy for venous leg ulcers: risk factors for adverse events and complications, contraindications – a review of present guidelines | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28602045/

https://frequencyspecific.com/

Leczenie trudno gojących się ran | Chirurgia po Dyplomie https://podyplomie.pl/chirurgia/36260,leczenie-trudno-gojacych-sie-ran

Nowoczesne metody terapii trudno gojących się położniczo-ginekologicznych ran pooperacyjnych – analiza przydatności i skuteczności stosowania | Czytelnia Medyczna https://www.czytelniamedyczna.pl/4501,nowoczesne-metody-terapii-trudno-gojcych-si-poozniczoginekologicznych-ran-pooper.html

Scientific and medical aspects of ozone therapy. State of the art | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16624639/

Time – Modern strategy of chronic wound management | ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/289015501_Time_-_Modern_strategy_of_chronic_wound_management