Skuteczność leczenia onkologicznego
Jak dotąd nadal nie odnaleziono leku na raka, a leczenie ma charakter przeobrażenia choroby w stan przewlekły, który mimo wszystko najczęściej, jest okresem oczekiwania na recesję lub kolejne przerzuty w organizmie pacjenta. Mimo wielkich starań lekarzy i specjalistów, pacjentów onkologicznych na całym Świecie, są miliony, a każdy człowiek dotknięty chorobą, potrzebuje pomocy i specjalistycznych badań, które uchronią go od cierpienia i skutków choroby.
Każdy pojedynczy przypadek chorobowy, to indywidualna ścieżka diagnostyki, profilaktyki i metod leczenia, które pozwalają szybko i skutecznie wykryć i powstrzymać chorobę. Jak dotąd nie odnaleziono 100% pewnego sposobu leczenia nowotworów, a zmaganie się z przerzutami i komplikacjami związanymi z bardzo trudnymi metodami leczenia, w tym radioterapią i chemioterapią, bardzo utrudnia skuteczne całkowite zahamowanie nowotworu i zdrowienie pacjentów onkologicznych.
Inwazyjne i bardzo wyniszczające metody leczenia sprawiają, że organizm człowieka, jest osłabiony i podatny na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym również inne choroby np. infekcje. Dlatego niezmiernie ważnym elementem skutecznego powrotu do zdrowia są: dieta i odpowiednia suplementacja organizmu. Uzupełniają bowiem niedobór pierwiastków i składników odżywczych w naszym organizmie, a tym samym wpływają również na dobre samopoczucie pacjenta onkologicznego.
Od pewnego czasu bardzo popularną metodą alternatywnego leczenie lub też wspomagającego metody onkologiczne w walce z rakiem i jego powikłaniami, są wlewy witaminowe. Jak działają i czy warto po nie sięgnąć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które z pewnością nasuwają się wielu osobom, które nigdy nie korzystały z tego typu alternatywnego leczenia.
Wspomaganie leczenia onkologicznego wlewami witaminowymi
Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie: Czy wlewy witaminowe są dla każdego? Możemy powiedzieć, że tak i nie, ponieważ we współczesnym Świecie każdy z nas cierpi na niedobór różnych pierwiastków. Najczęściej taki stan rzeczy związany jest ze współczesnym – bardzo szybkim trybem życia, złą dietą, niedostatecznymi posiłkami lub wilczym apetytem po całym dniu głodówki.
Na niedobór składników mineralnych i pierwiastków potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania, równie skutecznie przyczyniają się różnego rodzaju używki i zbyt duża ilość wypijanej kawy w ciągu dnia. Jednak zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po leczenie metodą wlewów witaminowych, konieczne jest wykonanie profilaktycznych badań, które wskażą dokładnie, jakiego rodzaju wlewy witaminowe będą dla Twojego organizmu odpowiednie, aby nie obciążyć niepotrzebnie organizmu pierwiastkami, które w Twoim organizmie są na normalnym poziomie.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pacjentów onkologicznych. Profilaktyka i diagnostyka leczenia onkologicznego dotyczy również osoby cierpiące na nowotwór. Przyjmowanie witamin powinny przede wszystkim rozważyć pacjenci w trakcie leczenia onkologicznego, ponieważ są to osoby narażone na wyniszczające działanie tradycyjnych metod leczenia nowotworów, które powodują znaczne wyniszczenie organizmu, a dodatkowo leczenie onkologiczne nigdy nie daje 100% pewności wyleczenia nowotworu, a jedynie pomyślne rokowania.
Nic więc dziwnego, że powstają alternatywne sposoby wspomagania leczenia nowotworów w postaci wlewów witaminowych, które wzmacniają organizm chorego. Warto również nadmienić, że tego typu kuracja nie stanowi zamiennika dla tradycyjnego leczenia. Jest jej bardzo skutecznym uzupełnieniem.
Działanie wlewów witaminowych na organizm człowieka przy leczeniu onkologicznym
Zanim zaczniemy rozmowę na temat skuteczności wlewów witaminowych, warto nadmienić, iż już w latach 70-tych XX wieku naukowcy odkryli przeciwnowotworową zdolność jednej z witamin, która w odpowiednich dawkach mogła powstrzymać rozprzestrzenianie się nowotworów, a nawet wpływać na obumieranie komórek rakowych. Mowa o witaminie C, która od dziesięcioleci budzi kontrowersje, ale również nadzieje lekarzy i pacjentów onkologicznych.
Badania laboratoryjne na szeroką skalę wykazały, że duże dawki witaminy C mogą spowalniać wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka prostaty, trzustki, wątroby i innych rodzajów komórek nowotworowych. Stosowanie dużych dawek witaminy C, podawanych dożylnie, jest często oferowane pacjentom jako leczenie stanów zapalnych, zmęczenia i nowotworów, w tym w raku piersi.
W 2014 roku przeprowadzono badania, które wyraźnie wskazywały skuteczność Witaminy C na organizm człowieka poddany chemioterapii. Okazało się, że może ona nie tylko zatrzymać postęp nowotworu, ale również może prowadzić do przyspieszonego obumierania komórek rakowych w organizmie człowieka. Zdaniem naukowców przeprowadzających badania nad działaniem witaminy C na organizm pacjentów onkologicznych, dożylne wlewy witaminowe, a konkretniej utlenionej formy witaminy C (kwasu dehydroaskorbinowego), wpływa bezpośrednio na komórki rakowe, nie uszkadzając przy tym ani nie pogarszając kondycji zdrowych komórek w ciele pacjenta.
Warto nadmienić, że w procesie rozwoju i ekspansji komórek nowotworowych, bardzo istotne znaczenie ma tak zwany stres oksydacyjny, który jest wynikiem uszkodzenia komórek, a tym samym zaburzenia ich pracy, dlatego istotnym elementem działania wlewów witaminowych i dostarczania witaminy C do organizmu, jest zaopatrzenie komórek w przeciwutleniacze. W efekcie czego w organizmie pacjenta onkologicznego może dochodzić do blokady tlenowej glikolizy i produkcji mleczanu, w efekcie czego organizm sukcesywnie wzmaga apoptozę komórek (usuwanie komórek starych i zastępowanie ich nowymi – zdrowymi).
W jaki sposób stosować wlewy witaminowe?
Należy pamiętać, że jakiekolwiek działania mające na celu uzupełnianie witamin, czyli suplementację – doustną lub dożylną, należy zawsze konsultować z lekarzem. W przypadku chorych na raka – onkologiem. Każdorazowo należy pamiętać, że przed wizytą w klinice, jeśli ta nie oferuje kompleksowych badań, warto przeprowadzić dokładne badania okresowe krwi, które będą mapą dla lekarza wskazującą stan pacjenta, kondycję jego organizmu i braki, które należy uzupełnić.
Nie zaleca się, w przypadku zarówno osób chorych i zdrowych, stosowania wlewów witaminowych na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem, ponieważ jedynie specjalista pomoże dobrać dawkę, oraz ilość wlewów witaminowych indywidualnie dla każdego organizmu, uwzględniając wyniki badań, ewentualne schorzenia, wzrost i masę ciała. Warto o tym pamiętać.
Czy wlewy witaminowe mogą wyleczyć raka?
Oczywiście, że nie. Witamina C stosowana we wlewach witaminowych może pomóc zahamować rozwój choroby nowotworowej lub wspomóc jej leczenie, ale nigdy nie możemy się spodziewać, że zamiana radioterapii czy chemioterapii na wlewy witaminowe, pomoże pacjentowi wyleczyć nowotwór, szczególnie w poważnej fazie rozwoju. Do tej pory w laboratoriach przeprowadzono próby eksperymentalne, które miały za zadanie sprawdzić, czy witamina C, jest złotym środkiem i lekiem na nowotwory.
Żadne z badań jasno i jednoznacznie nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że terapia witaminą C działa lub też nie. Badania nie dają wyraźnych podstaw do traktowania tego typu kuracji, jako skuteczny lek na raka. Większość prób tego typu zostało przeprowadzonych na zwierzętach (głównie myszach in vitro). Nie można więc oczekiwać, że witamina C, która została zbadana w laboratorium będzie działać identycznie lub jeszcze korzystniej na organizm człowieka.
Zagrożenia wynikające ze stosowania wlewów witaminowych
Wlewy witaminowe są bardzo korzystnym elementem uzupełniającym leczenie onkologiczne. Sama witamina C rekomendowana jest dla osób chorych, szczególnie przy przeziębieniach, osłabieniach organizmu i stanach zapalnych. Wlewy witaminowe, to obecnie bardzo młoda dziedzina alternatywnego leczenia, dlatego posiada zarówno wielu sceptyków, jak zwolenników.
Warto pamiętać, że każdy pacjent, to inna historia choroby, a każdy organizm jest inny. Dlatego pacjenci reagują w różny sposób, często nieprzewidywalny, i nie możemy zakładać, że na każdego człowieka tego typu kuracja zadziała identycznie lub podobnie. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że każda witamina w nadmiernych ilościach, może bardziej zaszkodzić, niż pomóc, dlatego zawsze warto skonsultować swoje decyzje z lekarzem specjalistą.
Należy również wspomnieć, że nie zaleca się stosowania wlewów witaminowych w przypadku osób cierpiących na niewydolność nerek lub kamicę nerkową. Badania onkologów wyraźnie potwierdzają również, że wlewy dożylne witaminy C, mogą w niektórych przypadkach nowotworów zaszkodzić w trakcie trwania chemioterapii, a nawet ją zaburzyć na niekorzyść chorego.