Leczenie objawów przekwitania u kobiet w okresie menopauzy | Ginekolog Wrocław
Przekwitanie to zjawisko biologiczne występujące w życiu każdej kobiety, zazwyczaj między 42. a 55 rokiem życia. Menopauza natomiast jest jej ostatnim etapem i to właśnie wtedy dochodzi do zakończenia funkcji układu rozrodczego. Okres okołomenopauzalny jest czasem dużych zmian hormonalnych w organizmie kobiety, co zazwyczaj objawia się m.in. uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem się, zawrotami głowy czy nietrzymaniem moczu. Symptomy te mogą być jednak skutecznie eliminowane bądź niwelowane, czemu służy odpowiednia profilaktyka, a w kolejnym etapie leczenie objawów menopauzy.
Jak w ginekologii definiowana jest menopauza?
Menopauza to ostatnia miesiączka, po której następuje przynajmniej 6-miesięczna przerwa – choć rozpoznaje się ją dopiero po upływie roku od wystąpienia ostatniego krwawienia menstruacyjnego. Stanowi więc ostatni etap przekwitania, nazywanego również klimakterium. To właśnie wtedy można mówić o zakończeniu funkcji układu rozrodczego i tym samym o utracie możliwości zajścia w ciążę. W kontekście menopauzy wyróżnia się również takie pojęcia jak:
- premenopauza – lata poprzedzające ostatnią miesiączkę,
- perimenopauza – kilka lat poprzedzających ostatnią miesiączkę i rok po niej,
- postmenopauza – 10 lat po ostatniej miesiączce,
- okres okołomenopauzalny – przypadający na ok. 5 lat przed ostatnią miesiączką oraz do roku po jej pojawieniu się.
Warto wiedzieć: klimakterium i menopauza dotyczy również płci męskiej. W przypadku mężczyzn natomiast używa się takich określeń jak andropauza, wiropauza, adropenia, PADAM czy SLOH.
Warto mieć przy tym na uwadze, że choć przekwitanie następuje w życiu kobiety zazwyczaj między 42. a 55. rokiem życia, to trwa ono lata i objawia się w charakterystyczny dla okresu okołomenopauzalnego sposób. Właśnie dlatego w przypadku zauważenia u siebie symptomów klimakterium warto umówić się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi bądź wykluczy wygasanie funkcji narządu rodnego i podpowie, jak radzić sobie z pojawiającymi się dolegliwościami.
Warto wiedzieć: przedwczesna menopauza przypada na okres przed 40. rokiem życia, przy czym dotyczy ona jedynie wybranych kobiet. Dochodzi do niej m.in. w wyniku naturalnego zatrzymania czynności jajników czy leczenia choroby nowotworowej, np. raka szyjki macicy.
Objawy menopauzy
W okresie przekwitania pacjentki gabinetów ginekologicznych skarżą się m.in. na przyrost masy ciała, nieregularne miesiączki i zaburzenia snu. Innym przykładem objawów okołomenopauzalnych jest obniżenie nastroju, a w tym płaczliwość, wynikające z ograniczonej produkcji estronów i progesteronu – niezwykle istotnych hormonów żeńskich w kontekście funkcjonowania organizmu kobiety. Spadek stężenia estrogenów może również powodować zmniejszenie masy kostnej, a w rezultacie zwiększone ryzyko osteoporozy.
Menopauza objawia się przede wszystkim ustaniem miesiączkowania i utratą cykli owulacyjnych. Diagnozowana jest po ok. 12 miesiącach od wystąpienia ostatniego krwawienia miesięcznego. Należy mieć jednak na uwadze, że pierwsze objawy przekwitania występują nawet 10 lat wcześniej. Oznaki klimakterium kobiety zauważają więc niedługo po przekroczeniu 40. roku życia: w Polce menopauza pojawia się u kobiet średnio w wieku 51 lat.
Oznaki przekwitania:
- zaburzenia miesiączkowania,
- ustanie miesiączkowania,
- uderzenia gorąca,
- nokturia,
- nietrzymanie moczu,
- bolesne oddawanie moczu,
- nadmierne pocenie się,
- suchość pochwy,
- mrowienia,
- zaburzenia rytmu serca,
- bóle i zawroty głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia snu,
- osłabienie kości,
- zwiększenie masy ciała,
- wysokie ciśnienie krwi,
- wahania nastroju,
- spadek energii,
- zaburzenia koncentracji,
- cukrzyca,
- spadek lub zwiększenie popędu płciowego.
Warto wiedzieć:
u kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym obserwuje się także zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych.
Ginekolog, endokrynolog czy dietetyk? Kto leczy menopauzę?
Menopauza i poprzedzający ją okres przekwitania powoduje u kobiety szereg zmian, zarówno w zakresie jej kondycji ginekologicznej, jak i funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Dlatego zaleca się, by pacjentka będąca na tym etapie objęta została kompleksową opieką – ze strony lekarza ginekologa, dietetyka klinicznego oraz endokrynologa, zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń czy zaburzeń o podłożu hormonalnym, np. niedoczynności tarczycy czy właśnie menopauzy. W zależności więc od objawów zgłaszanych przez pacjentkę pomocne okazać może się wsparcie specjalisty zarówno w zakresie ginekologii, jak i dietetyki czy endokrynologii.
Warto wiedzieć: zasadniczo leczeniem menopauzy, a raczej objawów przekwitania, zajmują się specjaliści położnictwa i ginekologii.
Czy ginekolog może stwierdzić menopauzę?
Podczas badania ginekologicznego specjalista jest w stanie stwierdzić, czy u danej pacjentki dochodzi aktualnie do przekwitania. By jednak móc postawić jednoznaczną diagnozę, konieczne jest wykluczenie ewentualnej ciąży, a także prawdopodobnych schorzeń czy zaburzeń. W tym celu wykonywane są odpowiednie badania diagnostyczne – np. USG dopochwowe czy cytologia. Kluczowa jest przy tym ocena gospodarki hormonalnej pacjentki, która obejmuje w szczególności badanie stężenia hormonu folikulotropowego (FSH): poziom FSH jest wówczas równy lub wyższy niż 25 mlU/ml.
Leczenie menopauzy we Wrocławiu
Leczenie objawów menopauzy we Wrocławiu, w centrum medycznym VitMeUp, polega na holistycznym podejściu do procesu terapeutycznego. Zaleca się, by pacjentki będące na tym etapie życia uprawiały ćwiczenia fizyczne oraz by stosowały odpowiednio zbilansowaną dietę. Kluczowe jest przy tym wykonywanie regularnych badań stężenia cholesterolu oraz pomiaru ciśnienia. Wśród elementów zapobiegania powikłaniom menopauzy wymienia się również przyjmowanie wapnia i witaminy D oraz zaprzestanie palenia papierosów. W wybranych przypadkach niezbędne jest wdrożenie terapii hormonalnej.
Warto wiedzieć: leczenie menopauzy ma na celu eliminację bądź złagodzenie objawów związanych z przekwitaniem. Sama menopauza nie jest stanem, który podlega leczeniu.
Metody leczenia menopauzy:
- regularne wizyty u specjalistów, a w tym przede wszystkim lekarza ginekologa,
- profilaktyczne badanie poziomu cholesterolu oraz regularny pomiar ciśnienia,
- leczenie hormonalne: terapia estrogenowa (ET) oraz estrogen – progesteron (EPT),
- leczenie niehormonalne: zmiana diety, aktywność fizyczna, czyli zdrowy tryb życia,
- suplementacja witaminy D i wapnia oraz stosowanie ziół niwelujących objawy menopauzy.
Warto wiedzieć: terapię estrogenową można stosować wyłącznie u kobiet po histerektomii.
Kiedy umówić się na wizytę ginekologiczną?
Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna odbyć się tuż po dostrzeżeniu pierwszych objawów przekwitania. Podczas badania specjalista oceni stan pacjentki i na tej podstawie potwierdzi bądź wykluczy zbliżająca się menopauzę. Należy pamiętać o tym, że dolegliwości zgłaszane podczas konsultacji z ginekologiem wcale nie muszą wskazywać na klimakterium – w wybranych przypadkach są one oznakami rozwijającej się choroby. Symptomy przekwitania mogą zostać pomylone np. z objawami chorób narządu rodnego czy chorób nowotworowych.
Ginekolog we Wrocławiu prywatnie
Ginekolog to specjalista, który oferuje szeroki zakres usług. Bada m.in. czynność hormonalną jajników i weryfikuje wszystkie niepokojące objawy zgłaszane przez pacjentkę, w ramach odpowiednio poprowadzonej diagnostyki. Wizyta u takiego lekarza pozwala na wczesne wykrywanie rozmaitych zmian w zakresie zdrowia ginekologicznego – nie tylko menopauzy, ale i wielu innych schorzeń czy zaburzeń. Warto pamiętać o tym, że w czasie okołomenopauzalnym bardzo łatwo przeoczyć rozwój polipów endometrialnych, mięśniaków macicy, a nawet raka endometrium. Dlatego niezwykle ważne jest konsultowanie z ginekologiem wszelkich obserwowanych u siebie dolegliwości.
Koszt konsultacji lekarskiej we Wrocławiu
Koszt wizyty u specjalisty zajmującego się zdrowiem intymnym wynosi w klinice VitMeUp 280 zł. Cena konsultacji z dietetykiem klinicznym natomiast to obecnie 300 zł.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
Menopause | ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0025712515000218?via%3Dihub
Menopause and Sexuality | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26316248/
Menopause: Hormones, Lifestyle, and Optimizing Aging | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31378291/
Menopauza | Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/menopauza/262054,menopauza
Menopauza | Po Dyplomie https://podyplomie.pl/ginekologia/29129,menopauza
Problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym | Pielęgniarstwo Polskie http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/article.php?id=118