Kroplówka na kaca. Fanaberia imprezowiczów czy realna pomoc w zatruciu alkoholowym?
Kac jest na tyle nieprzyjemny, że skutecznie zniechęca do nadużywania alkoholu. Czy kroplówka na kaca ma to zmienić? A może to wspieranie wysoko funkcjonujących alkoholików? O co chodzi z tym detoksem alkoholowym? Czytaj dalej.
„Kacowe” wlewy dożylne coraz popularniejsze
Jeszcze do niedawna osoba, która mocno przesadziła z alkoholem, np. na weselu albo jakiejkolwiek innej imprezie, była „skazana” na wizytę w szpitalu. Z kolei alkoholik potrzebujący detoksu musiał udać się do kliniki leczenia uzależnień. „Kroplówka afterparty” była w zasięgu tylko najbogatszych – celebrytów, gwiazd sportu, prezesów wielkich korporacji. A jak to wygląda teraz?
Coraz więcej placówek medycznych oferuje wlewy dożylne w swoich siedzibach, a nawet z dojazdem pod wskazany przez Ciebie adres. Zdarza się chociażby, że taką kroplówkę przyjaciele fundują panu lub pannie młodej przed poprawinami jako jeden z „prezentów ślubnych”.
Podanie kroplówki witaminowej rzeczywiście pomaga szybko uporać się z syndromem dnia poprzedniego. Nic dziwnego, że wiele osób się na nie decyduje, a sesję w „pogotowiu kacowym” beztrosko wpisuje w kalendarz razem z imprezą. Czy jednak wiesz, czym tak naprawdę jest kac? To zatrucie organizmu alkoholem i szkodliwymi produktami jego metabolizmu. Zatrucie, czyli coś, czego ludzie zazwyczaj wolą uniknąć, a nie świadomie wywołać.
Objawy zatrucia alkoholowego
A jakie są objawy kaca, czyli zatrucia alkoholem? Wśród najczęściej występujących wymienia się:
- ogólne złe samopoczucie,
- ból głowy,
- nudności,
- wymioty,
- drżenie mięśni,
- osłabiona koncentracja i ogólne znużenie.
Mechanizm kaca nie został dokładnie wyjaśniony. Prawdopodobnie to skutek nakładania się kilku czynników, które pojawiają się, gdy organizm walczy ze zbyt dużą dawką alkoholu:
- toksyczne działanie aldehydu octowego, głównego metabolitu etanolu, oraz tzw. alkoholi fuzlowych, czyli zanieczyszczenia obecne w spożywanych drinkach (produkty uboczne fermentacji alkoholowej),
- odwodnienie,
- niedobór witamin i substancji mineralnych,
- stres oksydacyjny (nagromadzenie wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu),
- zakwaszenie organizmu.
Przedłużające się zatrucie alkoholowe może doprowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci. Poza tym chroniczni alkoholicy (czyli osoby, które regularnie się „podtruwają”) często cierpią na zapalenie i marskość wątroby oraz trzustki, a także polineuropatię. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, 2-4% zachorowań na raka jest pośrednio lub bezpośrednio spowodowanych przez alkohol. Alkoholicy są bardziej narażeni na raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, a alkoholiczki – również piersi.
Jak widzisz, „zwykły” kac to naprawdę poważna sprawa! A w przypadku długiego ciągu alkoholowego przedłużające się zatrucie może doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu i zgonu.
Skład kroplówki na kaca
Działanie kroplówki na kaca wynika z właściwości jej składników, a także formy, która zapewnia ich wysoką przyswajalność. Podanie substancji czynnych bezpośrednio do krwiobiegu pozwala ominąć układ pokarmowy i przyspieszyć wchłanianie. Wiele osób odczuwa znaczną ulgę jeszcze w czasie trwania wlewu.
Składniki kroplówki mogą się nieco różnić (są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta), ale najczęściej znajduje się w niej:
- roztwór soli fizjologicznej,
- substancje odżywcze (np. glukoza),
- elektrolity,
- magnez,
- witaminy (m.in. C i te z grupy B)
- ornityna,
- koenzym Q10,
- glutation,
- leki (np. przeciwwymiotne, uspokajające itp.).
Kroplówka witaminowa na kaca ułatwia odstawienie alkoholu?
Wykonanie wlewu dożylnego uzupełnia poziom nawodnienia i elektrolitów, co prowadzi do przywrócenia równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Detoksykacja przyspiesza regenerację organizmu i łagodzi nieprzyjemne objawy nadmiernego spożycia trunków, a tym samym – ułatwia odstawienie alkoholu.
Jednak kroplówka nie wyleczy Cię z uzależnienia. Nie istnieje droga na skróty.
Poza tym w przypadku alkoholizmu (nawet po odtruciu alkoholowym) trzeba niestety liczyć się z możliwością wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego. Szacuje się, że delirium pojawi się u ok. 50% alkoholików przerywających ciąg. Stopień nasilenia objawów, a także samo ryzyko majaczenia alkoholowego zwiększa się w zależności od czasu nadużywania alkoholu i przyjmowanych dawek.
Detoks to dopiero początek leczenia
Detoks alkoholowy to jeden z kluczowych elementów terapii uzależnienia od alkoholu. Dla osób uzależnionych pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia i panowania nad własnym życiem jest pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji – resztek etanolu, aldehydu octowego i ewentualnych trujących domieszek, np. alkoholi fuzlowych.
Naprawdę trzeba to mocno podkreślić: Odtrucie jest pierwszym krokiem terapii alkoholizmu – nie terapią.
Detoksykację najlepiej zacząć minimum 12 godzin po przyjęciu ostatniej dawki alkoholu. Jakiekolwiek ilości etanolu obniżają skuteczność odtruwania (wydłużają czas potrzebny do oczyszczenia organizmu), a także uniemożliwiają podanie niektórych leków.
Cena kroplówki na kaca
Kilku- lub kilkunastogodzinne oczekiwanie na SOR-ze, nie oszukujmy się, nie należy do najprzyjemniejszych – ani dla osoby pijanej / zatrutej / leczącej kaca, ani dla jej bliskich. Skorzystanie z kroplówki witaminowej w klinice VitMeUp albo we własnym domu zapewnia komfort, maksymalne zaangażowanie zespołu medycznego i dyskrecję. Dla alkoholika, który chce wyjść z ciągu, czynniki te mogą być decydujące i skłonić go do podjęcia decyzji o terapii.
Cena kroplówki witaminowej na kaca jest porównywalna do ceny innych wlewów dożylnych wykonywanych w naszej klinice. Uważamy, że to fair. Nie zaniżamy ceny, żeby zwiększyć popularność usługi ani jej nie zawyżamy, żeby zarabiać na ludzkich dramatach.
Co dostaniesz od nas oprócz wlewu?
Dokładne badanie lekarskie. Podanie kroplówki na kaca poprzedza zebranie starannego wywiadu lekarskiego. Na tej podstawie nasz zespół ustali najlepszy dla Ciebie skład oraz zdecyduje o ewentualnym zastosowaniu leków, zastrzyków itp. Pamiętaj, że wykonanie wkłucia dożylnego wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry i istnieją do niego przeciwwskazania, choć bardzo rzadkie (związane np. z zaburzeniami funkcji układu krwionośnego).
Empatię i wsparcie profesjonalnego personelu medycznego. Nie obawiaj się zawstydzania, krytyki ani krzywdzących komentarzy, ale nie spodziewaj też przysłowiowego poklepania po ramieniu. Empatia i wsparcie to również jasne i czytelne komunikaty: Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest racjonalne picie, alkoholizm wymaga terapii, a Ty i Twoi bliscy możecie sobie z tym wszystkim poradzić.
Dalsze zalecenia. Jeśli to „tylko” leczenie kaca, prawdopodobnie usłyszysz rekomendację, żeby powstrzymać się od picia alkoholu po odtruciu i zadbać o siebie. Jeśli to przerwanie ciągu alkoholowego, nasz zespół poinformuje Cię o konieczności:
- podjęcia leczenia uzależnienia, np. psychoterapii, być może nawet w zamkniętym ośrodku,
- podania serii kroplówek w celu pełnego odtrucia.
„Tak” dla poprawy samopoczucia i wsparcia wątroby. „Nie” dla picia „bez konsekwencji”
Czy kroplówka witaminowa na kaca natychmiast poprawia samopoczucie? Tak. Czy ułatwia szybki powrót do aktywności zawodowej? Owszem. Czy wspiera wątrobę obciążoną metabolizowaniem etanolu i toksycznych produktów jego przemiany? Jak najbardziej. A czy to sposób na picie bez konsekwencji? Nie.
Każdemu może się zdarzyć przesadzić z alkoholem. Nawet jednorazowa wpadka miewa poważne skutki dla zdrowia, dlatego przy ciężkich objawach zatrucia alkoholowego naprawdę trzeba szukać pomocy medycznej. W wielu przypadkach kroplówka wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ pomaga uporać się z fizycznymi szkodami, które wynikają z działania zbyt dużej dawki alkoholu i jego metabolitów. Jednak musisz pamiętać, że picie nadmiernych ilości alkoholu zawsze ma konsekwencje. Kroplówki traktuj więc albo jako ostateczność, albo pierwszy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
- https://onkologia.org.pl/pl/alkohol. [dostęp: 9.07.2024].
- https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/alkohol-rak-co-warto-wiedziec. [dostęp: 9.07.2024].
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/122089,majaczenie-delirium. [dostęp: 9.07.2024].
- https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69551,bezpieczne-picie-alkoholu. [dostęp: 9.07.2024].
- https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/200211,siedem-sygnalow-ze-masz-problem. [dostęp: 9.07.2024].