Kiedy wdrożyć hormonalną terapię zastępczą testosteronem? Wskazania do leczenia TRT
TRT, czyli terapia hormonalna dla mężczyzn to leczenie, którego celem jest wyrównanie poziomu testosteronu we krwi. Dzięki niej możliwa jest eliminacja objawów niedoboru tego męskiego hormonu płciowego i tym samym znaczna poprawa jakości życia danej osoby. Kuracja TRT nie jest natomiast przeznaczona dla każdego pacjenta. Wskazaniem do jej wdrożenia jest m.in. pierwotny i wtórny hipogonadyzm męski czy impotencja ze znacznym spadkiem poziomu testosteronu. Kluczowe znaczenie mają niewątpliwie dolegliwości, z którymi boryka się pacjent. Wśród najczęstszych symptomów obniżenia stężenia testosteronu w organizmie mężczyzny wymienia się w szczególności otyłość brzuszną, uderzenia gorąca, spadek libido i problemy z erekcją.
Testosteron – po co nam ten męski hormon?
Testosteron odpowiada za rozwój męskich cech płciowych, takich jak np. odpowiednie proporcje barków do bioder, typowo męskie owłosienie ciała czy niski tembr głosu. Co równie istotne, pobudza i utrzymuje funkcje seksualne, a w tym popęd seksualny. Wpływa przy tym na spermatogenezę – proces powstawania i dojrzewania plemników. Optymalny poziom tego hormonu we krwi mężczyzny ma jednak znacznie większe znaczenie. Poniżej znajdziesz najważniejsze funkcje, które są przez niego pełnione:
- pobudzanie i utrzymywanie funkcji seksualnych,
- regulowanie popędu seksualnego,
- uczestnictwo w procesie spermatogenezy,
- zatrzymywanie w organizmie sodu, potasu i fosforu,
- zwiększanie tworzenia się białek i redukowanie ich katabolizmu,
- zapewnianie dodatniego bilansu azotowego,
- wpływanie na rozrost mięśni szkieletowych,
- zwiększanie gęstości mineralnej kości i jędrności skóry,
- pobudzanie do wzrostu w okresie dojrzewania,
- zwiększanie stężenia hemoglobiny i erytrocytów,
- zapewnianie męskich cech płciowych, takich jak np. męski typ owłosienia,
- zapewnianie odpowiedniego rozkładu tkanki tłuszczowej,
- zapewnianie męskich cech psychicznych,
- stymulowanie zarastania chrząstek nasadowych kości,
- stymulowanie wytwarzania erytropoetyny w nerkach,
- wpływanie na rozwój jąder, moszny, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych i prącia.
Prawidłowy poziom testosteronu
W przypadku mężczyzn z wieku 18–39 lat referencyjne stężenie testosteronu to 300–1080 ng/dl (10,41-37,47 nmol/l). U mężczyzn w wieku 40–59 lat poziom ten wynosi już 300–890 ng/ml (10,41-30–88 nmol/l), a u panów powyżej 60 roku życia – 300–720 ng/ml (10,41–24,98 nmol/l). Dane te pochodzą z badań wysokosprawną chromatografią cieczową (Quantitative High Performance Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry).
Zgodnie z oznaczeniami metodą chemiluminescencji (CMIA) na aparacie Alinity I, Abbot wartości te wynoszą w przypadku panów między 19. a 49. rokiem życia 240,2–870,68 ng/dl (8,34–30,21 nmol/l). U mężczyzn starszych, powyżej 50. roku życia, jest to 220,9–715,8 ng/dl (7,67–24,83 nmol/l).
Warto wiedzieć: ze względu na różne metody pomiaru stosowane w laboratoriach badanie krwi w kierunku poziomu testosteronu zawsze warto wykonywać w jednym miejscu.
Co się dzieje w przypadku niskiego poziomu testosteronu?
- Spadek libido
- Zaburzenia erekcji
- Problem z osiągnięciem orgazmu
- Bóle stawowe i mięśniowe
- Chroniczne zmęczenie
- Spadek energii i motywacji
- Brak pewności siebie
- Wahania nastroju
- Problemy z zapamiętywaniem
- Problemy z zasypianiem
- Uderzenia gorąca
- Zmniejszenie jąder
- Zmniejszenie masy mięśniowej
- Osłabienie siły mięśniowej
- Łysienie
- Trądzik
- Oligozoospermia, azoospermia, kryptozoospermia
- Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha
- Nadwaga lub otyłość
- Depresja i stany lękowe
- Zaburzenia koncentracji
Czynniki ryzyka
- Brak aktywności fizycznej
- Nadużywanie alkoholu
- Nadmierny stres
- Palenie papierosów
- Nadwaga
- Brak higieny snu
Terapia testosteronem – czym jest?
Terapii hormonalna testosteronem (ang. testosterone replacement therapy) polega na podawaniu pacjentowi odpowiedniej dawki testosteronu – w celu wyrównania jego stężenia do fizjologicznego poziomu. W zależności od poprzedzającej kurację diagnostyki, a w tym wyników badań krwi oraz indywidualnych potrzeb danej osoby, iniekcje tego męskiego hormonu są przeprowadzane zgodnie z konkretnym planem terapeutycznym. Warto przy tym podkreślić, że leczenie testosteronem (TRT) jest praktykowane od ponad 70 lat. Metoda ta stosowana jest u mężczyzn, którzy spełniają z góry określone kryteria diagnostyczne.
H2: Na czym polega leczenie TRT?
Terapia z wykorzystaniem testosteronu TRT polega na wykonaniu iniekcji tego hormonu płciowego zgodnie z opracowanym wcześniej planem. Każda terapia rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badań krwi – niezbędnych do oceny poziomu testosteronu i innych parametrów hormonalnych u danego pacjenta. W wybranych przypadkach konieczne okazuje się wdrożenie pogłębionej diagnostyki, na którą składają się m.in. badania obrazowe czy oznaczenie stężenia dodatkowych parametrów. Dopiero po tym następuje zaplanowanie terapii, a w tym ustalenie dawkowania i częstotliwości zabiegów. Ostatnim etapem jest iniekcja i tym samym eliminacja niedoboru testosteronu u mężczyzn.
Warto wiedzieć: testosteron może być podawany zarówno domięśniowo, jak i doustnie.
Skutki terapii hormonalnej TRT
- Polepszenie sprawności seksualnej
- Podwyższenie energii i zwiększenie motywacji
- Poprawa gęstości kości
- Polepszenie wrażliwości insulinowej
- Zwiększenie masy mięśniowej
- Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
- Brak stanów depresyjnych
- Redukcja tkanki tłuszczowej
- Zmniejszenie masy ciała
- Wzrost liczby erytrocytów
Ile trwa terapia testosteronem TRT?
Jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, zastępcza terapia hormonalna może być stosowana nawet przez całe życie pacjenta. Kluczowe znaczenie ma kondycja mężczyzny oraz efekty podjętego leczenia. W przypadku pojawienia się skutków ubocznych kuracja jest przerywana przez lekarza odpowiedzialnego za cały proces.
W jakim wieku zastosować TRT?
Leczenie to przeznaczone jest w szczególności mężczyzn w wieku od 35 lat. Niedobór testosteronu dotyczy przede wszystkim dojrzałych panów. Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego spadku stężenia tego hormonu płciowego. Jednak zazwyczaj do obniżenia testosteronu dochodzi dopiero ok. 45. roku życia.
Warto wiedzieć: uzupełnianie testosteronu u mężczyzn w postaci iniekcji może być konieczne nie tylko ze względu na wiek i związany z nim spadek stężenia tego hormonu we krwi. Jego wyrównanie może być konieczne również w przypadku skutków wybranych chorób, takich jak np. choroby serca i układu krążenia.
Hormonalna terapia TRT – wskazania
- Niedoczynność przysadki
- Opóźnione dojrzewanie płciowe
- Obniżony poziom testosteronu z objawami hipogonadyzmu
- Zaburzenia seksualne z niskim poziomem testosteronu
- Cukrzyca typu 2 z hipogonadyzmem
- Dysgenezja jąder z hipogonadyzmem
- Zespół Klinefeltera z hipogonadyzmem
- Niska masa kostna z hipogonadyzmem
Terapia zastępcza testosteronem TRT – przeciwwskazania
- Rak prostaty
- Obturacyjny bezdech senny
- Niepłodność męska, ale chęć posiadania potomstwa
- Podwyższony hematokryt
- Ciężka przewlekła niewydolność serca
- Ciężkie objawy ze strony dolnych dróg moczowych
Hormonalna terapia zastępcza testosteronem dla mężczyzn – Wrocław
Centrum medyczne VitMeUp we Wrocławiu jest jednym z miejsc, w których pacjenci mogą skorzystać z oferty w zakresie TRT. Jeżeli więc chcesz sprawdzić, czy terapia ta przynosi oczekiwane rezultaty, ile kosztuje terapia testosteronem, czym jest TRT i na czym polega terapia zastępcza testosteronem, zadzwoń. Zapewniamy pełną opiekę i stały kontakt z naszym personelem medycznym.
Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!
Źródła:
Farmakokinetyka i bezpieczeństwo preparatów testosteronu | Przegląd Urologiczny http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1487
Guideline of guidelines: testosterone therapy for testosterone deficiency | BJUI International https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bju.14899
History of testosterone therapy through the ages | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35075296/
Poziom testosteronu a wiek – tabela, uwarunkowania | Diagnostyka+ https://diag.pl/pacjent/artykuly/poziom-testosteronu-a-wiek-tabela-uwarunkowania/
Rozpoznawanie i leczenie zespołu niedoboru testosteronu u mężczyzn | Przegląd Urologiczny http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1394
Testosteron | Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=774
Testosterone replacement therapy | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9730436/
Testosterone replacement therapy | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/andr.12774
Testosterone replacement therapy: For whom, when and how? | Metabolism Clinical and Experimental https://www.metabolismjournal.com/article/S0026-0495(18)30073-8/fulltext
Testosterone Therapy With Subcutaneous Injections: A Safe, Practical, and Reasonable Option | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34698352/