Ginekologia Wrocław | Gabinet ginekologiczny w VitMeUp
Ginekologia. Gabinet ginekologiczny w ViTMeUp
Ginekologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Lekarz ginekolog odpowiedzialny jest m.in. za eliminację bądź niwelację skutków takich przypadłości jak zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, niepłodność czy nowotwory narządów rodnych. Celem wizyty u takiego specjalisty może być również konsultacja w zakresie planowanej lub stosowanej antykoncepcji, a także pomoc w odpowiednim zaplanowaniu, a następnie poprowadzeniu ciąży.
Czym zajmuje się ginekologia?
Ginekologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. W jej zakresie mieści się również proces diagnostyczny, mający na celu ocenę aktualnego stanu pacjentki i ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Choć więc zazwyczaj kojarzona jest ona jedynie z rutynowymi badaniami, m.in. z diagnostyką, ginekologia stanowi jedną z najważniejszych dziedzin medycyny, odpowiadając np. na problemy związane z drożnością jajowodów.
Warto wiedzieć: W Polsce ginekologia mieści się w zakresie specjalizacji lekarskiej Położnictwo i ginekologia.
Do najczęstszych problemów, jakimi zajmują się lekarze ginekolodzy, należą zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy czy nowotwory narządów rodnych. Ginekologia to również obszar, który związany jest ze stosowaniem antykoncepcji, czyli zbiorem metod służących zapobieganiu ciąży. Jednocześnie zajmuje się ona problemem niepłodności, oferując rozmaite formy terapii par starających się o potomstwo – przykładem jest ciesząca się rosnącą popularnością naprotechnologia czy na przykład terapia hormonalna.
Warto wiedzieć: Specjalistą z zakresu ginekologii jest lekarz ginekolog-położnik.
Pragniemy przy tym poinformować, że klinika VitMeUp jest jednym z miejsc, w którym praktyka ginekologiczna realizowana jest zgodnie z założeniami medycyny holistycznej. W związku tym nasi specjaliści ginekolodzy postrzegają człowieka jako całość złożoną z różnych układów, co ułatwia im opiekę nad pacjentką oraz wdrażanie odpowiednich metod zaradczych w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń w funkcjonowaniu jej organizmu.
Kogo bada ginekolog?
Ginekolog to lekarz, który bada kobiety – w niemal każdym wieku i w różnym stanie zdrowotnym. Warto przy tym podkreślić, że na wizytę u takiego specjalisty umawiają się nie tylko te pacjentki, które borykają się z konkretnymi dolegliwościami. Opieka ginekologiczna obejmuje również profilaktykę. Oznacza to, że spotkania z ginekologiem powinny być regularne – po to, by kontrolować stan swojego zdrowia intymnego i zredukować do minimum ryzyko zachorowania na schorzenia żeńskiego układu rozrodczego.
Warto wiedzieć: Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, czyli po pierwszej miesiączce.
Z jakimi problemami zgłosić się do ginekologa?
Na wizytę ginekologiczną należy zgłosić się zawsze wtedy, kiedy pacjentka dostrzega niepokojące objawy związane z funkcjonowaniem jej układu rozrodczego. Problemem może być wówczas np. suchość pochwy, bolesne miesiączkowanie, upławy, bóle brzucha i podbrzusza, pieczenie lub swędzenie pochwy i sromu, krwawienie niezwiązane z miesiączką czy objawy typowe dla okresu menopauzalnego.
Należy jednak zaznaczyć, że celem wizyt u ginekologa powinna być też profilaktyka. Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna odbyć wizytę ginekologiczną u wybranego specjalisty. Ma to służyć zapobieganiu chorobom żeńskiego układu płciowego, a w tym profilaktyce raka. Zwykłe, rutynowe badanie może sprawić, że rozwijająca się w organizmie kobiety choroba zostanie wykryta na wczesnym stadium, co umożliwi ograniczenie ryzyka jej dalszego rozwoju, a nawet całkowitą eliminację problemu.
Warto wiedzieć: Ginekolog to lekarz, który zajmuje się problemami z zakresu położnictwa i ginekologii, ale i też onkologicznymi związanymi z żeńskim układem rozrodczym.
Do ginekologa należy zgłosić się m.in. wtedy, kiedy dochodzi do:
- upławów,
- nieregularnych cyklów miesiączkowych,
- bólów brzucha i podbrzusza,
- bólów podczas lub po stosunku,
- bólów piersi,
- problemów z zajściem w ciążę,
- krwawienia, które nie ma związku z menstruacją,
- pieczenia lub swędzenia pochwy i sromu,
- jakichkolwiek innych stanów odbiegających od normy.
Gabinet ginekologiczny jest więc też odpowiednim miejscem dla kobiet planujących założenie rodziny. W trakcie wizyt ginekolog przeprowadza standardowe badania i na podstawie zebranego wywiadu przedstawia pacjentce podstawowe zasady starania się o zdrowe poczęcie dziecka. Taki specjalista zajmuje się także ustalaniem przyczyn niepłodności i wprowadzaniem odpowiednich metod terapeutycznych, mających umożliwić zajście w ciążę. Jednocześnie do ginekologa zgłaszają się także te kobiety, które nie planują aktualnie ciąży i chcą w związku z tym stosować odpowiednio dopasowaną do ich potrzeb antykoncepcję.
Co można wykryć u ginekologa?
Ginekolog to specjalista, który w trakcie wizyty może wykryć m.in. takie choroby jak endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby przenoszone drogą płciową, nowotwory żeńskiego układu płciowego, a w tym rak szyjki macicy, ektopia szyjki macicy (błędnie nazywaną nadżerką) czy bakteryjne zapalenie pochwy. Kluczowe jest natomiast to, by na wizyty w gabinecie ginekologicznym umawiać się regularnie: przynajmniej raz w roku i zawsze wtedy, kiedy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu płciowego.
Wybrane przypadłości diagnozowane w gabinecie ginekologicznym:
- bakteryjne zapalenie pochwy,
- grzybicze zapalenie sromu i pochwy,
- bolesne miesiączkowanie,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
- zaburzenia miesiączkowania,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- endometrioza,
- zapalenie narządów miednicy mniejszej,
- rozrost endometrium,
- chlamydioza,
- rzeżączka,
- rzęsistkowica,
- polip endometrialny,
- polip szyjki macicy,
- torbiele jajnika, np. dermoidalne,
- mięśniaki macicy,
- ektopia szyjki macicy,
- rak jajnika,
- rak szyjki macicy,
- rak sromu.
W przypadku podejrzenia wybranej choroby lekarz ginekolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG. i ewentualnie wystawić skierowanie do innego specjalisty, np. z zakresu ginekologii onkologicznej. Czasami niezbędny może okazać się pobyt w szpitalu i hospitalizacja. Przykładowo – w przypadku stwierdzenia obecności na jajnikach torbieli dermoidalnych pacjentce może zostać zaproponowane leczenie laparoskopowe. Skorzystanie z przedstawionych form terapii, a w tym hospitalizacja, ma oczywiście wówczas charakter dobrowolny.
Jakie badania powinno się robić u ginekologa?
Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie ginekologa jest badanie ginekologiczne, obejmujące badanie wzrokowe, dotykowe oraz z użyciem wziernika. Kluczowe jest też badanie cytologiczne, badanie USG narządu rodnego – transwaginalne lub przez powłoki brzuszne oraz badanie piersi. W trakcie wizyty może też zostać wykonany test na HPV. W zakresie ginekologii często realizowane są również takie zabiegi diagnostyczno-terapeutyczne jak laparoskopia, konizacja szyjki macicy, kolposkopia czy histeroskopia.
Warto wiedzieć: Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2021 roku cytologia powinna być wykonywana co 1–3 lata (w zależności od uprzedniego wyniku) w przypadku kobiet przed 30. rokiem życia lub co 1–3 lata z jednoczesnym oznaczeniem statusu HR-HPV w przypadku pacjentek pomiędzy 30. a 70. rokiem życia.
W celu dokładniejszej diagnostyki specjalista z zakresu ginekologii może zlecić wykonanie m.in. następujących badań dodatkowych:
- USG powłok brzusznych,
- USG piersi,
- mammografia,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- urografia,
- cystoskopia,
- oznaczenie poziomu hormonów płciowych,
- wymaz czystości pochwy.
W czasie ciąży bardzo ważne jest wykonywanie w szczególności takich badań kontrolnych jak:
- badanie ginekologiczne,
- badanie moczu,
- badanie krwi,
- pomiar masy ciała,
- badanie USG,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie piersi,
- doustny test obciążenia glukozą,
- badania prenatalne.
Czym jest ginekologia holistyczna?
Ginekologia holistyczna praktykowana w naszym centrum medycznym to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego zgodnie z holistycznym podejściem do terapii pacjenta. Oznacza to, że nasi ginekolodzy sprawują opiekę nad pacjentkami, skupiając się przy tym na przyczynie choroby czy innego rodzaju dolegliwości, a nie na objawach, z którymi boryka się dana osoba. W medycynie holistycznej kluczowe znaczenie ma przeświadczenie, że problemem nigdy nie są symptomy, tylko źródło, z którego pochodzą.
Warto wiedzieć: Dla lekarzy holistycznych pacjent jest człowiekiem, złożonym z ciała, umysłu, duszy i emocji, a nie jednostką chorobową.
Charakterystyczne dla praktyki z zakresu medycyny holistycznej jest również włączanie pacjenta do procesu terapeutycznego. Pacjenci uczą się między innymi tego, w jaki sposób ich codziennego funkcjonowanie wpływa na ich organizm, a w tym na ich gospodarkę hormonalną. Celem tego oraz wszystkich innych działań w zakresie opieki holistycznej jest uzyskanie równowagi pomiędzy wszystkimi sferami, w ramach których funkcjonuje dany pacjent. Stanowi to źródło homeostazy, czyli zdrowia – zarówno w obszarze ciała, jak i umysłu.
Źródła:
A short history of clinical holistic medicine | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2007/319582/
Clinical holistic medicine: social problems disguised as illness | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2004/923042/
Clinical holistic medicine: when biomedicine is inadequate | Hindawi https://www.hindawi.com/journals/tswj/2004/462719/
Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy | Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/310608,ginekolog-czym-sie-zajmuje-jakie-choroby-leczy
Ginekologia holistyczna | IMC Centrum Zdrowia https://centrumimc.pl/baza_wiedzy/wywiad-ginekologia-holistyczna/
Holistic medicine and mental health practice: toward a new synthesis | APA PsycNet https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fh0079185
Holistic Medicine Must Mean Whole: How to Deal with Spirituality | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33513581/
Nutrition and traditional Chinese medicine (TCM): a system’s theoretical perspective | Springer Nature https://www.nature.com/articles/s41430-020-00737-w
Schemat postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy (RSM) – Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) | Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników https://www.ptgin.pl/aktualnosc/schemat-postepowania-w-screeningu-raka-szyjki-macicy-rsm-polskiego-towarzystwa
Towards a medicine of the whole person–knowledge, practice and holism in the care of the Sick | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2753.2009.01353.x
Wlewy witaminowe
Odpowiednio skomponowana kroplówka witaminowa, jest idealnym sposobem nawadniającym organizm pacjentów i stanowi bardzo wydajną formę wspomagania leczenia chorych, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Trychologia
Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy takimi jak:
- nadmierne wypadanie włosów
- łysienie
- łupież
- łojotokowe zapalenie skóry
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- przetłuszczanie się włosów i skóry głowy
Medycyna estetyczna
W ofercie medycyny estetycznej VitMeUp posiadamy:
*zabiegi mezoterapii,
*botoks,
*nici,
*lipoliza iniekcyjna,
*peelingi.
Badania diagnostyczne
W naszej klinice posiadamy szeroki pakiet badań z oferty największej w Polsce sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.
Badania można wykonać bez skierowania, a ich wyniki poznać online.
Zaplanuj swoją wizytę z VitMeUp
Kontakt
Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie
Wizyta
Umów wizytę do swojego domu lub odwiedź jedną z kilku naszych placówek
Zdrowie
Spotkaj się z naszym wykwalifikowanym personelem medycznym i rozpocznij swoją ścieżkę leczenia!