Elektrolity

Czym są elektrolity?

Elektrolity to sole, zasady i kwasy. Cząsteczki, które są rozpuszczone w cieczy, takiej jak krew i mogą przenosić ładunek elektryczny. Dodatnio naładowane cząstki nazywane są kationami. Kationy obejmują na przykład sód. Chlor jest jednym z ujemnie naładowanych anionów. Elektrolity we krwi są w neutralnej równowadze.
W organizmie odgrywają one rolę w regulacji funkcji nerwowych i mięśniowych oraz w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i odpowiedniego poziomu nawodnienia. Organizm nie może wytwarzać elektrolitów, dlatego musisz je dostarczać w codziennej diecie.

 

Oto najważniejsze elektrolity dla organizmu:

  • Potas – przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego      i mięśni oraz utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 4g dziennie.
  • Sód – jest głównym antagonistą potasu. Sód podnosi ciśnienie krwi, natomiast potas je obniża. Dlatego tym ważniejsze jest przestrzeganie stosunku sodu do potasu w codziennej diecie. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 0,5g dziennie.
  • Wapń – przyczynia się między innymi do prawidłowego funkcjonowania mięśni  i uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 1g dziennie.
  • Magnez – wpływa na utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz prawidłowego funkcjonowania metabolizmu energetycznego. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 0,3g dziennie.
  • Chlorek sodu – reguluje przepływ materii i cieczy między komórkami i dlatego jest niezbędny dla różnych procesów transportowych. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 2,3g dziennie.
  • Fosfor – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu energetycznego i błon komórkowych. Zalecana dawka dla osoby dorosłej: 0,7g dziennie.

Lista produktów bogatych w elektrolity:

  • morele
  • jajka
  • orzeszki ziemne
  • zielone warzywa
  • sól kuchenna
  • migdały
  • owoce morza
  • nabiał
  • brzoskwinie
  • rodzynki
  • ziarna słonecznika

Korzyści z elektrolitów

Elektrolity są niezbędne dla różnych procesów metabolicznych. Między innymi regulują napięcie elektryczne zewnętrznych ścianek komórek. Jak to działa? Elektrolity znajdują się wewnątrz i na zewnątrz ogniw w różnych ilościach. Powoduje to napięcie ścian komórkowych, które jest niezbędne między innymi do przenoszenia impulsów nerwowych. Ponadto organizm potrzebuje wystarczającej ilości elektrolitów, aby regulować równowagę płynów. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciało człowieka składa się w 60% z wody. Dlatego równowaga płynów jest podstawą wszystkich ważnych procesów.

Elektrolity są szczególnie istotne w następującej funkcji:

  • Równowaga płynna
  • Równowaga kwasowo-zasadowa
  • Funkcje nerwów i mięśni
  • Synteza białek
  • Uwalnianie hormonów

Znaczenie elektrolitów w sporcie

Szczególną uwagę na poziom elektrolitów w organizmie powinny zwrócić uwagę osobę trenujące często i intensywnie.  Głównym powodem tego jest fakt, że kiedy się pocisz, organizm traci nie tylko wodę, ale także niezbędne minerały. Twoja wydajność może wtedy znacznie spaść, jeśli w trakcie treningu nie zapewnisz sobie odpowiedniej ilości nawodnienia. Kiedy pracujesz nad swoją wytrzymałością i regularnie ćwiczysz, napoje bogate w elektrolity mogą być bardzo pomocne.

 

Braki w gospodarce elektrolitowej

Niedobory elektrolitów mogą mieć różne podłoże. Choroby i zaburzenia w organizmie są czasami przyczyną tego deficytu. W zależności od przypadku mówimy o nadmiernym niedoborze elektrolitów lub względnych brakach. Dzieje się tak zwykle w przypadku utraty płynów, na przykład podczas intensywnych ćwiczeń. Im bardziej się pocimy, tym tracimy więcej wody, a tym samym i elektrolitów, ponieważ są w niej rozpuszczone. Objawy tego niedoboru są wielorakie: nadciśnienie, nudności,            a nawet zaburzenia koncentracji.

 

Jak uzupełniać elektrolity?

Istnieje wiele możliwości uzupełnienia elektrolitów podczas biegu lub intensywnego treningu. Od Ciebie zależy, który sposób wybierzesz. W zależności od preferencji elektrolity dostępne są w postaci proszku, tabletek lub napoju. Proszek może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ łatwo wymieszać go przed wyjściem na trening. Jednocześnie pozwala nawodnić się, przygotowując Cię jak najlepiej do dużej sesji wytrzymałościowej.

Obecnie istnieją także dużo skuteczniejsze metody na uzupełnienie braków witamin   i minerałów w organizmie. Do takich zaliczają się wlewy dożylne w postaci kroplówki witaminowej. Sposób jest o tyle praktyczny, że pozwala w krótkim czasie wyeliminować wszelkie niedobory. Poza tym jest bezpieczny dla organizmu, a jego koszt jest stosunkowo niski, dzięki temu jest w zasięgu każdego z nas. Więcej na temat wlewów witaminowych dowiesz się z tego artykułu.

 

Czy elektrolity są naprawdę skuteczne na kaca?

Powszechnie przyjęło się, że alkohol odwadnia, a jednocześnie powoduje utratę elektrolitów. Uzupełniając elektrolity, możesz uniknąć nieprzyjemnego kaca. Oczywiście prawdą jest, że alkohol spożywany w dużych ilościach jest trujący i może mieć duży wpływ na wydajność organizmu. Nie ma nic złego w piciu od czasu do czasu. Nie zapominaj jednak, że jego spożycie powinno zawsze wiązać się z umiarem.
Dla osób, które cierpią na zatrucie alkoholowe mamy w ofercie specjalny wlew witaminowy, który pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych skutków picia, oczyści organizm oraz przywróci go do pełnej sprawności -> VitMe Hangover

 

Podsumowanie

Elektrolity mogą być dostarczane tylko z pożywieniem i są niezbędne dla naszego przetrwania. Szczególnie jeśli uprawiasz sporty wytrzymałościowe, powinieneś zwrócić uwagę na ich spożycie, ponieważ kiedy się pocisz, organizm traci nie tylko wodę, ale także ważne minerały. Dzięki napojom bogatym w elektrolity uzupełnisz energię podczas biegu. Ponadto zawsze stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, aby spożywać wystarczającą ilość elektrolitów. Jeśli jednak problemy związane z ich brakiem ciągną się u Ciebie od dłuższego czasu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem oraz wykonaj serię badań diagnostycznych. Nasz zespół fachowców jest do Twojej dyspozycji, a pierwsza porada jest zupełnie bezpłatna.

 

 

Dowiedz się więcej o wlewach witaminowych subskrybując nasz KANAŁ na YouTube.
Zapraszamy również na naszego FACEBOOKA oraz INSTAGRAM.