Zaznacz stronę

Czy wlewy witaminowe są legalne? Legalność kroplówek w świetle prawa

najczestsze-objawy-spadku-testosteronu-i-hormonalna-terapia-zastepcza-testosteronem-trt

Wlewy witaminowe od dawna budzą szereg kontrowersji, motywując pacjentów do pytania o ich legalność. Minerały i witaminy podawane w postaci pozajelitowej szybko wchłaniają się do organizmu, przynosząc potencjalnie wiele korzyści. Kliniki takie jak nasza, specjalizujące się w terapiach dożylnych, oferują wlewy witaminowe o różnym składzie. Pacjenci mają do wyboru m.in. kroplówki energetyzujące, detoksykujące czy obniżające stres. Co jednak na ten temat mówi prawo? Czy stosowanie preparatów witaminowych w postaci dożylnych wlewów jest legalne?

Jakie wlewy witaminowe stanowią ofertę ViTMeUp?

W ofercie naszego wrocławskiego centrum medycznego pacjenci mogą skorzystać m.in. z wlewów nawadniających, detoksykujących, energetyzujących i antystresowych. Zawarte w kroplówkach witaminy i minerały pozwalają na uzyskanie szeregu efektów terapeutycznych – pod warunkiem, że są wykonywane zasadnie, tj. stanowią odpowiedź na realne potrzeby danego pacjenta. Umożliwiają np. podniesienie odporności, redukcję zmęczenia i stresu, poprawę kondycji skóry czy szybkie nawodnienie organizmu.

Warto wiedzieć: w VitMeUp wszelkie działania oparte są na wiedzy potwierdzonej badaniami naukowymi. Stosujemy więc wyłącznie takie metody, których skuteczność została zweryfikowana przez badaczy.

Wybrane składniki naszych wlewów:

  • witaminy z grupy B,
  • aminokwasy,
  • kwas alfa liponowy,
  • koenzym Q10,
  • nikotynamid,
  • hupercyna,
  • lizyna,
  • fosfolipidy,
  • NAD+,
  • elektrolity.

Wskazania do stosowania wlewów witaminowych

Przyjmowanie witamin i minerałów w postaci wlewów dożylnych jest wskazane w szczególności w celu uzupełniania niedoborów witaminowych. W przypadku niewystarczającego stężenia poszczególnych witamin i biopierwiastków pojawiają się rozmaite objawy, a w tym zmęczenie, zawroty głowy i ogólne osłabienie organizmu. Podanie danej kroplówki może też wynikać ze stanu zdrowia pacjenta cierpiącego na konkretne schorzenie. Terapia witaminowa ma w takim przypadku charakter wspomagający.

Suplementacja witamin i minerałów – zagrożenia

Stosowanie kroplówek niesie jednak za sobą pewne zagrożenia – jeśli nie są przestrzegane w tym zakresie podstawowe zalecenia. Przykładowo – podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie w przypadku poszczególnych pacjentów. Rezultatem są określone działania niepożądane. Aby więc zredukować ryzyko zagrożeń związanych z terapiami witaminowymi, pacjenci powinni sięgać po specjalistyczną, fachową pomoc – świadczoną przez sprawdzony podmiot leczniczy.

Interwencje Rzecznika Praw Pacjenta

Online pacjenci mogą zapoznać się z rozmaitymi decyzjami Rzecznika Praw Pacjenta, które mają związek właśnie z wlewami witaminowymi. Dotyczą one m.in. podawania pacjentom wlewów dożylnych z perhydrolu czy stosowanie leków zawierających amantadynę w związku z COVID-19. W latach 2020–2023 Rzecznik Praw Pacjenta wydał stwierdzenie naruszenia zbiorowych praw pacjenta do stosowania produktów leczniczych niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną w 36 przypadkach.

Warto jednak zauważyć, że decyzje te nie zawsze były przyjmowane przez środowisko medyczne z pełnym zrozumieniem, szczególnie w kontekście terapii, które, choć mają naukowe poparcie, bywają odrzucane jako niewystarczająco udokumentowane w opinii rzecznika.

Warto wiedzieć: kluczowe znaczenie w terapiach witaminowych ma to, czy stosowane są one zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i przez odpowiedni personel medyczny, czyli np. lekarzy i pielęgniarki.

Witaminowe wlewy dożylne – decyzje RPP

Wspomniane decyzje Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły stosowania produktów leczniczych niezgodnie z obecnym stanem wiedzy, a w tym metod leczniczych o nieudowodnionej skuteczności, co przekłada się na stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Można więc sądzić, że kiedy dany podmiot leczniczy działa bez solidnych podstaw medycznych, to robi to nielegalnie. Efektem takich sytuacji jest decyzja, zgodnie z którą Rzecznik Praw Pacjenta nakazał podmiotowi leczniczemu zaniechanie wskazanych przez niego aktywności. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że przestrzeganie aktualnych przepisów i standardów w opiece nad pacjentem oraz lekarskiej etyki zawodowej zapewnia pełną legalność wlewów witaminowych.

Ciekawym jednak pozostaje fakt, że nawet podmioty medyczne oferujące terapie poparte badaniami spotykały się z interwencją rzecznika. Może to wynikać z interpretacji naukowych dowodów, które w niektórych przypadkach bywają przez niego uznawane za niewystarczające. Taki stan rzeczy podkreśla tylko konieczność uwzględnienia różnorodnych opinii medycznych oraz ewolucji w zakresie dostępnych dowodów naukowych.

Terapie niezgodne z wiedzą medyczną

Niezbędne jest więc to, by skuteczność danej metody leczniczej została potwierdzona badaniami naukowymi. Warto przy tym podkreślić jeszcze jedną, bardzo ważną informację – stosowanie u pacjentów produktów leczniczych off-label, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi, jest dopuszczalne, natomiast tylko wtedy, kiedy jest to zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

W ViTMeUp wszystkie podejmowane przez nasz personel procedury, a w tym podawanie wlewów dożylnych, są oparte na zasadach EBM (ang. evidence based medicine). Jest więc to równoznaczne z wykorzystywaniem tylko tych metod, które mają solidne podparcie w badaniach naukowych i których skuteczność została potwierdzona. 

Kroplówki witaminowe w świetle prawa

Podanie kroplówki witaminowej jest w Polsce legalne – pod warunkiem przestrzegania związanych z tym zasad. Kluczowe znaczenie ma to, by nie szkodzić pacjentowi, nie wprowadzać go w błąd, mieć uprawienia do prowadzenia leczenia oraz by opierać swoje działania na potwierdzonych naukowo informacjach. W przeciwnym wypadku terapie witaminowe mogą być niezgodne z prawem. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór kliniki czy centrum medycznego mającego w swojej ofercie wlewy dożylne.

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła:

Decyzje Rzecznika Praw pacjenta dotyczące stosowania wlewów witaminowych | gov.pl https://www.gov.pl/web/rpp/decyzje-rzecznika-praw-pacjenta-dotyczace-stosowania-wlewow-witaminowych

RPP: Nieuzasadnione stosowanie wlewów witaminowych niezgodne z prawem | gov.pl https://www.gov.pl/web/rpp/nieuzasadnione-stosowanie-wlewow-witaminowych-narusza-prawa-pacjenta