Zaznacz stronę

Czy witamina C oczyszcza żyły?

najczestsze-objawy-spadku-testosteronu-i-hormonalna-terapia-zastepcza-testosteronem-trt

Witamina C pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji, dlatego dbałość o jej prawidłowe stężenie jest niezwykle istotna. Pomaga regulować poziom złego cholesterolu i poziom cholesterolu HDL, obniża ciśnienie krwi, chroni mięsień sercowy przed uszkodzeniami i zapobiega udarom mózgu. Kwas askorbinowy bierze też udział w m.in. takich procesach jak synteza kolagenu czy synteza neuropeptydów funkcjonujących w systemie nerwowym. Są to natomiast tylko wybrane właściwości tego związku. Sprawdź, czy należy do nich oczyszczanie żył i tętnic, czy udrażnianie naczyń krwionośnych przez witaminę C stanowi jedynie powtarzany często mit.

Co zatyka żyły i tętnice?

Jedną z najczęstszych przyczyn zatkanych żył i tętnic jest miażdżyca – choroba polegająca na odkładaniu się blaszek miażdżycowych, a w tym cholesterolu, tłuszczu, białka i soli wapiennej, na ścianach naczyń krwionośnych. Z kolei wśród czynników zwiększających ryzyko miażdżycy wymienia się zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi, który zwiększa się pod wpływem:

  • niezdrowej diety – bogatej w tłuszcze nasycone, cukier, sól i produkty wysokoprzetworzone;
  • braku aktywności fizycznej – siedzącego trybu życia, który jest czynnikiem ryzyka otyłości, nadciśnienia i cukrzycy;
  • spożywania alkoholu – który podnosi ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów, sprzyjając rozwojowi miażdżycy;
  • palenia papierosów – które zawierają nikotynę i tlenek węgla, czyli składniki uszkadzające ściany naczyń krwionośnych, zwiększając ciśnienie krwi i obniżając poziom dobrego cholesterolu.

Czynniki, które zwiększają poziom zatkania żył i tętnic:

  • podwyższony cholesterol związany z niezdrowym stylem życia;
  • wiek – związany z mniejszą elastycznością naczyń krwionośnych i większą podatnością na uszkodzenia, a także z ograniczeniem aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład cholesterolu;
  • stres – który podnosi ciśnienie krwi i zwiększa poziom kortyzolu, a w rezultacie poziom cukru i tłuszczu we krwi;
  • płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na miażdżycę niż kobiety (do menopauzy);
  • predyspozycje genetyczne – np. do chorób wpływających na układ krwionośny.

Do czego prowadzi zatkanie żył i tętnic?

Zatkane żyły i tętnice mogą prowadzić do szeregu poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zaburzenia krążenia krwi czy zwiększone ryzyko chorób serca. Możliwa jest wówczas zakrzepica żył głębokich skutkująca nawet zgonem oraz zatorowość płucna, która może powodować duszności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, omdlenia lub kaszel z krwią. Natomiast do najczęstszych skutków takiego stanu zalicza się:

  • zaburzenia czucia, drętwienie w nogach,
  • uczucie zimna w stopach lub palcach u nóg,
  • obrzęk, uczucie ciężkości i ból kończyn dolnych,
  • żylaki na nogach lub żyły pająkowe,
  • zmiany skórne, np. zapalenia skóry,
  • skurcze mięśni łydek lub ud,
  • uczucie gorąca lub pieczenie w nogach.

Warto wiedzieć: zdrowie żył i tętnic jest kluczowe. To właśnie one są odpowiedzialne za transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich tkanek, komórek i narządów.

Co oczyszcza naczynia krwionośne?

Substancje odżywcze oczyszczające żyły i tętnice to przede wszystkim flawonoidy, kwas omega-3, błonnik i witamina C. Spożywanie warzyw, owoców, ryb, orzechów i produktów pełnoziarnistych ułatwia utrzymanie prawidłowego profilu lipidowego. Pomaga więc obniżyć poziom cholesterolu LDL i ograniczyć ryzyko rozwoju miażdżycy – będącej jedną z głównych przyczyn zatkanych żył i tętnic. Wśród innych metod wymienia się regularny ruch, który poprawia przepływ krwi i obniża poziom cholesterolu, unikanie palenia papierosów i picia alkoholu – uszkadzającego wątrobę, odpowiedzialnej za metabolizm cholesterolu.

Wpływ witaminy C na zdrowie serca

Witamina C pełni istotną funkcję w syntezie kolagenu, który jest kluczowy dla utrzymywania zdrowych naczyń krwionośnych. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of the American College of Cardiology” stosowanie suplementów, które ją zawierają, wpływa też potencjalnie na mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy. Według innych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, witamina C może wesprzeć oczyszczanie żył – poprzez ograniczenie stężenia złego cholesterolu we krwi. Warto również pamiętać o tym, że kwas askorbinowy ma korzystny wpływ na pracę serca. To silny antyoksydant, skuteczny w walce z wolnymi rodnikami. Wpływa również na produkcję tlenku azotu – kluczowego dla kondycji naczyń krwionośnych.

Jak zadbać o poziom witaminy C?

Aby zadbać o optymalny poziom tego związku, warto spożywać owoce i warzywa bogate w witaminę C. Cenna jest dieta uwzględniająca m.in. cytrusy, dziką różę, brokuły, paprykę czy czarną porzeczkę. Możliwa jest też suplementacja: doustna lub w postaci wlewów dożylnych z witaminą C. Pamiętaj natomiast również o innych składnikach, dzięki którym możesz oczyścić żyły i tętnice. Należą do nich m.in. wspomniane wcześniej flawonoidy, w które bogaty jest np. głóg – poprawiający przepływ wieńcowy, tonizujący pracę serca i zwiększający wewnątrzkomórkowy poziom witaminy C.

Chętnie odpowiemy nawet na najtrudniejsze pytania!

Sprecyzuj dział, którego dotyczy zapytanie:

Źródła:

Antyoksydanty obecne w diecie w walce z miażdżycą | Kosmos https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1393

Czy witamina C oczyszcza żyły? | DzienChorobRzadkich.pl https://www.dzienchorobrzadkich.pl/czy-witamina-c-oczyszcza-zyly/

Two Faces of Vitamin C-Antioxidative and Pro-Oxidative Agent | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32455696/

Znaczenie witaminy C dla organizmu człowieka | Akademicka Platforma Czasopism https://apcz.umk.pl/HERB/article/view/HERB.2016.002